Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

forumu biraz kirlettim ama kafam çok karışık.

Metal zone çok klasik sesli
line6 uber metal biraz dijital sesli ve çok sert(istediğmden fazla) ama modulasyonla yumuşar gibi ve fiyatı 2 katı

sizce ne yapayım?
Jackson MG &marşal MG30dfx im var

1.Metal zone al analog olsun

2.uber metal al sonra ilerde modulasyonu iyi efektöre bağla clean ampsim'i ordan al (bana mantıklı gelen)

3.kasma, para biriktir pod v2 al

slipknot tonun hayranıyım(slipknotun değil) eklenir.

Canneerr demiş ki:
kasma para biriktir podv2 al ya da line6ya güven uber metal al,ama tabiki en kralı pod v2 olur bu seçenekler arasında
modulasyon olarak digitech daha beğeniyorum ama driveları çok kötü,
Line6 da drive ı aşmış bu olayı(bazı yerlerde tüpten güzel ses veriyor,kendi görüşüm),2si birden çok iyi olur gibi geliyor.

Pod v2 de xt deki insane metal pulverize var mı?

sırf distortion istiyorsan rocktron zombie deneyebilirsin köprüde s.d distortionla (jackson sl1de) overkillin w.f.o albümündeki karakteristiği elde ettim. o tarz tonlar istiyorsan rocktronu gözardı etme

GKN demiş ki:
Canneerr demiş ki:
kasma para biriktir podv2 al ya da line6ya güven uber metal al,ama tabiki en kralı pod v2 olur bu seçenekler arasında
modulasyon olarak digitech daha beğeniyorum ama driveları çok kötü,
Line6 da drive ı aşmış bu olayı(bazı yerlerde tüpten güzel ses veriyor,kendi görüşüm),2si birden çok iyi olur gibi geliyor.

Pod v2 de xt deki insane metal pulverize var mı?

Yok sanırım.

GKN demiş ki:
forumu biraz kirlettim ama kafam çok karışık.

Metal zone çok klasik sesli
line6 uber metal biraz dijital sesli ve çok sert(istediğmden fazla) ama modulasyonla yumuşar gibi ve fiyatı 2 katı

sizce ne yapayım?
Jackson MG &marşal MG30dfx im var

1.Metal zone al analog olsun

2.uber metal al sonra ilerde modulasyonu iyi efektöre bağla clean ampsim'i ordan al (bana mantıklı gelen)

3.kasma, para biriktir pod v2 al

slipknot tonun hayranıyım(slipknotun değil) eklenir.
Ehehe bence amfini de satıp mis gibi bir amfi al kendine yeteri kadar paran olduğu zaman 🙂

Ama şunu da belirtmek isterim,, bende bir ara Vs232 amfi vardı, o sırada elimde boss mt-2 de vardı, pod 2.0 da vardı, ve pod2.0 çoook kullanışlı bir alet. Bir de nedense bana kesinlikle güven veriyor o alet...

Ne boyutta uğraşıyorsun müzikle bilmiyorum ama ben içinde bulunduğum amatör piyasayı göz önünde bulundurarak alacağın bir pod 2.0ın işine acayip yarayacağını söyleyebilirim 🙂 Çünkü konserlerde ne gibi bir ekipman olacağı kesinlikle belli olmuyor, bazen çok iyi olmayan amfiler oluyor, bazen kötü amfiler oluyor, bazen amfi olmuyor bazen de tesadüf süper amfiler oluyor 🙂 İyi bir amfi olduğu zaman şahsen amfiyi kullanmayı tercih ederim ama bunu dışındaki herhangi bir durumda (%90 😉 ) pod 2.0 ile en azından "kötü olmayan", çalarken beni rahatsız etmeyen bir ton yakalayabildiğimi düşünüyorum, yine en azından kendi kriterlerime göre 😀 Alacağın bir amfinin karakteri ve sesi, konserde kullanılan mikrofona kolon vs.'ye göre çok değişecektir ve çok fazla müdahele etme imkanında olmayacaktır ama pod 2.0da buna fazlasıyla müdahele etme şansına sahipsin. ayrıca mt-2 de her amfide iyi sonuç vermeyen bir alet 🙂

Şimdi sen ben hiç konsere çıkmayı düşünmüyorum abi dersen, o zaman da yine derim ki, benim izlediğim yol şu, profesyonelleşene kadar evde "ideal veya ideale yakın" tonla çalmak çok faydalı değil, çünkü dediğim gibi konserlerde ne olacağı belli olmuyor, bazen soundcheck bile yapamıyorsun 🙂 Onun için çok fazla kasma kendini paranı biriktir ilerisi için bece. Yalnız bu sırada da araştırmaya, arkadaşlarının aletlerini denemeye, ton kültürünü geliştirmeye dikkat et ve çalış, şahsen en çok yaptığım şeydir 🙂 Nacizhane fikrim budur, kolay gelsin...

DaveMustaine_64 demiş ki:
amatör piyasayı göz önünde bulundurarak alacağın bir pod 2.0ın işine acayip yarayacağını söyleyebilirim 🙂 Çünkü konserlerde ne gibi bir ekipman olacağı kesinlikle belli olmuyor,
.
aslında benim kullandığım 3 ton var.bunlar metal zonun kine uygun değil.

1.agressif palm muting atak.(line 6 metal)
2.Crunchımsı metal riff(line 6 pulverize)
3.high gain solo.(Line 6 insane)

jeff bu tonlar pod V2.0 yok dedi.Benzer tonlar var mı? çok deneme imkanım olmuyor.
2.eli ne gibidir? 200$ı gözden çıkardık bir 100$ da ekleyebilirim.

GKN demiş ki:
DaveMustaine_64 demiş ki:
amatör piyasayı göz önünde bulundurarak alacağın bir pod 2.0ın işine acayip yarayacağını söyleyebilirim 🙂 Çünkü konserlerde ne gibi bir ekipman olacağı kesinlikle belli olmuyor,
.
aslında benim kullandığım 3 ton var.bunlar metal zonun kine uygun değil.

1.agressif palm muting atak.(line 6 metal)
2.Crunchımsı metal riff(line 6 pulverize)
3.high gain solo.(Line 6 insane)

jeff bu tonlar pod V2.0 yok dedi.Benzer tonlar var mı? çok deneme imkanım olmuyor.
2.eli ne gibidir? 200$ı gözden çıkardık bir 100$ da ekleyebilirim.

Jeff haklı ama biraz daha detay verip konuyu açmak lazım 🙂

Söylediğin tonlarla kastını tam olarak bilemesem de, line 6 spider amfilerindeki "metal, insane" modlarını düşünerek bişeler anlatmaya çalışcam 🙂

Esasında pod 2.0da bu bahsettiğin tonların hepsini yakalayabiliyorsun. Ama önemli olan çeşitlilik ve tonun yanında sana gelenler, yani dip gürültüsü, yeteri kadar temiz olmama gibi unsurlar. Pod xt'de yaptığın tonun daha fazla parametresi var, pod 2.0 basit bir analog pedal gibi, equalizer ayarının dışında tona sadece amfi ve kabin seçeneğin etki ediyor, ama Jeff'ten her gün yeni bir şey duyuyorum pod xt ile ilgilli. En son konuştuğumuzda amfiden önce ibanez tubescreamer simülatörü kullanabildiğini öğrendim 😀

Pod 2.0 genel olarak senin bahsettiğin "metal" tonları tadında tonlar veren bir alet (yalnız tabii ki metal müzik yapan birisi için, belirli amfi modellemelerinden bahsediyorum, yoksa onun dışında bir sürü tweed-blues b.k püsür modellemesi de var pod'da ama onlar konumuzun dışında ondan bahsetmiyorum) Yani daha ılık, daha yumuşak ve tepeden baktığında daha "temiz" tonlar. "insane" ise pod 2.0da çok kolay yakalanabilen, bir sürü seçeneği olan bir ton değil. Yapabiliyorsun tabii ki ama xt'deki gibi tonunun karakterini çeşitlendirmen zor. Ayrıca yaptığın bir çok insane tonu 2.0ın genel tonlarına göre daha pis oluyor 🙂 Dip gürültüsü oluyor falan, hatta bazen insane tadında bir ton ayarlayıp gitar tonu yerine tonla feedback aldığım bile oldu. Tabii bunda gitarımın da payı olabilir onu es geçmemek lazım 🙂 Pulverize yani crunch tarzı tonlar ise pek sevmediğim bilmediğim şeyler, ama bana sorarsan pod 2.0 crunch olayına biraz daha yakın 🙂

Şimdi gördüğüm kadarıyla bir çok insanın düştüğü bir hatadan bahsetmek istiyorum Aynı şey ifade şeklinden dolayı Jeff'te de olmuş. Dediğim gibi pod xt'de 2.0a göre daha fazla ton yakalayabilme seçeneğin var, hem de çok daha fazla 🙂 Pod 2.0 ve xt ile ilgili olark insanların konuştukları ise aletlerin verdiği "genel" sonuçlar. Atıyorum pod 2.0da metal müzik için uygun 200 tane ton yakalayabiliyorsak eğer, bunların 150tanesi spider amfilerdeki "metal" modellemesi gibi, geir kalanların bir kısmı insane bir kısmı da crunch gibi olsun. Bu durumda insanlar pod 2.0 ile insane ton yakalanmıyor diyor 🙂 Xt'de de mesela yapılan tonların çoğu daha çok insane tadında "jın jın" gibi bir ses veren, Nevermore-Metallica gitar tonlarına daha yakın karakterde şeyler oluyor onun için de insanlar xt için insanlar tonları insane gibi diyorlar.

Bir de şu dijitallik olayı var, Jeff'in söylediğine göre 2.0daki tonları bilgisayar aracılığıyla xt'ye aktarıp aynı sonucu alma imkanımız varmış. Doğrudur 🙂 Bana sorarsanız insanların xt'ye dijital demelerinin sebepleri de yukarıda belirttiğim olay, yani xt ile yapılan tonların çoğunluğunun karakteri. Ama bu aksinin olamayacağını göstermez, kaldı ki dediğim gibi xt'de daha çok seçenek olduğu için, iyi kullanan birisi 2.0dakine yakın sonuçlar alabilri o bahsettiğim temiz, ılık ama gainli tonlarda 🙂

Sesin dijital olması demek, yapılan modellemenin iyi olmaması demek. Yani eğer ses yapay geliyorsa, adamlar yeteri kadar iyi modelleyememişler demektir. Adamların mühendisleri bu modelleme algoritmaları için eşşekler gibi çalışıyorlar, ve kesinlikle 2.0 döneminde buldukları bir algoritmanın daha kötüsünü XT'de kullanmazlar... 2.0ı yapacak bir adam bunu da akıl edebilir herhalde :mrgreen: Kaldı ki adamlar bütün satış politikalarını xt üzeine kurdular, fiyatını düşürdüler önce 300$a sonra da "live modellerini xt ile" çıkardılar. POD 2.0 live ne yazık ki yok...

Sonuç olarak bana sorarsan ben Xt almayı planlıyorum, ama 2.0ı kullanmak kanaatimce daha kolay, ve taabii ki neredeyse herşeyde olduğu gibi bu olay da kişisel 😀

Şimdi olayı çok karıştırmadan bir açıklama da ben yapayım.
Podxt > (eşit) Pod2.0,

Fakat, pod2.0'da ton yapmak gayet zahmetsiz ve detaysız olduğu için yaptığınız tonu "çorbaya çevirme ihtimaliniz" düşük. XT'de ise her tonu çamur edebiliyorsunuz ve bunu yapmak da tecrübesi olmayanlar için kaçınılmaz bir şey. Ama 2.0'da isteseniz de pek çamur edemiyorsunuz ve bu yüzden daha default tonlar, daha sade tonlar elde ediyorsunuz.

Yukarıda da dediğim gibi XT, 2.0'ı kapsar. Bu yüzden aleti kullanmayı iyi biliyorsanız 2.0'daki tüm tonları aynı şekilde elde edebilirsiniz.

Bu arada XT'nin son sürümünü indirdim netten, adamlar ne tür amfiye arkadan mı önden mi girdiğinize göre ayrı ayrı seçenekler koymuşlar.
Mesela, Combo front/poweramp, stack front/poweramp, studio direct, bose ps-1 gibi seçenekler... Ve ayrıca da bu amfilere girdiğinizde sesin hangi frekanslarında yoğunlaşmasını istiyorsanız yani amfinizin karakteri hangi frekansı çok iyi/veya kötü çıkarıyorsa onu ayarlayabileceğiniz ilginç bir "EQ"umsu bir şey koymuşlar...
Ayrıca tek tuşla "amp simülasyonunu" bypass edebiliyor hale getirmişler.

XT'nin de en çok beğendiğim yanı dijitalin dezavantajlarına takılmayıp, "avantajlarını" sonuna kadar kullndırması.

Geri