Sahte Gitarlar

Biraz konu dışı olucak arkadaşlar ama bana göre yeri gelmişken söylemek istiyorum.. kendime orta halli bir akustik gitar bakıyorum ancak hep "çin" üretimi denk düşüyor. Özellikle dikkat ettim akustik piyasasında bu çin üretimi gitarlar piyasayı ele geçirmiş. Orta halli dediğimde 700-2000 tl arası yanlış anlaşılmasın..

Şimdi burda görüyorum paylaşıyorsunuz sahte gitarları vs. ve herkes biliyor ki bunlar çin üretimi. Bu durumda çin üretimi mallara ve bu adamların taklitçiliklerinden doğan antipatiden kaynaklı önyargı bitmicek gibi gözüküyor. Deniyorum tınısı işçiliği güzel ama gel gör ki çin işte çin!! Lanet olsun ya.. 🙂

Özellikle 2 "walden" marka akustik denedim gayet iyiydiler ama çin işte..

Napıcaz biz bu 1.5 milyarı bi söyleyin hele 🙂

Biraz konu dışı olucak arkadaşlar ama bana göre yeri gelmişken söylemek istiyorum.. kendime orta halli bir akustik gitar bakıyorum ancak hep "çin" üretimi denk düşüyor. Özellikle dikkat ettim akustik piyasasında bu çin üretimi gitarlar piyasayı ele geçirmiş. Orta halli dediğimde 700-2000 tl arası yanlış anlaşılmasın..

Şimdi burda görüyorum paylaşıyorsunuz sahte gitarları vs. ve herkes biliyor ki bunlar çin üretimi. Bu durumda çin üretimi mallara ve bu adamların taklitçiliklerinden doğan antipatiden kaynaklı önyargı bitmicek gibi gözüküyor. Deniyorum tınısı işçiliği güzel ama gel gör ki çin işte çin!! Lanet olsun ya.. 🙂

Özellikle 2 "walden" marka akustik denedim gayet iyiydiler ama çin işte..

Napıcaz biz bu 1.5 milyarı bi söyleyin hele 🙂
Ben burada açıkçası kimsenin Çin yapımı gitarlara karşı bir garezi olduğunu düşünmüyorum; en azından ben öyle kabul ediyorum; zaten olmamalı da; gitarın nerede imal edildiği değil nasıl imal edildiği önemli bence. Çin'den de gayet en üst düzeyde gitarlar çıkıyor. Örneğin sahnede oldukça uzun bir süre Çin yapımı bir Yamaha RGX520 kullandım, bulabilirseniz gidin çalın ve farkını görün. Ağacından işçiliğine custom shop gibi bir modeldir. Aynı şekilde Çin imalatı Washburn akustikleri/elektro-akustikleri de bence çok iyi gitarlar. Walden'ı bilemiyorum..

Replika gitarlardaki sorun Çin olmaları değil (keza Kore, Rus ve Çek yapımı replikalar da var piyasada), malzemenin, donanımın ve işçiliğin genelde rezalet olması problem. Tam bir para tuzağı yani. Görünüşüne aldanan alıyor sonra da elinde patlıyor, başkasına satmaya çalışıyor, yalan söylüyor, vs... Bazıları zaten direkt olarak ticaret amacıyla alıyor ki en kötüsü bu zaten. Bu işten özellikle sahibinden.com üzerinde para kazanan çok sayıda pislik var. Hatta içlerinde utanmadan bunları bulk olarak toplu halde getirenler bile var maalesef. Konu başlığı da özellikle bu tipleri ve oluşabilecek herhangi bir mağduriyeti engellemek için oluşturuldu, sağolsun herkes elinden geldiğince yazıyor 🙂

''Get vb. işlerle uğraşmak istemediğimden şehir dışına göndermiyorum. Kargo parası hesaba yatırılırsa heryere kapıda ödeme ile gönderirim.''

İki cümleside birbirini tutmuyor adamın 😀

Ben burada açıkçası kimsenin Çin yapımı gitarlara karşı bir garezi olduğunu düşünmüyorum; en azından ben öyle kabul ediyorum; zaten olmamalı da; gitarın nerede imal edildiği değil nasıl imal edildiği önemli bence. Çin'den de gayet en üst düzeyde gitarlar çıkıyor. Örneğin sahnede oldukça uzun bir süre Çin yapımı bir Yamaha RGX520 kullandım, bulabilirseniz gidin çalın ve farkını görün. Ağacından işçiliğine custom shop gibi bir modeldir. Aynı şekilde Çin imalatı Washburn akustikleri/elektro-akustikleri de bence çok iyi gitarlar. Walden'ı bilemiyorum..

Replika gitarlardaki sorun Çin olmaları değil (keza Kore, Rus ve Çek yapımı replikalar da var piyasada), malzemenin, donanımın ve işçiliğin genelde rezalet olması problem. Tam bir para tuzağı yani. Görünüşüne aldanan alıyor sonra da elinde patlıyor, başkasına satmaya çalışıyor, yalan söylüyor, vs... Bazıları zaten direkt olarak ticaret amacıyla alıyor ki en kötüsü bu zaten. Bu işten özellikle sahibinden.com üzerinde para kazanan çok sayıda pislik var. Hatta içlerinde utanmadan bunları bulk olarak toplu halde getirenler bile var maalesef. Konu başlığı da özellikle bu tipleri ve oluşabilecek herhangi bir mağduriyeti engellemek için oluşturuldu, sağolsun herkes elinden geldiğince yazıyor 🙂

Zaten dikkat ederseniz işçilik ve ses kalitesine bişey demedim. Do-Re müzikte üst seviye Yamahalara da (hepsi Çin) baktım ve gayet de güzel gitarlardı ama genel olarak bilinçaltına yerleşmiş algıyı en azından kendimde kıramıyorum. Ve özellikle dediğim meblağlarda elektro gitar almaya kalksanız Kore, Meksika üretimleriyle karşılaşacakken akustik gitar piyasasında kocaman bir Çin hegomonyasının varlığını görüyorsunuz.

Şöyle birşey sormak istiyorum o zaman ; önünüzde 2 gitar var, üretim kalitesi, aldığınız ses ve fiyat aynı gözüküyor ancak biri Çin diğeri de Kore ya da Meksika (Amerikan veya Japon demiyorum bile) , hangisini tercih edersiniz? 🙂

Bir Allah'ın kulunun çıkıp da çin üretimini alırım, çinliler dehşet üreticilerdir vs. diyeceğini sanmam 🙂

Piyasada eminim Kore, Rus vs. replikalar mevcuttur ancak oldukça münferittir diye düşünüyorum. Çünkü Ferrari 'nin bile sahtesini yapan insanlardan bahsediyorum 🙂 Uzak doğuda bilhassa Japonya'da firmalar önce batılı şirketlerin ürünlerini taklit edip sonra ar-ge ile kendi markalarını kendine özgü kaliteleriyle ortaya koymuşlar. Akustik piyasası için örnek vermek gerekirse "Takamine" böyledir. Ancak bu kalabalık arkadaşlar bu yolu izlemiyor ya da izleseler bile biz göremiyoruz. Halen varlığını sürdüren ucuz işgücü ile "mass production" sağlayıp çok mal az kalite fikriyle piyasaları ele geçirdiler (nasıl bir kin varmış bende de ya 😀 ) . Şimdi gel de kır bu algıyı...

Ama öyle gözüküyor ki sonuçta ben de Çin üretimi bir akustik gitar alıcam ama seçme şansım olsa almak istemem..

Şimdi bu söylediklerimin konuyla ne ilgisi var denebilir. Şöyle ki; başlık sahte gitarlar olunca eminim bu başlığa değil yazan sadece başlığı görenlerin bile aklına malum ülkeden gelen gitarlar gelmiştir, ben de kendi açımdan değinmek istedim konuya 🙂

Keşke bu tür taklitlerle anılmış olmasalardı da ben de gönül rahatlığıyla bir Yamaha, Walden ya da Washburn den birini alıp şu anda akdeniz akşamlarını çalıyor olsaydım 😛

ben en çok "sıfır" yazısına tav oldum 🙂 burgusu kırık, hardcase kilitleri bozuk kullanılmış "sıfır" gitar 🙂

birde şu cümle var tabi 🙂

"Orijinalinin ABD fiyatının kargo ve gümrük masrafları hariç 12.500 Dolar olduğunu düşünürseniz bu kadar özenle yapılmış böyle bir sahne gitarı için bu fiyat, başka hiçbir yerde bulunamayacak bir fiyattır diye düşünüyorum."

ya anlamıyorum bu insanları gerçekten ciddi bi şekilde o fiyatı nasıl isteyebiliyorlar yani tamam replikadır birebir yapılmıştır eyvallah çıkar bi yerde sahne alırsın havan olur kimsede anlamaz belki ama bu gitarları satamazsınız ya 3200 lira verip niye çakma bi kh2 alalımki? banane sıfır fiyatı 12000 dolarsa gerizekalı adam rolex saatlerinde sıfırı 100.000 dolar bile var ama çakmasına 50.000 dolar istemiyo adamlar 10-20 tl ye satıyolar nasıl bi mantıkla 3200 tl yazmış anlamadım ya

yahu ben sahibinden.com da sattığım birşeye fiyat yazarken bile 2.-3 kere düşünüyorum bu tür tepkiler almamak için neyin kafasını yaşıyor arkadaş anlam vermek mümkün değil.

Ula o s.b Dreams benim ilk gitarımdan hala saklarım ilk gitarımdir en nihayetinde ama sadece 8 tane üretildiğini bilmiyorum ne deyim bilemedim bide 1000 lira demiş yahu

Zaten fender olmadığından eminiz squier series yazıyor fakat insan o gövdedeki soyulmalardan filan fiyat kırılmıştır diye yine bir ümit soruyor. Teşekkür ederim cevapladığınız için. Affinity alınacak artık mecbur, standart'lara gücümüz yetmiyor 🙂

Geri