Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bence bir problem yok. Elbette her zaman çıkartıp 2000 tl verecek gücüm olmayabilir sonuçta maaşı aldığınızda anında eriyor genelde. Ama şöyle bakınca bazı insanlar iki sene de bir 3500-4000 bin lira veriyor telefona. Hepsi de zengin değil. Zevk meselesi yani. Muhtemelen yazın kendimi biraz sıkıp böyle bir para oluşturmaya çalışacağım ama fikir edinmek istiyorum. Elimde cort x1 var ne hurda halde. Kabloları falan kopuk, klavyesi çok rezil durumda. Mesela bu gitarın bakımını yapıp kalan parayı komple amfiye gömmek mi daha mantıklı olur yeni ama ucuz bir gitar mı?

Benim basit bir denklemim var. Bütün ekipmanı ikiye ayırıyorum. A) Gitar B) Amfi ve diğerleri

Gitar için ne kadar harcanıyorsa diğerleri için iki katı harcanmalı ki ton ve keyif olsun. 500 liralık gitara, 1000 liralık amfi bana göre keyif almak adına harcanması gereken en az tutar.

Amfi ve kabin için 2500-3000 TL gibi bir tutar harcadığınız takdirde ucuz veya çok pahalı bütün gitarlarda kullanabileceğiniz ömürlük bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Ve inanın 3000 TL amfi/kabin ile ucuz gitarlardan hiç almadığınız tonları alıyorsunuz ve ucuz gitara bakış açınız değişiyor.
+1 Aynen katiliyorum.
Yeni baslayan hatta profesyonel olmayi dusunmeyen profesyonel derken iyi calmaktan bahsetmiyorum sadece bu isten para kazanmayi
1000 gitar 900 amfi yapıyorum memnunum :)
Gayet iyi

Bakım yaptır kalan parayı amfiye yatır hocam bence yeni gitar filan uğraşma gitarı bir kaç sene sonra yenilersin. Elindeki amfiyi iyi tutmaya bak şuana kadar edindiğim bilgilerden bunu öğrendim :D

Bence bir problem yok. Elbette her zaman çıkartıp 2000 tl verecek gücüm olmayabilir sonuçta maaşı aldığınızda anında eriyor genelde. Ama şöyle bakınca bazı insanlar iki sene de bir 3500-4000 bin lira veriyor telefona. Hepsi de zengin değil. Zevk meselesi yani. Muhtemelen yazın kendimi biraz sıkıp böyle bir para oluşturmaya çalışacağım ama fikir edinmek istiyorum. Elimde cort x1 var ne hurda halde. Kabloları falan kopuk, klavyesi çok rezil durumda. Mesela bu gitarın bakımını yapıp kalan parayı komple amfiye gömmek mi daha mantıklı olur yeni ama ucuz bir gitar mı?
Bakim daha mantikli. Bakimdan sonra elinizde 750 liralik bir gitar olacakmis gibi dusunun. Iste olay burda basliyor zaten Slflr gitar icin konusuyorum gitardaki farki hissetmek icin elinizdeki gitarin 2-3 misli para harcamak gerekiyorki "vay iyimis bu gitar" demek icin. Ama 300-400 liralik bir ekipman farki sesten alinan zevki 2 ye katliyor birden

Cort x1 de o gecerli degil bence, evde cort x1, ht20 amfi var (3200 lira amfi 500 600 de sanirim gitar). Ayni sekilde fender strat ve hybrid hartke var. Ikinci el fiyatlari arasinda 1000-1500 lira gibi bir fark var gerci ama ton farkini tahmin edebilirsiniz. Ton farki fiyatla lineer olarak artmiyor, stratla suhr arasindaki fiyat farki 2.5 kat ama 5 6 katlik bir sound farki var. Yani cok ucuz bir gitar silver jubilee ya da mark 5 gibi bir amfidense bunlarin yari fiyatina amfi 1000 1200liralik gitarla cok daha iyi sound almaniz kesin gibi.

Cort x6 ve avt gibi hybrid amfi olsa daha iyi olabilir x1 ve iyi bir amfi yerine. Ya da mex strat laney cub serisi gibi. Yani en alt seri gitara yonelmektense 1 ust seri gitar ve daha dusuk bir amfi uzun surede daha tatmin edici olur. x1 deli gibi akor kaciriyor, amfi super olsa bile sinir bozucu olabilir.

Şimdi iki farklı mesaj var ortada. Ben zamanında 350 liraya aldım ama şimdi dediğiniz gibi 500-600 lira arası. Tedirgin olduğum konu da o. Farklı bir gitara yönelsem en kötü yine o civarda bi para gidecek ama bakım oldu mu 2000 liranın çok büyük bir kısmı amfiye gidebilir. Gitar da pek kaliteli değil farkındayım ama maalesef para kısıtlı olunca bir şeylerden feragat etmek gerek.

Cort x1 de o gecerli degil bence, evde cort x1, ht20 amfi var (3200 lira amfi 500 600 de sanirim gitar). Ayni sekilde fender strat ve hybrid hartke var. Ikinci el fiyatlari arasinda 1000-1500 lira gibi bir fark var gerci ama ton farkini tahmin edebilirsiniz. Ton farki fiyatla lineer olarak artmiyor, stratla suhr arasindaki fiyat farki 2.5 kat ama 5 6 katlik bir sound farki var. Yani cok ucuz bir gitar silver jubilee ya da mark 5 gibi bir amfidense bunlarin yari fiyatina amfi 1000 1200liralik gitarla cok daha iyi sound almaniz kesin gibi.

Cort x6 ve avt gibi hybrid amfi olsa daha iyi olabilir x1 ve iyi bir amfi yerine. Ya da mex strat laney cub serisi gibi. Yani en alt seri gitara yonelmektense 1 ust seri gitar ve daha dusuk bir amfi uzun surede daha tatmin edici olur. x1 deli gibi akor kaciriyor, amfi super olsa bile sinir bozucu olabilir.
Tabii ki Bakimdan sonra bile ki bakim yapan amca zaten soyler gitarda teknik problemler devam ediyorsa degistirmek gerekir

Genel olarak sıfırı 750 liranın, ikinci eli 400 liranın altında gitar amfiyi her şekilde öldürüyor ve ton anlamında keyif almak çok zor.

Bakımdan ziyade gitarın düzgün ayarlanmış olması çok önemli. Özellikle ucuz gitarların fabrika çıkışı ayarları berbat oluyor. Sap ayarı, tel yüksekliği, manyetik yüksekliği, entonasyon ayarı , daha kaliteli teller ile ton bir miktar iyileşecek ve en önemlisi çalım rahat olacaktır. Ama ağaç kalitesi ve genel kalite olarak gitarın potansiyeli bellidir.

Şimdi iki farklı mesaj var ortada. Ben zamanında 350 liraya aldım ama şimdi dediğiniz gibi 500-600 lira arası. Tedirgin olduğum konu da o. Farklı bir gitara yönelsem en kötü yine o civarda bi para gidecek ama bakım oldu mu 2000 liranın çok büyük bir kısmı amfiye gidebilir. Gitar da pek kaliteli değil farkındayım ama maalesef para kısıtlı olunca bir şeylerden feragat etmek gerek.
Bence düşürebilirsen temiz japon jackson dk2 bulursan uzun zaman se idare eder. Çok güzel gitarlar yanına da marshallın eski seri 30 luk transistörlü amfi alırsan pedal desteği ile seni idare eder. Bazen düşüyor satılıklara takip edersen yakalarsın.

Ben de yazayim o zaman: gittim sırf meraktan Jackson JS30KV aldım evde nasıl oluyor diye. Güzel oluyor, zaten arada stratımı sol bacak üstüne koyarak çalıyordum v kasayı elime alınca da çok sıkıntı olmadı. Değiştire değiştire kullanıyorum. Aynı şekilde klasik gitarım da var onu da sağlı sollu kullanıyorum, v kasa almaya korkanlar evde kendi hallerine çalacaklarsa hiç korkmamalılar bence.

Merhabalar,
7 senedir klasik gitar çalıyorum ve elektro gitara da başlamaya karar verdim :) Blues-alternatif rock gibi hafif tarzlarla ilgiliyim. Kasa tipi ne olmalı? Manyetikler nasıl olmalı? Pedala gerek var mı? gibi sorularım var, sıfırdan başladığım için elektro gitarla alakalı hiçbir şey bilmiyorum. Baktığım modeller:
Epiphone Les Paul Ultra Pro - 2. el 1350₺
Epiphone Les Paul Standard Plus Top Pro - 2. el 1300₺
Epiphone LP Studio - Sıfır 1200₺

EPİPHONE LES PAUL PROPHECY CUSTOM PLUS EX - 2. el 1650₺
Yamaha Pacifica 112VMX - Sıfır 1400₺

Kafamda olan modeller bunlar. Tabi bir de bütçeyi 1750₺ye tamamlayacak amfi istiyorum sizlerden. Şimdiden çok teşekkürler :)

kesinlikle elektroya 1500 verip amfiye 250 vermemelisin. 250ye aldığın ufak bi amfiye bağladığın 3 bin liralık gitarla 700liralık gitar arasındaki farkı anlayamazsın. olay amfide bitiyor denilebilir... yerinde olsam 1000tl gitar 750amfi yapardım veya bütçemi hiç esnetemeseydim ses kartı alırdım
Marka/model olarak (hafif çalmadığım için) fazla bi bilgim yok ama Fender iyidir :)

Strat düşünürsen SX markasına bakabilirsin. Kalan 1000 liraya Fender Mustang 3 amfi bakabilirsin. Forumda SX hakkında baya dolu bi seksen sayfa var. Naçizane tabi. Selamlar.

Peavey rotor exp var düşünürsen acayip güzel duruyor işçilik olarak
O metal tarzı için uygun sanırım, bana pek hitap etmiyor gibi geldi :D
kesinlikle elektroya 1500 verip amfiye 250 vermemelisin. 250ye aldığın ufak bi amfiye bağladığın 3 bin liralık gitarla 700liralık gitar arasındaki farkı anlayamazsın. olay amfide bitiyor denilebilir... yerinde olsam 1000tl gitar 750amfi yapardım veya bütçemi hiç esnetemeseydim ses kartı alırdım
Marka/model olarak (hafif çalmadığım için) fazla bi bilgim yok ama Fender iyidir :)
Peki 1350₺ye epiphone lp ultra pro alıp 400₺ye bir amfi alsam?
Strat düşünürsen SX markasına bakabilirsin. Kalan 1000 liraya Fender Mustang 3 amfi bakabilirsin. Forumda SX hakkında baya dolu bi seksen sayfa var. Naçizane tabi. Selamlar.
Biraz marka takıntım var da, SX düşük profilli bir marka gibi geldi, ama değerlendireceğim.
Şimdilik teşekkürler, yorumlarınızı bekliyorum :)

Valla ben sana kendi çapımda bugüne kadar az çok deneyimlediğim bir şey söyleyeyim. Ucuz gitar+pahalı amfi ikilisinden güzel tonlar alabilirsin,ama pahalı gitar+ucuz amfi ikilisi seni gitardan bile soğutabilir.Amfiye ayırdığın bütçe çok ayarsız.Benim tavsiyem ikinci el 300 liraya bir gitar al geri kalan 1500 lirayi amfiye yatır inan pişman olmazsın.Ayrıca bu ekipman işlerine başlangıçta bu kadar kafanı takma derim bol bol çal sadece.İyi günler.

sıfırdan başladığınız için manyetik konusunu bir süre erteleyin, keza çok spesifik bir ton aramıyorsanız pedal konusunu da. Kasa tipi konusunda da tek bir doğru yok, naçizane tavsiyem çok hoşunuza gidecek ve her gün elinize alıp çalmak isteyeceğiniz bir model alın. Heves konusu da önemli, beğenmediğiniz bir gitarı yeni başlayanlara öneriliyor diye almak zorunda değilsiniz. Amfi için de Fender Mustang veya Vox VT20 gibi modellemeli bir amfi almanızı tavsiye ederim, üzerindeki efektlerle baya bir süre idare edebilirsiniz pedal olaylarına girene kadar. Ama diğer arkadaşların da dediği gibi amfi konusu önemli, bütçenin bir kısmını amfiye ayırın.

Geri