Ibanez Başlığı

Re: İbanez grg 270

mustin demiş ki:
arkadaşlar bu gitarı almayı düşünüyorum.ank zuhal müzikde 360$ civarı fiyatı var.fakat bu gitarı nette araştırdım basswood kasa olduğu yazıyo fakat zuhaldeki elemanlar bana alder kasa dediler.Neyse sizinde bu gitar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.(Modeli gio olarakda geçiyo yanlış anlaşılmasın:D)

Zuhal'dekiler sallamış yine. Alder filan değil. Pek de kaliteli olmayan basswood o gitar. Bolca çalma imkanım oldu o gitardan. Sakın alma o gitarı :D
Tonlar güzel, manyetikler yüksek çıkışlı. Metal için uygun. Ama action çok kötü. Sap hiç stabil değil. Köprü berbat. Bir kere elimde kalmıştı o köprü :D Gövdedeki vidalara tutunduğu yerden kırıldı köprü. Resmen kırıldı! Neyse sonra frez ve aeretörle dalıp tamir ettim gitarı. Ama iyi ter atmıştım gitarı yaparken.
Kısacası,
o gitar Ibanez filan değil. Alakası yok hatta. Çok kalitesiz. Parana yazık etme derim.

Re: İbanez grg 270

mustin demiş ki:
arkadaşlar bu gitarı almayı düşünüyorum.ank zuhal müzikde 360$ civarı fiyatı var.fakat bu gitarı nette araştırdım basswood kasa olduğu yazıyo fakat zuhaldeki elemanlar bana alder kasa dediler.Neyse sizinde bu gitar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.(Modeli gio olarakda geçiyo yanlış anlaşılmasın:D)

Yemek buldun ye, Gio gördün kaç :)
Sanırım bu herşeyi özetliyor.

anti-social demiş ki:
Hellhound demiş ki:
Bi de bildiğim kadarıyla bunları penayla çalmak için yapmıyorlar.Adam Fulara(tam hatırlayamadım ismini ama bu olması gerek :) ) diye bir adam var o da benzer aletler çalıyor ilginç bir teknik kullanarak tappingli fln :)
senin dediğin stick hacı o da süfer bi alet böyle değişik telli modelleri var

klavyeyi iki farklı böme ayırıyolar mesela,iki bölümün de farklı manyetiği dolayısıyla farklı efekti var :) bir elinle bass ritm gidiyon clean öbrüyle distortion solo ohhhhhhh :D ama kullanması baya zor olsa gerek, iki eli ayrı olarak kullanıyon dexteritinin 20 olması lazım :D

Konu ile bilgiye ihtiyacı olan varsa yardımcı olabilirim (bkz avatar). Adam Fulara ile de mailleşiriz arada; merak ettiğiniz bir şey olursa aynen. Öm atın ama, ibanez başlığını yemeyelim.

akinu demiş ki:
anti-social demiş ki:
Hellhound demiş ki:
Bi de bildiğim kadarıyla bunları penayla çalmak için yapmıyorlar.Adam Fulara(tam hatırlayamadım ismini ama bu olması gerek :) ) diye bir adam var o da benzer aletler çalıyor ilginç bir teknik kullanarak tappingli fln :)
senin dediğin stick hacı o da süfer bi alet böyle değişik telli modelleri var

klavyeyi iki farklı böme ayırıyolar mesela,iki bölümün de farklı manyetiği dolayısıyla farklı efekti var :) bir elinle bass ritm gidiyon clean öbrüyle distortion solo ohhhhhhh :D ama kullanması baya zor olsa gerek, iki eli ayrı olarak kullanıyon dexteritinin 20 olması lazım :D

Konu ile bilgiye ihtiyacı olan varsa yardımcı olabilirim (bkz avatar). Adam Fulara ile de mailleşiriz arada; merak ettiğiniz bir şey olursa aynen. Öm atın ama, ibanez başlığını yemeyelim.

Eyvallah aklıma bir şey gelirse mutlaka sorarım.Hatta dur bi düşüneyim :)

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

nienturi demiş ki:
euphrates demiş ki:
Nienturi, bence konuyu biraz daha özelleştirmek gerekir. "2000 yılı öncesi Ibanez'lerde RG serisinin 550 modeline ve altına bakmayacaksın" derken ne açıdan bakmayacaksın? Eğer kasttetiğin köprüyse tamam. Ama ağaç olayına geldiğinde işler çok değişiyor bence. 98 yılı öncesi Japon yapımı Ibanezlerin ağaçlarının hepsi son derece kaliteli. Sapsarı olan ıhlamur değiller mesela gövdeler. Daha sık tanecikli ve çizgilili yapıdalar. Yani daha kuvvetli rezonansları var. Sap ağaçları da AAA maple. Bendeki böyle mesela. Klavye kızıla çalan hindistan gülağacı ki şimdikiler koyukahve hind. gülağacı ve daha kalitesizler. Eskilerin tona katkısı daha bir sıcak. Şimdiki MusicMan gitarları andırıyor açıkçası. İşçilikleri gayet güzel ki o 90-98 yılları arasında Team J. nin Fugijen'de 270 ve üstü gitarları yaptığı rivayet edilir. Manyetikler belirli standartlarda yüksek çıkışlı sayılabilecek şeyler. Ama yine 90-98 arasında bir de Edge köprü vardı. Lo-edge, lo-trs ve edge; toplam 3 tip. Edge'lerin de kendi aralarında çeşitleri vardı. S modellerinde de değişik köprüler kullanıldı. Diğer uzayan giden çeşitli kıstas alanları da yaratabiliriz.
Sonuç;
Bence 90-98 yılları arasında Japonya-Fugijen'de üretilmiş bir Ibanez alın ve zevkinize göre bir profesyonelin yardımıyla modifiye edin. Dünya standartlarında 5 üzerinden 5 alacak bir gitarınız olur :D

Yazdıklarına tümden katılıyorum. Benim orada yazdığım şey o zamanlar düşündüğümdü, yoksa şu anı içeren bir "RG serisinin 550 modeline ve altına bakmayacaksın" genellemesi değildi. Yazmış olduğum gibi 2000'e kadarki düşüncem buydu :)
Ama şunu söyleyebilirim, şu an yaygın seriler olan rg470ler, S 470ler, rg350ler felan bana çok bir anlam ifade etmiyorlar. Bu kötü gitarlardır demek değil şüphesiz. Ama senin de bahsettiğin gibi F badrollü bir PGM'e, FGM'e, Jem77bfp'e, UVMC'e sahip olmak benim için çok daha büyük bir tatmin kaynağı olurdu.
Bu arada eskinin wizard saplarını da ayrıca bir sempatiyle anayım :)
arkadaslar bu konuda birsey söylemek istedim..bende rg450 ltd bk model 2004 japon yapımı bir gitar var ve söyleyeceğim şu ki bu gitar gerçekten performanslı bir gitar...bu modelden birçok kişinin haberi yok galiba.....yani 550 nin altında seri olarak ama ii bir gitar(aman 450 ile karıstırmayın)

arkadaslar dediğim gibi limited editon...
seri numarası f0429223
bir siteden alıntı olarak özelliklerini veriyorum
Basswood quilted top body
Maple Wizard II neck
rosewood fingerboard with 24 large frets
sharkfin inlays
Edge Pro bridge with locking tuners
IBZ V8 (H) bridge pickup, IBZ S1 (S) birdge/neck pickup and IBZ V7 (H) neck pickup
Volume and tone controls and 5-way selector

mrb arkadaşlar.bende rg 2570el var 2005 ve tremolo olayına dikkat etmeden aldım.bandlerde bi ses kayması oluyo.merak ediyorum modifiye olayına girsem mi,jamdeki sistemler fln nsl?beni aydınlatırsanız sevinirm.

nasıl bir ses kayması?
muhtemelen normal bir olaydır bu
zaten jem lerde deaynı köprü kullanılıyor
çok yeni ise gitar (yada teller) teller tam oturmamış ve gerdirilmemiş olabilir

ses kaymasından kastettiğim bend yaparken sesin aşağı kayması, notanın sesini vermemesi.tremolonun özelliğinden olabilir mi?yani duyduğum kadarıyla jem'lerde tel kopsa dahi akord kaçmıyor.hatta steve vai'de şahit oldum(ibanez'in 90'ıncı yıl konserinde...)tremolo sistemi sanırım aynı değil.

holydeath demiş ki:
ses kaymasından kastettiğim bend yaparken sesin aşağı kayması, notanın sesini vermemesi.tremolonun özelliğinden olabilir mi?yani duyduğum kadarıyla jem'lerde tel kopsa dahi akord kaçmıyor.hatta steve vai'de şahit oldum(ibanez'in 90'ıncı yıl konserinde...)tremolo sistemi sanırım aynı değil.

bend yapınca tremolo öne geldiğinden olabilir bu
teller ilk takıldığında da böyledir mesela biraz çektirip oturtulur
bend yaptığında arkadaki yaylarda geriliyor
yay belli bir gerginliğe ulaşınca tel onu daha fazla öne çekmekte zorlanır ve köprü daha fazla öne gelmez

tel kopunca akord kaçmaması olayı farklı onu engelleyen bir double locking sistemi yok

yalnız ekstradan takılan tremsetter gibi parçalar bunu sağlıyor
vai kullanıyordur bunları

Geri