Evde PC ile Kayıt...

Korg O1 ve Film Müziği

Arkadaşlar merhaba...

Benim bir KorgO1 klavyem ve (1.5GHz Sempron 512mB Creative Live Value) bilgisayarım var. Akustik kayıt yapmadan film müzikleri hazırlamak istiyorum.

Ancak Korg'un sesleri çok eski olduğu için bilgisayarın seslerini kullanmak istiyorum. Bunun için önereceğiniz yöntem, sequencer ve diğer ek yazılımlar nedir acaba?... Ve kullandığım bilgisayar donanımı bu iş için yeterli midir?...

Çok teşekkür ederim...

arkadaşlar sorumu görüp de yanıt verebilecek kimse yok mu acaba? acilen sistemi kurmam gerekiyor... yardımcı olursanız çok sevinirim...

Re: Korg O1 ve Film Müziği

DrLecter demiş ki:
Benim bir KorgO1 klavyem ve (1.5GHz Sempron 512mB Creative Live Value) bilgisayarım var. Akustik kayıt yapmadan film müzikleri hazırlamak istiyorum.
Ancak Korg'un sesleri çok eski olduğu için bilgisayarın seslerini kullanmak istiyorum. Bunun için önereceğiniz yöntem, sequencer ve diğer ek yazılımlar nedir acaba?... Ve kullandığım bilgisayar donanımı bu iş için yeterli midir?...

İlk önce bir sequencer alman gerekir. Bu mesela Cubase, Fruity Loops veya Reason olabilir. Cubase hakkında buradan bilgi edinebilirsin:
http://www.melodik.net/teknik_bilgi/teknik_bilgi.asp?kid=15&syf=1
Fruity Loops içinde buradan:
http://www.teknohaber.net/makale.php?id=11030
Ha bir de Reason:
http://www.macline.com.tr/inceleme/Reason25.htm
Gerekli aramaları yaparsan bunları Google/Yahoo'dan bulabilirsin.

İkinci olarak, Korg'unu PC'ye bağlarsan Cubase'de mouse ile nota yazmaya gerek kalmadan, klavye ile işi bitirebilirsin. Bunun için bir midi kablo alman gerekli. Ses kartında midi girişi yoksa, uygun kablo ile ses kartının joystick girişinide bu amaçla kullanabilirsin. Tabi Korg'unda midi out/midi in'i olması gerekiyor.

Üçüncü olarak bilgisayar donanımın şimdilik yeterlidir. Tavsiyem linkten FL demo versiyonunu indir,dene ve kullan. Kafana yatarsa tamamını satın alırsın. http://www.fruityloops.com/

yanıt için teşekkürler... ben klavyeyi bağladım zaten bilgisayara... ama cubase, cakewalk, fl, reason arasında en kullanışlı ve sorunsuz çalışan sequencer şu an hangisi?

ve benim için en önemlisi bilgisayarda bir ses bankası oluşturup bu sesleri klavyeden nasıl çalarım?... creative'in soundfont sistemi bu işi çözer mi?...

DrLecter demiş ki:
yanıt için teşekkürler... ben klavyeyi bağladım zaten bilgisayara... ama cubase, cakewalk, fl, reason arasında en kullanışlı ve sorunsuz çalışan sequencer şu an hangisi?
FL ile Reason, Cubase ilede Cakewalk kullanış olarak birbirine benzer. Bence senin için ya FL yada Reason.
ve benim için en önemlisi bilgisayarda bir ses bankası oluşturup bu sesleri klavyeden nasıl çalarım ?
FL veya Reasonda klavyeni programa tanıtıyorsun ve bilgisayardaki sample'larını klavyene yönlendiriyorsun.
...creative'in soundfont sistemi bu işi çözer mi?...
Bunu bilmiyorum...

emu 404 ses kartı aldım ve birkaç gün önce bir sorun ortaya çıktı.mp3 dinlerken ve mixlenmiş kayıtları dinlerken bazı sesleri alamıyorum ve diğer seslerde sanki vocoder pluginlerinde işlenmiş gibi doğal olmayan digital sesler şeklinde duyuluyor.Müziği dinlerken sanki kanllar birbirinden ayrılıyor,dist gitar kayıtları ortaya çıkarken vokal ve batery sesleri kayboluyor. format veya sürücü güncellemeleri işe yaramadı. aranızda bu soruna çözüm önerisi olanlar lütfen yazsınlar

selam arkadaşlar..ben vokalim ve audacity programı kullanıyorum,parça çalışırken örneğin sweet child o mine olsun, şarkıyı programda nasıl transpoze edeceğimi bulamıyorum..ya audacity'de ya da bunu yapan başka bir progamda nasıl yapacağımı anlatırsanız çok sevinirim!!
sevgileeer...

selam arkadaşlar..ben vokalim ve audacity programı kullanıyorum,parça çalışırken örneğin sweet child o mine olsun, şarkıyı programda nasıl transpoze edeceğimi bulamıyorum..ya audacity'de ya da bunu yapan başka bir progamda nasıl yapacağımı anlatırsanız çok sevinirim!!
sevgileeer...

arkadaslar zor gelebilir size ama yardım ederseniz sevinirim ben 5 yıldır elektro calıyorum ve bu kayıt islerine cok uzaktım önceden simdi kendim yarı profosyonel kayıtlar yapmak istiyorum ve yukarıda soledıgınız terimlerin bi cogunu da bilmiyorum biriniz bana biraz daa acıklayabilir mi bastan sona ne alıcam ne gerekıo neyı nasıl baglıcam .....bilgisayarım da var ama ondan da pek anlamıyorum yardım ederseniz cok sevinirim armagankocak@hotmail.com maillerinizi bekliyorum bu arada bilgisayarım soledıınız ozellıklerı iceriyo

Selamlar.
Gitar çalmaya yeni yeni başladım. Mademki bilgisayarım var, müzik yapmak için onun nimetlerinden de faydalanmak istiyorum. İşte burada sizin yardımınıza ihtiyacım var.

Yapmak istediğim, bilgisayarda bi alt yapı oluşturmak, ve üzerine gitar kaydı yapmak. Alt yapı derken, davul, bas, ve hatta eğer mümkünse layer (pad) gibi şeylerden bahsediyorum. Ama bu işi mümkün olduğunca kolay ve kafa karıştırmayan bi şekilde yapabilmemi sağlayan bi program arıyorum. Yani uzun lafın kısası, amatör olarak beste yapıp kaydetmek istiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz ? Piyasada duyuyorum Cubase, Sonar, Audition gibi bi sürü isim var. Hepsini ayrı ayrı denemek gibi bi lüksüm yok. O yüzden fikirlerinizi bekliyorum. Tek istediğim programın fazla kafa karıştırmaması. Arabiriminin mümkün olduğunca kolay anlaşılır olması.

mithra demiş ki:
sevgileeer...

Programın "effect" sekmesinin altında "change pitch" diye bi seçenek var, sanırım işini görecektir. Ama bundan önce bütün bi parçayı seçili duruma getirmeyi unutma.

turke01 demiş ki:
Yapmak istediğim, bilgisayarda bi alt yapı oluşturmak, ve üzerine gitar kaydı yapmak. Alt yapı derken, davul, bas, ve hatta eğer mümkünse layer (pad) gibi şeylerden bahsediyorum. Ama bu işi mümkün olduğunca kolay ve kafa karıştırmayan bi şekilde yapabilmemi sağlayan bi program arıyorum. Yani uzun lafın kısası, amatör olarak beste yapıp kaydetmek istiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz ? Piyasada duyuyorum Cubase, Sonar, Audition gibi bi sürü isim var. Hepsini ayrı ayrı denemek gibi bi lüksüm yok. O yüzden fikirlerinizi bekliyorum. Tek istediğim programın fazla kafa karıştırmaması. Arabiriminin mümkün olduğunca kolay anlaşılır olması.
aynen bende turke ye katılıyorum.benimde elimde ACİD PRO, REASON, KRISTAL,SOUNDFORGE 7 vs.. var... ben acid i daha kullanışlı buluyorum. problemim ise şu ayrdımcı olursanız sevinirim;

elektro akustik gitarım gitarı amfime bağlayıp, phone çıkışından pc ye girsem,bu programlarda hazırlaıdığım altyapılara REC ilekayıt yapsam nasıl olur? yada olurmu? yardımcı olursanız sevinirim ;)

midnight99 demiş ki:
turke01 demiş ki:
aynen bende turke ye katılıyorum.benimde elimde ACİD PRO, REASON, KRISTAL,SOUNDFORGE 7 vs.. var... ben acid i daha kullanışlı buluyorum. problemim ise şu ayrdımcı olursanız sevinirim;

elektro akustik gitarım gitarı amfime bağlayıp, phone çıkışından pc ye girsem,bu programlarda hazırlaıdığım altyapılara REC ilekayıt yapsam nasıl olur? yada olurmu? yardımcı olursanız sevinirim ;)

turkei01'e cevap:Bence cubase sx3.gerçekten kullanışlı bir program bende daha yeni başladım bu programa.bir çok vst plugin i var.pek çok imkan sunuyor tavsiye ederim.kolay anlaşılırılığı sana kalmış bir şey ne kadar kurcalarsan o kadar zorlaşıyor ne kadar kaliteyi arttırayım dersen o kadar kıvranıyorsun :D.ama cubase hem amator hemde (haddimse takdir etmek isterim)profesyonel kayıt için gerçekten çok baba bir program.kolay gelsin ii çalışmalar :D

midnight99'cevap:acidi bende kullandım ama cubase geçince cennete düştüm sandım.meğer yanlış program kullanıyormuşum(kendimce):D
reason elektro gitar sololarına altyapılar hazırlamak için güzel bir program ama bir az karışık.çalışıp kurcalayınca o da oluyor.dediğin gibi amfinin phone çıkşından bilgisayara girip kayıt yapman mümkün fakat sesin kalitesi seni ne kadar tatmin eder bilemem.''nasıl olur'' sorusu biraz enteresan olmuş:D:D bu kişiden kişiye değişir denemeden göremezsin bunu.ama dediğim gibi onborad bir ses kartıyla ne kadar kalitelteli olur ne derece tamin eder bilmem.bnm bir tane fh 85 sony type im vardı onun arkadaki pre out çıkışından bilgisayara bağlıyordum.onboard ses kartıyla biraz cız cazur oluyordu ama çaldığını dinlemek için güzel bir yol bu.dediğim gibi dene ve gör(ben bi denedim bir daha bırakamadım)kolay gelsin ii çalışmalar :D

Arkadaşlar,
Cubase'de yaptığım kayıtları mp3'e çevirmeye çalışıyorum fakat bir kez dışında hiç bir şekilde olmadı. "an error occurred during the export" diyor.
(başını sonunu belirliyorum.)

midnight99 demiş ki:
elektro akustik gitarım gitarı amfime bağlayıp, phone çıkışından pc ye girsem,bu programlarda hazırlaıdığım altyapılara ... ;)

Amfin ne marka bilmiyorum ama bazı amfilerde emulated edilmiş kulaklık/line out çıkışları var. Çıkışın Emulated ise olur herhalde.
...REC ile kayıt yapsam nasıl olur? yada olurmu? yardımcı olursanız sevinirim
Rec ne yahu ?

bu sorumun baslıkla pek alakası yok ama stadyum yada meydanlarda yapılan acık hava konserlerındekı eq. ayarları, efekt ayarları vs. bilgilere forumda ulasabilecegim bir baslık varmı acaba??

Geri