Unutkanlık

isimleri çok unutuyorum... ayıp oluyo sonra... soramıyosunda neydi diye...

/* akılsız adam ne affeder ne unutur; saf yürekli adam önce affeder ve sonra da unutur; bilge ise effeder, ama hiçbir zaman unutmaz... S. Szasz*/ mış ...

bende de arasıra unutkanlık oluyor herkes gibi ama 1. sınıftayken bütünleme döneminde abartılı bir örneğini yaşamıştım.o gün saat 14.00 da sınav vardı ben de çok iyi çalışmıştım.hatta arkadaşlar son tekrarı birlikte yaparken takıldıkları yerleri bana soruyorlardı ben de ukala ukala cevap veriyordum! :LOL: kesinlikle gergin ya da stresli hissetmiyordum kendimi.sınav salonunda sınavın başlamasını beklerken arka sıramda oturan arkadaşım birden "sened-i ittifak'ı bi kez daha anlatsana" dedi ve o an benim kafamdaki tüm bilgiler silinip gitti!!!hiç çalışmamış olsaydım bile lise bilgilerinden hatırlayacağım bi konuyla ilgili hiçbir şey ama hiçbir şey hatırlamıyordum.sadece o konu olsa yine iyi,dersle ilgili tüm bilgiler uçup gitmişti!panikledim sınava girmek istemedim ama gözetmenler geldi,salondan çıkamadım.kaldım öylece...kağıtlar dağıtıldı,sanırım bi 15 dk kağıtla bakıştım,sonra adımı falan yazdım,ufak ufak bilgileri hatırlamaya başladım...neyse ki geçmiştim o sınavdan ama çok garipti. 8O sebebini bilmiyorum,bi daha da hiç olmadı zaten...

unutmak bir erdemdir onun hatrına unuttuğun şeyi önce ezberlemek gerekir.. nietzche :D :D

asıl söz: uyumak erdemdir onun hatrına bütün gün ayakta kalmak gerekir..

İnsan önemsiz gördüğü bir şeyi unutabilir, bu yine bi derece de.. Bazen, unutulan bir şeyin sonunda, "demek ki gerçekten bu benim için önemsizmiş, bi değeri yokmuş" diye düşünmek insana tuhaf hissettiriyor bazen. "Vay bee, ben buna bugüne kadar değer verdiğimi zannederek kendimi kandırmışım bunca zaman" filan diye düşünüyor insan.. İşte bu kötü bir şey. Anahtarını yada kimliğini unutmaktan farklı bir şey.. :roll:

unutmadığım tek şey tarihtir.yani neyi ne zaman yaşadığımın yılı ayı günü saati...sevgilimin attığı ilk msj,kankamın şusu annemin busu gibi önemli önemsiz herşeyin zamanı...

-cnm ya hatırlıyomusun şu gün şurda şu saatte şöyle bi olay olmuştu amma manyaktı..

-derya yuhh.....ohaa....bişey diyemiyorum yanii..

bunu çok sık yaşıyorum..

sizastam demiş ki:
bazen çok gerekli oluyo...unutkan olmak istiyorum da olamıyorum işte...

"Keşke" diyor insan bazen, "hede hödöyü unutsam, unutabilsem". Bazen de hatırlamak isteği içine giriyor. İşin sonunda, bence bir şeyi ne kadar unutmaya çalışırsak o kadar güçlü hatırlıyoruz sanırsam; sürekli tekrar tekrar düşündükten sonra mezar taşına kazınır gibi kazınıyor.

İsimlerini, önemli(!) terimleri, tarihleri asla hatırlayamıyorum. Çok fazla tekrarlamadığım sürece. Artık insanların isim ve soyisimlerini telefonuma, internetteyse MSN'e kaydediyorum. Yoksa 100 kere soruyorum ya :oops:

Mesela daha geçen gün birisiyle yine kavga ettik :)

Ama sanırım bunun nedeni, bunlara önem vermemem. Mesela düşüncesini, fikirlerini fln unutmam. Ama aynı kişinin adını, hatta yüzünü bile hatırlamayabilirim :)

İlginç bir durum benimkisi aslında....

anarchist_hippy demiş ki:
İsimlerini, önemli(!) terimleri, tarihleri asla hatırlayamıyorum. Çok fazla tekrarlamadığım sürece. Artık insanların isim ve soyisimlerini telefonuma, internetteyse MSN'e kaydediyorum. Yoksa 100 kere soruyorum ya :oops:

Mesela daha geçen gün birisiyle yine kavga ettik :)

Ama sanırım bunun nedeni, bunlara önem vermemem. Mesela düşüncesini, fikirlerini fln unutmam. Ama aynı kişinin adını, hatta yüzünü bile hatırlamayabilirim :)

İlginç bir durum benimkisi aslında....
peki şekiller üzerine çalışan biri misin? eğer öyleyse insanda klonlama yapılmış demektir. :)

:) şaka bir yana, bu unutkanlık çok yaygın durumda.

Nedeni belki de bilgisayarların fln bizim yerimize "hatırlama" ve "hatırlatma" işini yapması, uğraşacak çok fazla işin olması...vb. olabilir. Hatta işlerde uzamnlaşma da buna yol açıyor olabilir. Bunun yanında alınan "kafein"in yerini de unutmamak lazım kanımca...

Kount demiş ki:
sizastam demiş ki:
bazen çok gerekli oluyo...unutkan olmak istiyorum da olamıyorum işte...

"Keşke" diyor insan bazen, "hede hödöyü unutsam, unutabilsem". Bazen de hatırlamak isteği içine giriyor. İşin sonunda, bence bir şeyi ne kadar unutmaya çalışırsak o kadar güçlü hatırlıyoruz sanırsam; sürekli tekrar tekrar düşündükten sonra mezar taşına kazınır gibi kazınıyor.

çok haklısın...insan beyni unutmuyor...unutmak istemek de saçma oluyor öyle olunca...ama unutmak istediğim şeylerle yaşamayı öğrenebiliyorum...iyi olan kısım bu...

unutmak diye bir şey yoktur.unutmayı en çok istediğim şeyleri aklımdan silmeyi asla başaramadım.unutmayı istemediklerime de sıkıca sarıldım zaten... ama unutmak olsaydı...keşke öyle bir şey olsaydı...

Aynen, olayları ve yaşananları asla unutmam. Şimşek gibi çakar aklımda, en küçük detay geliverir aklıma birden. :LOL:
Ancak eve gelir çantamı bir yere koyar, 2.5 saat boyunca onu arayabilirim.

berbat bi hafızam var diyemem... ama çoğu zaman konuşurken kullanacağım kelimeyi unuturum... ne olduğunu bilirim adı aklıma gelmez... ve yanyoldan anlatırım... :) ve sonra kelime aklıma geldiğinde bir daha unutmamak için çağrışımlar yüklerim kelimeye... geneldede bir daha unutmam...
yaşadıklarımı ise asla unutmam ve şarkı sözlerini...

Unutkanlığın ilcı varmı acaba?? Hiçbirşeyi unutmamak insanı yoruyo yahu..Gerçi B vitavini eksikliği var ama ilaçları almıyom ama tık tok, hala hiç unutkanlık belirtisi yok..Hafıza yenileyici,sıfırlayıcı icatlar yapılsın artık ya...

Geri