2023'de ne almayı hayal ediyorsunuz?

Vallahi her sene orantısız gelen sınavlardan bıktık zaten. Çalışmakla kalmıyor bir de acaba kolay mı olacak zor mu olacak derdine düşüyoruz. Mezuna kaldım ben de say 50.000 sıralamadan , bakalım sonumuz hayırlısı.
Bir kaç üniversite dışındakilerin zaten içi boş. Ayrıca, artık diploma ile bir şeylerin garantilenmesi filan da bitti. Eskiden millet askere gitmemek için üniversiteye-yüksek lisansa giderdi...
Kendinize bir yol çizin ve becerilerinizi keşfedip geliştirmeye bakın. 11 yıl üniversitede çalışmış bir akademisyen olarak söylüyorum bunu. Türkiye'de üniversitedeki eğitim felsefesi tümüyle çağ dışı zaten; yüksek lise çoğu. Kendinize yatırım yapmazsanız işiniz zor. Bunu mevcut şartlardan tümüyle bağımsız olarak söylüyorum. Bütün dünyada artık klasik üniversite eğitimine olan ihtiyaç sorgulanıyor. Çünkü beceriden çok bilgi odaklı eğitim var ve bilgi de zaten anında eskiyor. Eğer bir zanaat öğrenirseniz çok daha fazla para bile kazanırsınız hatta.

Bir kaç üniversite dışındakilerin zaten içi boş. Ayrıca, artık diploma ile bir şeylerin garantilenmesi filan da bitti. Eskiden millet askere gitmemek için üniversiteye-yüksek lisansa giderdi...
Kendinize bir yol çizin ve becerilerinizi keşfedip geliştirmeye bakın. 11 yıl üniversitede çalışmış bir akademisyen olarak söylüyorum bunu. Türkiye'de üniversitedeki eğitim felsefesi tümüyle çağ dışı zaten; yüksek lise çoğu. Kendinize yatırım yapmazsanız işiniz zor. Bunu mevcut şartlardan tümüyle bağımsız olarak söylüyorum. Bütün dünyada artık klasik üniversite eğitimine olan ihtiyaç sorgulanıyor. Çünkü beceriden çok bilgi odaklı eğitim var ve bilgi de zaten anında eskiyor. Eğer bir zanaat öğrenirseniz çok daha fazla para bile kazanırsınız hatta.

İki üniversite bitirmiş biri olarak katılıyorum. Keşke diyorum üniversiteye gitmeden şuan içinde bulunduğum iş hayatına atılsaydım. Üniversitede öğreneceğin bir çok şey artık ücretiz olarak youtube'da mevcut. Üniversite hayatında aylarca öğreneceğin bilgileri 1 - 2 saat içinde öğrenebilirsin. Kesinlilkle olay erken uyanıp çağ'a uygun kendine yatırım yapmaktan geçiyor.

Geçen sene çok çok nadir bulunan charvel 650xl custom yazmıştım dua hükmüne mi geçti ne olduysa çok zaman geçmeden sahip oldum, bu sene de Jackson kv2 İnşaallah diyeyim belki bu da kabul olur. Herkes ne almak istiyorsa kat kat fazlasıyla sahip olsun.
o nasıl bir baldır ya :D Üniversitedeyken hiç denememiş olmama rağmen Charvellere kafayı takmıştım, sanırım Savatage çok etkiledi. Sonra soğuk su içtim geçti.

o nasıl bir baldır ya :D Üniversitedeyken hiç denememiş olmama rağmen Charvellere kafayı takmıştım, sanırım Savatage çok etkiledi. Sonra soğuk su içtim geçti.
Maşaallah diyelim de nazar değmesin😀 belki kv2 filan da çıkar karşıma😀. Hiç belli olmuyor yıllarca resmine bakıp iç geçirdiğim bir gitardı, sonra ummadığım yerde beklemediğim bir zamanda karşıma çıktı. Ben Charvelde warren demartiniden etkilenmiştim, sana da bir criss oliva versiyonu denk gelmesi dileğiyle.

Üniversite konusu derin mevzu... ama buraya yazmayayım dedim. Genç arkadaş veya başka ilgili biri konu açarsa tecrübeli abiler (ablalar) olarak fikir paylaşırız. Girmeden önce, içindeyken ve sonrasında aslında 3 farklı insan oluyoruz hepimiz ve hiçbir noktadan diğeri için %25'ten daha fazla doğru bir bakış açımız olamıyor. Neyse başlık açan olursa akarız... benden çoktan geçti de kızım üni öğrencisi, malzeme bol ahkam kesmek için.

Üniversite konusu derin mevzu... ama buraya yazmayayım dedim. Genç arkadaş veya başka ilgili biri konu açarsa tecrübeli abiler (ablalar) olarak fikir paylaşırız. Girmeden önce, içindeyken ve sonrasında aslında 3 farklı insan oluyoruz hepimiz ve hiçbir noktadan diğeri için %25'ten daha fazla doğru bir bakış açımız olamıyor. Neyse başlık açan olursa akarız... benden çoktan geçti de kızım üni öğrencisi, malzeme bol ahkam kesmek için.
Benim kız daha 2.sınıf :) Bizde yeni yeni öğreniyoruz müfredatı. Kesinlikle katılıyorum dostum. Başka bir konuda en azından genç kardeşlerimize faydalı olabilecek naçizane tecrübelerimizi paylaşırız. Konuya gelirsek bende elimdeki gitarı satabilirsem evladiyelik bir usa gibson veya fender istiyorum .

Ben de almayı planladığım pc yerine elektro ve ses kartı aldım bu yıl 😂😂
Hayirlisi, neler aldiniz acaba? Ben ses karti olarak en asagi EVO 4 dusunuyorum, ha bi dusugu de var Presouns AudiBox Go ve yaninda gelen yazilimlari da kaliteli diyorlar. Butcem el vermezse artik AudioBox Go'ya da dusebilirim. Su anlik en dusuk EVO 4 alirim diye planliyorum, gitar olarak ise de en basta belirttim. Amfi almak isterdim tabii ID Core V3 fiyatina gore guzel amfi ve 5k ... Boss Katana Mini'de alabilirim, almaya yaklasinca bu durumu degerlendirecegim.

Sistem olarak Intel ve RTX3050 vs. aldim ben, bu fiyata daha iyisini de bulamadim. Mac kadar degil ama cozumu var "Hackintosh", cok isterse canim dual boot yaparim.

Hayal yok, Halay var.

mahmut-tuncer-halaydi-gercek-oldu-11103463_6813_amp.jpg

Hayal etme, halay çek?
Bunun cevabı politik olur hiç girmeyelim 😇 ama konu başlığına katkı olması için kısaca şunu yazabilirim, 2015'te distribütörü zuhal müzik olan bir marka davul için her parçasını tek tek istediğim şekilde toplamak suretiyle custom bir davul fiyatı almıştım o zamanlar 20.000tl fiyatı vardı yaklaşık 1 veya 2 yıllık birikimle alabilecektim. Bu günlerde 100.000tl üzeri oldu. Tek opsiyon halay kaldı.

Bunun cevabı politik olur hiç girmeyelim 😇 ama konu başlığına katkı olması için kısaca şunu yazabilirim, 2015'te distribütörü zuhal müzik olan bir marka davul için her parçasını tek tek istediğim şekilde toplamak suretiyle custom bir davul fiyatı almıştım o zamanlar 20.000tl fiyatı vardı yaklaşık 1 veya 2 yıllık birikimle alabilecektim. Bu günlerde 100.000tl üzeri oldu. Tek opsiyon halay kaldı.
Davul çalmadığım için mutluyum gerçekten.
Yalnız şunu da söylemek lazım; 100.000 TL ile böyle bir davulu ancak alabilirim diye baktığımızda mesele sinir bozuyor, ama bu parayla alınabilecek o kadar çok şey var ki, sorunun biraz da bu enstrümana has olduğunu düşünmek gerekiyor. Muhtemelen ayrı ayrı alınan aksamlar vs. üzerinden kazıklanma payı devasa boyutlara ulaşıyor. Ben vaktiyle 4.000 TL'ye aldığım butik gitara (orta segment Vigier tabii; Suhr veya Anderson filan değil), bugün en az 50000 TL vermek durumundayım, dolayısıyla oranlara bakınca burada dehşet verici şeyler var, ama sizin bahsettiğiniz parayla neredeyse iki butik gitar almak da mümkün. O fiyatta fazlasıyla şişirilmiş bir şeyler olsa gerek diye düşünmeden edemiyor insan. Tabii hiç bilmediğim bir konuda sadece mantık yürütüyorum. Bugün Endonezya-Kore gibi üretimlerle yükselen kalitenin ve rekabetin davulda eşdeğeri yok mu? Aksi takdirde, elbette Fender-Gibson takıntılı arkadaşlar da aşağı-yukarı sizin yediğiniz kazığı yiyor zaten.

Bir tane kutusundan devlet merasimiyle çıkmayan, böyle evin farklı odalarında unutabileceğim bir gitar almak istiyorum 2023 yılında.

Mesela bir EC-1000 almak, onu nerede bıraktığımı unutmak, sonra da evin içinde "hani benim eeeeeecebin" diye gezinmek gibi.

Geri