Sahte Gitarlar

Sevgili VanHalen, şu andaki piyasamızın jargonuna göre replika gitar=sahte gitar. Satıcının ilanında dürüst olması ayrı bir konu, ama bu dürüstlük gitarın sahte olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yurtdışında da müzik mağazaları kopya,çakma,replika gitarları satıyor adam açıkca belirtiyor neyin ne olduğunu.

Nereye belirtiyor?

Bu bir suç, ve bir çok ülkede (Türkiye dahil) yaptırımları var. Üçüncü dünya ülkelerini bilemem, hoş bizden de bir farkları yok, ama Fender fena çarpıyor Avrupa'da, şahit oldum da biliyorum.

Yurtdışında adamın belirtmesi ayrıca meşru mu kılıyor yediği haltı?

Daha önceden de dediğim gibi o zaman ilanlarla başa çıkamazsınız.Neredeyse binlerce böyle ilan var replika,kopya,çakma vs vs .. başlık çorba olur ve insanlara yardımcı olmak yerine bilgi kirliliği ile dolar. Amaçtan sapar.Yine bunlar benim görüşüm tabi ki kimseye dur, bunu yazamazsın diyemem :) en kötü başlığı takip etmeyi bırakırım o kadar :)

Umarım herkes ne dediğimi anlamıştır amaçtan sapmamak benim görüşüm.. ben zaten kopya,replika,çakma vs almam.Sahte gitardan da Allah korusun derim. :)

Daha önceden de dediğim gibi o zaman ilanlarla başa çıkamazsınız.Neredeyse binlerce böyle ilan var replika,kopya,çakma vs vs .. başlık çorba olur ve insanlara yardımcı olmak yerine bilgi kirliliği ile dolar. Amaçtan sapar.Yine bunlar benim görüşüm tabi ki kimseye dur, bunu yazamazsın diyemem :) en kötü başlığı takip etmeyi bırakırım o kadar :)

Umarım herkes ne dediğimi anlamıştır amaçtan sapmamak benim görüşüm.. ben zaten kopya,replika,çakma vs almam.Sahte gitardan da Allah korusun derim. :)

Gel-gitten sonra deniz yıldızlarını denize fırlatan adamın hikayesi diyorum. =)

Değil.

Malesef günümüz Türkiye internet ticareti jargonunda ikisinin anlamı birbirine yaklaşmaya başladı.

Aşağıda linkini verdiğim gitarlar replikadır.

http://www.musiciansfriend.com/guit...almsteen-tribute-stratocaster-electric-guitar
http://www.zzounds.com/item--IBAJEMEVO
http://www.zzounds.com/item--EVH2205150
http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=84967

http://www2.gibson.com/Products/Ele...y-Gibbons-Pearly-Gates-Les-Paul-Standard.aspx
Ürünlerin hiçbirisi sahte değildir. Sadece "ikon" haline gelmiş "asıl"larının birebir kopyalarıdır.

Sizce "değil". Ama bence bu aşırı örneklerinize rağmen halen "sahte= replika". Anı fikirde olmayabiliriz. Sorun değil. :)

Sizce "değil". Ama bence bu aşırı örneklernize rağmen halen "sahte= replika". Anı fikirde olmayabiliriz. Sorun değil. :)

Öncelikle "doğrusu o değil bu" gibi "ahkam" odaklı bir ifade kullandıysam özür dilerim.

Sadece gitar konusunda değil bir çok alanda "replika" kavramıyla karşılaşıyoruz. Mesela replika araçlar :) KITT olsun, Bond'un Aston Martin'i olsun... Replika silahlar mevcut aynı şekilde, hatta dünyanın ilk replika uçağına sahip olma gibi çocukça bir hayalim var (Blackbird SR-71 diyeyim havacılıkla ilgilenen arkadaşlar anlayacaktır zaten :))

Sizin fikrinizin ise satıcının açık açık sahte yazamayıp da onun yerinde daha masum olan "replika" kelimesini kullanmasının sonucunda oluştuğunu düşünüyorum... Kaldı ki EVH bile 22,500 dolara satılan gitarı tanımlarken "Replica" diyor :)

Sevgiler, saygılar...

Öncelikle "doğrusu o değil bu" gibi "ahkam" odaklı bir ifade kullandıysam özür dilerim.

Sadece gitar konusunda değil bir çok alanda "replika" kavramıyla karşılaşıyoruz. Mesela replika araçlar :) KITT olsun, Bond'un Aston Martin'i olsun... Replika silahlar mevcut aynı şekilde, hatta dünyanın ilk replika uçağına sahip olma gibi çocukça bir hayalim var (Blackbird SR-71 diyeyim havacılıkla ilgilenen arkadaşlar anlayacaktır zaten :))

Sizin fikrinizin ise satıcının açık açık sahte yazamayıp da onun yerinde daha masum olan "replika" kelimesini kullanmasının sonucunda oluştuğunu düşünüyorum... Kaldı ki EVH bile 22,500 dolara satılan gitarı tanımlarken "Replica" diyor :)

Sevgiler, saygılar...

Rica ederim. Özüre gerek yok. Bence gayet düzgün yazdınız. Sert yazdıysam esas siz kusura bakmayın. Ve görebildiğim kadarıyla birbirimizi anlamışız zaten.

Siz genel anlamda tamamen haklısınız. Ama kendi açımdan bir terim karmaşasının çok fazla bir şey getirmeyeceğine düşündüğümden replika ve sahte'yi aynı şekilde değerlendirmenin sorun olmayacağını inanıyorum. Açayım:

Biz buralarda öyle 22,500$'lık gitar pek göremiyoruz, görsek de alamıyoruz. Ama 300$ Çin Satış Fiyatlı replika gitarlarımız var. Bunlarda da marka kullanım izni alınmamış olduğu için, biz ne dersek diyelim marka sahibi tarafından "sahte" olarak nitelendirilecektir. Öte yandan, 300$'a gitarı alan T.C. Vatandaşı gitarın orijinali olduğunu iddia ederek, 2.500$'a satmaya çalışabilir. O zaman marka sahibi gibi hepimiz gitara "sahte " diyeceğiz.

Veya EVH'nin 22,500 Dolara satılan replikası, birine 2,250,000 Dolara EVH'nin kendi gitarı olduğu iddia edilerek satılsa, çoğumuz yine ürünü sahte (fake) olarak nitelendiririz herhalde.

Kısaca, sahtekarlık söz konusuysa (marka hakkı ihlali durumunda veya orijinaliymiş gibi satılması gibi) "sahte", aksi takdirde "replika" olarak adlandırmak bence de genel açıdan doğrudur. Ama replika=sahte genellemesinin Türkiye'nin mütevazi müzik piyasasında çok da katı olmadığını düşünüyorum.

Sevgiler ve saygılar

Geri