Sahte Gitarlar

Korkmaya gerek yok, sakin :)
Custom shop gibson fazlasıyla overrated bir marka. O 5k doların içinde bir sürü cila işlemi, yağmur ormanından kesilmiş ağacın bekletilmesi, gitar fabrikasında çalışan adamın çocuğunun kolejde okutulması vs.. gibi durumlar var.
Eğer Çin ' den aldığımız gitarla arasında bir fark yoksa, ya da basit bazı değişikliklerle bu fark oldukça azalacaksa, boşuna 5000 dolar vermeyin diyorum, 265 dolara adam satıyor gitarı.
Ha olmayacaksa öyle birşey, 265 dolarlık gitar, üzerinde gibson yazan sunta birşeyse, bunu da yakında göreceğiz burada. :)
O zaman gibson sevdasından vazcayıp Haritage gibi alternatiflere yöneleceksiniz ve gibson firmasının ekmeğine sağ çalmayacaksınız :D

Geldim. Sol el orta parmağımda "dolama" çıktı 3-4 gündür, o yüzden yazım hataları için şimdiden özür dilerim...

Ben uzunca bir süre Basgitarist.com forumlarında moderatörlük yaptım. Orada oşinografi üzerine doktora yapmakta olan Serkan Sancak adında bir abimiz vardı, kendisi sürekli gemilerde deney/gözlem yaptığı için gemide kullanabileceği kısa skalalı bir bas gitar yaptırmak için arayışa girdi. Kendisi Mersin'de oturduğu için oradan şimdi adını hatırlayamadığım bir usta buldu ve kafasındaki gitarı yaptırdı. Çok da memnun kaldı ve bu işi ticarete dökmeye karar verdi, ustanın işçiliği iyiydi ve kafadar bir adamdı. Bir süre birksç tane gitar yapıldı ve satıldı, sonradan kendisi bazı luthierler ve yardakçıları tarafından tehdit edildiğini bizlere iletti. Zaten bu süre zarfında kendisi ve usta arasında sorunlar çıkmaya başladığını da bizlere söylüyordu. Bir süre sonar artık kendisi dayanamadı ve bu işleri bıraktı. Kendisi asıl basgitarist olduğu için Nordstrand vb. gibi markalarla iletişimdeydi ve isteğe özel manyetik vs. yaptırıp getiriyordu. Aynen bu forumdaki Ambar Guitars gibi istediğiniz parçayı filan eBay'den getiriyordu, bu özelliğinden ötürü de bazı firmaların kendisine "çemkirdiğini" söylerdi - açık açık yazayım bizim işimize engel oluyorsun yapma diye taciz ve tehdit de edilmiştir.

(adı geçen enstrüman forumunda Ambar Guitars'ın da vergisiz algısız ticaret yaptığı, bazı malları distürbitöründen ucuza sattığı konusunda uyarıldığını ve işinin engellendiğini de belirtmek isterim. Yanlış bilmiyorsam kendisi gayet faturalı algılı vergili çalışmaktadır.)

Yani demek istediğim bir girişimci böylece küstürüldü ve iş yapması engellendi, kendisi o sıralar eşinden boşandı ve ülkesine geri döndü - KKTC. Kendisinin samimiyetine inanmasam bunları kendisinin ismini vererek ve bana - ve biz dostlarına - aktardığı şekilde buraya yazmazdım. Yukarıda yazdıklarımda hiçbir yalan-dolan-eksiltme-çoğaltma-abartma yoktur.

Sevgiler...

Cevap için teşekkürler. Oturmuş bir sektöre girip bişeyler yapmak çok zor iş. Hele böyle bizdeki müzik enstürmanı sektörü gibi işlerde daha da zor. Tünel esnafının önemli bir kısmının kebapçı ya da büfeciye dönmesi zaten bu adamların uzun süre ne acayip kar marjıyla çalıştığını ve o rant bitince başka işe döndüklerini düşündürüyor.

Korkmaya gerek yok, sakin :)
Custom shop gibson fazlasıyla overrated bir marka. O 5k doların içinde bir sürü cila işlemi, yağmur ormanından kesilmiş ağacın bekletilmesi, gitar fabrikasında çalışan adamın çocuğunun kolejde okutulması vs.. gibi durumlar var.
Eğer Çin ' den aldığımız gitarla arasında bir fark yoksa, ya da basit bazı değişikliklerle bu fark oldukça azalacaksa, boşuna 5000 dolar vermeyin diyorum, 265 dolara adam satıyor gitarı.
Ha olmayacaksa öyle birşey, 265 dolarlık gitar, üzerinde gibson yazan sunta birşeyse, bunu da yakında göreceğiz burada. :)

Kusuruma bakmayın ama bu mesaj fazlasıyla absürd ve naif olmuş. Tamam eyvallah Gibwon markası türlü türlü çakallıklara imza atmış olabilir, rnstrümanları acayip derecede pahalı olabilir ve biz bunu gerçek dışı bulabiliriz ama son tahlilde 5000$ ederindeki bir gitarı da 265$'lik bir gitarla kıyaslamak da en hafif tabirle Gibson'a küfretmek olur...

Burada daha önceki mesajlarımdan birisinde de yazdığım gibi optik ve ortopedik bir illüzyon mevcut aslında, insan sonradan ayıkıyor meseleye. Elinize gelen enstrüman çok iyi görünüyor, çalımı iyi gibi ve sen "lan bundan sonra bi gitara 5000 dolar vermem" diyorsun ama sonradan pişman oluyorsun, ben zamanında oldum oradan biliyorum çünkü ;)

Lefkoşa'yı bilenler nereyi kastettiğimi bilirler, Ortaköy'de Lemar'ın yakınlarında Fender bayisi vardır. Öğrenciyken oradan CD40 mı CD60 mı ne Çin üretimi bir Fender akustik gitar alma gafletine düşmüştüm. YDÜ 5. Yurtta öğrenci olduğumuz için yurtta duyan arkadaşlar gitarı denemeye gelirlerdi vr ekserisi gitarı çok beğenirdi. Tonu çalımı mükemmel, bu paraya ecnebilerin deyimi ile "it's a steal" derdik. Gel zaman git zaman ben bu gitarı bir bas gitar almak için satacak oldum ve işler orada karıştı :D Köprü pinlerini söktüm ve köprünün çok afedersiniz b.ktan bir şekilde yerleştirildiğini, pin deliklerinin çok özensiz bir şekilde açıldığını, köprünün neredeyse elimde kalacağını gördüm :D

Bizler bas gitaristiz, bilen bilir Cort'un "Action" serisi vardır. Çalımı çok rahattır ve fiyatına şaşarsın ama gitar 200 dolarlık gitar işte... Gövdesi kauri çamı, aksamlar uyduruk vr özensiz, ne kadar ekmek o kadar köfte durumu yani.

Gibson meselesine yukarıda yazdıklarımın paralelinde - lanet olası paraleller :D - dönmek istiyorum. Gibson Custom Shop gitarları aşırı pahalı mı evet deve yüküyle pahalı, ama sonuçta ortada bir marka, belirli bir düzeyde işçilik ve en azından üzücü bir durum yaşandığında karşında bir muhattap bulma şansın var. Sallıyorum gitarın tuşe mi attı gider dersin ki kardeşim durum bu bunu düzeltin bi'zahmet. Bir de şu var, aldığın gitarın ahşap ve aksam olarak belirli bir standardı tutturmuşluğu var. Çin'den grlecek gitarın gövdesi kauri çamı ya da abdülsettar ağacı olabilecekken en azından Gibson markasının - kalitesinin ve ederinin düşük olsuğunu düşünsek bile - maun, gül ağacı, abanoz ya da akçaağaç kullandığını bilirsin.

Son olarak yazacağım da çin gitarının fiyatından ötürü sana çalımda süper geliyor olabileceği düşncem.

Sevgiler,

Salih.

Kusuruma bakmayın ama bu mesaj fazlasıyla absürd ve naif olmuş. Tamam eyvallah Gibwon markası türlü türlü çakallıklara imza atmış olabilir, rnstrümanları acayip derecede pahalı olabilir ve biz bunu gerçek dışı bulabiliriz ama son tahlilde 5000$ ederindeki bir gitarı da 265$'lik bir gitarla kıyaslamak da en hafif tabirle Gibson'a küfretmek olur...

Burada daha önceki mesajlarımdan birisinde de yazdığım gibi optik ve ortopedik bir illüzyon mevcut aslında, insan sonradan ayıkıyor meseleye. Elinize gelen enstrüman çok iyi görünüyor, çalımı iyi gibi ve sen "lan bundan sonra bi gitara 5000 dolar vermem" diyorsun ama sonradan pişman oluyorsun, ben zamanında oldum oradan biliyorum çünkü ;)

Bizler bas gitaristiz, bilen bilir Cort'un "Action" serisi vardır. Çalımı çok rahattır ve fiyatına şaşarsın ama gitar 200 dolarlık gitar işte... Gövdesi kauri çamı, aksamlar uyduruk vr özensiz, ne kadar ekmek o kadar köfte durumu yani.

Son olarak yazacağım da çin gitarının fiyatından ötürü sana çalımda süper geliyor olabileceği düşncem.

Sevgiler,

Salih.

Esas konu şu ki, 5000 dolarım yok :)
Daha da vahimi 1000 doları Epiphone gitara vermek de istemiyorum. Geçmişte verdim maalesef.
Ama gitar iyi ton veriyorsa, ve iyi bir çalımı varsa, içini açıp bakmam mesela. Köprü yerleri özensiz açılmıştır vs.. Akord tutuyorsa sorun görmem mesela. Tabi ki müzisyenden müzsiyene değişir.
Zaten bu gitar göreceksiniz en az Gibson orjinal kadar iyi, diye de bir iddaam yok. Fakat şu da gerçek ki, son birkaç yılda Çin' de gitar endüstrisi patlamış durumda, birbiri ardına atölyeler, fabrikalar açılıyor. Ve geçen seneye kıyasla çıkarttıkları modellere bakıyorum, inanılmaz bir çeşitlilik hakim.
Önceden çakma olduğu daha harcase i açmadan belli olan (tiner kokusu) gitarların sahte olduğunu anlamak için içini açmanız gerekiyor.
(Yanında garanti belgesi göndermeye başladılar ki, artık daha ne diyeyim)
Youtube da David Goodland diye bi eleman var, adam artık bu Çin malı gibson ların endorserı gibi birşey oldu :)

Sonuç olarak bu tamamen tercih meselesi, yani köprü yuvaları da düzgün olsun arkadaş diyip 5000 doları verecek kullanıcıya da, benim gibi ucuz olsun fonksiyonel olsun, diyecek kullanıcıya da saygı göstermek lazım. Tabi markanın imajı biraz yağmalanmıyor mu? O da doğrudur maalesef.

Gitarın seri numarasını isteyip kontrol etmek lazım.
Şu fotoğraflara bakarak bi' yorum yapamadım, çok tanıdığım bir model değil ama normal görünüyor gayet. Burguları, headstocku, işçiliği görmek lazım. Detaylı fotoğraf isteyebilirsiniz yüksek çözünürlüklü. Bir de neden ilana internetten alınmış fotoğrafları da koymuşlar anlamadım.

Bana kalırsa sahte, headstock bana hiç de orijinalmiş gibi bir görüntü vermedi. Fender sitesinin verdiği bilgilere göre de seri numarasına bakarak 2008 yapımı olduğunu buldum.

Link:

http://www.fender.com/en-TR/support/articles/u-s-instruments-product-dating/

(aşağılarda bir yerde)

Eleman 1997 yapımı yazmış ama gerek enstümanın fotoğraflardaki kalitesi (kalitesizliği), headstock ve seri numarası sahte olduğunun göstergesi.

Sevgiler...

Yok yahu bunu da kimse yemez, o parayı veren adam Gibson ı Epiphone u bilir eşek değildir o kadar.

Verir verir... Eşek demeyelim de cahil diyelim.. Açar telefonu Anadolu'dan bir paralı ve hevesli çocuk, bu da sohbetle filan yağlar ballar, seni sevdim gel indirim yapayım der bindirir... İşi bilmeyen çok arkadaşıma, ya da eşe dosta gitar aldım.. Yani götür Tünel'e bırak, 500 liralık gitara 1500 verip çıkarlar.. Bilmeyen için bu Slash'in gitarı..

Verir verir... Eşek demeyelim de cahil diyelim.. Açar telefonu Anadolu'dan bir paralı ve hevesli çocuk, bu da sohbetle filan yağlar ballar, seni sevdim gel indirim yapayım der bindirir... İşi bilmeyen çok arkadaşıma, ya da eşe dosta gitar aldım.. Yani götür Tünel'e bırak, 500 liralık gitara 1500 verip çıkarlar.. Bilmeyen için bu Slash'in gitarı..

Evet, lisede böyle bir arkadaşım vardı. Gitarın tipini severse kaç para deseler çat diye çıkarıp verirdi.

Böylesini görmemiştim.... Saygı duydum...

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...ro-gitar-orjinal-ustu-orjinal-128892637/detay

Bu arkadaşımın kafası karışmış... (sahte diyemem ama ne desem bilemedim.)

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...i-les-paul-maun-eski-ve-yasli-154570071/detay

Gitar çakma ama klavye orjinal... (nasıl yani...!) Tam tersini söylese yerdik belki, en azından yemiş gibi yapardık lakin, sap (arkadaş klavye olduğu konusunda iddialı) ben çakmanın bayrak tutanıyım diye bağırıyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...paul-standard-usa-w-emg-81-85-116899123/detay

Geri