Yeni ABD - Sosyal medyada otoriter - totaliter kepazeliğe doğru adım adım

Kendini demokrasinin beşiği diye dünyaya yutturan Hollywood ABD'sinin son dönemlerdeki kültürel ve toplumsal çalkantıları, ibret verici olmaya devam ediyor.

Arpası fazla gelen bir grup tuzu kuru Hollywood eliti ve onların hınk deyicisi konumunda, hayatını sosyal medyada geçiren bir koyun sürüsü (kendilerine "woke", yani güya "uyanmış" diyorlar), popüler kültür ve her türlü sosyal medya üzerinden aklınca ataerkilliğe savaş açtı malum. Bu akılsızlar, ataerkilliğin gerçekte kökeninin ne olduğunu ve niye sorun yarattığını hiç bir şekilde anlamadığından (öyle bir IQ yok zaten onlarda), içinde beyaz ırktan erkek olan her şeye düşman kesildiler.
Böylece, popüler kültürde beyaz ırka mensup erkek bütün kahramanların cinsiyetini/ırkını/cinsel tercihini değiştirmek, İLERİCİLİK diye yutturulur oldu.

Twitter'ı Musk'a kaptıran bu tayfa yine de kendine öyle çok taraftar buldu ki, inanılır gibi değil. Gerçek bir akıl tutulması yaşanıyor. Erkek biyolojisini-biyokimyasını (testosteron) düşman ilan etmeyi aktivizm zanneden bu tiplerin en çok kafayı taktığı konu ise SÖYLEMİ (yazılı ve sözlü dili) kontrol edebilmek.
İşin ilginç tarafı, bunu yapanların ABD'de politik kulvar açısından "sol" olarak gözükmesi. Hadi buyurun....

Takip ettiğim youtuberlardan biri olan Doomcock, aşağıdaki videosunda dehşet verici bir haberden bahsediyor:
Devlet eliyle desteklenen bir üniversite projesinde, aşağıdaki unsurları SOSYAL MEDYADA SANSÜRLEMEK AMACIYLA bir yapay zeka geliştiriliyormuş.
Sıkı durun; çünkü kriterlerin ne kadar keyfi ve yuvarlak olduğunu görünce GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAKSINIZ. Bunu yapan ABD. Yanlış olmasın.

• Toplumsal cinsiyet temelli (gendered) mikroagresyon (Ne demekse artık!)
  • Dehümanize edici (gayri insani nitelikte) metaforlar/mecazlar ?
Ve en sonuncusu...
  • Gizli/maskelenmiş (disguised) TOKSİSİTE !
Yapay zeka bunları tespit edip müdahalede bulunacakmış!!! (detect and intervene)
Evet. En ufak bir eleştiriye tahammülü olamayan kırılgan egolu insancıkların çağına hoş geldiniz. "Sen bana mikroagresyon uyguladın", "gizli toksiksin" filan gibi saçmalıklara hazır olun.

Son düzenleme:
İnternet bize özgürlüğü ve bilgiyi getirecek derken aynı anda cahilliği ve sansürü yaymada da öncü oldu. Her geçen gün daha da kısıtlanıyoruz ve özel alanımıza müdahale ediliyor ve saçma sapan sebepler gerekçe gösterilerek. Mesela geçenlerde duyduğum bir haberden bahsedeyim. Apple, çocuk istismarını önlemek amacıyla bir yapay zeka geliştirip clouda yüklenen fotoğrafları tarıyor ve bir gün çocuğunu hastaneye götüremeyen bir babanın doktoruna gönderdiği fotoğrafları pedofili olarak bildirip adamın evine polis baskını yapılıyor. Bu woke kültürü apayrı bir olay zaten onlara "dünya düz tamam" deyip muhabbeti keseceksin. Bi de "ben bağımsızım ülkem yok beni ülkenizin kanunlarıyla yargılayamazsınız" diyen bir tayfa var nereye gidiyoruz dedirten cinsten. Her gün yeni bir manyak çıkıyor piyasaya ve kendi kurallarını yazmaya kalkıyor çok garip. Rahatsız oldukları her şeyi değiştirme peşine düşmüşler ve bunun doğal olduğunun farkında değiller. Neyse bu konuda çok sıkıntılıyım ansiklopedi gibi buraya döşemiyim şimdi 😁

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İnternet bize özgürlüğü ve bilgiyi getirecek derken aynı anda cahilliği ve sansürü yaymada da öncü oldu. Her geçen gün daha da kısıtlanıyoruz ve özel alanımıza müdahale ediliyor ve saçma sapan sebepler gerekçe gösterilerek. Mesela geçenlerde duyduğum bir haberden bahsedeyim. Apple, çocuk istismarını önlemek amacıyla bir yapay zeka geliştirip clouda yüklenen fotoğrafları tarıyor ve bir gün çocuğunu hastaneye götüremeyen bir babanın doktoruna gönderdiği fotoğrafları pedofili olarak bildirip adamın evine polis baskını yapılıyor. Bu woke kültürü apayrı bir olay zaten onlara "dünya düz tamam" deyip muhabbeti keseceksin. Bi de "ben bağımsızım ülkem yok beni ülkenizin kanunlarıyla yargılayamazsınız" diyen bir tayfa var nereye gidiyoruz dedirten cinsten. Her gün yeni bir manyak çıkıyor piyasaya ve kendi kurallarını yazmaya kalkıyor çok garip. Rahatsız oldukları her şeyi değiştirme peşine düşmüşler ve bunun doğal olduğunun farkında değiller. Neyse bu konuda çok sıkıntılıyım ansiklopedi gibi buraya döşemiyim şimdi 😁
Narsizm çağı. Kendini açık fikirli zannedenlerin bizzat kendilerinin bağnaz ve tahammülsüz olması, bazen çok eğlendirici de olsa, bir noktada gerçekten kaygı verici oluyor.
Kendi durduğu yeri, sırf kendisi orada durduğu için doğru zanneden farkındalık yoksunu sersemin hazin öyküsü bu. Bu aslında öyle yepyeni bir şey filan değil, fakat internet sayesinde uygulanabilen baskı ve kontrol ile inanılmaz bir şekilde yaygınlaştı.

Şimdi hatırladım, ünlü Nasreddin Hoca fıkralarından biri (toplumsal zihniyete ışık tutarlar aslında...) de bu sorunu tespit eder: Hani şu bağlamanın sapında bir perdeye basıp orada ısrar ettiği fıkra. Niye öyle yaptığı sorulunca verdiği yanıt çok çarpıcıdır: "Onlar aslında benim bastığım bu perdeyi arıyor!"
İnsan çocukken bunları eğlencesine dinliyor tabii de, asla haksız çıkartılamayan ve hata yapmayan narsisti ifşa ettiğini çok sonra anlamıştım.

"Uyanmışlar" ha..Ne tür bir uykudan uyanmışlar acaba onu da biliyorlar mı acaba? Bize de söylesinler, biz de uyanalım. Zamane saçmalıklarından bir başkası, sosyal medyadaki fikirlermiş, sosyal medya ve fikir....

Batılı ülkelerde sosyal medyada woke'ların hoşuna gitmeyecek sözler söylerseniz işinizden bile olabilirsiniz. Türkiye'de de sayıları sürekli artıyor.

5 yaşındaki çocukları cinsel yönelim çeşitliliği eğitimi diyerek transseksüelliğe özendiriyorlar.
13 yaşındaki çocuklara "hormon tedavisi" uygulayarak en iyi ihtimalle gelişimlerini kısıtlıyorlar.
Feminizm adı altında erkek olmak suçlaştırılıyor, kadınlar yalnızlaştırılıyor. Güçlü erkek-kadın birey istemiyorlar.

Kanada başbakanı Trudeau en büyük woke destekçilerinden. Drag queen'lerle el ele, kol kola. Woke kültürü Avrupa'ya da hızla yayılıyor. Sadece bu yüzden Amerika'da Trump'ın seçilmesini istiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Batılı ülkelerde sosyal medyada woke'ların hoşuna gitmeyecek sözler söylerseniz işinizden bile olabilirsiniz. Türkiye'de de sayıları sürekli artıyor.

5 yaşındaki çocukları cinsel yönelim çeşitliliği eğitimi diyerek transseksüelliğe özendiriyorlar.
13 yaşındaki çocuklara "hormon tedavisi" uygulayarak en iyi ihtimalle gelişimlerini kısıtlıyorlar.
Feminizm adı altında erkek olmak suçlaştırılıyor, kadınlar yalnızlaştırılıyor. Güçlü erkek-kadın birey istemiyorlar.

Kanada başbakanı Trudeau en büyük woke destekçilerinden. Drag queen'lerle el ele, kol kola. Woke kültürü Avrupa'ya da hızla yayılıyor. Sadece bu yüzden Amerika'da Trump'ın seçilmesini istiyorum.
Yeri gelmişken ben de muhtemelen bu konuda şimdilik dilimizdeki belki de en önemli kaynak olabilecek kitabın linkini paylaşayım. Fihrist Yayınları idealist bir yayınevi; bilimkurgu (piyasa olmayan..) ağırlıklı çeviriler ve Türk yazarlarından eserler de yayınlıyor.
"Woke" soytarılığının içinden gelip bununla yüzleşmiş bir yazarın da kitabını çevirmişler. (Vivek Ramaswamy)

Henüz almadım ama en kısa zamanda edineceğim.

Benzer bir durumu geçenlerde kardeşimle yaşadım, kendisi amerikan kültür ve edebiyatında yüksek lisans yapmakta. Ona türkçe edebiyat diye yeni bir furya çıktığından bahsettim. Bana ne güzel değil mi dedi, şaşırdım. Dediğine göre yabancı asıllı ama türkçe yazan yazarlar için bu katogori altında iş yapmak daha kolay oluyormuş. Kendisi doğru söylüyor yazarın iş yapması daha kolay oluyor ama yazarın yaptığı literatür üretimi edebiyat olmanın ötesinde bir tüccarlık sanatı oluyor. Madem amaç para kazanmak o zaman niye edebiyat yapıyorsun? Bunun için ticaret diye bir şey zaten var. Edebiyata girmeden de halledebilirsin.
Yüzüklerin efendisinin yazarı Tolkien'i ele alalım, bu adam elfleri, hobbitleri, dwarfları yaratmış onlara ten, dil, ruh ve din vermiş. Bu adamın aklına elfçe edebiyat ya da alla turca edebiyat demek aklına gelmemiş mi?
Böyle katagoriler üreteceksek hakim de başka sanatlarla ilgilenir doktor da.

Eyvah birileri intellectual dark web liberteryenliğine fazla derin girmiş. Liberal ve sol ayrımını yapmak gerek, sol düşünce kültür, toplumsal cinsiyet, ırk vs pek sallamaz, onu geçelim. Bu "woke" kültürü ise tabi ki de saçma ama amerikan sağı ve ben shapiro, jordan peterson vs gibi tırt karakterler tarafından aşırı karikatürize edilmiş ve topluma etkisi aşırı abartılmış bir akım. Elon Musk ın "free speech warrior" takılıp twitter ı aldığında ne yaptığı ortada... Ayrıca Amerika'da düşünce ve ifade özgürlüğü hala sonuna kadar var ama kim demişti hatırlamıyorum: "freedom of speech does not mean freedom from consequences" . Kısacası "woke" akım tabi ki saçma ama ona karşı gelen, dünyanın en büyük sorunun bu olduğunu düşünen amerika sağı her şeyden daha kötü. Sosyal medya mecralarının hepsi özel şirket ve kendi kurallarını tabi ki de koyabilirler, bunun devletle veya videoda bahsedildiği gibi "büyük oyun" ile hiçbir alakası yok. Amerika'da sağ kesim tamamen sansürsüz sosyal medya mecraları kurdu fakat pek ilgi görmedi.

neredeyse hepsi yalan ve abartı

Ben Shapiro gibi bir lafazan ile Jordan Peterson gibi bir zihni aynı kefeye koyan bir propagandist ile işim olmaz. Git başka yerde yap woke propagandanı. Güle güle.

Ben Shapiro gibi bir lafazan ile Jordan Peterson gibi bir zihni aynı kefeye koyan bir propagandist ile işim olmaz. Git başka yerde yap woke propagandanı. Güle güle.
lol peterson'un zihni benzolardan gitmiş olmasın biraz? zizek ile tartışmasını izlemeni tavsiye ederim. Bu arada biz south park lar ile büyüdük..politically incorrect before it was cool.

Buradaki lafazanları boş verin; belli ki birilerine haber uçmuş; arkadaşlar yakında troller burayı.
Konunun uzmanı sağlık çalışanları tarafından yazılmış, 100 küsur referanslı makale var. Merak eden açıp okur; "woke" geyiği üzerinden tıbbi uygulamaların nerelere gittiğini.
"Hepsi yalan ve abartı". Hı hı, evet.

Geri