Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

tamam dostum düşünücem dedıklerını;)acıkcası bende EMG hiç kullanmadım ama içimden EMG gecıyor.bende ltd m50 var aggathıs buna taksam dedıgın gıbı sustain düşer degılmı? birde m600cort 'un klavye cok mu kalın?

Bende Cort X-TH var.denedinmi bilmiyorum bu gitarı.benim gitarımdan aldığım sustaini alabileceğini zannetmiyorum M-50 de ama yinede kötü olcağı kanısında değilim.
m600 ün klavyesi dolgun,ama rahatsız edicek kalınlıkta değil.hatta rahat bile :)

Öncelikle merhaba arkadaşlar
Yakın zamanlarda merak ettiğim Yamaha aes 420 yi denedim ve bu aralar sabit köprülü bir gitar almayı planlıyorum kafamda 3 seçenek var
Yamaha aes420:Denedim gerçekten yamaha hiç kalitesini bozmamıs sapın arkasından tutun herseyine kadar super ve cok rahat .
Esp Ltd ec50:Bu gitarı deneme fırsatm olmadı ltd lerin kalitesini değerlendirmek açısından.
epiphone lp studyo gothic:hiç deneyemedim
Tarzım:Rock,blues,jazz,hardrock ve arada az da olsa metal.aesin bunları kaldırabileceğini gördüm
sizce hangisi? yardımcı olursanız sevinirim
Saygılarımla plaROCK

Arkadaşlar ben Hard Rock, Gothic metal ve punk tarzi dinliyorum . Arkadaşım ilk başta Hard rock ve punk için Squier Standart Stratocaster önerdi . Ben kendi araştırmalarimda ilk baş Cort x2 buldum . Biraz daha araştırma sonucunda Ibanez Grg170dx buldum.
3 ü arasında kararsız kaldım . (Yeni başlıyorum)

Genel olarak Slash, John Oliva, Jason Backer tarzındaçalmak için çalışmalara devam ediyorum ve yeni bir gitar almak istiyorum. İbanez RG350 DX, İbanez RG08LTD ve Cort X-TH arasında kararsız kaldım. Hangisini almalıyım? Kullanmış arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Elinde bu gitarlardan olup da satmayı düşünen arkadaşlar öm atabilirse müteşekkir kalırım. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Zalimus demiş ki:
Genel olarak Slash, John Oliva, Jason Backer tarzındaçalmak için çalışmalara devam ediyorum ve yeni bir gitar almak istiyorum. İbanez RG350 DX, İbanez RG08LTD ve Cort X-TH arasında kararsız kaldım. Hangisini almalıyım? Kullanmış arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Elinde bu gitarlardan olup da satmayı düşünen arkadaşlar öm atabilirse müteşekkir kalırım. İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Cort X-TH kullanıcısı olarak,x-th alma derim.çünkü tarzına göre fazla sert ve tek yönlü.her yola gidecek bi gitar daha uygun olur diye düşünüyorum senin için.bahsettiğin ibanezler arasındanda RG370 i tavsiye ederim.

Megadeth79 demiş ki:
500-600 dolar civarinda orta kalitede bir elektro akustik oneriniz olabilir mi? akustik gitardan marka olrak anlasam da spesifik model bilgim yok. yardımcı olursanız sevinirim.
2 aynı marka model gitar aynı agactan bile yapılmış olsa tonları farklı olur
agacın köküne yakın yerden yapılanla dallara yakın yerinden yapılan gitarlar aynı gitar manyetik amfi kullansan dahi tonları farklı olur
Buyuzden akustik gitarda bizzat kendin deneyerek alman daha sağlıklı olacaktır
markaya gelince
TAKAMİNİE bu işin erbabı
Sana MARTIN marka gitarları tafsiye etmek isterdim ama gitar fiyatları 2000 dolardan başladığı için bize oldukca uzak :)

arnatuile demiş ki:
Megadeth79 demiş ki:
500-600 dolar civarinda orta kalitede bir elektro akustik oneriniz olabilir mi? akustik gitardan marka olrak anlasam da spesifik model bilgim yok. yardımcı olursanız sevinirim.
agacın köküne yakın yerden yapılanla dallara yakın yerinden yapılan gitarlar aynı gitar manyetik amfi kullansan dahi tonları farklı olur
markaya gelince
TAKAMİNİE bu işin erbabı
Sana MARTIN marka gitarları tafsiye etmek isterdim ama gitar fiyatları 2000 dolardan başladığı için bize oldukca uzak :)

Onur sürekli sıkıyosun..senin dediğin olay elektroda kendini hissettirir,ki oda arada çok büyük bir fark olmaz sağlam bir ekipmana bağlamadığın sürece. (evdeki 15-20 watt amfi ile farkın anlaşılabileceğini düşünmüyorum,kök kısmındaki ağaçtan yada daha yukarı kısımlardaki ağaçtan yapılmış elektronun) gelgelelim Megadeth79 elektro değil,elektro akustik önerisi istiyor.
Ayrıca arkadaş ''500-600 dolar civarinda orta kalitede bir elektro akustik'' arıyor,kalkmış takamine öneriyosun,martınede pahalı diyip bize uzak diyosun.he martın pahalı,takamine ucuz ve orta kalite öylemi :)

yutup123458 demiş ki:
arnatuile demiş ki:
Megadeth79 demiş ki:
markaya gelince
TAKAMİNİE bu işin erbabı

Onur sürekli sıkıyosun..senin dediğin olay elektroda kendini hissettirir,ki oda arada çok büyük bir fark olmaz sağlam bir ekipmana bağlamadığın sürece. (evdeki 15-20 watt amfi ile farkın anlaşılabileceğini düşünmüyorum,kök kısmındaki ağaçtan yada daha yukarı kısımlardaki ağaçtan yapılmış elektronun) gelgelelim Megadeth79 elektro değil,elektro akustik önerisi istiyor.
Ayrıca arkadaş ''500-600 dolar civarinda orta kalitede bir elektro akustik'' arıyor,kalkmış takamine öneriyosun,martınede pahalı diyip bize uzak diyosun.he martın pahalı,takamine ucuz ve orta kalite öylemi :)
prince derim kaya gibi taş gibi kütüğe tel sar daha güzel sound alırsın.

yutup123458 demiş ki:
arnatuile demiş ki:
Megadeth79 demiş ki:
markaya gelince
TAKAMİNİE bu işin erbabı

Arkadaşım benim dediğim olay elektroda sadece clean tonda kendini hissettirir. distortion u açınca fark edeceğin kadar farklı bi ses çıkmaz. Akustik gitarlar da gitarın tonları cok cok daha belirgin çıktığı için kolaylıkla hissedebilirsin bahsettiğim olayı. orta kalitede gitardan kastım takamine nin ortakalite bi gitar oldugu değil....
TAKAMINE'nin 500-600 dolara cok guzel gitarları var. Bunları sende tunelden bakabilirsin. Serkanda bilir.. ona 400 milyona elektro akustik baktıgımızda çaldığı takaminileri sor. Belki bu olayın üzerinden cok sene geçti ama gitarların kalitesi değişmedi.
Bizzat kendim denemeye gittiğimde (2008 Kasım - aralık aylarında) herifin bana gösterdiği 500 Dolarlık takamine nin sesi hala kulagımda...
Martıne gelince o işin esprisiydi :)

plaROCK demiş ki:
Öncelikle merhaba arkadaşlar
Yakın zamanlarda merak ettiğim Yamaha aes 420 yi denedim ve bu aralar sabit köprülü bir gitar almayı planlıyorum kafamda 3 seçenek var
Yamaha aes420:Denedim gerçekten yamaha hiç kalitesini bozmamıs sapın arkasından tutun herseyine kadar super ve cok rahat .
Esp Ltd ec50:Bu gitarı deneme fırsatm olmadı ltd lerin kalitesini değerlendirmek açısından.
epiphone lp studyo gothic:hiç deneyemedim
Tarzım:Rock,blues,jazz,hardrock ve arada az da olsa metal.aesin bunları kaldırabileceğini gördüm
sizce hangisi? yardımcı olursanız sevinirim
Saygılarımla plaROCK
:roll:

arnatuile demiş ki:
Arkadaşım benim dediğim olay elektroda sadece clean tonda kendini hissettirir. distortion u açınca fark edeceğin kadar farklı bi ses çıkmaz. Akustik gitarlar da gitarın tonları cok cok daha belirgin çıktığı için kolaylıkla hissedebilirsin bahsettiğim olayı. orta kalitede gitardan kastım takamine nin ortakalite bi gitar oldugu değil....
TAKAMINE'nin 500-600 dolara cok guzel gitarları var. Bunları sende tunelden bakabilirsin. Serkanda bilir.. ona 400 milyona elektro akustik baktıgımızda çaldığı takaminileri sor. Belki bu olayın üzerinden cok sene geçti ama gitarların kalitesi değişmedi.
Bizzat kendim denemeye gittiğimde (2008 Kasım - aralık aylarında) herifin bana gösterdiği 500 Dolarlık takamine nin sesi hala kulagımda...
Martıne gelince o işin esprisiydi :)

Eğer aktif manyetik olursa,ne cleanda ne drive da hiç bi fark olcağını sanmıyorum ağacın kökünü,sapını,yaprağını,çiçeğini,meymesini... vb. kulanmanın elektro gitarda.

Akustik gitara gelecek olursak,yine pek fazla farkedeceğini düşünmüyorum.ağacın sese verdiği yön neyse aynen o olur bence (maun ağacının tok , maple nin parlak bi ses vermesi gibi genel olarak) çünkü kullanılan ağaç miktarı ve işleyiş elektrodaki gibi değil sonuç olarak.ses ağacın içinde titreşime uğramıyor,ağaçlardan oluşan kasanın içinde dağılıyor. (bu iki olayın aynı şey olmadığı alenen ortada) ve durum buykende ağacın kök-gövde kısmı aralarındaki fark akustiklerde çok etkili olmaz görüşündeyim.

Farkı doğuracak unsur kök olan ağacın içindeki,sesin geçişini sağlayan damar yapılarının farklı olması.e akustiklerde sesin tamamı bu damarlardan geçmediğine göre (elektro gitarda olduğu gibi),niye fark olsunki.

Bu kök mevzusunu bana Feridun Tanrıkut (işçiliği,muhabbeti son derece iyi bir ustadır arkadaşlar,tavsiye ederim.paraya tapan ustalardan değildir.)
söylemişti,sanada ben söylemiştim,belki hatırlamazsın,demekki fazla ayrıntılı tartışmamışız.

Takamine konusuna gelince ise,serkana dün ne yaptın desen bilmez,gitarları nerden hatırlıcak.adam sırılsıklam aşık durumda.

Not:Bence gitarın sapı,çöpü,yaprağı diye çok derinlere girmeyin.alın deneyin.beğenirseniz kullanın.bu işin sonu yok çünkü :)

yutup123458 demiş ki:
Zalimus demiş ki:
Cort X-TH kullanıcısı olarak,x-th alma derim.çünkü tarzına göre fazla sert ve tek yönlü.her yola gidecek bi gitar daha uygun olur diye düşünüyorum senin için.bahsettiğin ibanezler arasındanda RG370 i tavsiye ederim.
Konuya yeni baktım kardeşim. Teşekkür ederim.

yutup123458 demiş ki:
Eğer aktif manyetik olursa,ne cleanda ne drive da hiç bi fark olcağını sanmıyorum ağacın kökünü,sapını,yaprağını,çiçeğini,meymesini... vb. kulanmanın elektro gitarda.

Farkı doğuracak unsur kök olan ağacın içindeki,sesin geçişini sağlayan damar yapılarının farklı olması.e akustiklerde sesin tamamı bu damarlardan geçmediğine göre (elektro gitarda olduğu gibi),niye fark olsunki.

Bu kök mevzusunu bana Feridun Tanrıkut (işçiliği,muhabbeti son derece iyi bir ustadır arkadaşlar,tavsiye ederim.paraya tapan ustalardan değildir.)
söylemişti,sanada ben söylemiştim,belki hatırlamazsın,demekki fazla ayrıntılı tartışmamışız.

Takamine konusuna gelince ise,serkana dün ne yaptın desen bilmez,gitarları nerden hatırlıcak.adam sırılsıklam aşık durumda.

Aktif manyetikli gitarların tonunu değiştirmeyeceğinde hem fikirim.
Ama elektro akustikte sesin tamamı damarlardan gecmesede sesin kasanın içinde yankılanmasına etki edecektir. Gitar ile ilgili birçok şeyi senden öğrendiğim bir gerçek. ama bu aradan geçen zamanda üstüne bişeyler katamayacagım anlamınada gelmez. gel gelelim Serkana
adam aşk adamı olmuş iyice.

Merhaba arkadaşlar,birinin tavsiyesiyle SX GG1 STD HB almak istiyorum bu gitar sizce nasıldır?Ben solağım,les paul bir elektro gitar istiyorum ve 2.el alacağım.Fiyat aralığım en fazla 400 TL ye kadar..Önerilerinizi şimdiden bekliyorum Iron Maiden Megadeth fln dinliyorum les paul olmasa da önerileriniz nelerdir?Şimdiden teşekkürler

ya ben grupta vokalim ama elektro çalmayı çok istiyorum.Konsere kendi kendime hazırlanırkende kuru kuruya şarkı söleyince olmuyor.Gitar çalmayı bilmiyorum direk elektrodan başlasam olur mu?Ayrıca hem vokal hemde elektro zor olur mu? bu konuda bana yardımcu olabilir misiniz?Yeni başlayacağım için şu markalardan seçtim washburn X7B,washburn WI-7 B,manuel raymond MRE3SB bunlardan hangisini önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim..

direk elektrodan başlayabilirsin, bir zorluğuda olmaz. daha fazla araştırsan iyi edersin, her forumda bu konular çok kez konuşuldu. gitar ile birlikte söylemek tek gitar çalmaktan zor olacaktır tabi ama abartmaya gerek yok çalışınca olur dolusuna vokal var yani:)

Geri