Sünnet Olayı

sünnet ettirilirken çocuklara danışılmalımı?

• hayır, gerekmez. ailesi müslümansa oda müslüman yetişmeye mahkumdur..

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    760
ya önemli olan ortada acı çektirme var gelenekler uğruna , psikolojik travma geçirdiğinizi itiraf ediyorsunuz farkında veya olmadan

kelebek12 demiş ki:
ya önemli olan ortada acı çektirme var gelenekler uğruna , psikolojik travma geçirdiğinizi itiraf ediyorsunuz farkında veya olmadan

Acı çektim ve psikolojik travma oluştu evet...ama herhalde ebeveynlerimiz sünnet ettiriken "acı çeksinler" amacıyla yapmadılar,gelenek sürsün diye (yanılmıyorsam "sünnet" gelenek anlamına geliyor).
Kafamda ama bi soru işareti var:Neden büyüklerimiz bir hastanede bizi narkoz altında hiç bi acı hissetirmeden sünnet ettirmedi/etmiyor...belki bazıları parasızlıktan belki bazılarıda "yok bizim mahallenin sünnetçisi hastanedeki doktordan daha mı kötü" diyecektir.... :?

evet bende bunu diyorum, sünnet edilenlerin çoğu hastanede olmamış, hep hastanede olunacak diye bir safsata oluşturulmuş ama uygulamaya gelinince klasik sünnetçi ile harşılaşılmış, genel ortalamada Türkiyede sünnet olanlarınn %78 den fazlası sünnetçi-berber tarafından kesilmiş, bide uyuşturmadan yapılma olmuş -sanırım aileler-- ERKEK OLUCAK ACI ÇEKSİN BİRAZ şeklinde düşündü ama bu bir travma- bile bile bir travma

sanırım hayvan daydı,çocukların sünnet edilmesinin cinsel ilişkiden alacakları zevki azalttığını ve sağlık için o kadar da gerekli bir şey olmadığını okumuştum.gerçekten seçim çocuğa ait olmalı bence,ama yeteri kadar büyümesi ve kendi eliyle araştırması beklenmeli.

yaw bu kesilme işi, yıllar geçse bile acısı aynı kalıyor, geçen gün bir sünnete katıldık, takım taklavatlar değişmiş, o ne yaa sündürüp havya gibi bir aletle yakarak kesiyolar, :oops:

zaten 4-5 yerden iğne ile delikdeşik , tamam teknoloji filan ama
iğnenin etkisi geçince gerçek acı ile karşılaşıyor çocuk,,

eskisi gibi olmasa da psikolojik bir etkisi var, acısı çocuğun suratına işliyor kopkırmızı oluyor iki saat sonra, acı içine işliyor, ya ağlayark tepki veriyor küçükse yada içine acıyı işleyerek.
bir şekilde vurgunu yiyor çocuk, açıklaması zor bir durum.
sonuçta erkek oldu deniyor.

ya yanlış bir anket olmuş benim çocugum olsa sunnet ettiririm ama din için değil sağlık için çunku sağlığa faydası ispatlanmış bişey avrupada bile sunnet ettiriyorlar çocugu

vücudunun bi parçası, ailen ve akrabaların tarafından yapılan bir törenle kesiliyo, bunun ruh sağlığından götürdüklerinin yanında sağlığa olan faydası (varsa bile) hiç kalır bence.
bikaç sene önce kardeşim sünnet oldu, benim psikolojim bozuldu,artık onu düşünemiyorum...

Arkadaşlar burada "sünnet olayı" nın bilimsel yönü nedir, insan sağlığı üzerindeki yeri nedir bunu tartışıyoruz. Sünnet düğünü, nikah töreni, sünnette ne giyilir, ne çalınır, acıtır mı acıtmaz mı, az mı kesilir çok mu kesilir onu tartışmıyoruz. Başlıkla alakalı yazılacak bir şey kalmadıysa kilitleyeyim, bilgi almak isteyenler yazıları okusunlar. Konuyu dağıtmayınız.

2-3 gün önce gazetede okudum, sünnetli erkeklerin sünnetsizlere göre aidse yakalanma oranı %60 daha azmış.Bu yüzden afrikadaki erkeklerin tamamını sünnet etmeyi planlıyorlarmış.Başarabilirlerse önümüzdeki yıl aşağı yukarı 6 milyon insanın kurtulacağı yazıyodu ama bizim gazetelerin işkembeden atmayı sevdiklerini de düşünürsek doğru mu yanlış mı pek karar veremiyo insan :S

Ya benim sünnetim çok acısız geçmişti,(22 yaşındayım,7 yaşında sünnet oldum) lokum tıkıştırdılar ağzıma,sinirle bi tükürdüm lokumu,meğer iş bitmiş o yüzden tıkmışlar :) Sonrasında da acı filan hissetmedim.Adam zırt pırt gelip pansuman yapıyodu zaten.Yani bu kadar geyikten sonra söylemek istediğim olayın sünnetçide bittiği :) (amma saçmaladım be)

islam' da sünnet için en doğru zaman olarak çocuk yaşını bitirmeden sünnt olması doğru görülmüştür . Bu yaşta yapılacak sünnet hiçbir psikolojik etki yapmaz.Sünnet derisinin olması o alanda mikroorganizma birikimine olanak verir. Bu yüzden boşaltım yolu enfeksiyonları olur.Sünnet derisinin alınması bu ortamı kaldırıp sağlıklı ve temiz bir ortam sağladığı için enfeksiyon riskini de azaltır.

Sünnet için çocuğun izni alınmalımı sorusunu gelince.İslam dininde her dinde olduğu gibi uyulması gereken kurallar vardır.İslam dinine göre bir bebek doğduğu zaman hristiyan çocuğu da olsa yahudi çocuğu da olsa ateist çocuğuda olsa müslümandır.Bunun içindir ki. Bir müslüman çocuğunu sünnet ettirmekle görevlidir.ayriyeten çocuğunun da iyi bir müslüman olmasından sorumludur.islamda çocuğun iznini bekleme gibi birşey yoktur.

anne baba müslüman değilse müslüman değilse bu tartışalıbalir ama müslümansa emredilen şeyler yapılmalıdır.ha sen büyünce kız anne babana beni niye sünnet ettirdin diye ahirette zaten layıkını görürsün.

ki burdaki çoğu insan gibi müslüman çocuğu olan teistler bunu demeye getiriyorlar.

iceman__ demiş ki:
.İslam dinine göre bir bebek doğduğu zaman hristiyan çocuğu da olsa yahudi çocuğu da olsa ateist çocuğuda olsa müslümandır.Bunun içindir ki. Bir müslüman çocuğunu sünnet ettirmekle görevlidir.ayriyeten çocuğunun da iyi bir müslüman olmasından sorumludur.islamda çocuğun iznini bekleme gibi birşey yoktur.

anne baba müslüman değilse müslüman değilse bu tartışalıbalir ama müslümansa emredilen şeyler yapılmalıdır..

islamda çocuğun iznini beklemek diye bir şey yok demek.o çocuk dediğin başlıbaşına bir birey.yaşının küçük olması ve bazı şeylere sesini çıkaramaması bunu değiştirmiyor sanıldığı gibi.
çocuğun sünnetiyle de anne babasının inanışının arasında hiçbir bağlantı olmamalı.annesi ateist diye çocuk ateist muamelesi göremez,müslümansa müslüman muamelesi göremez.çocukların dini yoktur.çünkü onlar henüz çocuktur,ve dinlerinin olabilmesi için yaşları biraz daha ilerlediğinde kendilerinin araştırıp karar vermesi gerekir.

fireincairo demiş ki:
iceman__ demiş ki:
.İslam dinine göre bir bebek doğduğu zaman hristiyan çocuğu da olsa yahudi çocuğu da olsa ateist çocuğuda olsa müslümandır.Bunun içindir ki. Bir müslüman çocuğunu sünnet ettirmekle görevlidir.ayriyeten çocuğunun da iyi bir müslüman olmasından sorumludur.islamda çocuğun iznini bekleme gibi birşey yoktur.

anne baba müslüman değilse müslüman değilse bu tartışalıbalir ama müslümansa emredilen şeyler yapılmalıdır..

islamda çocuğun iznini beklemek diye bir şey yok demek.o çocuk dediğin başlıbaşına bir birey.yaşının küçük olması ve bazı şeylere sesini çıkaramaması bunu değiştirmiyor sanıldığı gibi.
çocuğun sünnetiyle de anne babasının inanışının arasında hiçbir bağlantı olmamalı.annesi ateist diye çocuk ateist muamelesi göremez,müslümansa müslüman muamelesi göremez.çocukların dini yoktur.çünkü onlar henüz çocuktur,ve dinlerinin olabilmesi için yaşları biraz daha ilerlediğinde kendilerinin araştırıp karar vermesi gerekir.

bencede çocuklar istediği gibi dinlerini seçmeli.bunu ağilesi zorluyorsa o çocuğun beyni yıkanmış demektir...

Evet sizce öyle olmalı . Ben siz yanlış söylüyorsunuz demiyorum. Siz öyle yapabilirsiniz. Ama bir müslüman eğer gerçekten iyi bir müslümansa bunları yapmakla sorumludur. Eğer sizin dediklerinizi yapsaydı zaten müslüman olmazdı.Benim demek istediğim bu. Yani İslam dinin de böyle. İslam dinin kuralları belirlenmiş. Siz bu kuralları yargılıyorsunuz. Ama yargılasanızda yargılamasanızda bu kurallar değişmeyecek.

ben size olanı söylüyorum.. Siz ise, size göre olması gerekeni. Anlaşıldı herhalde. İnşallah...

sevgili icemaaaann!!
sen çok biliyosun galiba islamı.
yok öle bişey.
islama göre her birey (islamda kızlar adet görmeye başladıktan erkekler de kamışa su yürüdükten sonra) erişkin sayıldıktan sonra dini kendi iradeleri ile kabul etme veya etmeme hakkına sahiptirler. anne babanın görevi onları iyi birer müslüman yapmak değil onlara islamı iyi anlatmaktır.ne çocuk anne babasından ne de anne baba çocuğunda sorumludur onlar birer bireydir. hristiyanlıkta var o dediğin. vaftiz falan ediyolar babalarının günahından arınmak için. (hoş islamda günde 5 kere namaz kılabilecek kadar sık vaftiz(!) olmak gerekiyor ama)
erol evginin de söylediği gibi: "işte öyle bir şeyy... ahh öyle bir şey.."

İslamı iyi bildiğini sanan arkadaş. Bırak anne ve babanın çocuklarından sorumlu olmasını, İslam dinin de her müslüman birbirinden sorumludur.Hiç tanımadığın bir müslüman üzerin de bile sorumlulukların olduğu halde, anne babanın çocukları üzerinde ki sorumluluğun ne kadar fazla olduğunu düşün.

müslüman olduğunu sanmıyorum ama belki annen baban sorumluluğunu yerine getirememişki böyle böyle olmuşsun. İslam' ı sana anlatmamışlar ya da yanlış anlatmışlar. Belkide islamı sana yahudiler öğretti.

Hz. Peygamber (s.a.s) torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i doğumlarının yedinci gününde sünnet ettirmişti.

İslam dinin de uygun olanı peygamber efendimizden iyi kimse bilemez.

anket biraz taraflı gibi hayır yanıtları daha bi sabit görüş içerisinde aktarılmış evet yanıtları ise daha çağdaş olmuş...
konuyu açan arkadaşıma Müslümanlık yada diğer dinler açısından değil tıbbi açıdanbu konuyu biraz daha araştırmasını tavsiye ederim
Bildiğime göre artık bunu sadece Müslüman kesim yapmıyor.
yani İslam dininin doğruları bir kez daha tıbben doğrulanmıştır...

Müslümanların da birbirleri üzerinde sorumluluğu olduğu iddiası, şeriatçıların çıkış noktası oluyor zaten.. Dallana dallana, senin kapanmamış eşine anana linç saldırıları başlıyor. Alkol içenler linç ediliyor vs..

Sen herkesin inancına saydı duymak zorundasın. Yoksa, ne bir din, ne bir düşünce, insanlık olarak bu saygı duydurulur.

İnsanlara dini kitleselmiş gibi göstermeye bunu dayatmaya çalışmayın.

iceman__ demiş ki:
İslamı iyi bildiğini sanan arkadaş. Bırak anne ve babanın çocuklarından sorumlu olmasını, İslam dinin de her müslüman birbirinden sorumludur.Hiç tanımadığın bir müslüman üzerin de bile sorumlulukların olduğu halde, anne babanın çocukları üzerinde ki sorumluluğun ne kadar fazla olduğunu düşün.

müslüman olduğunu sanmıyorum ama belki annen baban sorumluluğunu yerine getirememişki böyle böyle olmuşsun. İslam' ı sana anlatmamışlar ya da yanlış anlatmışlar. Belkide islamı sana yahudiler öğretti.

Hz. Peygamber (s.a.s) torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i doğumlarının yedinci gününde sünnet ettirmişti.

İslam dinin de uygun olanı peygamber efendimizden iyi kimse bilemez.

tatlısu müslümanlarında böyle bir ortak nokta var. islamın en iyi halinin kendilerine öğretilen şekli olduğunu zannediyorlar. bilmiyorlar ki insana istediğiniz şeyi öğretirsiniz, yalan doğru farktmez. sen de küçük yaşta sana islam öğretilmeseydi müslüman falan olmayacaktın. doğduğun yere göre budist hıristiyan vs. olacaktın. böyle şeyler, kendi inancını kendisi sorgulamış, kendi tanrı inancına kendisi ulaşmış benim gibi insanlar için geçerli değil.
bu arada sana islamı yahudiler mi öğretti diyen arkadaşa hz. muhammedin de yahudi soyundan geldiğini hatırlatırım. dünyada bütün peygamberler yahudidir. islamda anlatılanlar yahudi tarihçesidir. ve çocuklarınıza koyduğunuz kuran isimleri de yahudi isimleridir.
dünya üzerinde ilahi din olark kabul edilen dinler tamamen yahudi düzmecesi komplolardır. islamda yahudilikle örtüşmeyen bir tek şey söyleyin bana. oruç, sünnet, erkeklerde sakal bırakma, kadınlarda kapanma hepsi birebir. ve siz islam evrensel diyorsunuz. islamı getiren peygamber de israiloğullarından, getiridiği kural da onların kuralı.
eğer olmadığı yönünde bir bilginiz varsa paylaşın hep beraber bakalım.
sünnete gelince, ben de çocuğumu sünnet ettirirdim. sağlık açısından mühim bir şey. ama gidip de çocuğu 10 küsur yaşında sünnet ettirmek mezalimden başka birşey değildir. sonra o çocuk olan herşeyi hatırlar. yaptıracaksan 5 yaşına gelmeden yaptıracaksın. peygamberin her sünnetine uyan milletimiz azcık şuna da uysa da çocuklara biraz hayırları dokunsa.

Geri