Zaman Var Mıdır, Yok Mudur?

pirtikcan zaten insanlar senin gibi düşündükleri için bu ülke kalkınamıyor. Burda saçma hayaller kurmuyoruz. Cahillik mutluluk ama ben bunları düşününce kafayı sıyıracak gibi olsam da bana zor olanı düşünmek yakışır diyorum ve bir gün TÜRKİYE'yi kurtaracağım. Sıkıyorsa diyin bakalım bana da diğer ...ler gibi "Türkiye'yi sen mi kurtarcan" diye

peki sevgili eusine seni tebrik ediyorum.. ama dusunmen gereken bisey var. 1. sen turkiyeyi kurtarmak icin ne yapiyosun?? 2. ataturk bundan yillar oncesinde turkiyeyi kurtarmisti simdi halimize bak bide.. demekki tek bir insan yetmiyo kurtarmakta.. bu zihniyeti bu cahil kafa yapisini tumden degistirmek lazim. yani senin bu ulke icin ne yaparsan yap eline pek bisey gecmicek.. ataturk kadar bile olsan onundeki 50 yili kurtarirsin. sen oldukten sonrada hersey yine eskisi gibi olur.. ki sen ataturk gibi turkiyeyi kurtaricak olsan su anda buraya msj yazmak yerine calisiyo olurdun ama ataturk kadar olamasanda ugrasirsan onundeki 20 yili kurtarirsin.. kolay gelsin sana bence zihniyetin degismesini beklemek veya degistirmek icin ugrasmak daha mantikli..

PG13 demiş ki:
neverlasting demiş ki:
LaVey demiş ki:
bence cok sacam bi iş yaaa ne o oyle ısıkhızından daha hızlı olunsaydı kım yapacak oyle bir aleti? onu yapsınlar ondan sonra dusunsunler o işi zamn vardır kardes neden doguyorosun buyyorsun vede oluyorsun onu acıklasınlar ozman doganın kanunu diyeceksin zaman vardır yaaa dedigim gibi işlk once ısık hızınıoı gecebilecek bi makina yapılsın ondan sonra bıu teporiye ınanırım
+100........

gerçekleri ıspatlamak için pratige dökmek gerekmez. bilim bunun için vardır, paratige dökülemese de teoride ıspatlanabilen herşey bilimsel olarak doğrudur.

sanırım ışık hızına kadar fizik ondan sonrası metafizik oluyor.ben şu anda ışık hızına göre ayarlanmış bir hayat yaşadığımızı düşünüyorum.yani çıkabileceğimiz maksimum hız bu.örneğin bir rüya bizim zamana göre en fazla 12 saniye sürüyor ancak biz bunu çok daha uzun süre yaşıyoruz.demek ki beynimiz rüya görürken başka bir zaman/hız tipi kullanıyor.

sanırım ışık hızına kadar fizik ondan sonrası metafizik oluyor.ben şu anda ışık hızına göre ayarlanmış bir hayat yaşadığımızı düşünüyorum.yani çıkabileceğimiz maksimum hız bu.örneğin bir rüya bizim zamana göre en fazla 12 saniye sürüyor ancak biz bunu çok daha uzun süre yaşıyoruz.demek ki beynimiz rüya görürken başka bir zaman/hız tipi kullanıyor.

evet katılıyorum..
12 saniye süren rüya görme evresini beyin birebir yaşamıyor, zamana yayıyor.

bu daha önce yaşadıgımız 1 saatlik bir maceranın tamamını daha sonra 2-3 saniye içerisinde hatırlamamız gibi birşey.[/code]

aslında zaman kavramı bence ; gece gündüz döngüsü, yağmur, kar,kuraklık vb. iklim olaylarının dönemsel oluşumunu tahmin edebilmek amacıyla insanlar tarafından yaratılmış hatta bi anlamda uydurulmuş bi kavram tabii astronomi vb. bilimler geliştikçe tabiat olayları ile dünya güneş gibi gök cisimlerinin hareketleri arasındaki paralelliklerin ortaya çıkması ile daha sistemli ve genel geçer kurallara bağlandı.

Zaman kavramını geçmiş şimdi gelecek diye; üç ana bölüme ayırmış durumdayız. Bence aslında tüm yaptıklarımız ve yapacaklarımızla bir bütünden ibaretiz. sadece insan beyni ve duyuları yapılmış ve yapılmakta olanları algılayabilecek kadar güçlü. Şuan algılayamadığımız ama ilerde yapıldığı taktirde algılayabileceğimiz tüm algılanabilir hareket yada oluşumlar için ise muhtemel olması sebebiyle gelecekte ibaresini kullanıyoruz.

Zaten; (inanan biri olarak) insanın kaderinin Allah tarafından biliniyor olmasının sebebi de zaman kavramının sadece insani bir kavram olmasından kaynaklanıyor. bu evrenin (yada belki boyutun) ötesinde zaman kavramı olmadığı için geçmiş gelecek şimdi yok. Yani herşey tüm ve bütün olarak ortada.

bu evrenin (yada belki boyutun) ötesinde zaman kavramı olmadığı için geçmiş gelecek şimdi yok. Yani herşey tüm ve bütün olarak ortada

islama göre tam olarak böyle değil.bir ayette allah katında bir günün bize göre binlerce yıl olduğu veya buna benzer bir ayet var.aynı zamanda başka bir ayette insana dünyada ne kadar diye sorulduğu zaman 2-3 saat veya daha az diyecekmiş.aynı bizim rüya olayı gibi bişey sanırım.

Aslıda çok net olmasada ben de bu tarz bişeyler duymuştum.Söylediğinin doğru olma ihtimali var tabii. Ama sanki kendi içinde çelişiyor. Yani Allah katında bize göre zaman olabilir. Ve bunun bizim algılayabileceğimiz tarzda bir açıklaması olabilir.

Yalnız Benim anlatmak istediğim; Kader: 'Ezelden ebede, tüm oluşları ve olacakları Allah'ın zamansızlıkta bilmesidir'. Yâni kader, Allah'ın İLİM sıfatındandır ki Allah'ın ilmi tüm zamanları kuşatmıştır... Dolayısıyla Allah katında önce-sonra gibi kavramlar olmadığından, tüm zamanlar bir tek AN hükmünde olup hepsi birden bilinir! .(www.antoloji.com dan )

Ozaman şöyle söylemeliyim heralde; öldükten sonra her nereye gideceksem orada benim için biçilmiş ama yaşamakta olduğumdan farklı bir zaman kavramı olabilir. Ama Allah katında ve Allah'ın tabii olduğu bir zaman söz konusu olamaz.

Ozaman şöyle söylemeliyim heralde; öldükten sonra her nereye gideceksem orada benim için biçilmiş ama yaşamakta olduğumdan farklı bir zaman kavramı olabilir. Ama Allah katında ve Allah'ın tabii olduğu bir zaman söz konusu olamaz.

evet senin dediğin daha doğru.ancak ben şu bakımdan demiştim.

Senden, başlarına acele azap getirmeni işitiyorlar. Allah sözünden asla caymayacaktır. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. hac-47

Melekler ve Rûh, miktarı ellibin yıl olan bir günde yükselirler O'na. mearic-4

Zaman sanie yıl olmadan once ne guselmısh ınsanlar dunyanın dilini bılıp ona gore yasıormus mevsımlere cesıtlı ısaretlere zaman olmasa da onu yasamak zorundayız ozellıke burdaysak adada cok uzaklarda olsaydık umurumuzda olmazdı..

contact diye bir film vardı jodie fosterın oynadıgı,orda bir makine yapılıyordu,jodie foster da binip uzayda yolculuk yapıyordu tabiki ışık hızında.dunyaya dondugunde foster uzayda yaklasık 18 saat dolasmış olmasına ragmen dünyada yalnızca 1 saniye geciyordu.sanırım bu konuyla alakalı iyi bir örnek ama henüz ısıkhızında dolasamamış olmamızdan ötürü dogrumudur yanlışmıdır bilemiyorum....

saniye nedir?
saniye, selenyum-133 atomunun temel enerji durumunun hiperince düzeyleri arasındaki geçişe karşılık gelen ışınımın 9.162.631.770 periyotluk süresidir...

kaynak: bilim ve teknik dergisi şubat 2006 sayısının eki (sayfa no: 5 )

silent_peace demiş ki:
aslında zaman kavramı bence ; gece gündüz döngüsü, yağmur, kar,kuraklık vb. iklim olaylarının dönemsel oluşumunu tahmin edebilmek amacıyla insanlar tarafından yaratılmış hatta bi anlamda uydurulmuş bi kavram tabii astronomi vb. bilimler geliştikçe tabiat olayları ile dünya güneş gibi gök cisimlerinin hareketleri arasındaki paralelliklerin ortaya çıkması ile daha sistemli ve genel geçer kurallara bağlandı.

Zaman kavramını geçmiş şimdi gelecek diye; üç ana bölüme ayırmış durumdayız. Bence aslında tüm yaptıklarımız ve yapacaklarımızla bir bütünden ibaretiz. sadece insan beyni ve duyuları yapılmış ve yapılmakta olanları algılayabilecek kadar güçlü. Şuan algılayamadığımız ama ilerde yapıldığı taktirde algılayabileceğimiz tüm algılanabilir hareket yada oluşumlar için ise muhtemel olması sebebiyle gelecekte ibaresini kullanıyoruz.

Zaten; (inanan biri olarak) insanın kaderinin Allah tarafından biliniyor olmasının sebebi de zaman kavramının sadece insani bir kavram olmasından kaynaklanıyor. bu evrenin (yada belki boyutun) ötesinde zaman kavramı olmadığı için geçmiş gelecek şimdi yok. Yani herşey tüm ve bütün olarak ortada.

katılıyorum :)

zaman vardır arkadaşlar.hatta çoğu kişi zamanı dördüncü boyut olarak kabul eder.zaman kavramını insanlar ileri sürdü diyen arkadaşlarıma sorarım adalandırılan tüm kavramlara isimleri insanlar takmadı mı?
einstein izafiyet de açıkladı ama izafiyet teori olarka kaldı neden?einstein zamnın bir boyut olduğunu ve ileri ve geri yönde hareketin mümkün oabildiğini belirtti.(kısaca ve kabaca bu kadar açıklayabilirdim arkadaşlar kusura bakmayın) ancak bunun tek bir yönünü ispatlayabildi;zamanda ileri yönde bir hareketi.aksi yönde hareketi de boşlukda ve yeryüzünde kşullandırdığı ikiz kardeşler örneği ile açıkladı.ama bunu ispatlayamadığı için izafiyet bir teori olarak kaldı.
zaman vardır arkadaşlar.bunu kabul etmemek de ancak zamanı yenilgi sayanların görüşüdür diye düşünüyorum.zamandan korkmak ve kabullenmemek hiçbir şeyi değiştirmez.sadece size zaman kaybettirir. ;)

zamanın goreceliği klasik olarak acıklanacak bir olgu değildir.zaman evet vardır hatta ve hatta relativite teorisinin postulalarından biride zamanın goreceli oldugudur.bir arkadas fiziksel olrak zamnın goreli olmasının acıklaması yoktur demiş.hayır wardır bu konuda ilk deneyler michelson ve morley tarafından ısık için yapılan denelerle başlar ışık elektromanyetık dalgadır elektromanyetık dalgalar içinde klasik kuralları uygulayamassınız.şöyle ki tekrar okudugum passaglardan birinden ışık hızından daha hızlı giden bir uzay gemisi dusunulmul böyle bir şeyde mumkun değldir evrende hiç bir tanecik ışık hızından daha hızlı hareket edemez bunun son limiti budur.en son katıldıgım bir konferansta tokyo da calışan bir bilim adamının konuşmasını dinledim mimarlık olarak ogrenımıne baslayan turk bilim adamı nasa daki ilk gorevini mimarlıktan mezunken yaptıgı bir proje sayesinde almış,3 lu koordinatlara bunlar uzay koordinatları dediğimiz x-y-z dogrultularıdır zamanında bir koordinmat olarak eklenmesiyle yazlık evini tasarlamış.ve su anda nasa da uzat-ya cıkacak turk astronot olma adayı. zaman gorcelıdır vardır mevcuttur. klasık olarak acıklanması bakımından soyle bir yorum getirebılırım ancak: yanan sobanın ustunde oturun,bir dk oturun mesela .bu size bir saat gibi gelir ama cok sevdiginiz bir insanla bişey paylşırken zamanın nasıl gectiğini anlayamassınız.
aklmızın yetmedigi seyler yok demek değildir...

Azure arkadaşım İslami açıklamayla güzel ifade etmiş.. zaten inandığım bir şey var...kendine bir soru soruyorsan Kuran-ı Kerim i açtığın ve anlayarak okuduğun vakite biraz da irdeleyerek dikkat vererek hesaplaşarak okudğunda herşeyin yanıtını buluyorsun..Zaman,yaşam,ölüm,varoluş,din,sonsuzluk,inanç,ahiret ve daha sayamayacaklarım..

Öneriyorum, ya da önermelerim

- içinde olmadığım zaman yoktur

- öncen yoksa zaman da yoktur

- sonu varsa zaman vardır

- başı varsa vardır

- hareket varsa zaman vardır

bence zaman vardır.insan doğuyor, büyüyor ve ölüyorsa,
bu belli bir zaman diliminde gerçekleştiği için zaman vardır.
zamanın olmaması sonsuzluktur, bu da insan için olmayan bir kavram.

Geri