Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Abi çok hızlısın... Anladım abi dediğin gibi belkide yaşdan kaynaklanıyor bende ilerde senin gibi sound lar isteyecegim. Link deki soundları begendim PRS için fazla bir sey yazmadın inan o dikkatimi çekti belkide ben gözümde çok büyüttüm bunu elime bir PRS geçince anlarım heralde artık...

Kolay gelsin

Arastırmalarım sonucunda 250 dolara Aria 200 dolara cort x-2 165 dolara cort g-200 ve (amerikan arkadastan getirebilirsem Squire telecaster 150 dolar burdaki fiyati 213 euro)

pardon da ben onu emir verme amacında yazmadım neyse benim alabilecegim bu dort gıtardan bır tanesı ondan ole dedim kusura bakma

Anthe demiş ki:
pardon da ben onu emir verme amacında yazmadım neyse benim alabilecegim bu dort gıtardan bır tanesı ondan ole dedim kusura bakma

Eyvallah.

Bak sonradan pisman olacaksin ama. Tabi paran yoksa yok, o isin lami cimisi yok haliyle. ama 150 dolar bulabilirsen cidden burada 800(??? duzeltiniz beyler yanlis biliyor olabilirim) kusur euroya satilan aleti 350 dolara alacaksin ki gayet saglamdirlar. Normalde sanirim burada bir cok insanin isteyecegi bir sey bu.

B

Hepinizi tebrik ederim arkadaslar...

Gitara yeni baslayacak olan arkadaslara o kadar cok destek oldunuz ki !!!
1- Sustain dedik, ben gitari istedigim zaman sustururum gibi ifadeyle karsilastik. Evet bu mümkün. Peki 5 tane jackson' dan birini direk Marshall JMP 100Watt amp a girip, angus ' in o soundunu alsin bu istedigi zaman gitarini susturan arkadas.

Cenkerem bu laf banaydı...

Kısaca: Marshall 900 JCM amfi ve 1960 tip kabinle Jackson çalıyorum. Yapılamayacak şey yok. Sanırım ya ton ayarlamada ya da gitar ile bir sorunun var. İyi bir manyetik konusunu gözden kaçırmış gibi görünüyorsun. Yukarıda o kadar anlattım bu sound işi için nelerin önemli olduğunu ve gitar markasının önemli olmadığını. 19 yıllık deneyimlerim ve ekipmanım ile burada sadece olanları/olabilecekleri yazıyorum. Ne Jackson firmasından para alıyorum ne de başka markaları kötülüyorum. Bazı noktaları unutup konuyu saptırma. Bilmek ile fikir sahibi olmak arasında çok farklar var. Ben biliyorum. Sanırım fikir sahibi olan sensin. Önceki mesajlarıma bakarsan sustain çin neyin gerektiğini okuyabilirsin. Sustain yapılamayacak gitar yoktur. Fabrika çıkışı gitarların üzerindeki manyetiklerin kalitesi, sustain hassasiyetini belirler. Artı gain ve kompresyon da önemlidir.

Sevgili Atalay,
yazdiklarinin dogru olmadigini söylemedim. Sadece benim demek istedigimle seninkiler farkli. Sustain gitarin sapi, gövdesi hatta boyasiyla ilgili birsey. Sonradan yapilmaz. Insanin konusurken cikardigi ses neyse sustain de bir gitar icin ayni seydir.
Evet manyetikleri degistirirsin, effect pedallari kullanirsin sustain' i arttirirsin. Ama benim bahsettigim sustain bu degil.
Umarim yeterince aciklayici olmustur.
Bu konu üzerinde daha fazla durmak istemiyorum. En azindan burada. Bosuna yer isgal etmeyelim. Ama yazismak istersen mail adresimi seve seve verebilirim. Böylece diger arkadaslara rahatsizlik vermeden tartisabiliriz. Tartismayi severim. Insani ileri götürür.

Sevgiyle kal

Kerem

Eyvallah: ağaç tınısı vb. şeyler... :)

No problemo.

Bu arada arkadaşlar, eğer aranızda IBANEZ 1550 - 1600 ve 2500 serilerinden kullanan varsa lütfen gitar hakkında görüş bildirebilir mi? Çok merak ediyorum çok güzel ve kaliteli görünüyorlar ama sesleri nasıl merak ettim.

Müzik dolu günler.

Selam Atalay,

Rg serisini mi soruyorsun? Baska modellerde böyle bir sınıflandırma hatırlamadıgımdan onlara yönelik olarak alıyorum.

Ben en son bir rg1570 denedim arkadasta. Sapı gercekten cok ince(super wizard neck olayı) ve cook rahat. Fretler jumbo, solo icin cok ideal, geniş bir klavyesi var.

Agac basswood, ben ses üstünde pek deneme yapacak zaman bulamadıysam da, ses karakteri olarak rg' nin genel tınısından farklı değil gibi gözüküyor bu acıdan, ben dinlerken de pek farklılık görmedim zaten.

Rg' nin üst modelleri (rg3120 gibi) mahogany agac oluyor ve acıkcası bazı dimarziolarla bu agac cok daha dolgun ve iyi ses veriyor diye duydum(iyi sesten kastım: tonezone gibi bassları asırık yüksek bir manyetik basswood gitarda bogulurken, mahoganyde cok daha iyi ses veriyormus dediler, ne kadar dogrudur bilemedim, zira mahogany bassları yogun veren bir agac olmasına ragmen yogunlulugu yüksek oldugundan mı tonu daha dengeli iletiyor acaba?) Bu konuda daha fazla bilgisi olan varsa ben de merak ediyorum.

Teşekkürler. Evet RG serisinden bahsediyorum. Bu arada 3000 serisi de mi varmış? Pes doğrusu.

Genel bir Ibanez ses rengi vardır hani şu Testament'in eski soloistinin gitarındaki gibi. Bu 1500 ve 1600 serisi de o tarzda mı ses veriyor diye merak ediyorum. Ben halen 400 serisini çok sevsem de yeni modellerin şekilleri çok hoşuma gidiyor. Ses rengide o klasik ses rengi ise düşüneceğim bir tane almayı. Vaktim olsa deneyeceğim diyeceğim ama Ankara'da Ibanez de yok ki.

Daha önce "Gitara Yeni Başlayan Herkes İçin" adlı forum başlığını değiştirerek her gitaristin gitar ve ilgili konuları hakkında foruma katılımlarının teşviki için başlığı değiştirdim.

İlginize :)

Müzik dolu günler.

Bende sustain ile ilgili konuları bir başlık altında toplayayım da yararlı birşey daha yapılmış olsun:

The Sustain :)

Birincil olarak bahsettiğimiz 2 ayrı sustain vardır. Birincisi gitarın sustaini diye geçer. Bu gitarımızın akustik olarak bir sesi uzatma becerisidir. İkincisi bir notanın sustain etmesidir. Bu alet edevat, feedback kullanımı, sustainer, ebow gibi olaylarla sonsuza kadar uzatılabilir. Şimdilik notanın sustain etmesi konumuz dışı.

Bir gitarın sustain 'ini değiştiren durumlar (+ pozitif etkiler anlamında, - negatif )

- Bridge sistem : ( Floyd rose du, wilkinsondu, tremololu strat bridge di hepsi - etkiler sustaini )
- Gitarın ağacının sertliği ( + )
- Sapın gövdeye birleşimi ( En + neck-thru, sonra set-neck, sonra bolt-on )
- Gövdenin yapısı ( tek parça + )
- Gövdedeki boşluklar ( elektronik boşluğu gibi boşluklar gövdenin balansını bozar, - etkilerler, nekadar az boşluk varsa okadar iyidir.
- Headstock'un mass inin gövdeye orantısı. Nekadar ağır headstock okadar iyi sustain. ( Hatta satrianinin kullandığı bir alet vardı, gitarın kafasına takılıyordu, bimlemle big finger diye :) )
- Sap kalınlığı
- Tel kalınlığı
- Manyetik sayısının azlığı, manyetiklerin string pull'unun az olması
- Tel yüksekliği, manyetik yakınlığı... ayarlar
- Gitarın boyası
- Gitarın yaşı
- Kilitsiz gitarlarda tel sarımı

Unuttuğum birşey varsa ( vardır mutlaka) hatırlatın yazalım güzel bir guide olsun

Birde garip bir olay var, bazı gitarların hoş bir sweet spot'u oluyor, tek bir notayı ( örneğin benim gitarımda F# dı ) (+oktavları ) diğerlerine göre daha fazla uzatabilme kabiliyetleri doğuyor. Rezonansmı desem, ne desem bilmiyorum ama bütün gitarın dengesine uyduğunu hissediyorsunuz o notanın ve genelin 2 katı uzuyor.

Geri