Korku Filmleri

evil dead

erkandalf demiş ki:
Bir korku filmi hastası olarak,benim ilk sayacağım film kesinlikle kült bir tanesi olacak:EVIL DEAD...Bana göre çığır açmış bir filmdir ve özellikle ilkinde tırsıtıcı sahneler var fazlasıyla...(Gerçi ilk izlediğimde küçüktüm bayaa ondandır :) ) İkincisinde komedi unsurlarına yer verilse de sağlam bir film bu da....

HALLOWEN ve SCREAM serilerinden hazetmem,eli bıçaklı sapık filmleri hep aynıdır ve keyif vermez bana...

Sayılacak çok film var gerçi ama,biraz son zamanlara gelirsek,en iyi korku filmlerinden biri de bence THE RİNG ...

Bir diğer hayal kırıklığını BLAİR CADISI 'nda yaşamıştım,beklediğimin çok altında bir filmdi,bir tek çadırdaki saldırma sahnesi etkileyici idi...

WHAT LIES BENEATH(gizli gerçek) de sıkı bir filmdi,gerilim dozu oldukça yüksekti...

SUSPIRIA ise bir klasik olarak kabul ediliyor ama bana sorarsanız beş para etmez bir filmdir...Dönemine göre insanlara rahatsız edici gelmiş olabilir ama filmin atmosferi ve işlenişi sıkıcı olduğu gibi,sonu da saçmaydı...

Ayrıca geçenlerde Stephen King eseri "IT" adlı filmi seyrettim... Rose red konağı faciası veya Sleeepwalkers eziyetinden sonra hala uslanmayıp bu filmi nasıl izledim diye kendime kızıyorum...Hayır aslında film fena gitmiyordu,çok büyük oranda sıksa da ve neredeyse hiç gerilme dahi yaratmasa da,"film nereye bağlanacak,olayların gerisinde ne var" şeklindeki sorular eşliğinde filme tahammül ediliyordu...Ama Allahım o ne saçma sondur!!O ne rezilliktir!!

Son olarak,çoğu kimse beğenmemiş olsa da,ben GAREZ'İ oldukça sıkı bulduğumu belirtmek isterim...Göstere göstere korkutmayı bence oldukça iyi yapan bir film...
sana katılıyorum ''evil dead ''gelmiş geçmiş en iyi korku filmidir.
EVİL DEAD FORM SİTEME BEKLİYORUM.

"Blair Witch project", benim izlediğim en harika gerilim filmidir. Çünkü o filmde maskeli öcüler, eli bıçaklı kazmalar, yılanlar, böcekler görmüyorsunuz. Yani hollywood felsefesi olan "bakın işte bundan korkacaksınız" şeklinde bir karakter ya da yaratık yok. Aklınızı bi kenara bırakmaya zorlayan, "e ordan niye kaçmıyor bunlar ya ?" diye sorular sorduran mantık hataları yok. Hatta film zaten filme benzemiyor. İzlerken sanki gerçekten ormanda kaybolmuş bi grup insanın amatör video kaydını izliyormuş gibi oluyorsunuz, ki amaç da bu zaten.

E fazla söze gerek var mı ?

Aslında, "kötü" deseydim haklı olabilirdin; fakat "sıkıcı" dediğim zaman, detaylı bir açıklama yapma durumunda değilim. Sıkıldım yani, bu kadar basit :D

Buna rağmen şöyle söyleyebilirim: orjinal, denenmemiş tarzda bir filmdi. Bu yönden tamam. Fakat, her "değişik" "orijinal" eser, güzel veya sürükleyici olmak zorunda değil diye düşünüyorum. Açıkçası, 1 en fazla 2 sahne dışında, hiçbir sahnede gerilmedim; bu sebeple böylesine "Jackass" skeci (sadece çekim teknikleri, ve biçiminden bahsediyorum), veya "herhangi amatör bir video" türü bir video görüntüsü dışında sinemasal bir güzellik barındırmayan bu montajlanmış video filminin, şaheser bir korku filmi gibi reklamlarının yapılmasına, ve bu yolla milyonlarca dolar kazanılmasına da çok olumlu bir gözle bakmıyorum. Eğer reklam ve pazarlama aşamasında biraz daha dürüst olunsaydı, filme en azından saygı duyabilirdim, ama yine de izlerken sıkılırdım :D , o kadar da ön yargılı bir insan değilim...

Aslında reklam ve pazarlama aşamasında, o çok paralar harcanan hollywood filmleri de hiç dürüst değiller, ki evinin garajını boyatan bi adamla aynı bütçeye sahip bir filmin tanıtımını adam gibi yapmazsanız o filme kimsenin gitmemesi de beklenebilirdi. O yüzden ben adamlara o bakımdan hak veriyorum. Hatta belki "gerçekmiş gibi" yapılan tanıtım filme ayrı bir heyecan kattı. Sonuçta bu "samimi olmayan" tanıtım kampanyasını aklı başında hiç bir insan yutmadı :D

Bir de şunu ekleyeyim, bu tarz ilk defa denenmiş değil. Sanırım "Canibal Holocaust" isminde bir film bu filmin çekim tarzı üzerinde etkili olmuş. O filmi izlemediğim için yorum yapamıyorum. İzleyenler karşılaştırabilirler.

Açıkçası film bence hiç de sıkıcı değildi. Asıl eli bıçaklı maskeli "korkutucuların" olduğu o çok para harcanan filmler bana çok sıkıcı geliyor. Ya da perili evlerde birden ortaya çıkan merhum insanların :) hayaletleri de çok sıkıcı bence. Yani "öcülü" filmler bırakın korkutmayı, beni güldürmüyor bile. Ben asyalıları destekliyorum gerilim konusunda. Mesela son olarak "A tale of two sisters" diye bi film izledim. Kurgusu o kadar harika bir film nadiren vardır bence tarihte. Mükemmel bir film, herkese tavsiye ederim. Zaten amerikan sinemasının japon gerilim filmlerini sırayla yeniden çekmesi gerilim konusunda ne kadar sınırlı yaratıcılıklarının olduğuna bir işaret.

taleoftwosisters-dvd.jpg

Canibal Holocaust la bir çok yönden benzeşiyorlar ama blair witch bence çok daha başarılı gayet sürükleyici ve merak uyandıran bir filmdi kimseyi korkutayım gibi bir ksıtası yoktu bence değişik cins anlaşılmaz bir gerilim yaşatıordu normal korku filmklerinde o tarz bi durum olmaz ben fiilmden çıktığımda o kadar sürenein nasıl geçtiğini dahi anlammamış hatta ne olduğunada anlamamış so duvar olayını çıktıktan bir kaç dakka sonra kavradığım nadide filmlerden biri bence öncede kesinlikle senaryo halkkında en ufak bir fikre sahip olunmaması filmin değerini 2 kat artırıyor benim için öyle oldu en azından.

Canibal Holocaust la bir çok yönden benzeşiyorlar ama blair witch bence çok daha başarılı gayet sürükleyici ve merak uyandıran bir filmdi kimseyi korkutayım gibi bir kıstası yoktu bence değişik cins anlaşılmaz bir gerilim yaşatıyordu normal korku filmlerinde o tarz bi durum olmaz ben filmden çıktığımda o kadar sürenin nasıl geçtiğini dahi anlamamış hatta ne olduğunuda anlamamış bir haldeydim . son duvar olayını çıktıktan bir kaç dakka sonra kavradım.İzlediğim orjinal bir fikre sahip iyide kotaran nadide filmlerden biri bence bide önceden senaryo halkkında en ufak bir fikre sahip olunmaması filmin değerini 2 kat artırıyor benim için öyle oldu en azından.

deathmetalman demiş ki:
cordi demiş ki:
bu aralar varmı şöle güzel bir korku filmi... izlemek ve tırsmak istiyorum.....

elbette var evil dead1 JOIN AS,JOIN AS,JOIN AS

Bu aralar değilde çok önceden vardı tabii ki... :LOL: Suspiria / Dario Argento'nun... ;) Ama mümkünse orjinalini izleyin.Benzerini aramayın.Bu filmin afişi zamanında Türkiye'de kalp krizi geçirilmesine neden olarak yasaklanmıştır.Film 1977 İtalyan Yapımı.Filmin sonunda da özellikle bir yazı geçer ve o yazı herşeyi anlatır. ;)

suspiria.jpg

Alfred Hitchcock, kadınlara çığlık attırarak bi cümbüş edasında insanları korkutmaya uğraşmış sanırım. Belki o zamanlar için çok başarılı bi yöntemdi bu ama şimdi olur mu bilemiyorum.

Geri