Türkiyede Ithal Olarak Satılan Enstrumanların Kar Marjları Ve Alternatifler Hakkında..

Konu "Türkiyede İthal Olarak Satılan Enstrumanların Kar Marjları Ve Alternatifler Hakkında.."
3 sayfa sonra "Türk Lutherleri koruma ve kalkındırma projelerine" dönmüş :)

Ben Türkiye'de Add+ markasını beğeniyorum. Reklamsız, şunsuz, bunsuz, adam pahalı analog pedalları taklit ederek başladı. Şimdi üstüne ekleyerek başarıyla devam ediyor. Ton yelpazesini ve çeşitli pedal çeşitleri birleştirerek satmaya çalışıyor.

Zaten bu işler birşeyi taklitle başlar, sonra piyasa size güvenirse, kendi yorumlarını katarak, diğer markaları geride bırakmaya çalışırsınız. Piyasada bence Strat, lp kasa gitarların sağının solunun biraz oynanması olan markalar dolu.

Add+ pedalda başarılı oldu, 50-60tl ile 150tl arasında fiyatlarla ilk başlarda satıyordu sonra 400tl kadar çıktı.
Bir pedal için 50tl verip denemek için göz ardı edilebilecek bir para ve beğenmeseniz 25tl satarsın. 25tl zararın olur.

Mesala şuan 1000tl'ye özel bir gitar yaptırsan, ağacını, manyetiğini, boyasını, fretini seçsen ve hayal ettiğin tonu yakalarmısın? Yapıldıktan sonra artık ne çıkarsa bahtına :) Kötü olucak diye birşey yok ama insanı korkutur. Türkiye'de yapılmış bir gitarın aldığınız fiyatın %50'sinin altında satmak bile şuan çok zor. Kısacası 1000 tl veren ve kendi isteğine göre yapılan gitarı 400tl zor satarsın. Neredeyse manyetik fiyatına gitarı satarsın zararın 600tl olur. Bu örnek sitelerde, satılıklar arasında özel gitarlar olarak görülüyor.

Konu "Türkiyede İthal Olarak Satılan Enstrumanların Kar Marjları Ve Alternatifler Hakkında.."
3 sayfa sonra "Türk Lutherleri koruma ve kalkındırma projelerine" dönmüş :)

Ben Türkiye'de Add+ markasını beğeniyorum. Reklamsız, şunsuz, bunsuz, adam pahalı analog pedalları taklit ederek başladı. Şimdi üstüne ekleyerek başarıyla devam ediyor. Ton yelpazesini ve çeşitli pedal çeşitleri birleştirerek satmaya çalışıyor.

Zaten bu işler birşeyi taklitle başlar, sonra piyasa size güvenirse, kendi yorumlarını katarak, diğer markaları geride bırakmaya çalışırsınız. Piyasada bence Strat, lp kasa gitarların sağının solunun biraz oynanması olan markalar dolu.

Add+ pedalda başarılı oldu, 50-60tl ile 150tl arasında fiyatlarla ilk başlarda satıyordu sonra 400tl kadar çıktı.
Bir pedal için 50tl verip denemek için göz ardı edilebilecek bir para ve beğenmeseniz 25tl satarsın. 25tl zararın olur.

Mesala şuan 1000tl'ye özel bir gitar yaptırsan, ağacını, manyetiğini, boyasını, fretini seçsen ve hayal ettiğin tonu yakalarmısın? Yapıldıktan sonra artık ne çıkarsa bahtına :) Kötü olucak diye birşey yok ama insanı korkutur. Türkiye'de yapılmış bir gitarın aldığınız fiyatın %50'sinin altında satmak bile şuan çok zor. Kısacası 1000 tl veren ve kendi isteğine göre yapılan gitarı 400tl zor satarsın. Neredeyse manyetik fiyatına gitarı satarsın zararın 600tl olur. Bu örnek sitelerde, satılıklar arasında özel gitarlar olarak görülüyor.

Daha önceki mesajlardan birinde de söylemiştik, mesaj no: #52

"yukarıda birisi çok güzel bir cümle kullandı, custom gitarın 2. el piyasası yok benzeri birşey söyledi. Evet yok.

Custom gitar demek; kıçına göre pantolon diktirmektir. Senin kıçındaki pantolonun başka bir kıça uymaması kadar doğal bir durum sözkonusu olamaz."

Gitar yaptığım bir çok müşterim, enstrumanını elden çıkarma ihtiyacı hissetmedi. Bu biraz, ne istediğini gereçekten bilmek ve karar verebilmek durumuyla ilgili. Zamanından önce, emin olunmadan ve maymun iştahla verilen kararlar genelde sizin de altını çizdiğğiniz sonuçlara ulaşıyor malesef..

İlk önce strat taklit edelim. Benim ihtiyacım var :)
Amerikada 1800tl burda 3000tl satılıyor. Getiren 1200tl kazanıyor.
Şimdi Türkiyede bunu kaça liraya üretebiliriz? Malzemesi ne kadar tutar?
Add+ pedaldaki gibi başarılı ve uygun fiyatlı birşey ortaya çıkmaz mı?

buradaki herkes esp firmasının nasıl meşhur olduğunu az çok bilir, esp 80'ler başında daha küçük bir atölye iken, ve sadece aftermarket parçalar satarken, george lynch üstad, tokyo konseri sonrası kendi gitarına bir takım parçalar almak için tavsiye üzerine mağazaya girer, uzun bir sohbetten sonra kamikaze-1 doğar ve esp ilk endorsement anlaşmasını imzalar
ve yıllar yılı, bir sürü gitariste imzalı gitar üretirken bile tamamı kopya gitarlar yaptı, hiç bir gitarist kopya diye ben bunu çalmam demedi, yetmedi gibson adamlara dava açtı, eclipse'i les paul benzerliğinden, mx-250'yi explorer'a benzerliğinden davayı kazandı amerikaya sokmadı, adamlar yine pes etmedi. hala sektörün yüksek cirolu firmalarından. gitarları iyi kötü tartışılır, ama kendi pazarını yarattı ve hala da kendine özgü bir tasarımı olmayan, hala kopya gitar üreten bir firma esp.
benim merak ettiğim, mesela guthrie 3 kere memlekete geldi, yerli bir luthier'imiz çıksa, dese ki, kardeş, boşver Suhr'u, sen al şu iki tane custom gitarı, al bi dene, git dünyayı dolaş bununla, hem insanlar görsün hem test et bunu. esp hikayesinin bir benzeri olsa, kötü mü olurdu. ? :)

bu arada ana konumuzla ilgili ben de bir bilgi vermek isterim, özellikle fiyat farklılıkları ile ilgili, her gitar bayisi ya da distribütörü diyelim, farklı fiyat paketleri ile bu bayiliği alıyor. kar marjlarının farkı bundan dolayı.
prs firmasını yarın sabah arayın, size en az 3 fiyat paketinden bayilik önerirler, 100bin, 200bin ve 500bin dolar gibi.
önce ne kadar paranız olduğunu sorarlar. ona göre belli sayıda ve fiyatta ortaya karışık gitarları itelerler. size de "uygun" kar marjını koyup satmak kalır :) evet belki usa 'de 900 dolar gitarı 900'e satarsınız. ama aynı partide gelen 2300 dolarlık gitarı 3500e satarsınız ve aradaki farkı seve seve kapatmak zorunda kalırsınız. :)

Bizde
Kaç gündür vergi, gümrük vs. konuşuluyor hala getiren kazanıyor diyebiliyor.
Müzik enstrumanın vergisi ne kadardır?
Bizden faturada %18 alıyorlar. Amerikada %7 vergi alınıyor.
Bende merak ediyorum bu bahsedilen vergi yada gümrük her neyse, yüzde kaçtır?
1000$'lık bir gitarın gümrük ve vergi ödendikten sonra Türkiye'ye gelişi kaçadır.
Herkes yanında getirdiği yada kargo ile gelirken yaptığı ödemelerden bahsediyor.
Gümrük mevzuatı nedir?
100 tane Fender getirsem, ne kadar öderiz vergi?

Bizde

Müzik enstrumanın vergisi ne kadardır?
Bizden faturada %18 alıyorlar. Amerikada %7 vergi alınıyor.
Bende merak ediyorum bu bahsedilen vergi yada gümrük her neyse, yüzde kaçtır?
1000$'lık bir gitarın gümrük ve vergi ödendikten sonra Türkiye'ye gelişi kaçadır.
Herkes yanında getirdiği yada kargo ile gelirken yaptığı ödemelerden bahsediyor.
Gümrük mevzuatı nedir?
100 tane Fender getirsem, ne kadar öderiz vergi?

Gümrük vergisi anladığım kadarıyla akustik gitar için yüzde 3.2, elektro için yüzde 3.7 (ithalat yaptığımdan değil, arayıp buldum GTIP 9207.90.10.00.00 ile ararsanız yardımı olur) . Ama şimdi kalkıp birileri de Fenderlerin ABD satış fiyatına yüzde 3.7 ekleyip ona da 18% kdv ekleyip aha Tünel esnafı şu bu demesin (Tünel esnafı diilim, bağımsız araştırmacıyım baştan önlemi alayım) arada nakliyeydi şuydu buydu bi sürü masraf var.

Ciddi ithalat yapma niyeti olan arkadaşlar varsa yardımı http://www.gumrukforum.com sitesinden arasın (ben ordan buldum) ya da bi gümrük müşavirinden yardım istesin, kimseyi yanlış yönlendirmeyeyim (n) Ben buradaki tartışmaları görüp, sizin gibi merak edip onun üzerine eğlencesine araştırdım.

üstadlar kimseyi eleştirmek için yazmıyorum kimseden yana da değilim üstelik sözü geçen esnafın bir kısmının yanında belli bir süre çalıştığım için ithal fiyatları ve lsiteleri de görmüşlüğüm var, her yerde olduğu gibi bu sektörde de tamahkarlar ve işin erbabı olanlar var, asıl olan fiyatlarda ciddi bir dengesizliğin olduğui ancak bazı firmalar gerek fiyat gerek hizmet yönünde kendisini düzeltmeye çalışıyor bazılarıda bu konuda eski kafalı.Fahiş fiyat politikaları sürüm eksikliği ve sektörün sermaye kıtlığından da kaynaklanıyor.Türkiyenin potansiyeli henüz keşfediliyor sanırım, önümüzdeki günlerde daha makul fiyatlara alışveriş edebileceğimizi sanıyorum.Ancak birbirimizi kırmaya gerek yok bence , gitara gönül veren insanlar gelir durumları ne olursa olsun yeni yetişen kuşakların da bir an önce makul koşullarda kaliteli gitarlar edinerek nitelikli eserler ortaya koyacağını düşünür.Sadece üç büyük şehir değil Anadolunun her yanından gitara meraklı gençler bu ortamlardaki tartışmaları okuyarak seçimler yapıyorlar bence tartışmalarda bu minval üzerinde daha itidalli olmalı kalb kırmadan ama bildiğimiz neyse onu da savunmaktan gayrı durmayarak yazmak gerekli lafı uzattım sözün özü yurdumuzda gerçekten kaliteli olan müzik enstrümanları son kullanıcıya yüksek bedelle intikal ediyor samimi olarak bu konuda sıkıntı duyuyorum eğer başkaları da varsa benim gibi düşünen elbette çareler bulunur, ancak bu yolla adil kazanç elde eden firma çalışanlarını da üzmek değil niyetim

Merhabalar,

Öncelikle kim olduğumuzu hızlıca bir belitelim; Tune-L Musical Instruments olarak Fender, Jackson, Squier, Charvel, EVH gibi markaların Türkiye distribütörüyüz. Perakende mağazamız olmadığından belki adımızı duydunuz belki duymadınız. http://www.tune-l.com/index.php sayfamızdan bizimle iligli ve ürünlerimizle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim gitarların fiyatları konusuna (burada sadece kendi grubumuz için konuşacağız, söyleyeceklerimizin diğer distribütör firmalar üzerinde hiçbir bağlayıcılığı yoktur.). Tüm FMIC grubu ürünler İngiltere'den Çin'e kadar dünyaya Hollanda deposundan sevk edilir. Dolayısıyla Amerika, Meksika ya da Endonezya'da üretimi olan bir gitar dünyaya sevk edilmek adına Hollanda'ya geliyor. Şimdi bu durumda şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya; Amerika'dan Hollanda'ya gelene kadar bir taşıma ve vergi yükü o gitarın üzerine biniyor dolayısıyla fabrikadan çıktığı maliyette kalmıyor. Daha sonra Hollanda deposundan ülkelere gönderilirken yine bir taşıma ve vergi yükü biniyor. Söz konusu gitarlardan amfilere gelindiğine ayrıca bir de %20 ÖTV ekleniyor üzerine. Daha sonrasında bu gitarlar önce ana depoya oradan da mağazalara gönderiliyor.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda fiyatlar doğal olarak Amerika ile aynı olmuyor. Ancak aranızda muhakkak hatırlayanlar vardır, bundan üç sene öncesine göre Fender grubu ürünlerin fiyatları daha yüksekti ancak biz distribütörlüğü aldığımızdan beri eskiye nazaran fiyatlar %10-15 arası daha düşüktür. Ayrıca tüm Türkiye'de bayilerimizde aynı fiyata bu ürünlere erişebilirsiniz. Bütün fiyatlarımızı da mümkün mertebe Avrupa fiyatları ile aynı tutmaya çalışıyoruz.

Kimi zaman Thomann sayfasından ürünler paylaşıp bizim bayilerimizden daha pahalı olduğu gösterilmiş. Bazı durumlar altında böylesine dünya çapındaki dev siteler markalar ile özel anlaşmalar yaparak fiyatları inanılmaz aşağılara çekebilmektedir. Bahsi geçen firmalar öyle güçlüdür ki sadece kendilerinde bulunacak özel renkler, sap şekillerine sahip Custom Shop gitarlardan seri olarak ürettirir.

Biraz uzun olduğunun farkındayız cevabın ancak umarız faydalı olmuştur. Aklınıza takılan her türlü soruyu yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

yerli bir luthier'imiz çıksa, dese ki, kardeş, boşver Suhr'u, sen al şu iki tane custom gitarı, al bi dene, git dünyayı dolaş bununla, hem insanlar görsün hem test et bunu. esp hikayesinin bir benzeri olsa, kötü mü olurdu. ? :)

Paul Reed Smith kendi tasarladığı gitarları üretmeye karar verip prototipler üretmeye başladığında yaptığı prototip gitarları denetmek için Santana'nın peşinden az koşmamış :)
En sonunda yaptığı gitarlardan birini denetmeye ikna etmiş ve Santana da yapılan işi beğenince olaylar gelişmiş, PRS guitars... :D
Sözün özü, "neden olmasın?"

Paul Reed Smith kendi tasarladığı gitarları üretmeye karar verip prototipler üretmeye başladığında yaptığı prototip gitarları denetmek için Santana'nın peşinden az koşmamış :)
En sonunda yaptığı gitarlardan birini denetmeye ikna etmiş ve Santana da yapılan işi beğenince olaylar gelişmiş, PRS guitars... :D
Sözün özü, "neden olmasın?"

bu konuda en utanılacak işi de metin türkcan yapmıştır.Ülkemizde bir ton çok iyi işler çıkartan sanatçılarımız varken esp nin kollarına atlamıştır.Bulamadı mı yani yerli bir üretici? yeri gelir Türkçe müzik yapar, anadolu insanı olur bu ülke için birşeyler yapıyorum der, yeri gelir "esp" ile anlaşır; eleştirirsiniz, "ne alakası var müzik, müzisyen evrenseldir ha esp ha Türk gitar ustası" der. Sorun anaokulunda bence.Taaa en baştan adam gibi yetiştireceksin.Bak g.koreliye elinde var mı Iphone bilmem ne kullanıyor Samsung unu misler gibi.Samsung da dandik ürün de yapmıyor tabiki.

bu konuda en utanılacak işi de metin türkcan yapmıştır.Ülkemizde bir ton çok iyi işler çıkartan sanatçılarımız varken esp nin kollarına atlamıştır.Bulamadı mı yani yerli bir üretici? yeri gelir Türkçe müzik yapar, anadolu insanı olur bu ülke için birşeyler yapıyorum der, yeri gelir "esp" ile anlaşır; eleştirirsiniz, "ne alakası var müzik, müzisyen evrenseldir ha esp ha Türk gitar ustası" der. Sorun anaokulunda bence.Taaa en baştan adam gibi yetiştireceksin.Bak g.koreliye elinde var mı Iphone bilmem ne kullanıyor Samsung unu misler gibi.Samsung da dandik ürün de yapmıyor tabiki.

Güzel kardeşim,

Adam yıllarca Murat Sezen yapımı warlock kullandı zaten...

ee niye bıraktı o zaman peki para mı esp nin ünü mü tatlı geldi?
Dostum, Metin Türkcan'ın ESP ile ilgili roportajlarını dinledin mi? Elindeki yerli yapım gitarın baya hırpalanıp eskimesinden ötürü, zaten yaklaşık 4-5 yıldır yeni gitar oluşturma fikri geziyormuş aklında. ESP ile de iletişime geçildiğinde, kabul görmüş. Düşüncen yanlış bana göre. Daha da gurur duymalısın. DÜNYA çapında bir gitar firmasında (basit gitar firmaları ile karıstırmayalım) bir TÜRKün imzalı gitarı olması gurur duyulması gereken bir şey.

Bu adamdan öncesinde Muhammed Suiçmez e özel bir gitar yapıldı.Metin Türkcan durumu çok çok farklıydı ,ya bu forum sitesindeydi ya da başka bir forum sitesiydi net hatırlamıyorum fakat bu endorsislik muhabbetinde metin türkcan tek değil çeşitli firmalarda çeşitli Türk asıllı kişiler için signature aletler var.İllahaki signature seri üretilen kişiler iyi müzisyen olacak diye kural kaide yok.Bu durum biraz da bu tarz adamların firmaların peşinde koşmasıyla alâkalı.İbanez firması Muhammed Suiçmezin ayağına kadar gelmişti xiphos modelini kullanması için.

Dostum, Metin Türkcan'ın ESP ile ilgili roportajlarını dinledin mi? Elindeki yerli yapım gitarın baya hırpalanıp eskimesinden ötürü, zaten yaklaşık 4-5 yıldır yeni gitar oluşturma fikri geziyormuş aklında. ESP ile de iletişime geçildiğinde, kabul görmüş. Düşüncen yanlış bana göre. Daha da gurur duymalısın. DÜNYA çapında bir gitar firmasında (basit gitar firmaları ile karıstırmayalım) bir TÜRKün imzalı gitarı olması gurur duyulması gereken bir şey.

bir Türk'ün Türk gitar ustasının elinden çıkmış bir gitarı kullanması daha gurur vericidir.ESP den çok iyi gitar yapan ustalar var bu ülkede.Marka, gözünüzü kör etmiş.Daha kendi ülkesindeki gitarist bile yardımcı olmazken Türkiye'de iyi marka,custom gitar üreten bu işe yatırım yapacak insanlar,ustalar tabi ki olmaz.Ondan sonra niye abd deki gitar burada 2 katına satılıyor, niye bizde güzel gitar yok.Devlet koymuş boru gibi vergiyi, üstüne de siz köstek olursanız bi bok olmaz tabi.

Geri