Yeni ABD - Sosyal medyada otoriter - totaliter kepazeliğe doğru adım adım

ben baya yazdım sorularını cevaplamak adına ama sen veya barrios dan benim yazdıklarıma bir cevap alamadım. barrios zaten "ahlaki üst zemin" i aldı direkt: "bununla uğraşılmaz, değmez, sen kimsin? propagandist bunlar" diyerek. Bu tavır ve söyleminde muhtemelen oy da vermediği Türkiye'deki bir lider ile benzerlikler görebilirsiniz :)
Nasıl cevap alamadın? Nasıl oluyorsa bazı şeyleri çok iyi biliyorsun, bazılarında da fikrin yok. "onu spor ve insan fiziğini daha iyi bilen birileri karar versin." Kahkaha attım buna. Kadın-erkek fiziği farkları bariz değil tabii. Kadınlar genelde daha iri yapılı, uzun ve güçlü olur. Erkek çocuklara verilen hormonlar da kemik ve kas gelişimini geriye döndürüyor nasılsa.

"Cinsiyet değiştirme birçok insan için çözüm oldu, bazıları için olmadı."
Bilimsellik nerede hani? Kabul görmüş bir çalışma gösterir misin? Bu insanların 50 yaşlarına geldiklerinde duygu durumlarıyla ilgili çalışma var mı?

"sayıların abartıldığı büyük bir gerçek, bir de puberty blockerlar cinsiyet değişimi için verilmiyor çoğunlukla, off-label bir sürü kullanım alanları var."
Yine arkasında bilimsel verilerin olduğu söylemin.

"12-13 yaşında çocuğun gay, lezbiyen eğilimleri varsa çok büyük ihtimal büyüyünce de o doğrultuda devam ediyor."
Gay, lezbiyen eğilimlerinin nedenini biliyor musun? Bu eğilimlerin çözümü cinsiyet değiştirmek değil, hele bilinçsiz çocukları yönlendirmek hiç değil. Öyle olduğuna dair hiçbir bilimsel veri YOK.

Sana diyorum ki eski Twitter yöneticileri hükumetlerin covid propagandasını yapmaktan ve Harvard gibi okullardan mezun doktorları susturmaktan yargılanıyor. Sen de yoo öyle değil tam tersi diyorsun. ABD'de seçimlerin olduğu sırada bir adayın diğerinin sosyal medya hesabını kapattırması etik mi?

Forumu kirletmemek amacıyla daha fazla cevap vermeyeceğim.

Nasıl cevap alamadın? Nasıl oluyorsa bazı şeyleri çok iyi biliyorsun, bazılarında da fikrin yok. "onu spor ve insan fiziğini daha iyi bilen birileri karar versin." Kahkaha attım buna. Kadın-erkek fiziği farkları bariz değil tabii. Kadınlar genelde daha iri yapılı, uzun ve güçlü olur. Erkek çocuklara verilen hormonlar da kemik ve kas gelişimini geriye döndürüyor nasılsa.

Bilimsellik nerede hani? Kabul görmüş bir çalışma gösterir misin? Bu insanların 50 yaşlarına geldiklerinde duygu durumlarıyla ilgili çalışma var mı?

"sayıların abartıldığı büyük bir gerçek, bir de puberty blockerlar cinsiyet değişimi için verilmiyor çoğunlukla, off-label bir sürü kullanım alanları var."

"12-13 yaşında çocuğun gay, lezbiyen eğilimleri varsa çok büyük ihtimal büyüyünce de o doğrultuda devam ediyor."
Gay, lezbiyen eğilimlerinin nedenini biliyor musun? Bu eğilimlerin çözümü cinsiyet değiştirmek değil, hele bilinçsiz çocukları yönlendirmek hiç değil. Öyle olduğuna dair hiçbir bilimsel veri YOK.

Sana diyorum ki eski Twitter yöneticileri hükumetlerin covid propagandasını yapmaktan ve Harvard gibi okullardan mezun doktorları susturmaktan yargılanıyor. Sen de yoo öyle değil tam tersi diyorsun. ABD'de seçimlerin olduğu sırada bir adayın diğerinin sosyal medya hesabını kapattırması etik mi?

Size söyledim 🤣
Bakın; Shapiro gibi kendi muhafazakar yargılarını başkasına dayatmayı marifet sayan, hazır cevaplığı entellektüel veya bilgelik diye yutturan, kürtaj ve silahlanma konusunda olabilecek en radikal sağ tavırları destekleyen bir sağ figür ile, Peterson gibi başarılı bir akademisyen/hümanist bir liberali aynı kefeye koyan kişilerle akılcı tartışma filan olmaz. Peterson dediğimiz adamın, sırf woke baskılarına taviz vermediği için LİSANSINI ELİNDEN ALMAYA çalışıyorlar. Belki de aldılar. Adamın kariyerini bitirmeye çalışıyorlar. Adam bu woke toplumsal cinsiyet politikaları ile ameliyat edilen çocuklardan bahsederken dayanamayıp hırsından ve üzüntüsünden ağlıyor.
Hem liberallerden, hem aşırı sağ bir figürden aynı tutkuyla nefret eden kimdir? Cevabı zor değil. "Woke kötü ama sağ daha kötü" gibi laflar durumu ele veriyor zaten.
Basbayağı bir "woke" ideolog ile karşı karşıyayız. Bir ideolojiye "iman etmiş" insanlarla tartışılmaz.

Size söyledim 🤣
Bakın; Shapiro gibi kendi muhafazakar yargılarını başkasına dayatmayı marifet sayan, hazır cevaplığı entellektüel veya bilgelik diye yutturan, kürtaj ve silahlanma konusunda olabilecek en radikal sağ tavırları destekleyen bir sağ figür ile, Peterson gibi başarılı bir akademisyen/hümanist bir liberali aynı kefeye koyan kişilerle akılcı tartışma filan olmaz. Peterson dediğimiz adamın, sırf woke baskılarına taviz vermediği için LİSANSINI ELİNDEN ALMAYA çalışıyorlar. Belki de aldılar. Adamın kariyerini bitirmeye çalışıyorlar. Adam bu woke toplumsal cinsiyet politikaları ile ameliyat edilen çocuklardan bahsederken dayanamayıp hırsından ve üzüntüsünden ağlıyor.
Hem liberallerden, hem aşırı sağ bir figürden aynı tutkuyla nefret eden kimdir? Cevabı zor değil. "Woke kötü ama sağ daha kötü" gibi laflar durumu ele veriyor zaten.
Basbayağı bir "woke" ideolog ile karşı karşıyayız. Bir ideolojiye "iman etmiş" insanlarla tartışılmaz.
yahu hiç mi okumadın yazdıklarımı, siz bu olayları bilmezken ben 10 sene önce woke culture ile dalga geçiyordum

Size söyledim 🤣
ya neyi söyledin, bilmediğim ne biliyorsun? peterson un lisansı falan alınmadı, milyoner şu an dünya turuna çıkıp konuşma yapıyor, podcastlere katılıyor vs.. senin kahramanlarını senden daha çok takip ediyorum ve anlamaya çalışıyorum merak etme.Peterson kesinlikle humanist değil bu arada, O'na sorsan o da değilim der. Adam inceller için de ağlıyor. dediğim gibi clean your room diye gençlere bağırırken klonopin bağımlısı olmak kolay değil. Yahu madem ilgilisiniz, gidin Zİzek ile münazarasını izleyin. Zizek de mi woke yoksa ahahah

1- Canım, kadın erkek fiziği tabi ki farklı ama bir erkek kadına dönmek isterse, hormonları tamamen değişiyor, kas kütlesi azalıyor, erkek olmanın bir sürü avantajını kaybediyor. kahkaha atmanı gerektirecek bir durum yok, sakin.. kadın, erkek arası HİÇBİR fark olmadığını iddia eden bir iki sjw var ya onların kutusuna koymaya çalışıyorsun, çünkü o kutuya girersem ancak hazır cevapların var.

2-abi google off-label uses of puberty blockers...

3-gay, lezbiyen eğilimlerin nedeni nedir lütfen bizi aydınlat. zaten cinsiyet değiştirmiyor ki "vs vs" derken trans olanları da işin içine kattım ve ekledim. 18 yaşından önce olmamalı.. nokta.

4- Ben demiyorum araştırırsan görürsün, doktorlar twitter ı dava etmiş. Bence sosyal medya platformlarının devlet ile bağı olması zaten etik değil nokta. Biden'ı da sevmem Trump'ı da.

Size söyledim 🤣
abi üzülerek sana bildirmem gerekiyor: Peterson kürtaj karşıtı, İKLİM DEĞİŞİKLLİĞİNE İNANMIYOR ve silahlanma yanlısı, başarılı bir akademisyen değil atıfları çok zayıf. 18 yaşında tiplere ben sizin pronounlarınızı kullanmayacağım diyerek ünlü oldu (sanki martin luther king). Peterson artık DAILY WIRE'da abi...DAILY WIRE biliyor musun? Shapiro da oradaydı, Amerikanın en sağ görüşlü medya kuruluşu.. "Hem liberallerden hem woke kültürden nefret eden kimdir?" cevabı çok basit ama seninki çok yanlış. Ama işte senin "woke" kutuna girmem gerekiyor çünkü ancak 3-5 youtube videosu ile o zaman cevap verecek donanımın var. O kutuya girmiyorsam system error. O kutuda değilim, hiçbir zaman da girmedim.. dediğim gibi biz south park larla büyüdük. Peterson da senin gibi: karşısındaki orta yol solcu, woke biriyse, cnn muhabiri falansa münazaraya girer ama senelerce gerçek bir filozof veya düşünür ile bir tartışmaya girmedi. En sonunda girince de onun için oldukça kötü oldu. Politikadan ne kadar anlamadığını görmüş olduk.

Son düzenleme:

evet bazı şeyleri çok iyi biliyorum, bazıları hakkında fikrim yok... her normal insanın olması gerektiği gibi..

Son düzenleme:
Size söyledim 🤣
bu arada biraz politika felsefesine girecek olursak "ideoloji" kirli bir kavram değildir. İdeoloji zaten her yerdedir, olması da gerekir. En büyük ideoloji de bir ideoloji olduğunu gizleyen ideolojidir. Liberteryanizm bunun en güzel örneği. "Laissez faire" derken, sanki hiçbir kısıtlama olmaması gerektiğini savunur gibi gözükürken tam tamına Ayn Rand'ın bireyci objektivizminden destek alır. Hobbes gibi, insanların özünde bencil olduğuna inanır, hatta bu bencilliğin topluma zararı değil faydası olduğunu düşünür. bknz: "trickle down economics". İdeoloji pankart, manifesto propaganda değildir, en sinsi ideoloji gündelik hayata doğrudan giren ve tarafsız olduğunu iddia eden ideolojidir. Yani o "bir ideolojiye saplanıp kalmış" lafları biraz yavan kalıyor sanki...

Size söyledim 🤣
evet abi saçımı mora boyadım, kendimi male feminist ilan ediyorum, nonbinary im, kadın ve erkek diye bir şey yok, bana ters düşen herkes cancellanmalı, ocasio cortez en sevdiğim politikacı

Ben neyi tartıstıgınızı anlamıyorum ya. Biraz anlar gibi oldum sonra koptu dagıldı.
Kısa özet geçeyim: yaklaşık 10 sene önce Amerikalı sol görüşlü sjw denen bazı gençler, aslında sol görüşün pek de ilgilenmediği konularda saçmalamaya başladı. Pronounlar, translar için ayrı bir tuvalet olması gerekliliği, bir erkeğin sadece "ben erkeğim" diyerek erkek olabilmesi, çocuklara cinsiyet değişim ameliyatları yapılması, maskülenitenin zararlı olduğu ve daha bir sürü, bence de saçma şey.. Bunlar tabi öyle çok büyük akımlar değil değil ama "metoo" gibi güzel ve daha büyük aklımlara yol açtı bir yandan. Hollywood ve bazı firmalar da bu woke akımın ekmeğini yedi. Bu tayfa hiç solcu olmayan bir şekilde dil'e müdahale etti, bazı kelimeleri yasakladı, yeni kelimeler üretti. LGBT üyesi olmayı bir başarıymış gibi yüceltti, beyaz ve hetero olmayı aşağıladı. Tabi ki sağcılar başta olmak üzere baya bir kişi dalga geçmeye başladı, meme oldular. Ve birden tarih tersine döndü sol sansürcü, sağ özgürlükçü gibi bir algı yaratıldı. Oysa gerçek solcular sansürcü değildi, toplumsal kimlik, cinsiyet umurlarında pek değildi. Trump' a seçimi kazandıran da önce Hillary'nin kirli geçmişi sonra da toplumun "sol" atfettiği bu sjw lerin saçmalıkları oldu.

Trump geldi, charlottesville olayı oldu, anti-semitistler, kkk ırkçıları ortaya çıktı. Ne de olsa özgür düşünce... Bazı sağ görüşlü akademisyenler, podcastçiler, medya adamları da bir histeri yarattı. Döneminde bizim satanist histerisi gibi. "Bu sjw ler dili değiştiriyor, bunlar erkek düşmanı, bakın 1984 romanında da bu anlatlıyor" (Oysa George Orwell sosyalisttir, bu gözlerinden hep kaçtı). Aksiyona reaksiyon şeklinde maskülenitenin, erkek olmanın(!) çok önemli ve günümüzde tehlikede olduğunu, özgür düşünce ve ifade özgürlüğünün bastırıldığını, feminizmin üzgün ve yanlız kadınlar yarattığını söyleyen bu insanlar bu anti-woke akım sayesinde milyoner oldu. Bunlara intellectual dark web dendi. Bu adamların hepsi birbiriyle aynı şeyleri söyler, birbirlerinin programlarına konuk olur. Ortak noktaları: hepsi sağ tandanslı liberteryen. Düşünce özgürlüğü ve özgür tartışma ortamını savunurken nedense karşı görüşten kimse ile pek münazaraya girmezler. "Ne sağcıyım, ne solcuyum" mantrası altında bal gibi sağcılardır. Fakirlerin hayatlarında yanlış seçimler yaptıkları için fakir olduğunu düşünürler. Zenginlik onlar için hep "kazanılmış ve hak edilmiştir" , tabi ki kendilerine ters düşen Hollywood zenginleri dışında..... Sjw lerin politik doğruculuğunu sevmezler, solcuların politically correct olduğunu düşünürler, solcuların onlardan çook önce politically incorrect olduğunu bilmezler çünkü sol ile sjw akımını bir tutarlar.

Birbirine aşırı benzeyen içerikler üretirler. Hepsi "sjwler çok kolay triggered oluyor, 60 tane cinsiyet mi var şimdi? Ben de kendimi helikopter beyan ediyorum bana helikopter gibi davranın o zaman" gibi artık klişe olmuş mizah öğelerinden faydalanır. Bireyci olup bu kadar birbirlerine benzemeleri de ilginç...En sevdikleri düşünür Ayn Rand'dır. Egoism, objektivizm, her insan bencildir, her koyun kendi bacağından asılır olarak özetlenebilir Ayn Rand. Kadın olmasına rağmen asla kadın bir başkana oy vermeyeceğini söyler. Sjw lerin bence de saçma feminizmiyle dalga geçerken, ilk akım feminizmin oldukça mantıklı görüşlerini de çöpe atarlar. Çünkü sjw ler onlara feminizmle dalga geçmek için gayet güzel bir zemin hazırlamıştır. Ama direkt "anti-feministim" hiçbir zaman demezler, mutlaka "naturalistic fallacy" içeren laf salatası yaparlar. "Bakın mağralarda yaşarken bile kadınlar evde kalırdı, erkekler dışarıda avladırdı" gibi...Temelde 50 lerdeki "american dream" i satarlar. "Burası özgürlükler ülkesi fakirler çalıssın, onlar da zengin olsun, tembel oldukları için fakirler".

Diğer bir ortak noktaları da sjw akımını sosyalizm ile bir tutmaktır. Sosyalizm algıları"herkes eşit olucak, eşit maaş alacak, abi öyle şey mi olur bak doğada, hayvalar arasında bile hiyerarşi vardır" seviyesindedir. Serbest piyasa ve rekabeti çok severler ama nedense çoğu zengin ailelere doğmuştur, öyle olunca rekabet tabi tatlı gelir. Bireycilerdir, ama bireycilikleri aslında statükoculuklarını gizlemek içindir. Intellectual dark web in en ünlülerinden Peterson'un mottosu: "clean your room". Yani dünyayı değiştirmeye çalışmadan önce kendi hayatını düzenle, önce odanı temizle. Tamamen saçmalık çünkü bizim "odalarımız" dış dünyanın kuralları ve işleyişinden bağımsız değildir. Bu bireycilik değil politik konformizm. Topluluklardan, kolektivizmden aşırı korkarlar, çünkü onlar için kolektivizm bireyi öldürür, birey hiçbir akıma katılmasın ki dünyada hiçbir şey değişmesin isterler. Aslında dediği "dünyada herşey gayet güzel, zenginleri kıskanma, çalış senin de olur." Şaka değil... solcuğu zenginleri kıskanmak olarak görüyor bu büyük entellektüel akademisyen.... Tabi ki bu adamın odasının oldukça dağınık olduğu, reçeteli ilaç bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Bir de kızı var "sadece et" diyeti ile ünlü oldu, baya hanedanlık kurdular. Devletten nefret ederler tamamen serbest piyasa yanlısıdırlar, bunu yine "özgürlük" kisvesi altında savunurlar ama tabi ki amaç "aman kazandığımız parayı devlet almasın"...

Devletin baskıcı olduğunu düşünürler ama büyük şirketlerle, dünyayı yöneten bilyonerlerle, bankalarla pek sorunları yoktur. Onlar ne de olsa çalısıp kazanmışlardır..Elon Musk gibi tiplere salyaları akar...Barrios gibi çok bütün modası geçmiş ideolojilerden ve dogmalardan bağımsız özgür bir düşünür olduklarını sanarlar ama dümdüz liberteryanizmdir ideolojileri. Oysa Hegel'in dediği gibi bizi tanımlayan kıstılamaların, sınırlarımızın farkına varmadan özgür olamayız. Özgür olmak için önce özgür olmadığımızın farkında varmalıyız ve itaat etmeliyiz. Liberteryen ideolojinin başarısı budur, takipçileri bu ideolojiyi takip ettiklerini pek bilmezler, "orta yol" olmayı başarı sanarlar. Ha bir de ilginçtir bu intellectual dark web in takipçilerinin büyük çoğunluğu erkektir, hatta kadınlarla ilişlerinde çok başarılı olamayan veya direkt kadınları hayatlarından silen ve açık açık onları "aşağı tür" gören "incel"denen 14-24 yaş arası erkekler. Bir süre oldukça ilgi gördüler, ben de ilk çıktıklarında bir 5-10 dk sjw ler ile dalga geçmeleriyle eğlenmiştim.

Ama yavaş yavaş iklim değişiyor çünkü hepsinin teker teker yalanları, bilgisizlikleri, gizli ajandaları ortaya çıktı. Ne dediğini biraz bilen akademistler tarafından yerlerine oturtuldular. Jordan Peterson, Zizek karşısında en basit tabirle rezil oldu...Contrapoints, Hbomberguy ve benzeri oldukça çok takipçili, sjw değil sol tandanslı kanallar bu adamların foyalarını ortaya çıkardı. Biz genelde 10 sene geriden takip ederiz ya Amerika'yı, burada da iklim değişir 3-4 seneye merak etmeyin. Bizde de Cemre Demirel ve Asrın Tok diye iki tip var şimdi papağan gibi bu amerikan intellectual dark web öğretilerini umutsuz, yolunu şaşırmış türk gençlerine satan....

Son düzenleme:
Olimpiyat komitesi transgender yüzücülerin kadınlar kategorisinde yarışmasını yasakladı. Transgender ların kadın sporlarında yarışmasını kadın sporlarının sonu olarak görüyorlar Amerika üniversite yarışlarımda 6 yaşından beri yüzen ve birinciliği domine etmiş bir kadın sporcu aniden ortaya çıkan transgender bir yüzücüye nasıl farkla yenildiğini anlatıyor yenildiği kişi erkek iken hiç bir kayda değer başarısı yokmuş

Geri