Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Beyler şimdi biraz bilgiye ihtiyacım var deneme fırsatım olmadı henüz ilk burda soriyim dedim Marshall AVT150H (head) deneyen var mıdır? Varsa biraz anlatabilr mi bana kalitesini? MG100HDFX ile arasında efektten ziyade ne fark vardır?

Bi kere AVT tüplü. Avt50 mesela ödül almış bi ampli. Avt ler ingiliz , mgler hindistan malı zannedersem. Bana kalırsa üzerinde efekt olan ampliden kaçmak lazım yani o efekt oraya konmak için genelde başka özelliklerden kısılır. Avtlerde celestion hoparlörler var , üzerinde 4 kanalı var. Akustik simülatörü var . Kanallarında ünlü jcm800 , jcm2000 tonları falan var. Tabi mg serisi kötü demek değil sadece AVT serisi bariz daha iyi bi seri bana kalırsa tabi fiyat farkıda gösteriyodur bunu

100w mg dfx marshall i begenmeyip uzerine daha da para vererek 65w attax serisi hughes&kettner aldim onda da 12” Celestion Rockdriver hoparlor var ve hayvani soundlar elde edilebiliyor.

h&kyi almadan once baya denedim mg serisini ve sahsi gorusum mg bir "odun". (ayrica tum mg ler hint mali, zuhaldeki eleman oyle dedi)

avt ler gercekten canavar aletler ton olarak falan ama 150w cok fazla bence, konser icin bile olsa 100watti yeter mikrofon dayarsin.. yoksa 150w avtnin lambalarini isitip havaya sokmak pek mumkun degil, yani ortam olmayabilir demek istiyorum.

Evet biraz daha araştırma fırsatım oldu AVTler ciddi sağlam aletler gördüğüm kadarıyla, arkadaşımda bir tane combo var yakında onu deneyip iyice bir bakıcam sound una nasılmış diye. Aradaki farkı vermeye değer gibi gözüküyor. Ayrıca mg lerin hint malı olmasıda ayrı bir "-" dir. Ben işçiliğe oldukça önem veren birisiyim...

Buarada Reeve AVT tercih ediceksem, ya AVT50H ya da AVT150H de karar kılmalıyım, gerçi tüplü olduğuna göre 50w da işimi iyi görür ama bilemiyorum bütçem sağlam olursa alırım 150w ı acımam ;)

ya arkadaşlar yeni amfi almayı düşünüyorum birkaç kişiden crate markasını duydum deneyen varmı iyimidir acaba??death ve trash metal çalıyorum. yada siz hangi amfiyi önerirsiniz.

Megadeth79 demiş ki:
Abi AVT hybrid, yani sadece preamp tup var, poweramp transistorlu. Ses kalitesini degistirir ama ses duzeyini degil. Yani watt hesabini ona gore yap.

Haklısın bak dikkat etmemiştim ona özelliklerini okurken, sağol dikkatimi çektiğin için. AVT150H bu durumda tercihimiz olucaktır...

Reeve niye beni yanlış bilgilendirdin bakıyım kulağnı çekiyim mi? :D

Şaka bir yana yardımcı olan, zaman ayırıp yorum yazan arkadaşlara teşekkürler en azından tam denemeden bile kafamda birşeyler oluştu...

Arkadaşlar bişiy sorcam:
sizce Jackson Js-10 mu , Washburn Chicago series mi (kore malı gitar), yoksa
Cort (Mightymite MotherBucker (sanırım böyle yazılıyo :oops: ) mu, yoksa başka bi seçenek meksika bi squier alıp manyetik deiştirmek mi? Elimdeki gitarın manyetiklerinde sık deişiklik yapabilirim o yüzden bu işe uygun bi gitar arıyorum..4 üde rahat geldi bana..kararsız kaldım...Alternatif rock,hard rock tarzı kullanmayı düşünüyorum..ne dersiniz :?: :?: :?:

Sabah 10'dan beri 170 sayfa ilk satırından itibaren okumuş olan bir insan evladının yakarışlarıyla başlıyorum olaya.

Bu ne güzel topictir,ne kadar saygılı bir insan topluluğudur,bu ne güzel bilgi paylaşımıdır,ne seviyeli tartışmadır.Şaşırdım desem yalan olmaz 8O

Pek yakarış olmadı gerçi,neyse artık övgüyle idare edeceksiniz :LOL:

Herkese bilgi paylaşımları için teşekkür ettikten sonra ben de sorularıma geçeyim.(sanırım Atalay bey ilgileneceklerdir çünkü sl-1 soloist geliyor :p )

Bu yaz http://mysite.verizon.net/vze2t7qi sitesindeki ilana rastladıktan sonra (öss nin 1 ay öncesine denk geliyor) össyi falan unutup o sitedeki jackson soloistin hayalini kurmaya başladım.gerçi son ay zaten öss yi bırakmıştım.ilk başta yılan desenli hesapta yoktu.

Neyse öss bitti ben bu kişiyi aradım,aradım da aklıma hiç gelmiyor ki benden önce onca kişi aramazmı bu adamı diye.İlanı ilk gördüğümden numarayı arayıp konuşuncaya kadar o resimler gözümün önünden gitmedi günlerce rüyalarıma girdi.Sonra kaçınılmaz cevap geldi tabi: gitar için 8-10 kişi aramış.Gitar satılmış.Ama aradığım gün sabahı bir tane daha almış ve onu bana satacağını söyledi telefonda.Tam ağlayacakken gülmeye başladım :D.Sonuç olarak anlaştık ve gitarı aldım.

Ben yazlıktayken kardeşim teslim aldı gitarı.(Bu arada ben gitara olan sarhoşluğumdan sitedeki resimlere düzgün bakıp ve ilanıdüzgün okuyup gitarın custom olduğunu öğrenmedim).

Eve gelince ilk işim tabi ki gitarıma sarılmak oldu :D.Ertesi gün köprü ayarını yaptırmaya götürdüm İST-Kadıköy'e.Kadıköy Çarşısı'ndaki ortadaki dükkan adını unuttum.2-3 saat sonra gelince adamla konuştuk bayağı bi.Ve ilk aşamada çok sinirlendiğim haberi verdi.Gitar yeni değil dedi.En azından 5-6 senesi var bu gitarın.Custom gitar bu,manyetikleri de seymour duncan değil zaten.Baktım ki gerçekten de değil.O kadar uçmuşum ki farketmedim bile düşünün.Ayrıca neck-bridge pickuplar arasında inanılmaz fark var ses şiddetince adam manyetikleri değiştirmemi seymour duncan takmamı önerdi.Single kısımlara da little 59(single sized humb olanlar) takmamı falan önerdi ben de onları not aldım.

Eve çok sinirli geldim.Kafamda adamı arayıp saydırmak vardı.Sonra eve geldim de düşündüm.Zaten sırf hardcase+deri askı 250$.Gitarı almışın 1550$.250 düş.E adam Amerikalardan taşımış gelmiş,ben Kadıköy'e taşıdım belim koptu,ağacı ağaç mis gibi alder,made in usa :D ,milimetrik çizik bile yok.Sonra kafama vurdum.Neredeyse böyle bir güzelliğe karşı hareket edecektim!

Üstelik Ali Bey beni 3 gün sonra arayıp gitarda sorun olup olmadığını falan da sordu.Hiç girmedim o konulara.

O günden bu güne hergece beraber yatıyoruz :D ,bazen ben yerde yatıyorum rahat etsin diye.Biricik aşkım oldu benim. ;)

Hikaye bitti,kusura bakmayın uzun oldu ama 170 sayfa okuduktan sonra insanın biraz da yazası geliyor!(Custom soloistlerin 2-3 defa bahsi geçiyor topicte oraları da okuyunca biraz daha bilgi sahibi oldum)
Şimdi sorular,
[U02783 seri numarası,1994 Ontario yapımı]
1.Tremolo sisteminde "Made in Germany by Schaller" -Licenced under floyd rose patents yazıyor.Bu sl-1 soloistlerin orjinal floyd roseu mu?Yoksa manyetikler gibi bu da mı değişik?Orjinalinden eksiği fazlası nedir ya da var mı?Elime para geçince orjinali ile değiştireyim mi?

2.Şu anda üzerinde bulunan manyetiklerin hangi marka-model olduğunu nasıl anlayacağım?Single coillerin üzerinde jackson yazıyor,hb da birşey yok.Resim de koyacağım zaten.Marka olarak jackson bunlar anladığım kadarıyla ama jackson manyetik üretmiyor ki?Yani sd falana alıp üstüne jackson mu yazmışlar yoksa custom sl-1 için mi üretmişler?

3.Bu gitar tamamen tek parça mı yoksa klavyenin iki yanına kızılağaç mı yapıştırılmış durumda?

4.Resimlerde de göreceğiniz şekilde(Atalay'ın soloisti de öyleydi sanırım)
single coil manyetik takılan boşluklar orjinal soloist gibi gövdeye kavisli değil.Ne demek istediğimi anlamayan varsa
http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.php?partno=SL1_Soloist
buradakinin single coilleriyle benimkini karşılaştırabilir benimki düz,burdakilerin gövde tarafı çıkık.

Bu sorun yaratır mı?Aynı manyetiği alıp buna takmata kalksam o kısmı kırakcaklar mı? Yoksa aynı manyetik buna da uyarmı?

(Bu da manyetikler arasındaki ses şiddeti farkını göstermek için:(normalde daha çok belli oluyor burda biraz daha yakın çıkmış.
"http://rapidshare.de/files/4339027/fark.mp3.html")

Şimdilik bu kadar devamı da gelir ama bir anda fazla yüklenmeyeyim :D

Şimdiden teşekkürler.

Bizim emektarı da unutmadık :) 2 resim de onun koyayım.

Selam Anaconda öncelikle hayırlı olsun

Üstündeki Floyd Rose kendi floyd roseu korkmana gerek yok . Orjinal floyd rose şart değil eminim üzerindekide yeterince iyidir kaldı ki Schaller iyi bir marka.

Muhtemelen manyetikleri bile orjinal neden dersen o vakitlerde jacksonlarda aktif jackson manyetikleri kullanılıyo diye biliyorum. Yani seymour duncan falan yok üzerinde. Jackson manyetik üretiyor üretmiyor diye bişey yok :)

http://cgi.ebay.com/Jackson-USA-Cus...ryZ33044QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Hatta buyur senin gitarın benzeri 89 Ontario yapımı buda. Muhtemelen senin köprüdeki manyetikte Jackson ama üzerinde kapak çıkarılmış. Ses farkının sebebi şu olabilir. Aktif olduğu için potanslar singlelar ile uyuşmuyo olabilir. Singlelar aktifmi tam bilmiyorum ama.

1500 dolara çok güzel bir jackson almışsın abi,gerçekten karlı bir alışveriş olmuş bence,
ha bridge manyetiği belki sonradan değiştirilmiş olabilir,onu tekrardan değiştirirsin noolacak yani,zaten ucuza almışsın gitarı bence hiç kafana takma böyle şeyleri gitarının keyfini çıkar.

hayırlı olsun

Teşekkür ederim ,gerçekten de hayırlı oldu inşallah devamında da olur :)

Floyd rose konusundaki endişem ortadan kalktı,zaten ben bu soruyu sormadan da gitarı tremolo kolundan tutup sallıyordum gayet de sağlamdı :D

Yalnız köprü manyetiğine aktif demişsiniz,benim anladığım kadarıyla aktif değil.Bir resim koyuyorum sanırım buradan anlaşılır.(Aktif manyetik olanlarda burada pil takılacak yer ve içinde pil oluyor hatırladığım :) )

3 ve 4. sorularıma da yanıt gelmesini bekleyeyim şimdi :D Yardımcı olanlara çok teşekkürler.Gitarın da hepinize selamı var :D

Gitarını güle güle kullan. Gerçekten sağlam fiyata sağlam gitar almışsın... Gözün arkada kalmasın...
Bridge manyetiği sanırım Bill Lawrence L-500 serisinden.
500small2.jpg

Ama tam olarak Clean mi, Regular mı, Lead mi, Extra Lead mi bilemiyorum. Amerika'da oldukça hastası var bu manyetiklerin. Eski gitarımda da vardı bunlardan bir tane. Gerçekten memnun kalmıştım. Alder ile tatmin edici sonuçlar vermişti.
X2N ve Iommi olduğunu zannetmiyorum çünkü onlardaki çubuklar daha kalın. Özellikle de X2N.
Kolay gelsin...

arkadaslar hepinize selamlar.
elektro gitar hakkında pek bi bilgim olmadıgından size danısmak istedim. yeni bi gitar almayı dusunuorum. bi tane yamaha var eg 112 die bişey. nası bi alet bu ya fiyatı falan nedir? yada bana soole 350milyon civarında fiyatı olan ii bi gitar tavsiye ederseniz sevinirim. simdiden sagolun. :twisted: :twisted: :twisted:

Geri