Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

xhornetxx

peki hiç konsere falan çıktınız mı ? ya da bar performans falan.? rp 80'i bu işlerde kaldırmaz diyorlar..yoksa dediğin gibi benim param ancak ona yetiyor..üstelik taksitle..
sen nasıl bir set up kuracaksın? kaç çeşit pedal elmayı düşünüyorsun?kaça patlayacak? bir de netür müzik yapıyorsun ?amma soru sordum ya.. :?

Orta halli prosesör almak isteyen arkadaşlar için söylüyorum
eğer amfi sorununuz varsa amfi simülatörü olan prosesörleri tercih etmenizi öneririm... prosesördeki amfi simülatörünün kalitesi ve başarısı tartışılır ama hiç olmamasından daha iyidir
sonuç olarak bi digitaech rp yada zoom 505 707 gibi aletleri direkt miksere girmek zorunda kalırsanız alacağınız ton müziği bırakmanıza neden olabilir :D

gandalfthewhite demiş ki:
abicim ben bu işin içinden çıkamayacağım galiba..onun için ne var ne yok açık açık yazmaya karar verdim..

biz nirvana,moonspell,metallica,rammstein,linkin park,korn,sonra yerli olarak;duman,manga,çilekeş, mor ve ötesi vs. çalıyoruz..anlayacağınız bunları seviyoruz ve çalıyoruz..ayrıca bahar şenliklerinde konser falan vermeyi düşünüyoruz..elimde sadece cort x2 gitarım var..amfim yok..stüdyodan stüdyoya amfi kullanıyorum..(gerçi bir ara vardı ama şimdi yok) pedal prosesör yok..bütçem 200'ü malesef aşamıyor..o da taksitle..bu tarzda konser vermek için ne alabilirm ? çok spesifik bir soru oldu ama işin tekniğinden hiç anlamıyorum..ne alayım ? pedal mı prosesör mü? pedalsa hangi marka-model prosesörse hangi marka model?
amfim olmadığı için prosesörü pc'ye bağlayabilirim ?pedallar da pc'ye bağlanabiliyor mu?
ses kartım onboard, ses sistemi creative 4+1..

eğer pedal da pc'ye bağlanıyorsa ekstra olarak ne gibi şeyler almam gerek(kablo jak vs?)

benim ciddi ciddi detaylı bilgiye ihtiyacım var..okumadığım yazı kalmadı onun için kafam karmakarışık oldu.. :?:

gandalfthewhite gerçekten durumun biraz karışık... sana ilk önerebileceğim şey analog toplamak olurdu ama amfin olmadığı için illa analog toplamak istiyorsan bir preamp distortion alman gerekecek bunun içinde sansamp gt2 öneririm (2. el fiyatı 200-250 ytl arası değişiyor) yada alternatifi olan behringer gdi21 alabilirsin (onuda 70 ytl civarı bulabilirsin) sonundada bi ultra-G cabinet simulatörü alman gerekebilir
tabi işin içinde delay efektler arajacklar çoklu adaptör noisegate booster falan girince sana malolacağı minimum fiyat 500-600 ytl civarı olur...
ayrıca analog setup ı bilgisayara bağlayabilmen için küçükte olsa bi mikse alman gerekecek XLR çıkışı kullanabilmen için

benim sana önerim V-amp2 lere bi bak içinde benim bu saydığım bütün özellikleri barındıran bi alet.. tabikide bi analog yada xt live yada gt8 in yerini tutamaz ama elindeki imkanlar dahilinde yapacağın en mantıklı hareket bu olur ayrıca direkt pc yede girebilirsin(tamamiyle şahsi fikrimdir)

kolay gelsin

yani analog toplamak şimdi benim için hem pahalı olacak hem de güç .. v-amp2'lerin de tone'lar arası geçişlerinin yavaş olduğu yazılmış forumlarda.. hiç deneyen var mı acaba ? ya da kullanan? cevap yazarsa sevinirim..

peki rp80 ya da v-amp2 ile konserlerde performans çok mu kötü olur? bir fikriniz var mı?

sansasyon, bir de amfi simülatörü dediğin amfi modelleme mi? bir de 9 simülasyon efekt yazıyor..bunlar mı dediklerin? istersen bir de sen bak..

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=444&gid=189

Zoom G9.2tt mi yoksa POD XT Live mi?

kullananlar bi yardımcı olsun.Ritm gitar ve metal rock agırlıklı hangisi ii gider?

bu arada aman diyim RP80le konsere filan cıkmayın.Ben töbeliyim de :)
zoom 505II daha iyi digitech rp80den

Re: Zoom G9.2tt mi yoksa POD XT Live mi?

franticy demiş ki:
kullananlar bi yardımcı olsun.Ritm gitar ve metal rock agırlıklı hangisi ii gider?

POD Xt Live almanı tavsiye ederim. POD simülasyon teknolojisi olarak AIR kullanıyor. Bence diğer modellemelere göre daha güzel sonuçlar veriyor. Ayrıca POD'lar kullanım olarak diğerlerine göre biraz daha rahat. Mesela GT-8 alan çoğu kişi kullanım sorunu yaşıyor. Gözlemlediğim kadarıyla POD daha rahat buyüzden de. Sonuç olarak bütçen karşılıyorsa POD Xt Live almanı tavsiye ederim.

gandalfthewhite
rp 80 le bir çok konsere çıktım 100 wattlık behringer gibi orta halli bir anfiye bağladım. Beni yarı yolda bırakmadı iyi bir ayarla. Konserler 2 tanesi açık alanda, bir tanesi tiyatro sahnesindeydi, Bir tanede bar... Beni götürdü açıkcası, ancak bana ders veren hocanın bir vamp2 ve squier stratocaster la çok daha tatlı tonlar elde etdiğini gördm, tonları gerçekten çok güzeldi böle ağız açık bırakacak cinsten. Neyse bizim ne çaldığımıza gelince; tamamen alternative çaldık. Ancak şu an tonları bana blues çaldığımdan çok yapay ve aşırı dijital geliyor. Ondan dolayı satıyorum. zoom 505 den nefret ederim. Ama Vamp2 alırsan olabilir diye düşünüyorum. Rp 80 ide sana anlattım yeterince ben kendiminkini satıyorum ilgilenirsen özel mesaj at.

Ayrıca şu anda alıcağım setup ds-2,sd-1, cs-3, ilerde bir tane crywah ve delay olucak. Çok efect yanlısı değilim zaten blues çalıyorum artık :D Telecaster ında tonunu öyle çok efektlemeye karşıyım.

Bende size bir şey sorayım. Sd-1 alıyorum kesin de, diğerlerini alana kadar rp-80 imle sd-1 i kullansam nasıl olur? Reverb chorus falan rp-80 den overdrive sd-1 den mesela?

sansasyon, bir de amfi simülatörü dediğin amfi modelleme mi? bir de 9 simülasyon efekt yazıyor..bunlar mı dediklerin? istersen bir de sen bak..

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=444&gid=189

amfi modellememi???? hem evet hem hayır sonuçta bi kabin simülasyonunada ihtiyacın olur (amfi kullanmadığını varsayarak konusuyorum)
bu arada rp80 ni ultra-G ye girersen nasıl olur acaba??? :D
bak merak ettim şimdi :D

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=867&gid=369

istersen bi incele......

v-amp2'lerin de tone'lar arası geçişlerinin yavaş olduğu yazılmış forumlarda.. hiç deneyen var mı acaba ? ya da kullanan? cevap yazarsa sevinirim..

ben 1 sene kadar kullandım tonlar arasında geçişte boşluk olduğu doğrudur ama abartılacak bi yanının olduğunu düşünmüyorum kısa bi süre sonra alışıyosun zaten..
bütün ton geçişlerinde boşluk yaratmıyor birbirine yakın modellemeler seçersen o bosluğu azaltabiliyosun

pedallarjx9.jpg

şöle bi resim buldum paylaşmak istedim arkadaşlar... analog setup sıralaması hakkında çok sık konu açılıyor faydalı olabileceğini düşündüm

yanlız illaki böle olacak diye bişey yoktur değişik şekillerdeki sıralamalar farklı tonlar verebilir ve kulağa hoş gelebilir...
buna ideal bi dizilim diyebiliriz....

arkadaşlar BOSS ve DİGİTECH in bass için olan OD pedallarını denedim fakat gitar karakteristik bass özelligini yitirdi ucube gibi tonlar gelmeye başladı bende bunun üzerine biraz araştırma yaptım ve

http://www.mzentertainment.com/studio/mike_zee_studio_electro_harmonix_big_muff_270x471.jpg

electro harmonix big muff pedalını buldum fakat adından da anlaşıldığı gibi bi elektro pedalı bu fakat kullanan bazı basscılar varmış bu pedalı ve compressor pedalı ile kullanıldığında çok güzel ve yumuşak distortionlu bass tonları yakalanabiliyormuş bu konuda herangi bilgisi olan yada bu pedalı bassda deneyenler varmı ?

sansasyon un verdiği şekil bir genelleme olamaz.acıkcası be nwah ı en basa alıyorum preamp olarak tri ac kullanırken de distortion ı tri ac tan önce kullanmak her zaman daha iyi sonuclar yarattı benim acımdan.

ayrıca yeni baslayan arkadaşlara da sunu belirteyim fiyat performans acısından en güzel alet v amp 2 dir.eğer paranız varsa pod xt live ve benzeri aletlere bir göz atmanızı öneririm.

bence analog ilk basta kafanızı karıstırabilir.bilinçsizce analog almak sizi mutsuz edebilir.bu iş deneme yanılma ile oluyor.sabır işi. amator müzik hayatımın son 2 yılında adam gibi gitar calacağıma gidip ekipman incelioyrum.hastalık bu :D

cavo demiş ki:
sansasyon un verdiği şekil bir genelleme olamaz.acıkcası be nwah ı en basa alıyorum preamp olarak tri ac kullanırken de distortion ı tri ac tan önce kullanmak her zaman daha iyi sonuclar yarattı benim acımdan.

ayrıca yeni baslayan arkadaşlara da sunu belirteyim fiyat performans acısından en güzel alet v amp 2 dir.eğer paranız varsa pod xt live ve benzeri aletlere bir göz atmanızı öneririm.

bence analog ilk basta kafanızı karıstırabilir.bilinçsizce analog almak sizi mutsuz edebilir.bu iş deneme yanılma ile oluyor.sabır işi. amator müzik hayatımın son 2 yılında adam gibi gitar calacağıma gidip ekipman incelioyrum.hastalık bu :D

genelleme olarak baz alınamıyacağını belirttim zaten
ayrıca bende wah ı enbaşta kullanırım....

sevgili gandalfthewhite davul makinası o kadar da önemli bir özellik değil.herhangi bir bilgisayarın varsa evde davul makinasına sahipsindir demektir zaten.davul makinasını sahnedede kullanmayacağına göre bunu processorde arama derim.bir processorden bekleyeceğin en son sey davul makinası olsun senin:)

bence su durumda sana en uygun alet v amp 2 dir.
behringerin analog pedalları fiyat olarak makul ama onları kullanmak için en azından clean kanalı hos bir amfin olmalı ve programa cıkacaksan o amfiyi yanında tasımalısın.

bence git v amp al düşüneceğin vakti gitar calmaya harca.elimden bir co kprocessor pedal amfi geçti.belli bir tecrübem var ve bunları sana bu tecrübeye dayanrak söylüyorum.v amp 2 yi sahnede kullanan gruplar bile var.tonlar arasındaki geçiş seni hiç korkutmasın cözülmeyecek bir olay değil

ibanez tb50 amfinin kendi footswithcinde boost tuşu var... acaba o sadece amfinin kendi driverlerınımı boost eder yoksa benim kullanacağaım pedalıda (mt2) boost edermi

Geri