Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

demek istediğim olay bir bakıma fender jaguar gitarın neck positiondaki single coilini bridge positiondaki single coilin yanına yerleştirmek gibi.. devreleri ayrı yani
icon_rolleyes.gif

large.jpg

Evet doğru. Seymour duncanın modellerinde mevcut. Iron Maiden ın tercih ettiği bi yöntem zaten o fender usa stratlara onlardan takıp metal çalıyorlar :)

Reeve demiş ki:
demek istediğim olay bir bakıma fender jaguar gitarın neck positiondaki single coilini bridge positiondaki single coilin yanına yerleştirmek gibi.. devreleri ayrı yani
Dediğin şeyi galiba anladım, fakat teknik bilgim olmadığı için yardımcı olamayacağım...
Bahsettiğin şeyden Haluk Levent'in gitarcısı Göktuğ(?) da var... Gece Cine5'teki Fantasy yayınından sonra Başka Yerde Yok'tan seçilmiş görüntülerde var... Fender strat'a yapılmış... Yanlış hatırlamıyorsam orda: neckte iki single yanyana bridgede de 1 tane humbucker vardı... Fırsatın olursa incele, belki sana veya anlamayanlara referans olabilir... Kolay gelsin...
Edit: Dediğin şeyin normal bir gitar devresinden farkı ne onu anlamadım... Devre zaten dairesel bir şeydir (bkz. ingilizcesi circuit) iki ayrı devre? Yapılması gereken sadece pickguardı ve gitar kasasını ona uygun delmek değil mi?

bilgim olmadığı için derdimi tam anlatamadım işte..

devreden kastım..
gitarda single + single = bir hum olacak ama bunlar birbirine bağlanmayacak. en baştaki single bridge positiondaki kablolara, bitişiğindeki singleda neck position hum'ın kablolarına bağlanacak ve neck hum artık kullanılmayacak.

yani bu durumda switch kolu ile iki single ı kontrol edicem.. artık neck ile işim olmayacak
icon_cool.gif

sorularını 1değiştir ile aynı mesaja ekleyebilirsin her cümle için ayrı mesaj atılmaz.
iron maiden 3 single oyuklu klasik fender kullanıyor ama hepsinde seymour duncan hot rails humbuckeri var. bende necke taktım hot rails süper manyetik!

reeve
o şekilde yaparsan 8 tane conductor olur her bir singledan gelen 4 conductor ile. onları nereye nasıl bağlayacaksın.

basitce
iksini birbirine sabitle yerine yerlestir
daha sonra her birine bir ton potans ayir hatta olayi abart yaptigina deysin bu potanslar split edilen cins olsun
simdi basitce 3 yollu bir switch bul normal lp kasa bir gitardaki 2 humbucker seklinde yada teledeki gibi calisacak bu switch köprüyü seçtiginde köprüye yakin olan calisacak ortada ikisi calisacak diger pozisyonda ön tarafta kalan manyetik caliscak manyetikler hiçbir sekilde birbirine bagli olmayacaklar hum gibi görünecek ama 2 ayri manyetik yan yan durcak sanirim anlatabildim yani telenin manyetiklerini al yan yan koy sonra gitari ayni sekilde kullan iste bu hiç zor bir sey degil sana iyi ugrasmalar

Bakınıyorum da manyetiklere METAL ve SATRİANİ,VAİ tonlarına gidecek manyetikler ne var açıkcası JB düşünmüyorum çünkü biraz değişik şeyler istiyorum özgün olmak istiyorum :) O tonlara ne gider ki Dimazio olarak Evolution,Super Distortion,tone zone fln ,SD olarak İnvader,Custom Custom,sh-6 Distortion gibi ne önerirsiniz ??

Reeve demiş ki:

devreden kastım..
gitarda single + single = bir hum olacak ama bunlar birbirine bağlanmayacak. en baştaki single bridge positiondaki kablolara, bitişiğindeki singleda neck position hum'ın kablolarına bağlanacak ve neck hum artık kullanılmayacak.

yani bu durumda switch kolu ile iki single ı kontrol edicem.. artık neck ile işim olmayacak
icon_cool.gif

2single ı humbucker gibi kullanmak için seri bağlantıyı paralele çevircen ama kutupları ters olucak, humbucker ı sinle yapmak için de cut-soil die bi muhabbet var, netten arat bulursun, tam anlamadım dediğini ama yardımı olur belki bunların

satch_yt demiş ki:
Reeve demiş ki:

devreden kastım..

icon_cool.gif

2single ı humbucker gibi kullanmak için seri bağlantıyı paralele çevircen ama kutupları ters olucak, humbucker ı sinle yapmak için de cut-soil die bi muhabbet var, netten arat bulursun, tam anlamadım dediğini ama yardımı olur belki bunların

Tam tersi!

I. Gibson'nin muhendisi Seth Lover'in tasarimi soyle (yani bildiginiz HB olayi). Iki adet bobin ters sarilirlar, ama ayni kutba sahiptirler ve de birbirlerine seri baglanirlar yani birincinin ohm degeri + ikincinin ohm degeri olur toplam resistans. Bu bir!

II. Bence abesle istigal, onun yerine git duncan stag mag diye bir manyetik var, iki single'dan olusan bir HB kendisi. Kendin var olanlardan cok zor yapman, daha pahaliya gelir. Cunku ilk olarak ayni kutba sahip ama ters sarilmis manyetikler ariyorsun. Bunlar her markada bulamazsin. Ama sana soyleyeyim, dimarziolarda mesela hic olmaz! Cunku dimarziolar ters sarilmamistir hic, elektrik olarak ters faz yurur onlarda. Tanesi amerikada 80 dolardan yapabilirsin, ve kullanacagin manyetikler bir adet duncan antiquity surfer ve bir adet de orta duncan antiquity texas hot.

III. yapsan dahi normal bir HB olmaz. HBlarda miknatis asagidadir, vidalar ve sluglar miknatis degildir. Singlelarda miknatis rod kullanilir ve o gordugun demirler miknatis. Ama HBlarda degil kisaca. Kisacasi kim olursa olsun kicini yirtsin ayni olmaz, cunku manyetik alanin sekli ve ozellikleri farkli.

Neyse.

B

DrB hocam acaba Basswood gövde+maple sap+

köprü: Seymour Duncan SH-11 CUSTOM CUSTOM

sap: Seymour Duncan 59'

metal çalmaya uyar mı? Yoksa sh-11 in mid leri metal için fazla yüksek ve çıkışı çok düşük mü kalır? Şimdiden teşekkürler.

Basswood diyince biraz pes kalabilir, tek problem o. Basslari sen metalde boyle yuzune yuzune sert istersen yine CC cok iyi degil o konuda basslari biraz daha yumusak kalir bence basswood gibi bir agacta.

CC aslinda tiz ve tok agaclar icin yapilmis bir manyetik, ozellikle onlar icin. Ilk tasarimi duncan van halen ile beraber o van halen'nin eski (sonradn basswood ivir zivira donmeden, charvel kasa frankenstrat ile takilirken yani, fair warning donemleri) charvel strati icin yapimis. O agac ta hard ash yani bildigimiz sevdigimiz disbudak. Maple'a da cok iyi gidiyor, ve daha ziyade tiz olan stratlarin koprulerinde super.

Gitarina bagli, denemek lazim simdi ancak bu kadar soyleyebilirim. Ama gitarinin tonu zaten tiz agirlikli ise cok korkma. Basslari daha fazla dert et.

Zevk renk meselesi ben seviyorum basslarin yumusak olmasini. Ama dersen ki ben metal takilacagim o zaman sen bir invader'a bak, sap cikisini dengeledigin surece gayet saglam bir manyetik. Beni positif yonde sasirtti daha gecenlerde. ;) Bu kadar iyi olacagini beklemiyordum. Ama yine zevk renk meselesi sonucta metalci degilim.

B

Teşekkürler. Aslında sorum modifiye amaçlı değildi. Bu şekilde üretilen bir gitar var da. Onu alsam hiç modifiye gerekmeksizin bu özellikler(özellikle de SD CC) metal için doyurucu olur mu diye sormak istedim aslında. Sanırım cevap:HAYIR.

Geri