Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Bir süredir elektrik gitar almayı düşünüyordum. Ancak bulunduğum yerde pek fazla seçenek ve deneme imkanım yoktu. Forumdaki yorumlar ve önerilerden yararlanarak, sonunda bütçem dahilinde Cort Z42 almaya karar verdim ve bir arkadaş vasıtasıyle getirttim. Gitar 2006 Endonezya yapımı, kırmızı. İşlenişi boyası ve kullanılan malzeme beni etkiledi, tonu da oldukça iyi. Forumdaki görüş ve önerilerden çok faydalandim, doğru seçimi yaptığımı düşünüyorum. Şimdi de İbanez TB15R anfi alıyorum. Düşüncesiyle ve emeğiyle katkı koyan herkese teşekkürler.

ben bc.rich nj gitarımın tellerini deiştirdm 0,10 vardı dadario 0,9 xls taktım ama bi arakadasım bu telleirn gitara cokda uygun olmadıgını ve yine 0,10la deiştirmemi soledi gitarın ayarlarını sap ve dier ayarları konusunda bu konuda tecrubeli arkdaslarda bi kac fikir alabilirmiyim ve daah cok metal calıyorum en uygun kalınlık hangisi sizce?

saygılar :)

kullandığın akord kalınlığına bakar. eadgbe tarzı akord ediyosan 0.9 yada 0.8 en uygunudur.yarım yada 1 nota düsürüyosan 0.10 uygundur.1 nota düsüren kimseler 0.11 de tercih eder.alexi laiho orneğin 0.11 kullanır.ama genel anlamda tercih meselesi.eadgbe de 0.10 kullananda gordum 1 nota düsük te 0.9 kullananda.

Selam. Benim el yapımı 70' bir stratocasterim var. Da bu stratocaster'in köprüsü fender jaguarların tarzından. Şimdi gitarı yeniliyorum. Öncelikle o parçayı arıyorum(kusura bakmayın özel ismi neyse bilemiyorum onun resmi aşagıda). Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde gitarın başka problemleri var. Sedefler içeri göçmüş, ve fretler tellerin baskısından aşınmış testere gibin olmuş. Profesyonel değilim yardım edecek birini de tavsiye ederseniz sevirim. Parçaları kendim alıp işte bi ustaya götürmek istiyorum. Teşekkürler.

http://www.geocities.com/djuromagazine/temporarypreviewfile.html?1166733666375

istanbuldaysan kıvılcım müziğer bi uğra.fender parcaları getiriyo onlar.burgu falanda var onlarda bence yeni burgular da gerekicek gitarına.gitarın gercekten güzel gorunuyo yılların getirdiği vintage etkisi var.dunlop fretleri pera müzikte bulabilirsin yada dunlop satan herhangi bir yerde.inlayleri de usta halleder sanırım.kolay gelsin.

masterofpuppetsasd demiş ki:
istanbuldaysan kıvılcım müziğer bi uğra.fender parcaları getiriyo onlar.burgu falanda var onlarda bence yeni burgular da gerekicek gitarına.gitarın gercekten güzel gorunuyo yılların getirdiği vintage etkisi var.dunlop fretleri pera müzikte bulabilirsin yada dunlop satan herhangi bir yerde.inlayleri de usta halleder sanırım.kolay gelsin.

Sağol kardeşim de birde bildiğiniz tavsiye edeceğiniz piyasa ustası var mı? Çünkü İzmitteyim İstanbullarda usta pek bilmiyorum. Kıvılcım da aşağıda bi ustaya götürüyor. O adam en son beni çok oyalamıştı ve gitarımı çizmişti.

masterofpuppetsasd demiş ki:
kullandığın akord kalınlığına bakar. eadgbe tarzı akord ediyosan 0.9 yada 0.8 en uygunudur.yarım yada 1 nota düsürüyosan 0.10 uygundur.1 nota düsüren kimseler 0.11 de tercih eder.alexi laiho orneğin 0.11 kullanır.ama genel anlamda tercih meselesi.eadgbe de 0.10 kullananda gordum 1 nota düsük te 0.9 kullananda.

tesekkur masterofpuppets dostum dgcfad olarak akortluyorum 0.10 daha uygun olucaktır galiba :metal

Re: !!! GİTAR TELİ !!!

PhoibosApollon demiş ki:
Çok iyi tel istiyosan elixir alabilirsin. Fiyat iki katı yaklaşık, ama çok daha uzun süre dayanır ve rengini korur. Silersin, ilk haline döner. Tercih meselesi.

Teller özellikle kararma ve paslanma konusunda inanılmaz uzun ömürlü. Haftasonu 2-3 aydır takılı duran elixir'lerimi değiştirdim neredeyse yeni gibi parlıyorlardı. Tabi şu da var ki her çalıştan önce ellerimi yıkayıp, bitince de telleri bezle silerim onun da etkisi az değil tel koruma konusunda.

Aslında klavye temizliği yapacağım için mecburen değiştirdim yoksa 2 ay daha dururlardı. Yalnız daddario'ya kıyasla biraz daha zivil zivil teller, sanki daddario daha tok hissi verdi bana sound olarak ama yanılıyor da olabilirim, aynı anda kullanmadım ikisini. Entonasyonu kolay kaçıyor denmiş ama benimkiler 2 aylıktı ve bir problem yoktu hatta sökmeden özellikle kontrol ettim.

Fender mexico strat a hangi amfi uygun olur. 1100$ param var mexico strat 800$ + 100$ manyetik 200 $ a hangi amfiyi tavsiye edersiniz?(Ibanez rg 2550 den vazgeçmeye çalışıyorum o da 1100$)

rocker_hawk demiş ki:
Fender mexico strat a hangi amfi uygun olur. 1100$ param var mexico strat 800$ + 100$ manyetik 200 $ a hangi amfiyi tavsiye edersiniz?(Ibanez rg 2550 den vazgeçmeye çalışıyorum o da 1100$)
bu birazda yapacağın müzik tarzına göre değişir.ne tür müzik yapacağını söylersen ona göre tavsiyede bulunuruz :)

Geniş bir ton aralığının olması gerekir çünkü belirli bir müzik tarzımız yok; metallica, nirvana, red hot chilli peppers, kurban, çilekeş, duman gibi grupları çalıyoruz. Ibanez rg2550 ile fender mexico strat arasında seçim yapmaya çalışıyorum. Fender alırsam manyetiğini değiştireceğim. Üstüne bir de 200 $ para kalıyor(Ibanez 1100$) Fender veya ibanez arasında karar veremedim. Eğer fender alırsam amfiyi de hemen alacağım ama ibanez alırsam biraz daha para biriktirmem gerekecek. En az 30 watt lık birşey almayı düşünüyorum.

rocker_hawk demiş ki:
Geniş bir ton aralığının olması gerekir çünkü belirli bir müzik tarzımız yok; metallica, nirvana, red hot chilli peppers, kurban, çilekeş, duman gibi grupları çalıyoruz. Ibanez rg2550 ile fender mexico strat arasında seçim yapmaya çalışıyorum. Fender alırsam manyetiğini değiştireceğim. Üstüne bir de 200 $ para kalıyor(Ibanez 1100$) Fender veya ibanez arasında karar veremedim. Eğer fender alırsam amfiyi de hemen alacağım ama ibanez alırsam biraz daha para biriktirmem gerekecek. En az 300 watt lık birşey almayı düşünüyorum.

Meksika fender ve ibanez rg2550 arasında mı kaldın? Yoksa ben mi karıştırıyorum o gitarları? Nasıl becerdin ikisinin arasında kalmayı? :D

İkisi de çok farklı tonda gitarlar galiba. Bana dist ve clean ikisi de gerekli oldğu için ikisine de uygun bir gitar bulamadım. Önerebileceğiniz bi gitar var mı? Distortionda ibaneze baktım çok iyi ama cleande istediğim sesi vermiyor. Fender in distortionu da çok iyi olmasa da onu bir manyetikle takviye edebileceğimi sanıyorum

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
http://www.yamaha.com/guitars/products/productdetail/0,,CNTID%253D60004%2526CTID%253D600002%2526CNTYP%253DPRODUCT,00.html

bu "wrap-around tailpiece" köprü sisteminin bir avantajı yada dezavantajı varmıdır?

Dezavantajı var mı bilmiyorum ama "DrB" kendi LP'unde telleri bu şekilde takmıştı ve sustain'i artırdığını söylemişti...

Gitarımın akord kilidinde problem olduğu için yeni kilitli üst eşik almak istiyorum. Ama nette pek birşey bulamadım. mydukkan'da gotoh fgr1 model bi kilitli üst eşik satılıyor ama kalitesi hakkında hiç bir fikrim yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Bu arada bulunduğum yerde satın alma şansım yok mecburen internetten sipariş ettireceğim.

Geri