Bu Sap Ne Ağacı ?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Gökberk Karakavuz tarafından 25 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar resimlerde gördüğünüz sapın ne ağacı olduğunu merak ediyorum bilen yardımcı olabilen varsa şimdiden teşekkür ederim
  25022012141.jpg
  25022012142.jpg
   
 2. Walnut olabilir ama çok bilgili bir insan değilim uyarayım.
   
 3. Maun ve galiba akaju cinsi..fotolar net değil..
   
 4. Maun biraz daha kızıl ve sık damarlı oluyor, daha çok maple gibi geldi bana, ancak ceviz olabilitesi de var :)
   
 5. bambu :D
   
 6. Kesim şekline göre damarların görünüşü değişebilir. Maun bence de. :)
   
 7. ya honduras maunu ya da afrika maunu, ancak ayırt edemedim, ikisinde de bu tarz damarlar ortaya çıkabiliyor, daha dün kestiğim afrika maununda bu şekil görüntüler mevcuttu :)
   
  Devahi bunu beğendi.
 8. Nasil maple o yahu :)
   
  vigiliante bunu beğendi.
 9. tahta
   
  BerkerAntalya, Gizz ve vigiliante bunu beğendi.
 10. Herkese teşekkür ederim maun yada ceviz yani :)
   
 11. Yıpranmış bir akça olabilir yani. Açık renkli ve geniş damarlı oluyor genelde ancak resmin kalitesindende kaynaklı olabilir maple olabilitesi var gibi geldi. Ancak honduras maunu çok daha mantıklı geldi.
   
 12. Ne akçası len :) maun kardeşim mauuuuuuun.

  cinsi de akajuuuuuuuu.

  :)

  not: cevizin uzuaktan yakından alakası yok.
   
  gitarist74 bunu beğendi.
 13. Anladım teşekkür ederim :)
   
 14. Envai çeşit ceviz, maun yada akça var dost, dandik resimden tahmin etmeye çalışıyoruz en nihayetinde. ;)
   
  vigiliante bunu beğendi.
 15. Birader valla bana bunaltı geldi ya. Adam ağaçla yatıp ağaçla kalkıyor, sen daha akça ağaç olabilir diyorsun. :)
   
  vigiliante ve Cabwaystar bunu beğendi.
 16. o değil de maple olmadığı herşeyden belli.Yahu hiç mi belediyenin ahşap bankalarında (banka da ne demekse sanki para var içinde) oturmadın mı onlar genellikle maple dan yapılıyor ve yenisi eskisi hepsinden gördüm bunun akçaağaç ile alakası yok.
   
 17. şimdi şöyle bir durum var, akçaağaçta bu tarz dokular görülebilir ancak bölgeseldir, sap boyutunda o dokuya denk gelmek milyonda bir ihtimal, ayrıca akçaağaç zamanla pislikten bu renge gelebilir, evet bildiğiniz pislikten. Şu an %100 emin oldum ki ağaç khaya ivorensis. dün kesip incelttiğim maunun, ağacı aldığım günkü fotoğrafındaki yan yüzeyini görebilirsiniz, konu kapanmıştır. :D

  [​IMG]
   
 18. Pislikten bu kadar olmaz akcaagac ya olursa da ben hic gormedim.Bu hale gelse zaten calinacak rahatligi kaybeder sap eliniz kaymaz yani arkadaki pislikten.Vintage maple renginden de cok uzak.Maunmus iste akaju kokaju yok.
   
  vigiliante bunu beğendi.
 19. Pislikten bu hale gelen akçaağaç var, ancak gitar üzerinde değil, çünkü cila var :) Herhangi bir koruma olmadan bundan bile beter bir renk alabilir. Mauna genel olarak akaju denildiğini birkaç kez duydum, bu maunun cinsi khaya ivorensis, afrika maunu yani.
   
 20. Geniş damar yapısı ve gövde kısmına yakın hafif sararmış bir renge sahip olduğu için yıllanmış akça olabileceği kanaatine vardım. Deformasyona uğramış ve oldukça kirli görünüyor aynı zamanda. Tabii bu fotoğraf makinesinin flaş özelliğinden ve makinenin kalitesinden de olabilir, gözle çıplak görmüyoruz ki. Belediyenin banklarına genelde amuda kalkarak oturmuyorum, bir yerlerimle de bu kadar görüyorum kusura bakma. Ayrıca beyefendinin söylediği gibi "Kesin Maundur!" şeklinde akça olduğunu da iddia etmiyorum. Daha önceki tecrübelerime göre bir tahminde bulundum yanlış da olabilir, doğru da. Benden daha bilgili olan arkadaşların belirttiği gibi maun olma ihtimali şuan daha yüksek gibi duruyor. Daha ziyade Honduras yada akaju olma ihtimali. Arkadaş buraya mesaj atmış altına fikir beyan ediyoruz değil mi? Arkadaşımız bunu istemeseydi forum değil de özel mesaj yolunu kullanabilirdi. Uzatılacak bir mevzu değil.
   
  vigiliante bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş