Geçmiş ve Gelmiş En iyi gitarist ?

En iyisi hangisi bilmiyorum ama en azından iki isim vereyim onları eleyelim, kalanların içinden bakarız;

Cideliler Turizm dinleyerek güne başlar, Emekli Hakim Turan Ateş dinleyerek günümü sonlandırırım.

Çok ama çok üzülerek bir gerçeği dile getirmek durumundayım.
"Free caz" denilen nane, her zaman için suistimale açık olmuştur. Vaktiyle bu tarzı icat edenler olağanüstü müzisyenlerdi, çünkü geleneğin içinden gelip onu yıkmışlardı.
Ama sonra işin cılkı çıktı. Bugün herşeyin başına (özellikle plastik sanatlarda) getirilen "contemporary" diye bir sıfat var ("çağdaş sanat"); evlere şenlik. Zır cahil beceriksiz ile gerçek ustaların aynı kefeye konmasına yol açıyor. Uydurmakla doğaçlama çalmak arasındaki farkı yok ediyor da diyebiliriz.
Aşağıda örnek vereceğim zat, aslında bu işin önemli isimlerinden kabul ediliyor sanırım. Adam Mike's Master Classes sitesinde vaktiyle dersler filan da yapmıştı ki; site aslında son derece ciddi bir caz kaynağıdır gitaristler için.
Adı Dom Minasi. Dinleyin. Gülersiniz, ağlarsınız, size kalmış. Alıcının ayarıyla oynamayın, normali bu:

Not: Bu CAZ FİLAN DEĞİL. Aman yanlış olmasın.

"Free caz" denilen nane, her zaman için suistimale açık olmuştur. Vaktiyle bu tarzı icat edenler olağanüstü müzisyenlerdi, çünkü geleneğin içinden gelip onu yıkmışlardı.
Ama sonra işin cılkı çıktı. Bugün herşeyin başına (özellikle plastik sanatlarda) getirilen "contemporary" diye bir sıfat var ("çağdaş sanat"); evlere şenlik. Zır cahil beceriksiz ile gerçek ustaların aynı kefeye konmasına yol açıyor. Uydurmakla doğaçlama çalmak arasındaki farkı yok ediyor da diyebiliriz.
Aşağıda örnek vereceğim zat, aslında bu işin önemli isimlerinden kabul ediliyor sanırım. Adam Mike's Master Classes sitesinde vaktiyle dersler filan da yapmıştı ki; site aslında son derece ciddi bir caz kaynağıdır gitaristler için.
Adı Dom Minasi. Dinleyin. Gülersiniz, ağlarsınız, size kalmış. Alıcının ayarıyla oynamayın, normali bu:

Bu açıklamaları okurken tek bir şey canlandı aklımda, can-ı gönülden katılmakla birlikte 01:40’tan az sonra Serra Hanım’ın zikimizikimizikimiz demesi beni benden alıyor.

BegonyabegonyabegonyavitrayvitrayvitRay

Bu açıklamaları okurken tek bir şey canlandı aklımda, can-ı gönülden katılmakla birlikte 01:40’tan az sonra Serra Hanım’ın zikimizikimizikimiz demesi beni benden alıyor.

🤣

BegonyabegonyabegonyavitrayvitrayvitRay

Burada çalan gitarist de Bahçeşehir caz sertifika programının caz gitar hocasıdır. Adını vermeyelim hadi şimdi burada🤣 Ama onu da listeden çıkartabiliriz.

Şu başlığa bir de ciddi yanıt yazmış olayım.
Shawn Lane. Bilmeyen-duymayan varsa uyarıyorum: UZAYLIDIR. İnsan değildi sanki bu adam; müzik yapmak için doğmuştu. Kafasında (veya ruhunda) duyduğu sesleri çalıyordu herifçioğlu.

Aşağıda hybrid picking ile "takılırken":

Aşağıda; bu kez klavye çalıp kendi kendiyle atışırken:

En xxx gitarist demem ama en hisli çalanlardan olabilir... Andrew Latimer (Camel):

Elektrogitarı "hisli" çalan adamların neredeyse tamamı, yolu bir şekilde bluesdan geçmiş ve blues çalabilen adamlar oluyor.
Çok yönlü çalan adamların önemli bir kısmında da blues ortak payda.... Andy Timmons (daha çok rock ), Scott Henderson (daha çok caz-fusion...) ve Robben Ford (daha çok blues)....
Tabii bir de malum bir isim var... Adam isterse gitarı ağlatarak da blues çalabiliyor ama, bir de şöyle çalası gelmiş...

Teknik mükemmeliyet bazen bir lütuf, bazen de bir lanet olabiliyor... Ama inanması zor gelse de, Govan da aslında ruhu her şeyden önce "blues" olan bir gitarist adam bence. Sol elde üç parmak baskın çalışı, minör pentatonik tabanlı fikirleri, mekanik olmaktan bir şekilde kaçınabilmeyi başarması.... JTC virtüözlerine baktığımız zaman çoğunun mekanik kaldığını, çalışıp hatmettikleri şeyleri emprovize niyetini çaldığını görüyoruz. Ama bu adam öyle değil gerçekten. Deli gibi shred çaldığı zaman bile, cümlelerde bir şekilde "groove" var adamın.

Sürekli Guthrie paylaşarak moral bozmak yasaklanmalı forumda.... grubu The Aristocrats'ın da canlı performanslarını izleyin youtube'tan artık ben paylaşmayayım.
Ben Aristocrats konserine gidip yarısında çıktım. Moral bozukluğundan değil, baydım. Fusion, her şeyden önce etkileşime ve spontan çalmaya dayalı olarak icra edilmesi gereken bir tarz. Minneman kadar "köşeli" bir davulcuyla fusion olmuyor. Ayrıca besteler de bayık. Guthrie, bence blues-funk-rock ekseninde çaldsığı zaman tadına doyulmuyor, ama fusion besteler ı-ıh. Çok açık söyleyeyim, Sarp Maden'i 10 kere tercih ederim. Hele hele John Scofield filan gibi üstatlarla mukayese bile olmaz; 3 kez canlı izledim Sco'yu... Müziğin üzerine asla çıkmıyor; her zaman içinde ve spontan çalıyor adam. Dedim ya, teknik ustalık, bazen başa bela oluyor.

Hortlatayım da dursun.Akira Takasaki son zamanlarda dinleye dinleye aşık olduğum bir gitarist.Herif Evh ve Yngwie karışımı gibi.Ama bir yandan da Michael ve morten stützer sevdam var bilemedim.

aklıma ilk geleni söylüyorum.

Geri