Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Simdi dank etti. 8)

Manyetik olayina sevindim. Ikisi de cok cok iyi manyetikler zaten.

JB cidden iyi bir manyetiktir, ve bayagi bayagi genis bir yelpazesi vardir. Gitarina uymasi da cok iyi, zunku zaman zaman biraz abarti uppermid'lerinden dolayi rahatsiz edebilir. Ama tabi bu gitarla alakali bir sey, maun'da bu ihtimal biraz daha az.

Pearly Gates belki etrafta uretilen en iyi sap manyetigi. Billy Gibbons (ZZ TOP) denen adamin meshur gitari 59 model LPdeki manyetiklerinin taklitleridir. Cheap Sunglasses isimli sarkisinda mesela kendi gitarini degil gibson custom shop tarafindan yapilmis ve duncan pearly gatesler ile yuklu bir gitar kullaniyor. Inanilmaz guzel tonlardir.

B

DrB demiş ki:
Sevindim. Ikisi de cok cok iyi manyetikler zaten.

JB cidden iyi bir manyetiktir, ve bayagi bayagi genis bir yelpazesi vardir. Gitarina uymasi da cok iyi, zunku zaman zaman biraz abarti uppermid'lerinden dolayi rahatsiz edebilir. Ama tabi bu gitarla alakali bir sey, maun'da bu ihtimal biraz daha az.

Pearly Gates belki etrafta uretilen en iyi sap manyetigi. Billy Gibbons (ZZ TOP) denen adamin meshur gitari 59 model LPdeki manyetiklerinin taklitleridir. Cheap Sunglasses isimli sarkisinda mesela kendi gitarini degil gibson custom shop tarafindan yapilmis ve duncan pearly gatesler ile yuklu bir gitar kullaniyor. Inanilmaz guzel tonlardir.

B

http://www.dimarzio.com/flash.htm abi şu demoyu dinleyiver.Virtual Paf PG ye benziyor baya.Dimarzio dada benzer sesler var fakat S.Duncandaki kadar içli ve doğal değil.Bir bak kararı sen ver ;)

01 demiş ki:
DrB demiş ki:

B

http://www.dimarzio.com/flash.htm abi şu demoyu dinleyiver.Virtual Paf PG ye benziyor baya.Dimarzio dada benzer sesler var fakat S.Duncandaki kadar içli ve doğal değil.Bir bak kararı sen ver ;)

Clibi bilmiyorum ama v-paf'im vardi. Gecen sene bir gitarla beraber sattim.

DiMarzio Virtual PAF DiMarzio'nun benim kulagima gore urettigi en iyi manyetik. Iki sene falan gibi sahip oldum, kullanilmis bulmustum Amerika'da iken. Gayet saglam bir PAF manyetigidir kendisi. Led Zeppelin, ACDC usulu a5 PAF sesini cok iyi veriyor, yani hem acik hem de parlak ve cartlak. Duncan'larda en yakin olani 59 diye dusunuyorum, ve acikcasi 59'u fiyatindan dolayi kesinlikle tercih ederim. Ama kullanilmis ve/veya uygun fiyata falan bulan olursa hic durmasin gayet saglam bir manyetik v-paf. Gibson'nin yeni urettigi burstbucker V (yada bb-pro adi ile de geciyor) yine bunlara yakin manyetikler, ama onlar biraz daha tele vari, daha cartlak hatta (ama bu illa kotu demek degil malum). Eagles'dan felder'in one-of-these-nights sarkisinda kullandigi gitar tonuna cok yakin bu uc manyetikte.

B

Bir de internetten alinan klipler acikcasi mp3 donusturulmesi hadisesinden dolayi ve de gitarin tonal ozelliklerinden dolayi bence cok iyi bir gosterge degil. Yani ayni insanin ayni gitarda amfi ile ayni ayarlarda (ayni tellerle, ayni pena ile....) arka arkaya calmis olmasi lazim. O da cok olasi olmadigindan dolayi hani karsilastirirken egitimli kulak sahibi insanlarin dediklerine guven bence daha iyi sonuc veriyor. Daha dogrusu ben boyle dusunuyorum.

B 8)

ben de bir manyetik sorusu sormak istiyorum.benim gitarım washburn w1-24 ve ben buna jb takmayı düşünüyorum.pek birşey değişir mi?(seneey yeni gitar alacağım ancak bir süre daha idare etsin istiyorum bu) ağacı hardwood diye geçiyor sitesinde oldukça vasat yani.

single coil boyutunda stacked humbuckerlar var
pickguard falan değiştirmeden de kullanabilirsin istersen
hem pickguardın altında ki boşlukta normal humbuckerın sığmayacağı büyüklükte olabilir nette gördüğüm bazı gövdeler öyleydi

hollowtone demiş ki:
Merhaba arkadaşlar, benim fender strat'im var, şu an 3 single manyetiği var, ben bir tane humbucker takmayı düşünüyorum, fakat ne marka alayım, biraz daha sert şeyler çalmak için istiyorum, birde bunu aldıktan sonra bir pickguard almam gerekiyor, S\S\H , ama bulmak bayağı zormuş galiba, çünkü ben siyah bir tane istiyorum, nerede bulunur bunlar bir fikriniz varmı?

http://www.turkrock.com/ftopic11365.html

buraya bakarsan buradan satmis oldugum (yani artik satilik degil) single coil ebadinda yapilmis bir HB olan JBjr'i gorebilirsin. Orayi okursan daha fazla bilgi alacaksin.

B

arkadaşlar,anfi başlığı altında bir yere daha sordum ama sanırım yine yanlış oldu. kusura bakmayın, forumda o kadar ayrıntılı meseleler var ki henüz çözebilmiş değilim.

sorumsa şu, yardım ederseniz sevinirim.

amerika fiyatı 450 türkiye 600 $ olmak koşuluyla sıfır anfi almak istiyorum. marka önemli değil. genel olarak rock ve türevleri için hem sahnede hem de evde kullanılacak.

türkiye de tech21 60 watt harici birşey bulamadım ilgimi çeken.

bu arada fender blues junior da düşünmekteyim, 15 watt, bunun tüplü olması 15 watt olduğunu düşündüğümde evde kullanırken sorun çıkartmaz gibi geliyor. yanılıyor muyum, tüpçü ya da önceden tüpçülük yapmış arkadaşlar?

zira param oldukça kısıtlı.

sağolun

split demiş ki:
arkadaşlar,anfi başlığı altında bir yere daha sordum ama sanırım yine yanlış oldu. kusura bakmayın, forumda o kadar ayrıntılı meseleler var ki henüz çözebilmiş değilim.

sorumsa şu, yardım ederseniz sevinirim.

amerika fiyatı 450 türkiye 600 $ olmak koşuluyla sıfır anfi almak istiyorum. marka önemli değil. genel olarak rock ve türevleri için hem sahnede hem de evde kullanılacak.

türkiye de tech21 60 watt harici birşey bulamadım ilgimi çeken.

bu arada fender blues junior da düşünmekteyim, 15 watt, bunun tüplü olması 15 watt olduğunu düşündüğümde evde kullanırken sorun çıkartmaz gibi geliyor. yanılıyor muyum, tüpçü ya da önceden tüpçülük yapmış arkadaşlar?

zira param oldukça kısıtlı.

sağolun

Blues JR.'in 15W'i diger bir amfim olan Solid State (yani transistorlu) 65Wlik 1x10" 1x12" kolonlu fender princeton chorustan daha fazladir. Haberin olsun, barda sahnede falan cok rahat idare eder, ve tonlari da cok iyidir. Benim adim ile blues jr. hakkinda arama yap daha fazla birseyler cikacak.

B

Merabalar,
ben jumbo fret ile normal fretler arasında ne fark olduğunu merak ediyorum. aradaki fark dolayısıyla jumbo fretli bir gitarın normal fretli bir gitara göre ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır? örneğin, bazı gitar tekniklerini (legato, sweep gibi) uygulamayı zorlaştırı mı, kolaylaştırı mı? ve sese nasıl bir etkisi olur?

merakımın nedeni esasen şöyle; gitar almayı düşünüyorum, ancak ibanez rg 350 ile ibanez sa 1260 arasında ayrıntılı bir kıyaslama yapamıyorum, çünkü çalmanın dışında gitar ile ilgili bilgim çok zayıf. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

DrB demiş ki:
01 demiş ki:
DrB demiş ki:

B

Clibi bilmiyorum ama v-paf'im vardi. Gecen sene bir gitarla beraber sattim.

DiMarzio Virtual PAF DiMarzio'nun benim kulagima gore urettigi en iyi manyetik. Iki sene falan gibi sahip oldum, kullanilmis bulmustum Amerika'da iken. Gayet saglam bir PAF manyetigidir kendisi. Led Zeppelin, ACDC usulu a5 PAF sesini cok iyi veriyor, yani hem acik hem de parlak ve cartlak. Duncan'larda en yakin olani 59 diye dusunuyorum, ve acikcasi 59'u fiyatindan dolayi kesinlikle tercih ederim. Ama kullanilmis ve/veya uygun fiyata falan bulan olursa hic durmasin gayet saglam bir manyetik v-paf. Gibson'nin yeni urettigi burstbucker V (yada bb-pro adi ile de geciyor) yine bunlara yakin manyetikler, ama onlar biraz daha tele vari, daha cartlak hatta (ama bu illa kotu demek degil malum). Eagles'dan felder'in one-of-these-nights sarkisinda kullandigi gitar tonuna cok yakin bu uc manyetikte.

B

Evet abi,bencede Dimarzio nun en iyi manyetiği Virtual Paf tır!

Ben PG ye benzettim,özellikle demodaki çalış stıli osesi baya bir taklit etmiş :) .

O manyetiği aradım bulamadım.Türkiyede pek bulunmuyor herhalde.

59' gelince,Kıvılcım türk parası karşılığı 174 milyon a satıyor.Şu aniçin bulunabilir bir manyetik.s470 e onu düşünüyordum aslın da senin önerilerin üzerine,allahtan alamamışım çükü maunda gerçekten abartılı bir ses oluşurmuş tahminimce.Pg mauna iyi oturdu.

Bu ay içindede Jackson dx10d almayı düşünüyorum.Alder gövde üzerine Maple kaplama var.Yine köprüye TB-4 alıcam fakat sap a 59' düşünüyorum.Jackson un daha pahalı modellerinde bu şeki
lde bir kombinasyon kurulmuş.Bu kombinasyon nasıl oturur abi sence?

Merhaba ya arkadaşlar ben Rg350DX alacam ama Bunların eski üretimlerinde Edge pro II var ve music 123 te de öle yazıyor.Ama İbanez'in kendi sitesinde Edge pro III olduğunu söylüyor 2005 kataloğunda yani ben Türkiye'de bu gitarı bulduğumda kazık yememek için bunun II mi III mü olduğunu nasıl anlayacam?

ht demiş ki:
Merabalar,
ben jumbo fret ile normal fretler arasında ne fark olduğunu merak ediyorum. aradaki fark dolayısıyla jumbo fretli bir gitarın normal fretli bir gitara göre ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır? örneğin, bazı gitar tekniklerini (legato, sweep gibi) uygulamayı zorlaştırı mı, kolaylaştırı mı? ve sese nasıl bir etkisi olur?

merakımın nedeni esasen şöyle; gitar almayı düşünüyorum, ancak ibanez rg 350 ile ibanez sa 1260 arasında ayrıntılı bir kıyaslama yapamıyorum, çünkü çalmanın dışında gitar ile ilgili bilgim çok zayıf. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=fretsize

2005 yapımlarında edge pro III var.Hangi yıl üretimi olduğuna bak.Zaten gitarın yanında kitpçığı falan varsa eğer (ben ellenmemiş alırım da hep) orada yazar köprüsü.edge pro III, edge pro II'ye nazaran daha iyi diyorlar, ben hiç görmedim bilemiyorum.

Valla bence kizilagac bir sey dusunuyorsan zaten bir JB var, ikincisine girme derim. Govdenin tabi farki olur ama degisik bir sey olsun istersen, kizilagacin da tizlerinin bol oldugunu dusunerek alnico 2'li bir pearly gates kopru yakisir derim. Sapa yine PG takilabilirsin, ama alnico2pro da cok iyi bir manyetiktir, biraz daha yuvarlaktir.

Bir jackson professional Phil Collin (yanlis yaziyor olabilirim def leppardin gitarcisi olan adam) modeli buradan tanistigim bir arkadasta vardi. Ustune pearly gates kopru takmisti, ve bayagi bayagi iyi bir gitardi. Hani biraz kassa benim alnico4lu antiquityli LPun koprusu ile boy olcusecekti. Floyd roselu bir gitar icin cok buyuk bir hadise bu kesinlikle.

Zamani gelince bakarsin, belki baska detaylar daha verebilirim.

B

sağolun[/quote]

Blues JR.'in 15W'i diger bir amfim olan Solid State (yani transistorlu) 65Wlik 1x10" 1x12" kolonlu fender princeton chorustan daha fazladir. Haberin olsun, barda sahnede falan cok rahat idare eder, ve tonlari da cok iyidir. Benim adim ile blues jr. hakkinda arama yap daha fazla birseyler cikacak.

B[/quote]

çok aydınlatıcı olmuş sağol. ancak bir iki sorum daha olacak drive kadar clean leride iyi mi ve en önemlisi evde çalabilecek miyim ?

DrB demiş ki:
Valla bence kizilagac bir sey dusunuyorsan zaten bir JB var, ikincisine girme derim. Govdenin tabi farki olur ama degisik bir sey olsun istersen, kizilagacin da tizlerinin bol oldugunu dusunerek alnico 2'li bir pearly gates kopru yakisir derim. Sapa yine PG takilabilirsin, ama alnico2pro da cok iyi bir manyetiktir, biraz daha yuvarlaktir.

Bir jackson professional Phil Collin (yanlis yaziyor olabilirim def leppardin gitarcisi olan adam) modeli buradan tanistigim bir arkadasta vardi. Ustune pearly gates kopru takmisti, ve bayagi bayagi iyi bir gitardi. Hani biraz kassa benim alnico4lu antiquityli LPun koprusu ile boy olcusecekti. Floyd roselu bir gitar icin cok buyuk bir hadise bu kesinlikle.

Zamani gelince bakarsin, belki baska detaylar daha verebilirim.

B

Teşekkür ederim abi,manyetik konusunda baya yardım ettin bana sağolasın!

Geri