Sahte Gitarlar

Eski bir Japon bas gitar, büyük ihtimalle Teisco veya Norma, neckplate ele veriyor. 60-70-80 arası Japon gitarların/bas gtarların çoğunda bu neckplate'i görebilirsiniz.
Aynen, muhtemelen teisco. Ama baya vintıç bir şeye benziyor :) Merak ettim tonlarını doğrusu.

Edit: Bir ara sahibinden'de bu tip gövde ve manyetiğe sahip bir bas gitar daha vardı. İbanez'di sanırım o da.

@ChrisBroderick ve @fjc headstock a bakarsanız fender decayinin olduğu yer biraz daha açık tonlu bir renge sahip squier vb yazısı zımparalanıp fender yazılmış olabilir
Fotograftaki isik yansimasi kaynakli da olabilir bu soylediginiz... Sonuc olarak bu gitarin sahte olup olmadigini saglikli bir sekilde ancak detayli fotograflar gorerek
karar verebiliriz. Ilandaki fotograf uzaktan cekilmis ve detaylar tam olarak gozukmuyor maalesef.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...k-aletleri-ibanez-rg570-japon-319392905/detay
İbanezlerle aram iyi değildir bu aralar bir tane almak istiyordumda buna denk geldim. Pek anlamıyorum ama rg570 böyle değildi çok düzdü sanki

Her şeyi orjinal denilmiş ve öncelikle pickguard mevcut gitarda! RG570'ler orjinalde pick guardsizdir diye biliyorum ki RG550'ye göre daha fazla sevme sebebim budur :)
Eğer Fujitsu fabrikasında üretildiyse doğru olabilir :D :)

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...k-aletleri-ibanez-rg570-japon-319392905/detay
İbanezlerle aram iyi değildir bu aralar bir tane almak istiyordumda buna denk geldim. Pek anlamıyorum ama rg570 böyle değildi çok düzdü sanki
Herşeyden önce gitar gerçek ancak en eski modellerden, -80 sonu 90 başı-. Ciddiysen mutlaka headstock arkasındaki seri no.sunu öğrenmen gerekli (F ile başlaması lazım), satıcıya sor, foto iste, yakındaysan git. Ayrıca 2100 TL fiyat biçmiş bence fiyat biraz fazla, 500$ civarında alabiliyor olman lazım, pazarlık etmek lazım. Gitar şimdiki RG serisini "RG Serisi" yapan gitarlardan, bu sebeple oldukça iyi bir örnek. Ama 2100 TL fazla.. Bu tip eski Ibanezler genelde sap tesviyesi de ister, fretlerin durumunu da sormak lazım, ezik çizik yenmiş var mı.. Ama paran varsa ve MIJ bir Ibanez almak istiyorsan bundan iyisini kısa vadede bulabilir misin bilmiyorum, tavsiye ederim.

Herşeyden önce gitar gerçek ancak en eski modellerden, -80 sonu 90 başı-. Ciddiysen mutlaka headstock arkasındaki seri no.sunu öğrenmen gerekli (F ile başlaması lazım), satıcıya sor, foto iste, yakındaysan git. Ayrıca 2100 TL fiyat biçmiş bence fiyat biraz fazla, 500$ civarında alabiliyor olman lazım, pazarlık etmek lazım. Gitar şimdiki RG serisini "RG Serisi" yapan gitarlardan, bu sebeple oldukça iyi bir örnek. Ama 2100 TL fazla.. Bu tip eski Ibanezler genelde sap tesviyesi de ister, fretlerin durumunu da sormak lazım, ezik çizik yenmiş var mı.. Ama paran varsa ve MIJ bir Ibanez almak istiyorsan bundan iyisini kısa vadede bulabilir misin bilmiyorum, tavsiye ederim.
Çok teşekkür ederim bilgilendim.

Arkadaş çok zeki sanıyor kendini ki son fotoğrafta "designed in the USA" kısmını çekip USA Fender diye satmaya çalışıyor. Bir fotoğraf öncesinde Crafted in China yazısı bal gibi ortada.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...sg-veya-telecasterle-tks-olur-327919922/detay

"Hocam o chinatownda üretilmiş nevyorkda bilin mi? town kısmı gitarı temizlerken çıktı." :cool:

Böyle cevap verecekmiş gibi geldi... Yok yok daha kıvrak bir cevap gelecek ben onun seviyesine ulaşamam. :confused:

Yazmadan edemedim. Bu gitara 4-5 yıl önce sahip olmuş olabilirim. SRV Müzik'ten aldığımda beyaz pickguardı vardı. Ama RG570'in orijinalinde pickguard yok. Sizde oluşan "daha düzdü" algısı da buradan geliyor muhtemelen,ki haklısınız. Pickguardı neden taktıklarını anlamamıştım. Görsel amaçlıydı galiba. Kısa bir süre kullanıp sattım. Galiba 1100 ya da 1200 ₺ gibi bir paraya alıp, 750 ₺'ye de satmıştım çok sıkışık olduğum bir dönemde. Eğer o gitarsa bu para biraz fazla gibi evet. Kısacası sahte değil gibi. Ama fabrikası Fujitsu değil Fujigen'dir muhtemelen. :)

Yazmadan edemedim. Bu gitara 4-5 yıl önce sahip olmuş olabilirim. SRV Müzik'ten aldığımda beyaz pickguardı vardı. Ama RG570'in orijinalinde pickguard yok. Sizde oluşan "daha düzdü" algısı da buradan geliyor muhtemelen,ki haklısınız. Pickguardı neden taktıklarını anlamamıştım. Görsel amaçlıydı galiba. Kısa bir süre kullanıp sattım. Galiba 1100 ya da 1200 ₺ gibi bir paraya alıp, 750 ₺'ye de satmıştım çok sıkışık olduğum bir dönemde. Eğer o gitarsa bu para biraz fazla gibi evet. Kısacası sahte değil gibi. Ama fabrikası Fujitsu değil Fujigen'dir muhtemelen. :)
Bu ibanez alma sürecinde gerçekten bilgilendim ve pickguardın açıkcası bende daha yakışıklı yaptığını düşünüyorum gitarın. Ama 2100 lira çok pahalıymış öğrendikçe anlıyorum. Sonuç olarak hala bir ibanez alamadım :D

Geri