Thomann'dan Alışveriş

Doğru hesaplama şekli :
Ürünün Thomann'daki VAT düşüldükten sonraki fiyatı 1000.-TL , kargo bedeli ise 30 eu * 6,5 = 195.-TL olsun.
Ürün Bedeli + Kargo Bedeli 1000+195 = 1195.-TL
ÖTV 1000 x %20 = 200.-TL
KDV ( 1000+200 ) x %18 = 216.-TL
Gümrüğe Sunma Ücreti = 10.-TL civarı
Ödemede Bankanın Alacağı Masraf , Kur Farkı vs. 1195 x %2 = 24.-TL ( %2 ortalama bir değerdir )
Toplam Mal Oluş Değeri : 1195+200+216+10+24 = 1645.-TL

Gitar gibi ürünlerden ötv almıyorlar diye biliyorum amfi tarzı ürünlerden alıyorlar;emin de değilim.
Evet dostum zaten üye olup, ayarlardan ülkeyi Türkiye seçtiğiniz zaman size gösterdiği fiyat VAT düşmüş hali oluyor.
Gitar'da ötv yok, amfi,processor vs. ötv var. Ama amfiden bile ötv alınmadan geçtiğini duydum. Kanunen var ama memurun gözünden kaçmış olabilir.

Elektro gitar ve amfi almayı düşünüyorum. İkisi birlikte olduğunda herhangi bir sıkıntı çıkma ihtimali var mı? %18 vergi ücreti toplam fiyata mı uygulanıyor? Herhangi bir sıkıntı yaşayan veya memnun kalanlar deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Ürünler tiplerine göre farklı vergilendirilirler. Her ürünün farklı bir tareks kodu bulunur. Kimisi %18 kdv ile kimisi %20 kdv ile hatta daha da ek vergiler gerektirebilir. Bazı ürünler için TSE declaration of comformity isteyebilir. Bazı ürünler tahta sandıkta gelip o tahtalar acaba kurtlu mu diye bakanlık kontrolünden geçebilir. Ben sizin yerinizde olsam denemeden gitar, gümrükte acaba takılır mı kayısıyla amfi ye para bağlamazdım.

NOT: İKİNCİ EL MAKİNE, İKİNCİ EL AMFİ, İKİNCİ EL X ürünlerin ithalatı yasak.

Ürünler tiplerine göre farklı vergilendirilirler. Her ürünün farklı bir tareks kodu bulunur. Kimisi %18 kdv ile kimisi %20 kdv ile hatta daha da ek vergiler gerektirebilir. Bazı ürünler için TSE declaration of comformity isteyebilir. Bazı ürünler tahta sandıkta gelip o tahtalar acaba kurtlu mu diye bakanlık kontrolünden geçebilir. Ben sizin yerinizde olsam denemeden gitar, gümrükte acaba takılır mı kayısıyla amfi ye para bağlamazdım.

NOT: İKİNCİ EL MAKİNE, İKİNCİ EL AMFİ, İKİNCİ EL X ürünlerin ithalatı yasak.
Gitarı maalesef yaşadığım yerden dolayı deneme şansım yok. Her türlü sipariş vereceğim. Sadece gitar alınca bir sıkıntı çıkabilir mi peki?

En kötü ihtimalde bir gümrük müşavirliği firmasına noterden yetki verirsiniz,noter+ kdv + beyanname + depolama (gün kadar) + ıvır zıvır paraları (küçük miktar) + müşavirlik ödersiniz. Diyelim ki gitarınız €1000 olsun. Kabaca bi €500 temiz gider. Tek kalem ve / veya ucuz kalem ürünlerden öyle sayıda sipariş vermelisiniz ki bu yukarıda saydıklarım toplam adet üzerinde erisin. Ticari amaçla almıyorsanız sonuçlar siiz üzebilir.

amaaaa kadir gecesi doğduysanız verirsiniz kdv yi birde damga parasını gülümseyerek eve dönersiniz.

Korkmadım değil şimdi 😀. Gitar 457€ 2900 falan ediyor vergi ve kargo ile 3600 falan. Ama Türkiye'deki fiyatı 5300 TL. Taksitle ödersen 5900. İyi bir fırsat, alıcıların olumlu yorumlarını da okudum ama ilk kez böyle bir işe giriştiğimden emin olamıyorum.

1 ay içinde Thomann'dan elektro gitar alacağım ama merak ettiğim bir şey var. Alacağım gitar gümrüğe takılır mı yoksa sorunsuz bir şekilde geçer mi? Takılacaksa almayayım yoksa gümrük işleriyle uğraşmak istemiyorum

Gümrük vergisine kargo parası da dahil mi? Örneğin ürünün fiyatı 50 euro kargo parasıyla 80 euro oluyor. Gümrük vergisi alınırken ürünün değeri 50 euro'dan mı hesap ediliyor yoksa kargo dahil 80 euro'dan mı?

Gümrük vergisine kargo parası da dahil mi? Örneğin ürünün fiyatı 50 euro kargo parasıyla 80 euro oluyor. Gümrük vergisi alınırken ürünün değeri 50 euro'dan mı hesap ediliyor yoksa kargo dahil 80 euro'dan mı?

Dahil değil ama UKİM'den çağırırlarsa durumu açıklayan bir fatura örneği ile gidin. Faturaya hızlı bir bakış atıp çat diye vergiyi yazıyorlar, en son gittiğimde kargo dahil fiyatın üstünden %20 indirim uygulayıp kargo ücretini de geri düşmelerine rağmen kargo dahil fiyata göre vergi kestiler. Anlatmaya çalıştım ama anlayamayıp vergiyi kestiler. Düzgünce ürün ücreti şu kadar, kargo da bu kadar diye yazdığı sürece sorun yaşamazsınız.

Gümrüğe takılmasından o kadar korkmayın. Siparişiniz geldiğinde vergisini ödeyip alıyorsunuz. Uğraştırıcı birşey değil.
Getirdiğiniz ürünün başka özelliklerinden dolayı ekstra bir durumu yoksa tabii.

Geçen ay pedal aldım.Toplamda %20 vergi alındı. +8 TL vergi gümrüğe sunum bedeli ödedim.
YAni doğru maliyet şu şekilde Ürün bedeli + % 20 vergi + 8TL gümrük sunum ücreti +0,7 TL damga vergisi + 30 euro kargo ücreti.

Edinmek istediğim bir gitar var ve fiyatı 1970€. Çoğu yorumu okudum ve 1500 € üstü ürün getirtmek cidden sıkıntı gibi duruyor. Yurtdışından gelecek birine getirtmekten başka yolu yok mu?

Edinmek istediğim bir gitar var ve fiyatı 1970€. Çoğu yorumu okudum ve 1500 € üstü ürün getirtmek cidden sıkıntı gibi duruyor. Yurtdışından gelecek birine getirtmekten başka yolu yok mu?

o kadar yüksek fiyat gitara çıkacak vergiye vereceğin parayla gidiş dönüş uçak bileti al git kendin getir 😀 şaka bir yana ucuz biletle git gel yapılırda, vize işi nası olur bilemiyorum.

Geri