Thomann'dan Alışveriş

Thomandaki teslimat bedeli hariç fiyatı; VAT (KDV) dahil ise fiyatı 1,2'e böl. Sonra 1,18 ile çarp. Teslimat bedelini en son ekle. Teslimat bedeli hariç 1500Euro'dan düşük ve toplam ağırlık 30kg'dan az olmak koşulu ile şehrinizin PTT gümrük kontrolünden (yukarda bahsettiğim %18lik KDV bedelini Gelir Dairesine ödeyerek makbuzunu PTT'e götürerek) yada PTT evinizin kapısından alabilirsiniz.
Yurtdışından Tax Free ile almak isteyenler özelden yazabilir.
Selamlar, 1.20 değil 1.19 VAT (bizdeki KDV), tabi ülke almanya seçili ise (yukarıdaki bayrak Almanya ise), TR seçili ise (Bayrak TR ve kur TL ise) +%18 kdv + 30 euro (30 kg geçmiyorsa, TR distribütörlerinin ürünleri değilse -Yamaha,Fender,Gibson vs-.. Son düzeltme vergi hariç fiyat 1500 euroyu geçmemeli.

Selamlar, 1.20 değil 1.19 VAT (bizdeki KDV), tabi ülke almanya seçili ise (yukarıdaki bayrak Almanya ise), TR seçili ise (Bayrak TR ve kur TL ise) +%18 kdv + 30 euro (30 kg geçmiyorsa, TR distribütörlerinin ürünleri değilse -Yamaha,Fender,Gibson vs-.. Son düzeltme vergi hariç fiyat 1500 euroyu geçmemeli.
Selamlar hocam. Ben de bu yakınlarda peavey 6505+ modelini sipariş etmeyi düşünüyorum. TL fiyatı olarak 4444 lira görünüyor. Hadi diyelim %18 KDV'sine de razı oldum. Bir de üstüne Özel Tüketim Vergisi ödemem gerekiyor mu? Bilginiz var mı bu konuda. Yotube'da bir kullanıcı böyle bir şeyin olabileceğini belirtmiş.

Arkadaşlar şu anda Ankara Pim'in önündeyim. Bir adet Ibanez TSA15H kafa amfisi aldım Thomann'dan. Daha depodan çıkmadığı için bekle dediler. Görevli bayan ne var dedi ben de kafa amfisi dedim. Ha o zaman %20 ÖTV de ödeyeceksiniz dedi. Hoparlör yok ama dedim olsun elektronik ses yükseltici dedi. %18 + %20 toplamda. Hoparlör olmasa da ödüyor muyuz bu %20 yi.

Evet %18 + %20 ödedim 🙂 Hoparlör olup olmaması önemli değil dediler. Elektronik ses yükselticiler ÖTV kapsamında değerlendiriliyormuş. Gerçekten kendimi lüks ürünlerle yaşayan zengin biri gibi hissettim. Devletimiz sağolsun bizi zengin hissettiriyor 🙂

Ben de stüdyo monitörü aldım Thomann'dan. Gönderi takipte gümrükten çıktı ve torba kapandı yazıyor. Ücretler kısmına hiçbir şey yazmamışlar. Kutu ağır ve büyük. Genelde ücret kısmına ödenmesi gereken vergi tutarını yazarlardı. Şansıma vergisiz geçirdiler mi ya da bulunduğum ilçeye gelince mi vergi çıkacak acaba.

Tabi. En azından amfi sağlam gelmiş. Thomann'dan TR ye gelmesi 2 gün. Gümrük vs işlemleri 17-18 gün. Amazon gibi vergiyi kaynakta alsalar çok daha rahat alışveriş olur aslında.

Selamlar hocam. Ben de bu yakınlarda peavey 6505+ modelini sipariş etmeyi düşünüyorum. TL fiyatı olarak 4444 lira görünüyor. Hadi diyelim %18 KDV'sine de razı oldum. Bir de üstüne Özel Tüketim Vergisi ödemem gerekiyor mu? Bilginiz var mı bu konuda. Yotube'da bir kullanıcı böyle bir şeyin olabileceğini belirtmiş.
peavey 6505+ 120W sipariş ettim ben. Öyle bişey yok

%18 tamamda %20 mi çıktı bide yuh diyorum bende getirdim eskiden sadece %18 ödemiştim kapıda.Yakın zamanda arkadaşlarım referans hoparlör getirdi adrese teslim sadece %18 gibi rakam ödediler,görevli bayan sanki ekstra ekleme yapmış🙂

%18 tamamda %20 mi çıktı bide yuh diyorum bende getirdim eskiden sadece %18 ödemiştim kapıda.Yakın zamanda arkadaşlarım referans hoparlör getirdi adrese teslim sadece %18 gibi rakam ödediler,görevli bayan sanki ekstra ekleme yapmış🙂

Biraz itiraz ettim ama maalesef ikna olmuyorlar. Hatta bazı arkadaşlar bu şekilde getirdi dedim, ben hiç ÖTV siz vermedim dedi. Mevzuat a bakınca aslında yetkileri var. Elektrikli ses yükseltici tanımına uyuyor.

Thomann ile yazışmak lazım. Amazon gibi onlarda kaynakta vergiyi alsalar en azından kısa bir sürede sorunsuz gelir. Beşbin şube değiştirdi. Hepsinde açıp baktılar. Sonuçta lambalı amfi. Kutunun her yeri ptt bantları ile kaplıydı...

Evet her iki ürüne de KDV+ÖTV ödemesi çıkar.
O zaman bi manası kalmıyor yurt dışından almanın. Ülkenin ekonomik durumu da sağ olsun, biz amatör olarak müzikle ilgilenenler resmen bir şey alırken kılı kırk yarıyoruz artık. Geçen bi KH Bone Breaker incelemesine bakıyorum yabancı bir youtuber'ın. Normal olanını almış 200 dolara, limited edition 250 dolar gerek yok falan dedi. Bir nevi 200 lira, 250 lira bu değerler onlara göre. Vay arkadaş dedim, gittim soğuk su içtim.

O zaman bi manası kalmıyor yurt dışından almanın. Ülkenin ekonomik durumu da sağ olsun, biz amatör olarak müzikle ilgilenenler resmen bir şey alırken kılı kırk yarıyoruz artık. Geçen bi KH Bone Breaker incelemesine bakıyorum yabancı bir youtuber'ın. Normal olanını almış 200 dolara, limited edition 250 dolar gerek yok falan dedi. Bir nevi 200 lira, 250 lira bu değerler onlara göre. Vay arkadaş dedim, gittim soğuk su içtim.

Nisan 2018'de yapılan değişiklik ile ; belirli ürünlerde yurt dışından alış veriş yapmanın artık bir avantajı kalmadı. Öyle ki ; bazı satıcılardaki fiyatlar yurt dışından mal getirmenin maliyetinin altında bile kalmağa başladı diyebiliriz.

Nisan 2018'de yapılan değişiklik ile ; belirli ürünlerde yurt dışından alış veriş yapmanın artık bir avantajı kalmadı. Öyle ki ; bazı satıcılardaki fiyatlar yurt dışından mal getirmenin maliyetinin altında bile kalmağa başladı diyebiliriz.

Dolaylı vergi cennetinde yaşıyoruz... Atıyorum amfi üreticisi 100 birime ürünü mal ediyor ve kârını ekleyip bu paraya satiyor, TR ye gelen ürün KDV+ÖTV+Satıcı kârı derken 200 birim oluyor. Tanzim satış noktası lazim 🙂

Geri