Sahte Gitarlar

Fazla söze gerek yok ESP kalitesini bilen bilir. Ama bilen logonun orada olmayacağını da bilir.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...c-256-sunburst-sifir-ayarinda-296789719/detay
Gitarın sahte olduğunu zannetmiyorum, logo fotonun açısından dolayı öyle görünüyor gibi geldi. Gitar genel görünüşü ile EC-256 Standard model. Eskitmelerin yerleri doğru, 12. perdedeki yazı doğru, binding doğru.. Bana bir tek üst eşiğin kalitesi düşük geldi..
Eğer bu gitar sahte ise Çinli arkadaşlar bu işi çok ilerletmiş demektir.. :)

Gitarın sahte olduğunu zannetmiyorum, logo fotonun açısından dolayı öyle görünüyor gibi geldi. Gitar genel görünüşü ile EC-256 Standard model. Eskitmelerin yerleri doğru, 12. perdedeki yazı doğru, binding doğru.. Bana bir tek üst eşiğin kalitesi düşük geldi..
Eğer bu gitar sahte ise Çinli arkadaşlar bu işi çok ilerletmiş demektir.. :)

LTD bence de sahte değil ancak yine de yakından teşhis etmekte fayda var.

LTD bence de sahte değil ancak yine de yakından teşhis etmekte fayda var.

Gitarın headstockı üzerindeki her şey ofsayt sadece logo değil akort burguları, işçilik. Logonun yerine dikkat.

ltd.jpg

@DaggerStroke, dikkat.. Honeyburst modellerde 3 yollu switch üzerinde eskitme yok. Gitarın tam model eki Distressed.. Aged ile Distressed ekli modeller arasında ufak tefek farklar oluyor. Arkadaşın sorduğu yukarıdaki gitar Distressed modeli..

Distresed ve aged diye 2 farklı model yok. En azından bu renk için yok. Hepsi aged diye geçer. Switch üzerindeki eskitme yapım yılı ile falan akalıdır. Yukarıdaki modelin tam adı LTD EC-256 AHB... AHB malum Aged Honey Burst kısaltması. Aynı şekilde siyah olanıda EC-256 AVB diye geçer yani Aged Vintage Black.

Son düzenleme:
Distresed ve aged diye 2 farklı model yok. En azından bu renk için yok. Hepsi aged diye geçer. Switch üzerindeki eskitme yapım yılı ile falan akalıdır. Yukarıdaki modelin tam adı LTD EC-256 AHB... AHB malum Aged Honey Burst kısaltması. Aynı şekilde siyah olanıda EC-256 AVB diye geçer yani Aged Vintage Black.
Model yok zaten "model eki" diyorum, dikkatli oku . Yine daha önce dediğim gibi model ekinde Distressed ile Aged olanlar arasında eksitmelerin yerlerinde "ufak tefek" farklar oluyor (çizgisel deforme de ediyorlar). Dediğin gibi yılı ile de alakalı. Gitarın sahte olup olmadığını anlamak için bu kalıp bilgisine ihtiyaç var. Yukarıdaki gitar Distressed Standard olanlardan. Kafa karışabilir, daha önce dikkatini çekmemiş olabilir, sonuçta mantıklı düşündüğünde ikisi de eskitilmiş gitarlar. Ancak distressed dedikleri daha çok Fender'in Road Worn serisi gibi oluyor böyle düşün. Aslında mantık olarak fark yok ancak kalıp olarak fark var. Bu sebeple özellikle replika bir gitara bakarken ikisinin arasındaki farkı bilmekte yarar var, farklar ufak olsa da..

İlk başta headstockta bir şey varmış gibi geldi bana da. Ancak googlelayınca böyle yazıyormuş tam olarak da arkada.

http://c1.zzounds.com/media/fit,201..._Back_NA-4085a37be5225b6630916d93e50194b2.jpg

Linki telefondan açacaklar sövmesin, boyut olarak baya büyük bir fotoğraf. :D

Evet bana da headstock bi garip geldi. Bir de başlığa "orjinal" yazınca iyice kıllanıyorum ben. Satıcının yazdıklarından da pek bişey anlaşılmıyor zaten.

Sağolun hocam şu ara washburn'lere yöneldik araştırmaya devam ediyoruz :)

Gitara bakıldığında eğer, 15 yıllık olduğu doğruysa ve seri nosu 95 96 ile filan başlıyorsa japon üretimi js serisi bir jackson. Çok kısa bir süre de olsa, jackson en alt serisi olan js serileri hindistandan önce japonya'da üretti. 90'ların sonu 2000'lerin başı gibi yani 15 senelik olduğuna göre zamanlar da tutuyor. Ayrıca bu dönem üretilen japon dinky'lerle japon js dinkiylerde aynı tremolo kullanıldı yani trs -101. Tremolo'da 4. tel girişinde-saddle block-string holder kısmında renk değişikliği var o, renk değişikliği mi yoksa parça değişimi mi onu da sorun. Oldukça temiz bir gitara benziyor. Uzun bir süre köşede durmuş, çalınmamış gibi. Gitar ihtiyacım yok ama nakit fazlam olsaydı sırf keyfine gidip deneyip alacağım bir gitar olabilirdi ters kafa jackson yazısı bir tablo gibi asmaya bile değer bence :) Bu gitarda, cvr manyetikler var onlar da süper olmasa da 300-350 tl'ye alacağınız herhangi bir 2. el gitardaki takılı manyetiklerden epey güzel bir sonuç verecektir. Olmadı, ufak bir manyetik modifiyesi ile (misal aktif manyetik için, emg modifiyesi ya da duncan modifiyesi ile) oldukça güzel bir gitar olur eğer tremolo ve burgularda ilanda denildiği gibi sorunsuz çalışıyorsa.

Ayrıca gitar zaten sahte değil ki bunun şuan sahtesi daha pahalıya mal olur çinli aliexpressçilere..

Bunların gövdeleri poplar oluyordu. Alder'in bir zaman muadili olarak kullanıldı. Kızılağaç kadar derli toplu frekansları olmayan, daha dağınık tonal tat veriyor poplar gövdeler. Dave Mustaine'nin favorisidir bu arada. Bütün jackson'ları poplardır. 90'larda fender bile poplar kullandı bazı stratlarında, 90'larda yine japon yapımı bir çok gitarda kullanıldı. Birçok poplar gövdeli jacksonlar da oldu. Özelikle 90 yapımları.. JS'ler için daha sonradan ıhlamura döndüler şuan nedir bilmiyorum ama plywood-sıkıştırılmış ağaç tarzı şeylere dönmüş olabilirler. Bunun için gövdenin arkasındaki tremolo kapağını çıkartıp foto isteyebilirsiniz. Oradan gövde ağacı belli olur. Gitar Çanakkale'de olduğu için bu fiyata sürünüyor bence. İstanbul'da olsa satılırdı. Neckplate'in de yakından çekilmiş fotosunu isteyebilirsiniz. Muhtemelen japon bir js serisi dinky. 350'tlye get de açmış. Gelsin, çalın deneyin beğenmezseniz 1 haftada geri gönderin. Kocaman gitar artık kargoda gelir gider. İade kargosu da satıcıya girer. Böyle tatlı bir sistem get..

Son düzenleme:
Sağolun hocam bilgiler için. Hâlâ arayış içindeyiz tekrar bir bakalım ona :) @Rat_Dog
Aramyın direkt alın piyasada 350 tl'ye japon gitarı bırak manyetik bile bulamazsanız. Tabi ki neck plate fotosunu da isteyin oradan japon olup olmadığını kesin olarak anlayabilirsiniz eğer neckplate değişimi olmadıysa ki kimse bu gitar için onunla uğraşmaz sanıyorum. Washburn filan bu gitarın seviyesine yaklaşamaz bende x11 vardı ilk elektrogitarımdı, şuan 2. eli 300-350 tl filandır, japon js serisi dinky ile kıyas bile olamaz.

Aramyın direkt alın piyasada 350 tl'ye japon gitarı bırak manyetik bile bulamazsanız. Tabi ki neck plate fotosunu da isteyin oradan japon olup olmadığını kesin olarak anlayabilirsiniz eğer neckplate değişimi olmadıysa ki kimse bu gitar için onunla uğraşmaz sanıyorum. Washburn filan bu gitarın seviyesine yaklaşamaz bende x11 vardı ilk elektrogitarımdı, şuan 2. eli 300-350 tl filandır, japon js serisi dinky ile kıyas bile olamaz.
Bu gitarın doğruluğu belli değil seri numarası yazmıyor. İlk gitar olacak, washburn marjinal fayda olarak daha yüksek. İlk gitar için değmeyecek bir risk neden bu yorumu yaptığınızı anlamadım.

Ben de yorumu anlamadım, misal, - washburn marjinal fayda olarak daha yüksek - ne demek?. Seri nosu japonya'da üretilmiş ilk serilerde de yeni seride de neckplate'de yazılı.

Marjinal fayda ? Hayır, kelimelere ayırdım girdim tdk'ya baktım acaba başka bir anlamı var mı diye bulamadım. Neyse, olur öyle gece 3 kafası adamı boot bile yapar. Allahtan zira dememiş.

Geri