Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

gitara manyetikleri takarken yanında mı olmamızı istiyorsun :) ne iştir anlamadım.

orjinal ürün alırsan tek tek te alsan tüm ekipmanı beraber gelir.

skate_punk demiş ki:
bence bul bi hoca yapış yakasına anlat bana pena tekniklerini de egitimsiz iş olmaz sonra basında agrımaz hocaya gidersen
Hocanın adam gibi bildiğinden emin ol yoksa sen öğrendim diye sevinirken yanlış öğrendiğini anlayınca (hocanın suçu yok bildiğini öğretiyo) kolay kolay düzeltemezsin.

petrucci2 demiş ki:
emg 81 ve 85 takcam gitara.tüm yardımlarınızı bekliyorum.teknik ve psikolojik
emgpickups.com a bak. http://www.emgpickups.com/downloads/wiringdiagrams/ZWset.pdf wiring diagramlarını incele. Orada çeşitli manyetik, pot ve switch kombinasyonlarını bul. Nasıl bağlayacağını seç. Biraz elektronik bilgisi ve el yeteneği ile bağlayabilirsin... Ayrıca eksik bir parçan olduğunu zannetmiyorum, aksine iki tane pakete sahip olduğun için iki tane jack girişine, 2 kat daha fazla pota sahip olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü ZW Sette bir tane jack girişi geliyor. Kolay gelsin...

Arkadaşlar,

Bu strat ve tele manyetiklerinin ötme hadisesini bir açıklığa kavusturmak istiyorum.

Eğer ötme dediğiniz şey 60's hum ise yani single coil manyetiklerden dolayı floresan, TV, monitor gibi ışık ve radyo dalgası yayan aletlerin yanında olan bir şey ise, bu her türlü "normal" strat ve tele manyetiğinde olur. Bunun gidermenin ancak bir yolu vardır, humbucker kullanmak! Yani iki tane birbirine seri baglanmış ama ters sarılmış bobini çalıştırmak! Seth Lover'ın (Gibson'nun mühendisidir kendisi, ve yakın zamana kadar hayatta idi) 1950'lerin ortalarında düşündüğü ve uygulamaya soktuğu bu fikir bu cins radyo frekanslarının hum'ını bloke eder, ondan dolayı zaten adı hum-bucker'dır!

Ama sanırım bu ötme cinsinden bahsetmiyorsunuz!

Her türlü gitar 100W'lık bir amfinin çok yakınına falan yaklaşırsanız ötmeye başlar. Buna da feedback denir zaten. Ama bir de istenmeyen daha düşük seslerde olan feedback var ona da gelende ingilizcede sequealing deniyor. Bu düşük seslerde olup, adam gibi bir baterinin yanında (hem overdrive ile hem de açık ses ile) çalmanıza engel olur!

Bu olmasın diye strat ve tele manyetikleri mum içine batırılıp o şekilde "pot" edilir. Ingilizcesi wax-potting onla bu işlem boşlukta sallanan manyetiğin sarılmış oldugu bakır tellerin olmamasını garanti eder. Ve her strat ve tele manyetiği oyledir! Yani tek başlarına katiyyen ötmezler!!!!!!!!

Detay istiyorsanız:

http://www.stewmac.com/tradesecrets/electronics/ts26fralin/ts26fralin.html

Ve kısacası stratlar ve köprü manyetiğinde baseplate'i sapta metal kaplaması olmayan teleler kesinlikle ötmezler. Eğer yüksek seste öten bir taneye raslarsanız bilin o manyetik çöpe atılması gereken bir şey. Ve belirtiyorum ben bunca zamandır bunlarla uğraşırım ve bir defa raslamadım. Hatta ve hatta bir Amerikan strat veya tele manyetiginin ötmesi daha yüksek ihtimaldir ona aşağıda gelecegim.

Telelerde köprü manyetiklerinde seste daha fazla bass ve tiz olsun diye (%5-10 derler) bir baseplate kullanılır. Bu da mumlanarak manyetiğe yapıştırılır. Zaman zaman bu baseplate ile manyetik arasında hava boşluğu kalırsa manyetik ötebilir. Ben de bir fralin manyetiğinde oldu, ve bir havya ile biraz daha mum koydum (bildiğiniz evde kullandığımız mum) ve sorun çözüldü. Sapa gelince, malum metal ile kaplıdır ve eğer orada bir temas hadisesi falan varsa yine yüksek seste ötebilir.

Bunlar haricinde strat ve tele manyetikleri (eğer bozuk değilseler) ötmezler. Burada bir nevii öterlermiş gibi bir izlenim oluşturuyorsunuz, ve bilmeyenler inanacak ve yanlış bilgilenecek. Lütfen elinizde bu gitarlardan yoksa ve/veya ötme hakkında deneyiminiz yoksa biraz dikkatli laflar edin, zira bilmeyenler dediklerinize göre bir karar verebilirler.

Şimdi neden amerikanlarda daha fazla ötme ihtimali olduğuna gelince: Wax-potting her ne kadar sequealing hadisesini engellese de aslında üst harmonikleri de yok eder. Mesela cok öten bir manyetiğe dogru konuşsanız, sesinizi amfiden duyarsınız. Şaka yapmıyorum, deneyin! Onun için abartı wax yapmak da kötü bir şey. Az yapmak lazım, o kadar az ki ötmesin. O andan itibaren yapacağınıız daha fazla wax potting gereksiz olacak ve de üst harmonikleri yok edecektir. Dolayısı ile bu ötme hiç olmasın diye ucuz Amerika dışındakileri çok pot-luyorlar ve yok efendim üst harmoniklermiş falan takmıyorlar. Ondan Amerika dışındakilerde öten manyetik bulma ihtimali daha düşüktür!!!!!!!!!!!!!

İşte böyle!

B

DRB yazdıklarında haklı olabilir amA yineliyorum bunca zamandır usa strat kullanıyorum daha ciyak ciyak ötme sorunu yaşamadım,butür bir sorun yaşayanıda görmedim!

benim sormak istedigim elini tellere koyunca otme susuyor DRB arkadasımız ben squier tele alıcam fender değil ellerini tele koysan bile otme olayından bahsediyorum bu singlarda hep basıma geldi dedigin gibiyse ve ben aldıgımda oterse manyetigini ne gibi bir manyetikle değiştirim (kopru manyetigini yalnız obur metal olanı clean kullanıcam zaten) teşekkur ederim

merhaba ben gitara başlayalı bi kaç ay falan oldu. Öğretmene falan ghidemedim ark. lardan falan öğrendim genellikle ayrıca Troy Stetina nın method kitabından çalışıyorum belirli bir ilerleme sağladım Sizce illa öğretmen tarzı birine görünmem mi lazım yoksa böyle devam mı edeyim. (1 ay falan klasik le takıldım sonra elektro aldım))

skate_punk demiş ki:
benim sormak istedigim elini tellere koyunca otme susuyor DRB arkadasımız ben squier tele alıcam fender değil ellerini tele koysan bile otme olayından bahsediyorum bu singlarda hep basıma geldi dedigin gibiyse ve ben aldıgımda oterse manyetigini ne gibi bir manyetikle değiştirim (kopru manyetigini yalnız obur metal olanı clean kullanıcam zaten) teşekkur ederim

Sanırım senin sorunun feedback?..

arkadaşlar bir epiphone lp'ye çift humb.ın yanına bir single veya humbeckerlardan birini söktürüp iki single takılabilrmi bunlardan biri bile olabiliyorsa internetten edindiğim bilgilere göre üç kademeli manyetik seçme düğmesi var bu alette. :twisted: bu olay sorun yaratır mı?

dark_elessar demiş ki:
arkadaşlar bir epiphone lp'ye çift humb.ın yanına bir single veya humbeckerlardan birini söktürüp iki single takılabilrmi bunlardan biri bile olabiliyorsa internetten edindiğim bilgilere göre üç kademeli manyetik seçme düğmesi var bu alette. :twisted: bu olay sorun yaratır mı?

Hayir. Yapsan yapsan bir HB yerine onun mounting ring denilen plastik cercevesinin icine bir tane single oturtturabilirsin. Sigiyor!

Uc yollu switch davasina gelince, bir tane push/pull pot alirsan bahsettigin seyi halleder.

Ama "split" etme olayina bir goz atsan sanirim bu single coil hadisesine gerek kalmayacak.

B

Jackson WRMG gitarım ve MG30DFX anfim var

elime bir miktar para geçme ihtimali var
daha iyi drive için
EMG 81&85 mi alayım?
POD V2 mi? yoksa Boss MT-2 mi?

Geri