Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

atpdefiler demiş ki:
slmlar...

ritm gitarim, washburn wr-150 Q gitarim var 2-1-1 ve ritm gitar almak istiorum, bir de islemci. isin duayenlerine danisiym dedim. trash/death turum soyle sert biseyler lazim.

2. el icin acemiyim riske giremem.

Jackson: aldimmi 1000 den hatta 1500 den yukari almak lazim.
b.c. rich: tonlari cartlak diorlar ayrica goruntusu irench
ESP : en uygun secenek?
Kramer : benim favorim (bulabilirsem)

baska bildiginiz? gorusleriniz/onerileriniz?

pedalida ya sahne icin soyle en az 5 basmali(hazir ses) temiz ses veren(analog demeyin sizde) ya da kayit ( yeni com aliorum ses karti da soyleyebilirsiniz) ve ev icin ( MARSHALL AVT 275 im WaR ) calismak icin.
2 tane de alabilirm .
boss digitech almicam (ilerde) alcam zaman 1000 e yakin para bulup boss vs digi forumu acarim mrk etmeyin .

waitin...

Sanırım yenisin, foruma hoşgeldin, Forum Kuralları nı okumanı şiddetle tavsiye ederim!Biz burda Türkçe yazım kurallarına çok dikkat ediyoruz haberin olsun...

Ritim gitar almak istiyorum derken elektro gitarı kastediyorsun herhalde?

Söylediğin markaları zaten sen bir eliminasyona tabi tutmuşsun, bcrichi sevmiyorsan alma,Jackson ı da herhalde pahalı bulmuşsun-bütçeni söylememişsin ama-, her halükarda 1000 in altına ESP de bulamazsın ki artık ESP bile zar zor geliyor memleketime anca LTD,Kramer bir kere çaldım hayatımda hiç tatmin etmedi, ekstrem şekilleri daha doğrusu bilindik markalardan esinlenerek :) yaptıkları modelleri insanları cezbediyor sanırım ben tavsiye emiyorum, bence eğer bütçen yetiyorsa Gibson yetmiyorsada Epiphonelara bir bakman. Bir kere diğer asya gitarlar gibi dokuz kat gofret formunda üretilmiyorlar, bundan dolayıda tonları çok iyi (bunları Epiphone için söylüyorum zaten Gibson tartışılmaz) ayrıca uzun ömürlü gitarlar işçilikleride çok başarılı.

Efektörler için yazdıklarını anlamadım (5 basmalı?) ama fazlasıyla konuşuldu bence bir önceki sayfalara bir bak ....
Kolay gelsin

yardım ediiiiiiin

uzun süredir gitar çalıyorum. Artık elektroya geçmenin zamanı geldi. ama ne almam gerektiğini bilmiyorum sadece gitar için 700$ a kadar çıkabilirim. Alacağım gitarın hem scorpions metallica vs de hem de guns n roses gary moor veblues türü birşeylerde mümkün olan en iyi performansı göstermesini istiyorum. (ben de çok şey istiyorum :) uzun vadeli düşünüyorum .arkadaşlarımdan epiphone les poul tavsiye edenler oldu . kafam çok karışık :? lütfen yardım edin bu arada processor tavsiyelerinizi de bekliyorum. sağolun

rockband.gif
Şu gitaristin gitarı iyidir mesela. :) 700 dolara Jackson her zaman iyidir derim. Zamanla manyetikleri değiştirirsin mis gibi olur. Jackson ağacı iyidir. Uzun süre gider. Prosesörler için evvelki sayfalara bi bak.

arkadaslar benim soruma ne zaman cevap verilecek ?

arkadaslar benim soruma ne zaman cevap verilecek? ben ikinci el ibanez rg 420 fa modelinden aldim gayet temiz hic biryerinde cizik bile yok tonlarida cok hosuma gitti kore mali. birde sizinle paylasayim, dusuncelerinizi aliyim dedim. ikinci eline 550$ verdim 2 ay taksitli fiyati. gitarin resminide bu linkten ulasabilirsiniz linkteki resimler benim gitar degil ama aynisindan (yanlis anlasilmasin diye soyluyorum) azene.free.fr/ibanez.htm sizce bu fiyata gore normalmidir performansi size gore nasildir. ve bu gitarda kullanilan agaclari soylermisiniz govde sap vs. bileniniz varsa. herkese tesekur ediyorum

Gitarı almıssın zaten, ben hala neyi merak ettiğini anlamadım? Bir de kimse soruna cevap vermek zorunda değil, burayı ücretsiz destek hattı falan sandın galiba?

Gövde agacı basswood, sap agacı maple' dır rg' lerin o model civarındaki tüm modellerinin. Bunları netten de ögrenebilirdin zaten. www.ibanez.com . Hatta bunu aldıgın yerden de ögrenebilirdin...

Türkiye' deki ibanez fiyatlarına göre ikinci el icin uygun fiyat gibi ama yurtdısında olsaydın aynı şeyi demezdim acıkcası. Bir de kore oldugunu düşünürsek fiyatı daha düşürebilirdin. Ayrıca ne kadar kullanıldıgını, perdelerin ne kadar oyuk oldugunu, manyetiklerin paslı olup olmadıgını, gövdede catlak olusumlarını veya koprunun ne kadar eskidiğini bilmeden bir ikinci el icin "bu fiyata değmiş" demek biraz abes olur.

Sen calarken rahat ediyorsan, cıkan sesten memnunsan, sorun yok.

Güle güle kullan.

Re: arkadaslar benim soruma ne zaman cevap verilecek ?

anatolia999 demiş ki:
arkadaslar benim soruma ne zaman cevap verilecek? ben ikinci el ibanez rg 420 fa modelinden aldim gayet temiz hic biryerinde cizik bile yok tonlarida cok hosuma gitti kore mali. birde sizinle paylasayim, dusuncelerinizi aliyim dedim. ikinci eline 550$ verdim 2 ay taksitli fiyati. gitarin resminide bu linkten ulasabilirsiniz linkteki resimler benim gitar degil ama aynisindan (yanlis anlasilmasin diye soyluyorum) azene.free.fr/ibanez.htm sizce bu fiyata gore normalmidir performansi size gore nasildir. ve bu gitarda kullanilan agaclari soylermisiniz govde sap vs. bileniniz varsa. herkese tesekur ediyorum

Gitari begendiysen tonlarıda hoşuna gidiyorsa bize fazla söz bırakmımışsın ki zaten yani almışsın gitari diyecek bir sey o da fiyatı gayet makul. Ibanez ler harika gitarlardır tek kelimeyle teknoloji gitarlardır çok memnun kalacagına eminim...
Bu arada Kore malı olması kafanı karıştırmasın gitar japon ama kore de işçilik daha ucuz oldugu için orda montaj yapılıyor yine Ibanez kalitesi ibanez markası her seyi aynı bazı söylentilere hiç aldırma...
Güle güle kullan çok iyi bir iş yapmışsın..

Re: arkadaslar benim soruma ne zaman cevap verilecek ?

anatolia999 demiş ki:

Burada kimse sana cevap vermek zorunda değil. Yazarken düşün de yaz!

Ayrıca gitarı zaten almışsın. Ben Ibanez sevmem genellikle. Şimdi satacak mısın gitarı?
poo.gif
caution.gif

yanlis anlasilma

arkadaslar siz beni yanlis anladiniz konuyu yazarken size sitem etmek istemedim gercekten cok uzgunum tabiki cevep verme zorunlulugunuz yok ama beni yanlis anladiniz

Tamamdır sert çıkmış olabiliriz. Henüz forumlara yenisin, biz de baya mimlendik buralarda. Pek eski esnekliğimiz kalmadı. Bundan sonra moderato gidelim :) Artık gitarı almışsın, fiyat bence normal. Beğeniyorsan bence kimseye sorma, çal gitsin. Belli bir kalitenin içinde senin gitar. Önemli olan nasıl çaldığın. Rahat ediyorsan bu konuda kimsenin seni rahatsız etmesine de izin verme. Sevmediğini söyleyen insanlar çıkacaktır tabii ki ama buna göre davranacak değilsin heralde. Gitarı büyük bir hevesle aldığını farz ediyorum. Bence tadını çıkar o gitarın.

Re: yanlis anlasilma

anatolia999 demiş ki:
arkadaslar siz beni yanlis anladiniz konuyu yazarken size sitem etmek istemedim gercekten cok uzgunum tabiki cevep verme zorunlulugunuz yok ama beni yanlis anladiniz

Sorun değil. Bak senin gitarı nette 500 dolara buldum. Gerci ilanın üstünden 1 sene gecmiş. :LOL:

http://www28.brinkster.com/marcusum2/ilanlarview.asp?key=731

Tabi bu moralini bozmasın, fiyatlar her yerde değişken olabiliyor, hele ikinci elde. Ne kadar kullanıldıgına baglı olarak cok şey değişir, mesela perdeler cok eskiyse, perde caktırma Ankara' da 80 milyon zaten, cok ucuza getirdim gitarı diye sonraki masrafları göz ardı etmemek lazım vs...

Bence sen gitarın klavyesinde huzurluysan ve sesten de memnunsan olay bitmiştir, kafayı takma alete değdi mi diye, kötü bir seri değil cünkü rg.(ben de rg kullanıyorum)

Burada da gitarın kritikleri var, ingilizcen varsa belki ilgini ceker...
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Ibanez/RG420-01.html

Kollu bacaklı gitarlar açısından, kanımca, ibanezler orta fiyat gitarlar olarak gayet sağlam. Saplari falan hos guzel! Ben sahsen S serisine kaymistim iki sebebden dolayi, govde sekli ve maun olmasindan dolayi. Bir sure sonra dilersen manyetiklerini, potansiyometrelerini falan degistirirsin cok saglam bir gitar olur.

B

Pedallar acisindan soylenecek soylenmis.

Eger bir ust seviyeye bulasmak istiyorsaniz, o zaman lambali preamfiler devri basliyor. Ama illa oyle olacak diye bir sey yok, mesela elimdeki barber direct drive, keeley modded ibanez tube screamer ve fulltone full drive 2 gayet saglam analog, lambasiz aletler. Cok iyi overdrivelardir. Pahali olmasina pahalilar (bossun falan iki uc misli fiyatlara). Ama tabi metal icin degil, yapsa yapsa allman bros kadar gain icin bunlar.

Tabi bu arada amfi de onemli, eger lambali bir amfi ile istigal etmekteyseniz, daha az gain'li pedallar daha iyi oluyor. Ses daha bir acik temiz oluyor. Tabi yine zevk renk hadisesi...

Metal olaylari icin mesa boogie v twin 2 ECC83 (JJ bendekiler) lambali preamp pek bir guzel, ama birazcik da pahalidir.

B

awakeone demiş ki:
Evet, S' ler muazzam gitarlar, kesinlikle benim de aklımdan para biriktirip prestige s serisi gitar almak geciyor su sıralar. :)

Japon keratalar cok guzel S'ler yapiyor. Ichibashii'ye hic baktin mi, fiyatlar da hani oyle cok cok kotu degil, tabi gelir gider gumruk nedir diye bildik uzun havaya baslamayayim! :D Ama bir tane cok guzel cevizden yapilma vardi, S-bilmem kac! Cok guzel gozukuyor, bir de ceviz super agac. Mevyesi, agaci, tahtasi topuna hastayim!

B

Bakmadım, cünkü ichibashi(?) nedir bilmiyorum hic. Nedir? Yenir mi?

Abi inanılmaz gaza geldim öyle böyle değil, yumusacık legatolar yapmak istiyorum maun agaclı gitarımda daha düşük cıkıslı manyetikler takıp, rg' yi de evolution manyetiklerle donatıp rock gitarı olarak bırakmak istiyorum. Tabi daha bir sürü sey yapmak istiyorum ama su an buna ayıracak param yok :)

Esasında tırsıyorum da, S' in gövde cok güzel de, ben o tarz bir gövdeye alısık değilim bir de, ama hafifliği ve gorunusu süper :)

Line POD 2.0

482222.jpg

Bu ürün hakkında biraz açıklama yapmak istiyorum Ö.M ile gelen sorular oldu. Bende buraya yazarak bu cihazı kullanmış biri olarak dilimin döndüğünce naçizane anlatmak istedim...

POD’lar en popüler digital amp modelleme ve Direct Recording cihazıdır diyebilirim.Kısaca Amp Modeler yapar klasik processor ve pedallardan bu açıdan farklı özellikleri var. Yani çok büyük paralara alınan preamps’ın yapacağı işi yapıyor diyebilirim kabaca.. Bu cihaz amfi kullanmadan kayıt için gerçekten çok iyi (fiyatı göz önünde bulundurulduğunda) studio ve Home-studio larda çok iyi performans alırsınız ve tabi bu perfornas’ı sahnede alabilmeniz mümkün ben baya bir zaman POD II kullandım gerçekten çok memnundum diyebilirim.Harika clean tonlar, distortionlar lead tonlar yakalayabilirsiniz. POD II nin genel özellikleri aşağıda yazıyor.

Amp Models 32, customizable
Digital Effects 16
Factory/ User Presets 36
Headphone & Direct Out 1/4 inch TRS
Power N/A
Mono/Stereo Stereo
Configuration N/A

Cihazin özellikleri bunları; 32 adet amp. Model mevcut bu modelleri kendinizde değiştirebiliyorsunuz ayarlamalar yapabiliyorsunuz.. 16 tane digital effect’i var. 24 adet farklı kabin seçeneği ve ayarlanabilir 36 adet bankası var.. Cihazın en büyük özelliği web üzerinden tonlar yüklenebilir olması. Bu cihaz la içinde çıkan bir CD ile software sayesinde PC ile bağlantısını yapıp www.line6.com sitesinden bir çok grup ve kişinin tonlarını downloads edip cihaza gönderebiliyorsunuz….Comp,eq,reverb,delay,cho,dist…. vs gibi ayarlamalarla ugraşmayıp ben direk açarlım diyorsanız bu tür işlerden anlamam :D :D :D tam size göre diyebilirim ayrıca bu ürünü aldığınızda “Guitar Pro” yu trail olarak kullanabiliyorsunuz…

Floorboard1.jpg

Birde bu cihazı sahnede filan kullanırken bir controller almanız gerekmekte floor board gibi bunu aldınız takdirde cromatic-tuner, wah ve vol özelliklerini de kullanabiliyorsunuz ayrıca Line6 dışında başka bir marka midi controllerlada POD u kullanabilmeniz mümkün.

Aşagıdaki linklerden POD II demo soundlarını dinleyebilirsiniz ve kullanma kitapçıgınıda okuyabilirsiniz pod için aklıma gelenler bunlar.

Sound Demo
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/PODXTdemo_BohemianRapa.mp3
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/PODXTdemo_BridgeofSighsa.mp3
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/PODXTdemo_purplehazea.mp3
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/PODXTdemo_Tenneseea.mp3
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/PODXTdemo_Paranoida.mp3
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/PODXTdemo_EJCleanHUMa.mp3

Owner's Manual
http://images.misupply.com/downloads/Line 6/pod2.pdf

LINFBBAG.jpg

İstanbul'da POD ları Tünel'deki Kıvılcım Müzik'ten bulabilirsin ama birincisi Kıvılcım Müzik inanılmaz fiyatlara satıyor ikincisi POD XT çıktığı için artık getirmiyorlar sanırım.
Özel istersen getirirler belki ama öyle olunca zaten 400 küsür euro ya sattıkları aletin üstüne biraz daha koyup getirirler ki birde floor board'u istiyorsun, sen şöle ucuz bir uçakla ufak bir seyahat yapıp yerinden alıp gelsen yanına başka bir şeyler bile alabilirsin.

Şu anda pod II nin internet satış fiyatı 250$ civarı, floorboardunun da 250$ a düştü bence internetten alışveriş yapmak en mantıklısı bu şartlarda, seyahati sevmiyorsan :)

Ayrıca konuşulanlardan da anlayacağın üzere çok çok popüler bir alet bu sıralar, hemen hemen 10 mağazanın 7 sinde 2. elini görmek mümkün. Ben SRV Music (Kadıköy) - www.srvmusic.com - da gecen ay iki tane sattım (Biri benimdi diğeride yurt dışından gelirken elim boş dönmiyim dedim 8) ) ve oraya da devamlı geliyor istersen bir bak. Ayrıca www.sahibinden.com da da gördüm 1-2 sefer ama orda da fiyatlar biraz tutturabildiğine gidiyo sıkı pazarlıkla makul fiyatlara yakalayabilirsin.
Kolay gelsin.

Geri