Sahte Gitarlar

"gümrükaz alırsa yarı fiyatınada olabilir"

imiş ama!! Haydee bir ihtimal 812 dolaaarr!!! Sudan az pahalı!! Tamam satıcının fiyatı kendi keyfincedir ama. Bir case için de, "yuh" derler adama!!

Linkteki gitar logosundan çanına dek pek sahte gibi durmuyor açıkçası.. Headstock ölçüleri tam ve doğru gözüküyor. Perdeler de keza öyle. Ancak özellikle Studio modelleri standart LP modellerinden zaten daha düşük özelliklerde olduğu için bunların replikasını gerçeğinden ayırmak gitarı elinize alana kadar pek mümkün değil.. Yine de ben olsam kulakçıkların ve özellikle üst eşik civarının (ve mümkünse potların) büyük ve net fotolarını isterdim satıcıdan..

Ayrıca (kendi görüşüm) 1500 TL o gitar için hiç de düşük bir fiyat değil, sıfır fiyatı ile karşılaştırıldığında evet, bariz fark var ama bence değerini vermiş satıcı. Marka yüzünden biraz pahalıya satılıyor burada Studio modelleri.. Eğer replika değilse sanırım acil bir satış olduğu için fiyatı diğerlerine göre düşük tutmuş; başlıkta da yazmış zaten, gerçekten paraya ihtiyaç olabilir.

Ankara'da mısınız bilmiyorum ancak nacizane görüşümü yazayım: herşeye rağmen yine de denemeden almanızı tavsiye etmem..

Bu gitar daha önce 4 tane elimde bulunan abanoz klavyeli 90-96 arası üretilmiş olan Studio lardan. Ben 2006-2007 arası her birini 1250$ dan satmıştım.

Gitarın sahte olduğunu düşünmüyorum..

Bu gitar daha önce 4 tane elimde bulunan abanoz klavyeli 90-96 arası üretilmiş olan Studio lardan. Ben 2006-2007 arası her birini 1250$ dan satmıştım.
Gitarın sahte olduğunu düşünmüyorum..

4 tanesini 1250$'dan yurt içine mi sattınız? Eğer öyleyse helal olsun :) Bence ikinci el Gibson Studio gitarlar için fiyat aralığı 600-800$ olmalı..

Aslında bu konuya şu başlık altında devam edilse daha mantıklı olacak; http://turkrock.com/threads/22475/ en azından ESP olmayan replikalar için o başlık daha makbul. Ayrıca konuyu sözlüklere de taşıyacağım. Umarım belli bir farkındalık yaratırız.

Önemli bir nokta da "şu gitar replikadır" derken, sebeplerini de belirtmeniz. Ancak o şekilde bilinçlenebiliriz. bilinçlenelim lütfen :)

Misal bu başlık altında belirtilen Gibson Goldtop'un neresinin replika olduğunu halen çözemedim. Tamam fiyatı oldukça düşük ama tek kriter bu olmamalı. Müzik evi sahibi bir abimizle yaptığım kısa muhabbetlerin birinde, kendisinin bir hurdacıdan sigara parasına "fender jazzmaster" satın aldığını şaşkınlıkla dinlemiştim. Yine aynı şekilde yok pahasına alınan Rİckenbacker bas gitardan da bahsetmişti. Yani gerçekten, bir gitarı ucuza da alabilirsiniz. Ucuz olması replika olduğu anlamına gelmeyebilir, belki de çalıntıdır. Yine forumdan takip ettiğim bir olayda bir müzisyenin evinden çalınan gitarı çok komik bir fiyata tünelde satılmaya çalışılırken bulunmuştu. Neyse konuyu uzatmayayım, "bu replikadır" diyen arkadaşlar lütfen sebeplerini de belirtsinler ki biz de öğrenmiş olalım. Ayrıca başta da belirttiğim gibi ESP harici replikalar şu başlığa yazılsın ki karmaşa olmasın; http://turkrock.com/threads/22475/

Misal bu başlık altında belirtilen Gibson Goldtop'un neresinin replika olduğunu halen çözemedim.

Hangi ilandan bahsediyorsunuz? Konu altında bahsettiğiniz gitarı göremedim..

Önemli bir nokta da "şu gitar replikadır" derken, sebeplerini de belirtmeniz. Ancak o şekilde bilinçlenebiliriz. bilinçlenelim lütfen :)
Bu durumda sahte gitar satanları da bilinçlendirmiş olacağız yanlız, bu da önemli, hatta belki de daha önemli bir nokta :)

4 tanesini 1250$'dan yurt içine mi sattınız? Eğer öyleyse helal olsun :) Bence ikinci el Gibson Studio gitarlar için fiyat aralığı 600-800$ olmalı..

Tanesini 1250$ dan sattım x 4.. Mantık olarak amerikadan alış fiyatınız modeline özelliğine göre 600-800$ arası + buraya bedava gelmiyor diye düşünecek olursanız rakamlar gayet makul olmalı ki gitarları deneyen aldı götürdü + gitarlarda emg 81 85 manyetik setupları da vardı ;)

Hangi ilandan bahsediyorsunuz? Konu altında bahsettiğiniz gitarı göremedim..

Bu durumda sahte gitar satanları da bilinçlendirmiş olacağız yanlız, bu da önemli, hatta belki de daha önemli bir nokta :)

Sözünü ettiğim gitar şuydu;

Replika olup olmadığından emin değilim ama yinede paylaşmak istedim.. Sonuçta orjinal ne olursa olsun bu fiyata olmaz.. Bende şüphe uyandırdı..

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-custom-1957-goldtop-73350723/detay

lakin ilan yayından kalkmış. Diğer konuya gelirsek; ben insanların bu konuda bilinçlenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Bir konuda bilgili olmanız, kandırılma riskinizi oldukça düşürür. Ya da en azından daha temkinli davranırsınız.

Onun haricinde gördüm ki bu replika olayı dünyada oldukça yaygın. Hem de sadece müzik aletleri, mücevherler veya Rolex saatlerle sınırlı değil. Adamlar Lamborghini, Ferrari marka arabaların replikasını yapmış :) İlk bakışta ayırt etmek neredeyse imkansız. Yıllar önce tv'de izlemiştim. Adamın biri sahte Picasso tabloları yapıyor. Ve artık o kadar ustalaşmış ki eksperler dahi bu tablolara "orijinaldir" diye onay veriyorlar. Neyse konuyu dağıtmayalım, ibret olsun diye Replika Lamborghini ve Ferrari videolarını paylaşıyorum. Ve başta da dediğim gibi bu konuda bilgilenmemiz önemli çünkü kötü niyetliler zaten olayı kapmışlar.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...custom-57-goldtop-darkback-vos-76131446/detay
arkadaş kendiside replika oldugunu sölemiş ama yani sinir oluyorum şu gitar kıyaslamalarına. epiphone custom ayarındaymış. sanki birebir tonlayip 2 saat denediler falan gibi böle anlatiyolar ya hayatinda eline epiphone custom almamıştır bu arkadaş.

Hocam merhaba. Bahsi geçen gitarın "replika" olduğunu nasıl anlarız? Sanırım seri numarasını falan da klonluyorlar. Daha açık sorayım; misal ben bu gitarı alacağım ve sahibiyle anlaştım. Atıyorum; sahibi de bana bu gitarın orijinal olduğunu söyledi. Kendisiyle buluştuk ve ben gitarı elime aldım. Nelere dikkat edersem replika olduğunu anlarım?

Bir sorum daha olacak; Epiphone'un ölçüleri Gibson'la birebir midir? iki gitar arasındaki (ağaç, işçilik, ton vb) farkları kısaca özetler misiniz? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Hocam merhaba. Bahsi geçen gitarın "replika" olduğunu nasıl anlarız? Sanırım seri numarasını falan da klonluyorlar. Daha açık sorayım; misal ben bu gitarı alacağım ve sahibiyle anlaştım. Atıyorum; sahibi de bana bu gitarın orijinal olduğunu söyledi. Kendisiyle buluştuk ve ben gitarı elime aldım. Nelere dikkat edersem replika olduğunu anlarım?

Bir sorum daha olacak; Epiphone'un ölçüleri Gibson'la birebir midir? iki gitar arasındaki (ağaç, işçilik, ton vb) farkları kısaca özetler misiniz? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

İlk sorunuza cevap veriyim. Replika gibsonları ayırmak için bakmanız gereken önemli noktalar headstock kısmındaki gibson logosu,truss rod şekli ve vidaları. yani bunlar bariz ele veriyor. bunları birebir yapilan gibson replika bulmak çok zor fakat yinede öle gelirse manyetiklere bakmanız yine fikir verir.

2. sorunuza gelirse. epiphone ve gibson ölçüleri birbirine yakındır. Agaç olarak 5 üzerinden 1-2 bazen kısmetliyseniz 3 numara verebiliceginiz agaçlar epiphone için 4-5 numara verilecek olan agaçlar ise Gibson için kullanılır. İşçilik ve ton olarak bariz farklar tabiki var. Zaten replika bir gitar sahibinin genelde söledigi şey abi bunun custom gibsonla çok büyük bir farkı yok veya çok pahalı gibsonlardan hiç farkı yok vb açıklamalarıdır. Tabiki farklar olacak farklar olmazsa bu gitarlar üretilmez herkes gidip Lp studio alirdi Ki bu hatayı bir dönem abanoz klavyeli studio üreten gibson yaptı. Bugüne kadar epiphone da,gibson studio,standart,traditional pro ve r8 de satılmasına aracılık ettim ve bu gitarları denedim. Arada bariz fark oldugunu söleyebilirm özellikle klavye rahatlıgı,sustain gibi farklar belirleyici oluyor. Bunlar benim acizane görüşüm. Muhakkaki benden çok daha bilgili ve deneyimli arkadaşlar yardımcı olacaktır özellikle prusias nickli bahadir abi'den fikir alabilirsin. Epiphone,Gibson,Heritage konusunda baya bilgili bir abimiz bende çogu gitarı onun sayesinde tanıdım. Yardımcı olabildigimi umuyorum.

http://turkrock.com/threads/25231/#post-773547 arkadaşlar ilanı bir inceleyebilir misiniz? İlanın sahibi elindekinin fender olduğunu iddia ediyor ve kore üretimli bir fendermiş elindeki.Yanlış anlaşılmasın fenderin alt üretimleri falan değil eleman direkt elindekinin fender olduğunu iida ediyor.Sahte olabilir...
Sahte değil, Kore üretimi çok sayıda Fender var zaten uzun süredir piyasada (Stagemaster, Showmaster, Lite ve bazı deluxe kırması modeller, vb.). Lite Ash modeller daha önce Japonya'da üretiliyordu ama bir süredir Kore'de üretiliyor. Kore olanlar fiyat olarak Mexico üretimi olanlarla hemen hemen aynı seviyede..

İlana baktım, fiyat biraz fazla ama bence tamamen dişbudağın kalitesiyle alakalı bir durum, sahibi bu değeri uygun görmüş demek ki. Yine de 6-7 senelik gitar sıfır fiyatına satılır mı bilemeyeceğim. Normalde sıfır fiyatı 650-700$ arası.

Fenderin kore gitarları mevcut squierlerinde koreleri var hala kaldımı bilmiyorum ama.. belirli ara seri gitarları lite ash leri falan genelde kore'de üretiyolar Sahte oldugunu zannetmiyorum. Baya örnek var kore fenderlerle ilgili. hatta Cort fabrikalarında üretildigi bile söleniyor gearpage e falan bakarsan.

bu arada http://www.sahibinden.com/ilan/alis...telecaster-sonic-blue-4-449-tl-76258537/detay

Şimdi bu aletin ederi degeri bumudur. Ben hayatımda böyle igrenç bir relic tarzı düzeni görmedim. Fatih abi bu konuda daha bilgilidir ama yani elimden relic alette geçti bu kadar kötü görünen bir relic gerçekten zor. Birde bu alet tam model olarak nedir bilgisi olan paylaşabilirmi arkadaş hiçbişi yazmamış.

bende şikayet ettim gören şikayet etsin lütfen muhakkaki. bu ürüne 6000 lira vermeyi düşünecek olan insan veya custom bi gibson almak isteyecek insan araştırır dener ve bilir ama. bu fiyattan koyup. sana bi güzellik yapiyim 3000 liraya veriyim zihniyetiyle yada senin fender amerikanını 2000 den sayıyım. 1000 de sen ver al custom ı falan tarzında insanları kandırabilir.

Geri