Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Aravil demiş ki:
ardababa demiş ki:
Arkadaşlar cevap alamadım hala

Kimse sana cevap vermek zorunda değil burda burdaki herkes iyi niyetinden cevaplandırıyor cevap gelmedi diye zorlamanın bir anlamı yok bekle sadece...

Aravil kardeş benim kimseyi zorladığım yok sadece mesajımın okunmadığını düşündüğüm için söyledim çünkü bu hafta içinde amfiyi alıcam bi an önce bilgi sahibi olmam lazım sadece sizden fikir istedim boşuna tartışma yaratmaya gerek yok

58lpcus.jpg

Les Paul lerde middle humbucker'ın bir dezavantajı var mıdır ?
Mesela, 2 humbuckerlı les paulün bridge manyetiği ile yine aynı modelin 3 humbuckerlı modelinin bridge manyetiği aynı tonu verir mi yoksa 3. humbucker seste olumsuz bir etki yaratır mı?

:?:

hani manyetiklerin çevresini kapsayan belli bir alanda oyulma ya da başka bir şey yapılması sesin tonuna etki ediyor ya o yüzden kafamı karıştırdı :? sonuçta single middle da değil oradaki, yani middle humbucker bridge humbuckera çok yakın :?

2 hummbucker 5 yollu switch...

Ben bu 2 hummbucker 5 yollu switch olayına kafaya taktım, single manyetiği olmamasına rağmen 5 yollu swtichli gitarlar oluyor, şimdiye kadar sadece ibanezlere gördüm :) 2. ve 4. pozisyonda özellikle clean tonda süper sonuç veriyorlar :)
Sorum şu, benim h-s-h konfigürasyonlu bir gitarım var ve ben bunun single'ını iptal ettirip o 5 yollu switchi sadece 2 hummbucker ile kullanmak istiyorum :) Bunu nerde nasıl yaptırabilirim, ya da bunu yaptırmam engel olan bir şey var mı :) Bildiğim kadarıyla şu anda gitarda olan manyetikler single'a çevrilme özelliğin sahip, yani 4 çıkış kabloları var :)

Ben 40 veya 60 watt lık bir elektro amfisi yaptırmayı düşünüyorum.Acaba bu tarz amfileri ne kadara yapıyorlar.Mesela 60 watt ı ne kadara yaparlar...

Aravil demiş ki:
JediMaster-Revan demiş ki:
Aravil demiş ki:
Sonunda karar verdim ve Jem555 alacam.Acaba Türkiye'de en makul ne kadara bulabilirim(A.B.D yapımı olacak ve birinci el)Yada İtalya'da daha ucuza bulabilirmiyim ve gitarla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?Bide Jem 555 lerin hepsi japon yada kore yapımı diye duydum doğrumu?O yüzdeb sizce JEM7D mi almam daha iyi olur yoksa Jem 555 mi hangisini tavsiye edersiniz hangisi daha kalitelidir? Çok sağolun...

Amerikan Ibanez şu an bulamazsın.Geçmiş yıllarda az sayıda USA Custom üretilmişti ama Türkiye'de kimsede olduğunu bile sanmıyorum.Onu unut yani, artık üretilmiyor zaten.

jem555 ler Kore yapımı sanırım, tam anlamıyla bir Jem olduğu söylenemez.Perdelerdeki çiçek deseni bile sadece 12 perdede var.Oysa gerçek bir jemde klavyenin tamamını kaplar.Ben olsam jem7v alırdım.

peki fiyat farkı ne kadardır Jem7v ile Jem7D nin veya 555 in?

Bab tam olarak bilemiyorum jem7v ler 2000 küsür dolar, sanırım 555 ile aralarında bir 600-800 dolar arası fark vardır.Jem7v'nin özelliği alder gövde olması, inanılmaz tonları var.jem7d hakkında ise hiçbir bilgim yok, elime almadım hiç.

He bu arada yazmamışım, 555 ler Kore yapımı olduğundan edge pro II gibi son derece dandik ve ikide bir akord kaçıran bir köprüye sahiptir.Elinde kalabilir tremolo kolu benden söylemesi.Yani eğer Japon yapımı gerçek bir jem'e paran yetmiyorsa, Kore jem 555e o kadar para bayılacağına aynı paraya prestige rg al, çok daha kaliteli oldukları kesin.

ardababa demiş ki:
Aravil demiş ki:
ardababa demiş ki:
Arkadaşlar cevap alamadım hala

Kimse sana cevap vermek zorunda değil burda burdaki herkes iyi niyetinden cevaplandırıyor cevap gelmedi diye zorlamanın bir anlamı yok bekle sadece...

Aravil kardeş benim kimseyi zorladığım yok sadece mesajımın okunmadığını düşündüğüm için söyledim çünkü bu hafta içinde amfiyi alıcam bi an önce bilgi sahibi olmam lazım sadece sizden fikir istedim boşuna tartışma yaratmaya gerek yok

Böyle yaparsan hiç cevap alamazsın diye uyarmak istedim seni herneyse konuyu dağıtmayalım...

Kaish demiş ki:
Arkadaşlar ben ibanez js 100 veya jackson rr3 alıp seymour duncan manyetik taktırmak istiyorum hangi gitarı onerırsınız?

Kendi zevkine göre değişir.Gövdeleri çünkü sesi etkiler buda ses tonu için senin zevkine kalmış ama kalite olarak sorarsan {bence} jackson derim ben...

sanırım jackson da daha parlak bir ton var cunku akça ağacı var ama ıhlamur agacı maun ve akça nın karışımı bir karakteri var acaba ibanezle seymour güzel olurmu :roll: :?:

arkadaşlar benım sorularım olcaktı 1-Jackson soloistlerde neden single var solo gitarı deilmi bunlar
2-Sustainle gitarın şekli arasında bi bağ varmıdır yoksa sustain toplam hacimemi bakar?
3-ebony klavyenin rosewooda gore farkı nedır
4-ibaneze seymour duncan takarsak nasıl olur?
5-bazı gitarların üstüne flamed şeyi koyuluyor onun tona bir etkisi varmıdır?
6-İbanez gitarlarda kullanılan ıhlamur ağacı iyi ton verirmi?
saolun

1- solo sadece humbuckerla atılmaz ayrıca onlar Stack humbucker yani single boyunda humbucker oldukça güçlü normal singlelara göre.Bide kendine has bir tınısı vardır single manyetiklerin humbuckerlar akustik tel tınısını biraz ezerler o sebepten bu şekilde bir kombinasyona gidilmiş.Çift humbuckerlı soloistte var istersen onlarada bak.

2-Vardır sadece şekilden dolayı oluşan sustaine bakarsak (diğer etmenleri bir süreliğine yok varsayarsak yani) eniyi sustain klasik gitarın şeklinde olanında olur gövdeden ne kadar ağaç keserseniz o kadar azalır sustain.

3-tam emin olmamakla birlikte ebony nin de diğer klavye türleri gibi sese kendi karakteristiğini kattığını biliyorum tahminlerim doğrultusunda söyleyebilirim ki bu klavyenin bulunduğu gitar oldukça tiz sesler veriyor(aslında alder + SD jb dende olabilir bu ama neyse)

5-Olması gerek flamed maple o dediğin yani biraz kavrulmuş akçaağaç Tona olan etkisini başka arkadaşlar söyler ama var bu kesin.

6-İyi seçilmiş olanları verir ama senin tarzına gidermi orası bilinmez kendisi biraz ortada bir ağaç diye biliyorum yani alder-maun arasında artık deneyip karar ver.
Önemli değil.

Reeve demiş ki:
58lpcus.jpg

Les Paul lerde middle humbucker'ın bir dezavantajı var mıdır ?
Mesela, 2 humbuckerlı les paulün bridge manyetiği ile yine aynı modelin 3 humbuckerlı modelinin bridge manyetiği aynı tonu verir mi yoksa 3. humbucker seste olumsuz bir etki yaratır mı?

:?:

Evet vardır. Ama çok ciddi şeyler değil. Birincisi fiziksel olarak ortada bir HB bulunduğundan dolayı, boşluk yerine ortanın dolu olması insanın parmaklarının ve penasının oraya carpmasına sebeb verir. Alışmak lazım geliyor.

2. husus da manyetik alanın ve gitarın ağacının farklı olması orta tarafta HB oldugunda.

Fark var ama farkı anlamak için aynı gitardan ortası oyulmaşını bulmak lazım gelir. Ancak o zaman aradaki geceyle gündüz kadar ayrı olmayan farklar iyice duyulur. Aksi taktirde sadece öyle olabilir yoksa böyle olabilir şeklinde spekülasyon olayından başka bir şey değil.

B

Kaish demiş ki:
4-ibaneze seymour duncan takarsak nasıl olur?
5-bazı gitarların üstüne flamed şeyi koyuluyor onun tona bir etkisi varmıdır?

Seymour Duncan var Seymour Duncan var. Ford alsam iyi olur mu diye bir soru sormuşsun. Kamyon mu alıyorsun, otomobil mi, yoksa minibüs mü? :roll:

"flamed şeyi" ???

B

JediMaster-Revan demiş ki:
He bu arada yazmamışım, 555 ler Kore yapımı olduğundan edge pro II gibi son derece dandik ve ikide bir akord kaçıran bir köprüye sahiptir.Elinde kalabilir tremolo kolu benden söylemesi.Yani eğer Japon yapımı gerçek bir jem'e paran yetmiyorsa, Kore jem 555e o kadar para bayılacağına aynı paraya prestige rg al, çok daha kaliteli oldukları kesin.

Gitarları çok fazla çıtkırıldım şekilde kullanmam, açıkçası özellikle sağda solda çalarken pek onlara acımam (ama bile bile de zarar vermem tabi ki). Kore malı ibanezlere bilemiyorum şahsi tecrübenden mi laf ediyorsun yoksa Kore Japondan kesin daha kotudur diye mi? Sana şöyle söylüyeyim sanırım 5 sene falan antreman gitarı şeklinde MIK bir S ibanez kullandım. Ve bahsettiğin hiç bir şey olmadı. Tersine birden fazla sayıda problemli MIJ ibanez ile karşılaştım, şahsen sahip olduğum (ve sonra sattığım) bir japon JS dahil olmak uzere.

Neyse.

B

Geri