Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Slm beyler yeni bi jackson(amerikan ve 2500$ civarında) alacak olmamın dışında bende bi adet cort X2 var ve bunun manyetiklerini upgrade etmeyi düşünüyorum...Önerileriniz nelerdir???

Gitarın ağacı basswood olduğundan bende ibanezlerin manyetiği olan dimarzio'yu düşünüyorum,yani EMG falan olmaz bence...
Dimarzio'nun modellerini tartışalım bence ne dersiniz beyler yardımlarınızı bekliyorum...

Tartışmaya herek yok. Dimarzio çok iyi ses verir ve sert soundu vardır. Al derim. EMG yi pek sevmem. Zevk meselesi.

modele inelim mi o zaman atalay abi mesela paf pro veya evulation olur mu bide neresi getirir bu manyetiği ne kadara getirir tahminen???

Ayrıca SL'yle çok iyi thrash/death tonları alırım değilmi ???

Faith_Down demiş ki:
modele inelim mi o zaman atalay abi mesela paf pro veya evulation olur mu bide neresi getirir bu manyetiği ne kadara getirir tahminen???

Ayrıca SL'yle çok iyi thrash/death tonları alırım değilmi ???

Bence degmez derim. Ayrica DiMarzio'nun kendine has bir metallic sesi var, butun denedigim aldigim sattigim manyetiklerinde vardi. Bence Duncan Distortion veya Custom lara bak. Ama kanimca JB aradigin sey icin en tonu guzel olani olacak. Sapa'a da bir Screaming Demon bulursan saglam olur, iyi gider kopru ile. Bu genelde kopru manyetigidir ama sapa da takilir tabi ki...

Bu arada dimarzio severler hemen cevap vermeden belirteyim, yaklasik elimden 8 9 tane dimarzio gecti, X2N, ToneZone, Mega Drive, Steve's Special, Air Norton, PAF pro, Virtual PAF ... Hepsinde duydugum ortak ozellik biraz ciliz ve metalic olmalari idi. Sentimental degerlerden dolayi Mega Drive ile X2N hala bende satmiyorum. Otekilerin hepsi gitti!

B

Verdiğin bilgiler için teşekkürler DRB.
Ancak bizim manyetik upgradeini düşündüğümüz gitarın cort X2 olduğunu unutmayalım yani gitar ne ki biz JB takalım...Birde JB tonunu bende çok severim zaten onun için yakında Jackson SL1 alıyorum...Ama ben bizim yadigara da bi upgrade düşünüyorum...

Şimdi ayrıca JB şu nedenle bu gitara gitmez bence gitarın ağacı hafif yani sert tok bir ton verecek olan Jb bu gitara uymaz bence...

Ne dersin DRBciğim???
Tone Zone ve ya Paf Pro düşünüyorum bunlara yoğunlaşabilir miyiz?

Atalay abi mümkünse bana biraz daha Jackson SL
ile ilgili bilgi verir misin???

prosesör yerine bilgisayar programı

selamlar
bi süredir forumu takip ediyorum benim gibi yeniler için yazdıklarınız çok değerli bu yazıları yazdığınız için hepinize teşekkürler
şimdi üye oldum ve bende sorularımı soruyorum
1- fender strat (made in japan) gitarım var elektroya yeni geçen biri için iyi midir?
2-bu gitarı kaliteli bir ses kartıyla bilgisayara bağlayıp prosesör yerine kullanabileceğim bir program var mıdır?

şimdiden teşekkürler...

Sahip olanları onun için ne demiş:

Jackson
Soloist SL2H
Electric Guitars
Manufacturer: Jackson
Model: Soloist SL2H
Category: Electric Guitars
Purchase: I bought this guitar from a credit freeze at Ross Musice in RI. The price was $1698.

Likes: This guitar is perfect. It plays very easily quickly. The neck is smooth and you can slide up and down like nothing. The pickups are seymour duncans and give a very strong tone good for heavy metal and speed picking. Most of all the finish body and size are what i like most.

Dislikes: I'm hard pressed to find anything wrong with this. Maybe if it was about $500 cheaper i wouldnt regret buying it. Or if you could do drop d tuning without knocking the rest of the guitar out of tune.

Quality: There isnt a flaw with the design hardware of sound of the guitar. I've had it for about a month and the tuning hasnt slipped more than a quarter of a step in a week.

Summary: If your ready to go out and spend money on a guitar this is what to get. You'll never need a new one in our life.
Rating: 5
Author: your name here
Date: 2002-10-31
Usefulness Rating: 5 out of 5.
14 reader(s) voted.

Sonuçta çok beğenilmiş ve 5 te 5 yıldız almış. Bu gitara sahip olanların başka gitara gerek duymayacağını söylemişler. Hadi bakalım... :)

511489.jpg

Re: prosesör yerine bilgisayar programı

soso demiş ki:
selamlar
bi süredir forumu takip ediyorum benim gibi yeniler için yazdıklarınız çok değerli bu yazıları yazdığınız için hepinize teşekkürler
şimdi üye oldum ve bende sorularımı soruyorum
1- fender strat (made in japan) gitarım var elektroya yeni geçen biri için iyi midir?
2-bu gitarı kaliteli bir ses kartıyla bilgisayara bağlayıp prosesör yerine kullanabileceğim bir program var mıdır?

şimdiden teşekkürler...

Öncelikler forumlara hoşgeldin.

1.
510000.jpg

Bu gitar iyidir. Hiç düşünme. Devam et çalmaya. :)

2. Öyle bir program tek başına olduğuu sanmıyorum. Bir cakewalk ürünü alıp bir de IKMultimedia'nın Amplitube alırsan ve hızlı bir PC ile çok düşük latency (gecilme payı) ile gitar çalabilirsin. O kadar para vereceğine bence bir 20 - 30 wattlık bir behringer amfi al derim.

Kolay gelsin.

Atalay abi benim dediğim bu değil SL1 benim değil...
Ama bunun Bridge'de JB TB4(meşhur oldu sayemizde değil mi yaa..)Neck te 59'n Jazz var...

SL1'de ise
Bridge:TB4
+2 single şeklinde Seymour Duncan Classic Stack Humbucker var...Jackson'un sitesinde öyle yazıyorda...

Tamam anlıyorum. Senin bahsettiğin gitarın fiyatı 300-700 dolar arası ise bununla aynı fabrikadan çıkmıştır. Zaten daha pahalı bile olsa aynı şey geçerli.

elektro hakkinda sorular

arkadaslar benim bir kac sorum var birincisi ikinci el gitarlarin bazilarinin manyetikleri paslı oluyor bunun zararı varmıdır ikincisi fretler degistiginde herhangi bir zarar saglarmı ucuncusu ikinci el gitar alırken (jackson ps4 almayi dusunuyorum) nelere dikkat etmem gerek? Lütfen bilgilerinizi paylasin

1. Bir defa böyle bir paslı manyetik durumum oldu: Dimarzio var bende ve ses kaybı olmuyor.
2. Fretleri değiştirebilecek kadar usta birini bulursan sorun olmaz. Ben 2 defa değiştirttim. İnce iştir. Zaman alır.
3. Gitar alırken birkaç şeye dikkat etmek gerekir: fretlerin çökmemiş olmasına, tellerin klavye ile durumuna köprünün ve kulakların düzgünlüğüne, potların ve switchlerin sağlığına ve gitarın sesine.
Teller fretboard ile hafif bir yay yapacak şekilde olmalı ve her frette tele basıldığında cızırtı yapmamalıdır. Ayrıca gitara gövdeden kafaya doğru (fretboard uzunlamasına yataydan) bakarak fretboardın sağa sola dönmemiş olmasının tespiti de çok önemli.

Selamlar arkadaşlar ben;
Gitaristimize mexico telecaster alacağız.Kadıköydeki bir dükkanda eleman bu gitarı 600-700 dolara getirteceğini söyledi ve bize fiyat çok uygun geldi.
Fakat biz telecaster i sadece mexico tele ya da usa tele diye biliyoruz. Halbuki bir sürü mexico çeşiti var internette.İnternette 400 dolara da var 600 dolara da.Peki biz bu gitarı alırken nelere dikkat etmeliyiz.Modelleri nasıl anlarız.Bildiğim kadarıyla üstünde sadece telecaster ve mexico yazıyor.Başka nasıl anlarız iyi mi kötü mü diye.Aslında direkt alacaktık ama internette bir ton çeşit görünce içimize kurt düştü.
Şimdiden teşekkürler

Musti, ben genelde maple sap seviyorum ama bu biraz tercih meselesi.
Telelerin sap manyetigi humbuckerli olanlari var rock muzigine daha uygun oluyor gerci bunlar hep tercih meselesi.
Mexico yazisindan baska bir de seri numarasi olmali.
2000 yilindan itibaren olanlar daha makbuldur genelde. Bunlar MZ diye baslar MNler 90li yillarin gitarlari.
Seri numarasi yoksa alma derim.

Soso, benim Nashville'deki bazi arkadaslarim Japon Fenderleri bircok Amerikan'lara tercih ediyorlardi. Eger bir defosu yoksa cok iyi bir gitar olmali calmaya devam et derim :)
Line6 gitarport'a bak; saniyorum fiyatini $99 indirdiler MusiciansFriend'de diger yerlerde de ucuz olmali, Line6 digital modelling konularinda en basarili firmalardan biri bence. Ben PODII kullaniyorum ve cok memnunum.

Burak abi biz de maple severiz daha çok.Yanlız kesinlikle humbucker istemiyoruz.Single seviyoruz.Bunu alırken belirtsek yeterli olur sanırım.Bu verdiğin bilgiler çok iyi oldu çok sağol
Sevgiler

Faith_Down demiş ki:
Verdiğin bilgiler için teşekkürler DRB.
Ancak bizim manyetik upgradeini düşündüğümüz gitarın cort X2 olduğunu unutmayalım yani gitar ne ki biz JB takalım...Birde JB tonunu bende çok severim zaten onun için yakında Jackson SL1 alıyorum...Ama ben bizim yadigara da bi upgrade düşünüyorum...

Şimdi ayrıca JB şu nedenle bu gitara gitmez bence gitarın ağacı hafif yani sert tok bir ton verecek olan Jb bu gitara uymaz bence...

Ne dersin DRBciğim???
Tone Zone ve ya Paf Pro düşünüyorum bunlara yoğunlaşabilir miyiz?

Atalay abi mümkünse bana biraz daha Jackson SL
ile ilgili bilgi verir misin???

JBnin nerden pahali oldugunu cikardin anlamadim. Koyunun olmadigi yerde keciye abdurrahman celebi derler bilirim, fakat bu kadar da fiyat farki olmamasi lazim... JBler amerika fiyatlari ile dimarziolardan daha ucuza bile gelebilir, eger dogru yerden almayi bilirsen.

Asagidaki adreste mesela SD forumu tarafindan cok sevilen ve de ucuz fiyatlara satan biri var, John. Turkiye'ye de yollar, 64 + yollatma masrafi artik ne kadarsa, ama tas catlasin 10 15 dolar bir sey!

http://www.blackrosecustom.emerchan...17783-107600108-1539633510&A=17&B=Trembuckers

Selamlar,

Epiphone Les Paul Goth Studio gitar almayı planlıyordum fakat para çıkışmayınca daha ucuz şeylere yönelmek zorunda kaldım :)

Araştırmalarım sonucunda Ibanez GSA60 modelinin fiyatı uygun geldi ve görünümüde güzel :)
http://www.zzounds.com/item--IBAGSA60/view--Black

Bu gitar hakkında ne dersiniz?
Tarz olarak Death/Black çalınacak... (Yani sert tonları olsun istiyom)
Bu türler için tavsiye edeceğiniz 250-400$ arasında başka gitarlar var mı?

Şimdiden teşekkürler...

Geri