Thomann'dan Alışveriş

Hadi bismillah diyerek tetiği çektim. Gelişme oldukça bildiririm.
Gitarı sepete attım (stokta görünüyor). Ödemeyi KK ile yaptım. Dün gece oldu bu. Sabah mail attılar TC numara ver işlem başlasın dediler. Mail ile bildirdim. 1-2 saat sonra chat'ten yazdım ama anladım ki mail henüz okunmamış. Konuştuğum kişi chat'ten aldı TC ve siparişim anında Waiting'den Open'a döndü, yani işleme alındı. O arada sanırım son gitarı aldım çünkü sitede 7-8 hafta temin süresi diye gösteriyor. Tabi panikle sordum ama yok seninki işlemde, stok bitti herhalde ondandır dedi. Bekleme süreci başladı. İnşallah rast gitsin kapıma gelsin, yoksa ver elini Başakşehir 🙂
Kazasız belasız gelsin be abim. Dert ettiğin şeye bak yahu. Başakşehir şurdan şurası 🙂

Bende dün motosikletin siparişini verdim. Nisan sonu gelecek inşallah 🙂

Kutuda yeterince korunaklı bir şekilde sarılarak mı kargolanmış peki ? Benim de aklımdaki asıl endişe bu. Hatta yanında gig bag olan bundle var gözüme kestirdiğim, acaba onunla mı gönderirler, daha sağlam mı olur diye de düşünüyorum.

Gigbag ya da case aldığınızda içine koymuyorlar. Ayrı ayrı geliyor. YouTube da bu şekilde alıp ayrı gelen review ler var.

Kutuda yeterince korunaklı bir şekilde sarılarak mı kargolanmış peki ? Benim de aklımdaki asıl endişe bu. Hatta yanında gig bag olan bundle var gözüme kestirdiğim, acaba onunla mı gönderirler, daha sağlam mı olur diye de düşünüyorum.
Gitar kutuyla geliyor. Hardcase'i olan gitarlar hardcase + kutu içinde gelebiliyor. Gitara göre değişiyor. Thomann'ın paketleri genel olarak çok iyi. Fakat mallar taşıma sırasında epey farklı elden geçiyor, dolayısıyla her zaman risk var. En büyük risk sınırdan girdikten sonra başlıyor. Gümrük için paketi açıp bakıyorlar. Geri paketleme konusunda özen göstermiyorlar. Kutuya tıkıp gümrük tarafından kontrol edilmiştir bandını yapıştırıyorlar. Bu sebeple, yukarıdaki "paket eve geldiydi gelmediydi" tartışmasında ben mümkün olsa hep gidip gümrükten almayı seçerim. En azından paketi açıp kontrol ettikten sonra kötü paketlenmiş mal tekrar hareket etmiyor.

Bu güne kadar yurtdışından hiç komple gitar sipariş etmedim. Fakat bir defasında Musikraft'tan sap sipariş etmiştim. Gümrükte paketi açarken falçatayı öyle bir sokmuşlar ki sapı tam orta yerinden 15 cm kadar oymuşlardı. Benzer şekilde Thomann'dan söylediğim bir hardcase bizim gümrükte tekrar iyi paketlenmediği için (Konu ile ilgili Thomann ile yazıştım, koliye köpük korumalı koyuyorlarmış. Bana gelen kutudan köpük çıkmadı, boşta case duruyordu sadece. Yüksek ihtimal açtıktan sonra tekrar sığdıramayıp kutu içindeki köpükleri atmışlar) kırık gelmişti.

Neticede Thomann'ın fena olmayan bir tüketici koruma politikası var. Hasarlı ürün geldiğinde ilgileniyorlar fakat o işin de belli bir angaryası (fotoyla hasar tespiti, yazışmalar, vs.) var.

Gitarı sepete attım (stokta görünüyor). Ödemeyi KK ile yaptım. Dün gece oldu bu. Sabah mail attılar TC numara ver işlem başlasın dediler. Mail ile bildirdim. 1-2 saat sonra chat'ten yazdım ama anladım ki mail henüz okunmamış. Konuştuğum kişi chat'ten aldı TC ve siparişim anında Waiting'den Open'a döndü, yani işleme alındı. O arada sanırım son gitarı aldım çünkü sitede 7-8 hafta temin süresi diye gösteriyor. Tabi panikle sordum ama yok seninki işlemde, stok bitti herhalde ondandır dedi. Bekleme süreci başladı. İnşallah rast gitsin kapıma gelsin, yoksa ver elini Başakşehir 🙂
Az önce (siparişten 20 saat filan oldu) Thomann deposundan DHL'e teslim edilmek üzere işleme alındı diye bildiri geldi.
Dınn dınnn dınnn heyecan dorukta.

En kötü ihtimal artık gitarı teslim alınca ben içine koyarım. En azından Başakşehir'e gidersem oraya gigbag götürmeye gerek kalmaz !
Kırık-dökük gelen gitar videosuna rastgeldiniz mi peki ?
Thomann'dan kırık dökük gelen gitar görmedim de duymadım da.

Forumda okuduğum postlardan birinde (sanırım bu başlıktaydı), amfinin önündeki ızgara yırtık gelmişti onun için full amfi bedeline yakın bir şeyi iade etmişlerdi. Üzeceklerini sanmıyorum.

Ayrıca gitarlar genelde iki kutu ile geliyor. İçteki kutu gitarın kendi kutusu, sonra onu başka bir kutuya koyup içini koruyucu ile dolduruyorlar. Gümrüktekiler çok haşin davranmamıştı kutuya. Ancak Başakşehir'e toplu taşıma ile gidip gelmem gerektiği için taşıma zorluğu nedeniyle ben dıştaki kutuyu attım orası ayrı. Götürdüğüm gigbage gitarı koydum elimde de boş ESP kutusunu taşıdım. Öyle bir hikaye 🙂

Başakşehir bu arada Dünya'ya en yakın 4. gezegen, gitmesi pek kolay değil.

En kötü ihtimal artık gitarı teslim alınca ben içine koyarım. En azından Başakşehir'e gidersem oraya gigbag götürmeye gerek kalmaz !
Kırık-dökük gelen gitar videosuna rastgeldiniz mi peki ?
Ben 3 kez gitar aldım Thomann dan. 2 si TR de iken biri Fransa'da iken. TR ye hepsi kusursuz geldi. Fransa'da iken sipariş verdiğim tam 3 kez gitti geldi. Her gelen bir öncekini arattı. Bir kuruş ödemedim evden aldılar tekrar gönderdiler. Gitarın bedelini aşmış olabilir muhtemelen 😌 Kargo ile ilgili bir sorun olmadığını da belirtmek isterim. Hep boya hatası vs gibi kozmetik sorunlar idi.

Saygım sonsuz Thomann a...

Fena halde halleniyorum Harley Benton Fusion III'lere. Kağıt üzerinde müthiş gözüküyor. Paslanmaz çelik perde, makasar abanozu klavye, flamed maple... Sadece Nyatoh denilen gövdedeki ağacı bilmiyorum. Bilen duyan var mıdır ?

Evet hocam, kendi kutusunda çok korunak yok ama dış thomann kutusu çok dolgulu. Ben alırken de tereddütteydim ama bunu gördükten sonra tekrar gözüm kapalı alırım o derece.

Fotoğraf atarım eve gidince.

Hocam hayırlı olsun, yarın kargolandı diye mesaj gelir. 🙂

Hocam dış ve iç kartonun birkaç fotoğrafını ekliyorum. Farklı bir fotoğraf veya bilgi istersen yardımcı olurum.

Dosyalar

• 01FFF93E-3A55-49D5-A554-5300D4D24C09.webp
    01FFF93E-3A55-49D5-A554-5300D4D24C09.webp
    1 MB · Gösterim: 141
  • 9791EA5C-E939-46BD-9CD1-BE1E4A73A9F3.webp
    9791EA5C-E939-46BD-9CD1-BE1E4A73A9F3.webp
    739.2 KB · Gösterim: 127
  • 48E83D5F-E813-4048-BC1C-B448F7E51175.webp
    48E83D5F-E813-4048-BC1C-B448F7E51175.webp
    1.7 MB · Gösterim: 143
  • F41803D9-B250-4F04-BA39-9AC9E8D35E10.webp
    F41803D9-B250-4F04-BA39-9AC9E8D35E10.webp