Neck-thru, Set-thru, Set/neck, Bolt On?

birinde bir işçi 100 tane sap hazırlar, bir başkası 100 tane gövde. bir başkası bunları rastgele birleştirir.

bir diğerinde 10'arlı gruplar halinde üretim yapılır.

bir diğerinde bu üretimlerin içinden sap ve gövdelerin hepsi tek tek kontrol edilir, en uygun olanları eşleştirilir

bir diğerinde işin en başında usta bir luthier gelip ağaç kütüklerine tek tek vurarak en uygun ağaçları eşleştirir ve gitarı o ağaçlardan üretir.

sevendolf, 3000$a manyak kopuk gitar alabilirsin :LOL:

İlle de seri üretim olmasın diyorsan Türkiye'de de iyi luthierler var.
Mesela mrcguitars / Feridun ustaya el yapımı tam istediğin tipte, istediğin ağaçlarla, istediğin manyetikler ve aksamla bir gitarı verdiğin fiyat aralığında yaptırman pek mümkün.

Feridun ustanın işlerini beğendiğim için örnek gösterdim.

Edit: Tabi ilerde satmak için böyle birşey yaptırman mantıklı olmaz. Ederinden çok ucuza satmak durumunda kalırsın. Evladiyelik yaptırılır öyle bir gitar :)

sevendolf demiş ki:
GIRNATA demiş ki:
Acizane görüşüm doğal sustain açısından da sıralamada en üst seviye gitarlar; neckthru + sabit köprülü ve tellerin gövdeye girdiği tip (steel-in mi desek buna :LOL: ) gitarlardır.

yani Ibanez ict 700 gibimi :D

ve bir soru daha hepimiz işçilikten bahsediyoruz evet işçilik önemli bencede
ama bizim gibi gitaristlerin alabilecegi bir cok gitar seri üretimle yapılıyor

yani 0-3.000 ytl arası gitarların hemen hemen hepsi seri üretim
bunda işçilik farkı ne olabilir?
MAde in cihana, Made in Korea dışında...

o nasıl bir fiyat aralığı öyle. daha yeni 1500$a soloist satıldı.

route666 demiş ki:
benim bildiğim kadarıyla kalite olarak bir sıralama yapacaksak

bolt on < set neck < neck thru

Bu siralama "kalite" olarak degil, sadece "kolay uretim" acisindan dogru olabilir.
Butun Fender'ler "bolt-on"dur. Bu Fender'leri kalitesiz mi yapar mesela? Kesinlikle hayir, Fender'ler 25.5" ve bolt-on sayesinde o unlu "twangy" sesi verirler.
Suhr ve Caparison'lar hep bolt-on, bu onlari kalitesiz yapar mi? Aletler 2000-3000$'lik gitarlar.

Iyi kesilmis, tam temas eden bir bolt-on kotu bir set-neck yada neckthru'dan her zaman daha guzeldir. Olay uretimde harcanan zamana ve emege geliyor sonucta.

Bence bolt-on'un tek kotu yani ustperde erisimindeki penaltisi. Bu da yeterince pratik ile cozulecek birsey.

kolay üretim açısından da katılmıyorum ben, adam gibi bir bolt-on sap üretmek set neckten çok daha zor, set neckte araya tutkalı bas geç. Bolt on adam gibi yapacaksan çok daha sıkı geçmeli üretmen gerekiyor adam gibi bir sap-gövde teması sağlayabilmek için.

obican demiş ki:
kolay üretim açısından da katılmıyorum ben, adam gibi bir bolt-on sap üretmek set neckten çok daha zor, set neckte araya tutkalı bas geç. Bolt on adam gibi yapacaksan çok daha sıkı geçmeli üretmen gerekiyor adam gibi bir sap-gövde teması sağlayabilmek için.

Dogru, belki soyle yazmam gerekirdi:

Bu siralama "kalite" olarak degil, sadece dusuk fiyatlardaki gitarlarda "kolay uretim" acisindan dogru olabilir.

Gerci bu da tam istedigim anlami vermiyor. :? Neyse, o siralama yanlis deyip gecelim o zaman.

arnatuile demiş ki:
Neck-thru, Set-thru, Set/neck, Bolt On çeşitleri sadece sustaini mi etkiler?

Bolt-on'larin dusuk sustain'e sahip olmasi inanci ile ilgili bazi yazilar okumustum. Makale American Luthier'de yayinlanmis, farkli sap yapilarinin spectrograph analizini yapmislar ve bolt-on'larin aslinda daha cok sustain'e sahip oldugunu bulmuslar.
Merak edenler makaleyi bulabilir sanirim:
Mottola, R.M. “Sustain and Electric Guitar Neck Joint Type”
American Lutherie #91, 2007, p. 52.

Sunlar da ilgili linkler:
Bolt-on Necks Sustain More?
http://www.elutherie.org/forum/bolt-necks-sustain-more-t18.html

Lutherie Myth/Science:
Neck Joint Type and Sustain

http://www.liutaiomottola.com/myth/neckJointSustain.htm

Benim gozlemledigim konu sap yapisinin sustain'den cok EQ'yu daha fazla etkiledigi.
Neck-thru'lar daha bass agirlikli.
Set-neck'ler warm (yuksek mid EQ)
Bolt-on daha tiz agirlikli.

Ben neck thru gitarların görüntülerine hayranım, kendi gitarımda neck thru, bazen resimde olduğu gibi, ters bir şekilde yere serip dakikalarca gitarımı izlediğim oluyor :twisted:

Burada bahsedilen sustain'i anlayacak kişi sayısı tüm forum genelinde 1/1000'dir. (85.000 küsür üye olduğunu düşünürsek) Ondan takılmayın bu işlere, 2005 yapım Jackson dkmgt şu an ki esp'mden daha iyi pinch harmonic vermekteydi. Jackson dkmt bolt-on, esp neck thru. Sap bağlantısına bakarken sapın ağacı çok çok önemli neck thrularda. Çünkü manyetikler ve köprü onun üstünde.
Bolt-on'da ise köprü ve manyetikler gövde ağacının üstünde.

sevendolf demiş ki:
ve bir soru daha hepimiz işçilikten bahsediyoruz evet işçilik önemli bencede
ama bizim gibi gitaristlerin alabilecegi bir cok gitar seri üretimle yapılıyor

yani 0-3.000 ytl arası gitarların hemen hemen hepsi seri üretim
bunda işçilik farkı ne olabilir?
MAde in cihana, Made in Korea dışında...

Kore ve Çin üretimleri aynımı senin gözünde 8O 8O
Eğer sen bu iki ülke üretimlerini eş tutuyorsan, hiç bir işçilik farkı olmaz gitarlarda senin gözünde, rahat ol.. :D:D

boyanın düzgünlüğü, bindingin mükemmelliği, perdelerin muntazamlığı, vidaların sıkılığı falansa bunlar şu an en iyi japonya, sonra da korede yapılıyor.

önüne gelen bir işçilik lafı tutturmuş gidiyor, bundan öte ne işçilik olabillir anlamış değilim ama gibson les pauller için bile "mükemmel işçilik, kore gitarlarla falan kıyaslanamaz" deniliyor.

bi gidin yahu, göz var nizam var..

Herşey şansa kalmış bu devirde beyler :)
şansınız varsa iyi gitar geliyor yoksa avcumuzu yalıyoruz.
Örnek vermek gerekirse bizzat denediğim EC 1000 deluxe bendeki cort evl x4 den solo bakımından daha cılız kalıyor(emg hz set var bende,ec 1000 de aktif emgler var)
sustain olarak benim gitarım daha iyi(bariz bi ağırlık farkı var zaten)
Fiyat farkı tam 2000lira :)
Başka bir örnek denediğim epip. standard yine denediğim ep. customı bariz tokatladı.Gibson-vari bir standard görmüştm karşımda :) tabi biraz afallamıştım 1200 liralık gitardan bu sesler cıkıyor diye..
Herşey şans :) şanslıysanız iyi gitar gelir
denersiniz alırsınız..

Geri