Yeni ABD - Sosyal medyada otoriter - totaliter kepazeliğe doğru adım adım

Buradaki lafazanları boş verin; belli ki birilerine haber uçmuş; arkadaşlar yakında troller burayı.
Konunun uzmanı sağlık çalışanları tarafından yazılmış, 100 küsur referanslı makale var. Merak eden açıp okur; "woke" geyiği üzerinden tıbbi uygulamaların nerelere gittiğini.
"Hepsi yalan ve abartı". Hı hı, evet.

"Heritage’s mission is to formulate and promote public policies based on the principles of free enterprise, limited government, individual freedom, traditional American values, and a strong national defense" .. oldukça tarafsız ve akademik bir siteye benziyor. "o demiş, bu böyle yapmış" gibi anektodal kanıtlarla dolu. Böyle hikayeler kesinlikle var ve ben de yanlış olduğunu düşünüyorum ama sayıların abartıldığı büyük bir gerçek, bir de puberty blockerlar cinsiyet değişimi için verilmiyor çoğunlukla, off-label bir sürü kullanım alanları var. Diğer uzun makaleyi de okuyacağım.

Ben senin ifade özgürlüğünü bloklamadım. Senin saçmalığına tahammül etmemek de benim hakkım. Burada istediğin kadar saçmalayabilirsin.
Hadi canım.
Biliyorum, küçük bir şakaydı ama 24 şubat ile alakasını anlayamadım. 24 Şubat'da üye oldum da Amerika'da 10 sene önce çıkan ve Türkiye'ye yeni gelen bu geyikleri 10 senedir inceliyorum.

"Problems with puberty suppression in treating gender dysphoria"
ahahah makale baştan gender dysphoria diye tanımlamış, çok akademik bir makaleymiş cidden. Şu çok komik: gender dysphoria ile klilniklere başvuranların sayısı artıyor... e tabi ki de artıyor çünkü eskiden ayıplanan şey şimdi normalleşti. Bir amerikan sağcı da şey demişti, gay ve lezbiyen evlilikleri çok arttı... evet arttı çünkü artık legal ve evlenebiliyorlar. Birinin doktrine edilerek hetero veya homo olabileceğini düşünmek zaten asıl sorun. Bir aile çocuğunu gay, lezbiyen, trans olmaya zorluyorsa, ilaç veriyorsa bu baya çocuk istismarıdır tabi ki ve böyle örnekler var ama gerçekten az..

Aynı konuşmada "i don't believe in objective moral values" ve "i hate postmodernism" diyen Peterson mu? Yoksa kızıyla her yerde pompaladıkları "sadece et" diyetini deneyip depresyondan kurtulduğunu söyleyen. birkaç ay sonra klonopin bağımlılığından kurtulmak için Rusya'da kontrollü komaya sokulan ve bütün bunlar olurken "clean your room" diyen Peterson mu? Adam "klonopinin bağımlılık yaptığını bilmiyordum" dedİ yahu, bu adam KLİNİK PSİKOLOG. Yoksa neden bütün sevenleriniz erkekler veya inceller dendiğinde: "eee.. kem küm.. çünkü interneti erkekler daha çok kullanıyor diyip, birkaç dk sonra onlara "yazık birileri onları da düşünmeli" diyip ağlayan Peterson mu? Bu arada herhalde 10-15 kere ağladı kamera karşısında maskülen Peterson... Yoksa Zizek ile münazarasında Marksizm ve solculuk hakkında hiçbir şey bilmediği yüzüne vurulunca süt dökmüş kediye dönüşen Peterson mu? Kısacası sağcı anti-woke akımının etinden sütünden faydalanmış, en fazla cnn gibi merkez-sol ile münazara kapasitesi olan, amerikan incel ergen kahramanı ortalama bir beyin.

Sayı 2022 itibariyle 4780...Dediğim gibi, kesinlikle savunmuyorum, kendi çocuğuma eğilimi ne olursa olsun vermem. ama puberty blocker lar çok farklı sebeplerle yazılabiliyor. Sayılar da ortada, öyle milyonları etkileyen bir salgın vs değil. Daha önce üzerine konuşulması "ayıp" olan şeyler normalleşince sayının artması normaldir. Biliyorum, hikayeleri de biliyorum, bunları kullanıp çok pişman olanları da biliyorum. Derdim bu da değil zaten, bu saçma "anti-woke", "maskülenite tehlikede", "hepimizi sansürleyecekler ühüü ühüü ama elon kurtarır bizi" algısı, sonra da bana propagandist demek.. propagandist olmak da kötü bir şey değil bu arada ama tabi yeni aklım liberteryenler için her şey "statükocu orta yol partisi"

Yalan ve abartı olan kısmı da söylesen keşke... Çocuklara malum işi yapan doktorların isimlerini de ister misin?
Boş verin derim. Kendi ideolojik duruşunu verili olarak kabul eden ve istediği gibi kestirip atan, karşı argümanlara gelince "bilimsel kanıt" isteyen kişilerle tartışmak zaman kaybıdır. Bir yere varmaz.

matt walsh... peterson ve klanın bir üyesi ve bu konu hakkında Amerika'da sözüne çok inanılan bir insan. dünyanın gezip bir belgesel hazırladı bu konuda. gelin görün ki durum ortada.

Boş verin derim. Kendi ideolojik duruşunu verili olarak kabul eden ve istediği gibi kestirip atan, karşı argümanlara gelince "bilimsel kanıt" isteyen kişilerle tartışmak zaman kaybıdır. Bir yere varmaz.
yahu yolladığın siteleri gördük. bir öğrenci tezinde bu siteleri referans verse doktoradan atarlar. Al sana düzgün kanıt da yolladım sayılara bakabilirsin. İdeolojik duruş nereden verili? DNA mızdan mı? Bilimsel kanıt zaten ortadadır ama etik, ahlak tartışmaları bu verilere karşı duruşu şekillendirir. Kestirip atmak derken? Yani baya bir yorum yazdım konuya biraz olsun hakim olduğumu fark etmişsindir.

"Feminizm adı altında erkek olmak suçlaştırılıyor, kadınlar yalnızlaştırılıyor. Güçlü erkek-kadın birey istemiyorlar.

Kanada başbakanı Trudeau en büyük woke destekçilerinden. Drag queen'lerle el ele, kol kola. Woke kültürü Avrupa'ya da hızla yayılıyor. Sadece bu yüzden Amerika'da Trump'ın seçilmesini istiyorum."

Ben burada bilimsel pek bir şey göremedim. "reactionary politics" in dibi... erkek olmak dünyanın neresinde "suç"? Tarihsel olara ezilmiş kesimler bunu tersine çevirmek için bazen abartılı ve saçma davranabiliyorlar haklısın ama bu kurban psikolojisi çok komik. Dediğin şey şu seviyede: "amerikada black history month var ama white history month neden yok?" veya "Bak bunu şimdi erkek yapsa şöyle şöyle olurdu ama kadın yapınca bir şey denmiyor" vs vs.. Tarihsel olmayan argümanlar.. Drag queen ler ile sorunun ne bu arada? Şu an sanıyorsun ki ben Trudeau ya bayılıyorum, çok woke um çok liberalim falan.. tam tersi.. trump kadar kötü bir lider o da ve woke culture ile 10 sene önce de dalga geçiyordum.

bloklamayın, silmeyin hemen tetiklenmeyin yahu, en kötü kalsın burada sıkılan biri okur belki. Bu arada bilimsel kanıt neden tırnak işareti içinde ki? Peterson hakkında bu kadar şey yazdım ve hepsi gerçek ama hala seviyor olacaksın mesela... hangimiz sabit görüşlü?

Son düzenleme:
"Feminizm adı altında erkek olmak suçlaştırılıyor, kadınlar yalnızlaştırılıyor. Güçlü erkek-kadın birey istemiyorlar.

Kanada başbakanı Trudeau en büyük woke destekçilerinden. Drag queen'lerle el ele, kol kola. Woke kültürü Avrupa'ya da hızla yayılıyor. Sadece bu yüzden Amerika'da Trump'ın seçilmesini istiyorum."

Ben burada bilimsel pek bir şey göremedim. "reactionary politics" in dibi... erkek olmak dünyanın neresinde "suç"? Tarihsel olara ezilmiş kesimler bunu tersine çevirmek için bazen abartılı ve saçma davranabiliyorlar haklısın ama bu kurban psikolojisi çok komik. Dediğin şey şu seviyede: "amerikada black history month var ama white history month neden yok?" veya "Bak bunu şimdi erkek yapsa şöyle şöyle olurdu ama kadın yapınca bir şey denmiyor" vs vs.. Tarihsel olmayan argümanlar.. Drag queen ler ile sorunun ne bu arada? Şu an sanıyorsun ki ben Trudeau ya bayılıyorum, çok woke um çok liberalim falan.. tam tersi.. trump kadar kötü bir lider o da ve woke culture ile 10 sene önce de dalga geçiyordum.
Bilimin arkasına sığınmak kolay da mesajıma verdiğin cevap "neredeyse hepsi yanlış ve abartı". J. Peterson'ın bilimini mi liberallerin bilimini mi temel alacağız? Cinsiyet değiştirmenin çözüm olduğunu kanıtlayan yazılar nerede? Bilimsellik konusunu felsefi tartışmalara kadar uzatalım... Beğenmediğin Elon Musk twitter'ı aldıktan sonra eski twitter yöneticileri hükumetlerin COVID propagandasını yapmaktan ve doktorların hesaplarını kısıtlamaktan yargılandı. Bizzat Biden'ın isteğiyle Trump'ın hesabının kapatıldığı ortaya çıktı.

Translarla romantik ilişki kurmak istemeyen erkeklerin sosyal medyada transphobic ilan edilip linçlenmesi normal mi? Kadınlar trans atletlerle yarışmaya zorlandığında feministlerin sesi çıkıyor mu? Çocuğun okulda lgbt propagandasına maruz kaldığında susacak mısın? Bunların yaşandığına mı inanmıyorsun yoksa yanlışlığına mı?

Bilimin arkasına sığınmak kolay da mesajıma verdiğin cevap "neredeyse hepsi yanlış ve abartı". J. Peterson'ın bilimini mi liberallerin bilimini mi temel alacağız? Cinsiyet değiştirmenin çözüm olduğunu kanıtlayan yazılar nerede? Bilimsellik konusunu felsefi tartışmalara kadar uzatalım... Beğenmediğin Elon Musk twitter'ı aldıktan sonra eski twitter yöneticileri hükumetlerin COVID propagandasını yapmaktan ve doktorların hesaplarını kısıtlamaktan yargılandı. Bizzat Biden'ın isteğiyle Trump'ın hesabının kapatıldığı ortaya çıktı.

Translarla romantik ilişki kurmak istemeyen erkeklerin sosyal medyada transphobic ilan edilip linçlenmesi normal mi? Kadınlar trans atletlerle yarışmaya zorlandığında feministlerin sesi çıkıyor mu? Çocuğun okulda lgbt propagandasına maruz kaldığında susacak mısın? Bunların yaşandığına mı inanmıyorsun yoksa yanlışlığına mı?
Evet paylaşılan sayılar abartı, yukarıda referans verdim. İki üç gerizekalı sjw yüzünden "linç" yediğini sanmak, maskülenite elden gidiyor demek abartı. Jordan Peterson'ın bilimle hiçbir alakası yok, kendi alanı olan psikoloji hakkında söylediklerine herhangi bir yorumum yok. Liberal bilimi ve Peterson bilimi diye bir ayrım tanımsal olarak yok zaten, daha akademik sayfalara yönelirsen fark edersin. Cinsiyet değiştirme birçok insan için çözüm oldu, bazıları için olmadı. Buradaki sorun nedir? Burnuna estetik yapıp çok iyi olmasından veya pişman olmndan farkı ne? Eğer çocuklar diyorsan bence 18 den önce ameliyat olmamalılar ama çalışmaları okursan şunu görürsün: 12-13 yaşında çocuğun gay, lezbiyen eğilimleri varsa çok büyük ihtimal büyüyünce de o doğrultuda devam ediyor. Puberty blockerlar kullanmak bence bu açıdan,bir doktor ve psikolog onayı ile mantıklı. Elon Musk twitterı alıp o black mirror bölümündeki distopyayı resmen gerçek yaptı. Asıl doktorlar Twitter'a dava açtı bu arada durduk yere hesabımız kapatıldı diye. Elon Musk acaba "covid yok" diyenlerin hesaplarını da sildi mi? Trump'ın hesabı kapatılabilir, twitter kurallarına uymadı çünkü bu kadar basit. Twitter hiç bir zaman "istediğinizi yazabilirsiniz" gibi bir tavırda olmadı zaten. Elonun yaptığı kendini "free speech absolutist" diye tanımlayıp sonra tam bir döneklik yapmak. Ben bir transla ilişkiye girmek istemediği için linçe uğrayan kimse görmedim. Varsa da büyük aptallık,zaten arkasında durduğum bir tavır değil. Evet trans atletler oldukça olay oldu, onu spor ve insan fiziğini daha iyi bilen birileri karar versin. Cinsiyet değiştirdikten sonra hala erkek olarak doğmuş olmasının haksız bir avantajı olduğu kabul ediliyorsa tabi ki yarışmamalılar. Lgbt propagandası nedir?, çocukları zorla gay ve lezbiyen mi yapıyorlar yoksa "bakın böyle insanlar da var, bunlar da normal" mi diyorlar. Eğer ilki gerçekse o da yanlış ama bir çocuğun bile zorla ve beyin yıkamayla gay veya lezbiyen olacağımı hiç sanmam. Daha önce de dedim "freedom of speech does not mean freedom from consequences" Dönemin ruhuna aykırı bir düşüncen varsa her zaman linç yiyebilirsin zaten. Marksistler de linç yer, neo naziler de yer, kadın düşmaları da yer.

sosyal medya linç inden bahsediyorsun... yine biraz tarihsel bakalım olaylara, bizim ülkemizde zaten lgbt lere tavır belli ama amerikada kaç kişi bu yüzden sosyal medyada değil gerçek hayatta gerçek şiddete uğradı? Kaç lgbt toplumda kabul görmedikleri için intihar etti? Şu an o beğendiğiniz,özgürlükçü gördüğünüz amerikan sağı çok değil 20 sene önce kürtaj kliniklerini bombalıyor, "god hates fags" sloganları atıyor ve uygun görmedikleri kitapları yakıyordu. Bir iki sjw zırvalıyor, bir iki firma, ünlü de para kazanmak ve bu tayfaya yaranmak için bazı kararlar alıyor veya onlara destek oluyor diye "Trump gelsin daha iyi" demek ve Peterson, Shapiro, Crowder gibi beş para etmez, yalancı, ortalama zekalara prim vermek komik.

ben baya yazdım sorularını cevaplamak adına ama sen veya barrios dan benim yazdıklarıma bir cevap alamadım. barrios zaten "ahlaki üst zemin" i aldı direkt: "bununla uğraşılmaz, değmez, sen kimsin? propagandist bunlar" diyerek. Bu tavır ve söyleminde muhtemelen oy da vermediği Türkiye'deki bir lider ile benzerlikler görebilirsiniz :)

Geri