Polyphia

Basbayağı hile oluyor o. 0.11'den 0.9' geçince eski first person shooter oyunlarındaki "god mode" hesabına geliyordu resmen:)
0.7 hiç duymamıştım bu arada. 0.8 duyduğum en ince setti.

Tecrubemi paylasmak adina; tonal anlamda tatmin edici duzeyde olmuyor, entonasyon sikintisi yaratiyor, alismak "en azindan benim icin" gercekten sure istiyor. Genelde "shredder" tayfa dusuk aksiyon ayari icin teecih ediyor. Ama kalin setten 7 ye gecerseniz eger bend yapmak icin dusunce gucunun yeterli oldugunu hatta telekinetik bir birey oldugunuzu bile dusunebilirsiniz 🙂

Benim ilgiimi çeken şey pırıl pırıl parlayan gitarlar, özenle yapılmış saçlar incelikli dantelli dövmeler odanın her yerinde tozun zerresi yok ace beyazlığı mı desem böyle bir steril ortam ve sound yok. Nasıl izleyecen bunları kafa sallanmaz bira içilmez porselen çay takımında sahlep içilir bunları dinlerken. Bu eleman zaten dünyada en iyi kadın orgazm taklidi yapabilen erkek de olabilir. Herşeyleri bir tuhaf.

Bu dediğiniz tüm şeyler glam metale de uyuyor millet glam de dinlemesin o zaman ? Kapatın mötleyleri gnrları skidrowları gidiyoruz arkadaşlar.

Bu dediğiniz tüm şeyler glam metale de uyuyor millet glam de dinlemesin o zaman ? Kapatın mötleyleri gnrları skidrowları gidiyoruz arkadaşlar.
Hayır, glam metale uymuyor. Glam metal hiç bir zaman bu kadar steril ve teknik mükemmeliyetçi bir tarz olmadı. Hepsi iyi müzisyenlerdi (Mötley Crue gibi fazla abartılmış ve aslında içi kof bazı grupları saymazsak...), ama mükemmeliyet asıl dert değildi. Ve tabi, hepsi serseri-bitirim takılan adamlardı, "cici çocuklar" da değillerdi. Gitarın kendisi de hiç bir zaman amaç değil, sadece araçtı. 80'lerin daha teknik bazı hard rock grupları (Dokken, Whitesnake, Winger...) vitüözite ile ön plana çıksalar da (ki ben bunlara glam denmesine karşıyım ama ayrı mesele...) yine de son derece "down and dirty" tiplerdi.

Benim ilgiimi çeken şey pırıl pırıl parlayan gitarlar, özenle yapılmış saçlar incelikli dantelli dövmeler odanın her yerinde tozun zerresi yok ace beyazlığı mı desem böyle bir steril ortam ve sound yok. Nasıl izleyecen bunları kafa sallanmaz bira içilmez porselen çay takımında sahlep içilir bunları dinlerken. Bu eleman zaten dünyada en iyi kadın orgazm taklidi yapabilen erkek de olabilir. Herşeyleri bir tuhaf.

Bu arkadaş cinsiyet kutucuğunda “other” işaretliyor olsa gerek…

Hayır, glam metale uymuyor. Glam metal hiç bir zaman bu kadar steril ve teknik mükemmeliyetçi bir tarz olmadı. Hepsi iyi müzisyenlerdi (Mötley Crue gibi fazla abartılmış ve aslında içi kof bazı grupları saymazsak...), ama mükemmeliyet asıl dert değildi. Ve tabi, hepsi serseri-bitirim takılan adamlardı, "cici çocuklar" da değillerdi. Gitarın kendisi de hiç bir zaman amaç değil, sadece araçtı. 80'lerin daha teknik bazı hard rock grupları (Dokken, Whitesnake, Winger...) vitüözite ile ön plana çıksalar da (ki ben bunlara glam denmesine karşıyım ama ayrı mesele...) yine de son derece "down and dirty" tiplerdi.
Hiç bir zaman büyük bir mötley crüe fanı olmadım.Yanlış anlaşılmasın örnek olsun diye verdim.Kişilik olarak bakmıyorum kişilik olarak baksam çok afedersiniz ama en boktan karakterli insanlar her zaman glam metalde oldu ama benim dediğim o değil.Sahnelerden önce saatlerce makyajlarına saçlarına uğraşan adamlar,özel pantolonlar ceketler,botlar yapan adamlar BANA GÖRE çok bakımlı detaylı insanlardı.Temiz sound konusunda sonuçta 80'lerde böyle prodüktör falan yoktu.Glam metal deyince akla direkt phaser flanger mid boost edilmiş charvellar jacksonlar vardı.En temiz çalan adam bile o prodüksüyonla çamur bataklığındaki distortion efekti verirdi.Bu arada dokken winger whitesnake gruplarına neden glam denmesine karşısınız ki ? Merak ettiğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın.

2023 Yılında internet üzerinde böyle bir şaka yaptın demek...Darağacına götürün şunu.Bi de gökkuşaklı bayrak sarın.

Pardon? İngilizce olarak Gender farklıdır, Sexual Orientation farklıdır. Burada benim yaptığım şaka sexual orientationla ilgili değil ki böyle olsa kızabilirsiniz. Gender ise tamamen farklı ve he/she klasmanına girmeyen (girmediğini iddia eden) pek çok gender var günümüzde - açıkcası bunla ilgili şaka yapmakta pek problem görmüyorum.

artık cinsiyetin ne? demek bile ayrımcılık yeni dünyada... zaten Other değil sadece, 20 seçenek arasından filan seçiyorsun USA'da... Avrupa görmedim son zamanlarda ama orada da benzer işler.. zaten bana ne, herkes mutlu olduğu gibi yaşasın da ben de biraz belki eski nesil kafası bu işlerin fazlaca pazarlama olduğunu düşünüyorum, farklı olacam diye LGBTQ+ bitti oradan bana farklı harf aç usta seviyesine indi konu... yani ciddiyetini de kaybetti... ben kediyim, ben laylon poşetim diyen tipler doluştu ortalığa

bu arada Glam'in kabarık platin saçları, makyaj ve spandex pantulları hoş görünme, bakımlı olma ile karıştırılıyor... glam özünde farklı olmak, normları takmamak, isyan gibi alt mesajları destekler... klasik rock'çı kadar salon müzisyeni formatına da en uzak duruş ne olabilir diyerek bu tiplemeye girmişlerdir... misal, tam glam değil aslında metal grubu olsa da Dee Snider (Twisted Sister) tam da bu anarşik tiplemenin babasıdır ama bakarsan herif tam bir drag queen gibi(ydi).

Pardon? İngilizce olarak Gender farklıdır, Sexual Orientation farklıdır. Burada benim yaptığım şaka sexual orientationla ilgili değil ki böyle olsa kızabilirsiniz. Gender ise tamamen farklı ve he/she klasmanına girmeyen (girmediğini iddia eden) pek çok gender var günümüzde - açıkcası bunla ilgili şaka yapmakta pek problem görmüyorum.
Ben üniversite geçen hafta böyle bi şaka yaptığım için yarım saat linçlenmiştim :(

Ben üniversite geçen hafta böyle bi şaka yaptığım için yarım saat linçlenmiştim :(

Mümkündür - şahsen neredeyse artık 50+ olduğum için şu noktada kimin linçlediği pek umrumda değil 😃

Bu arada yukarıdaki videoyu seyrederken geçenlerde youtubeda denk geldiğim şu video aklıma geldi.

Birini ilk kez bile sonuna kadar seyredemezken….

Son düzenleme:
Ben dinlenilmesin demedim sadece bana nasıl geldiğini yazdım yoksa dinleme desem dinlemeyen olacak kadar önemli olduğumu düşünmüyorum. Ayrıca mesela David Bowie'ye bayılırım tuhaflıktan imtina da etmem bu adamlar orjinal bir şeyler deniyorlar ama müzikleri bana bozuk floresan lambasının kıpraşması gibi geliyor bir enerji yok bir doğallık bir melodi yok sadece robotik bir düzen var.

Ben dinlenilmesin demedim sadece bana nasıl geldiğini yazdım yoksa dinleme desem dinlemeyen olacak kadar önemli olduğumu düşünmüyorum. Ayrıca mesela David Bowie'ye bayılırım tuhaflıktan imtina da etmem bu adamlar orjinal bir şeyler deniyorlar ama müzikleri bana bozuk floresan lambasının kıpraşması gibi geliyor bir enerji yok bir doğallık bir melodi yok sadece robotik bir düzen var.
Tabii hocam şu an çoğu kişiye öyle geliyor.Eski abiler alıştığı ve sevdiği kişilere göre kıyaslayınca polyphia onlara garip geliyor.Yani açıkçası ben de eskileri çok daha fazla seviyorum ama polyphia da çok sevdiğim gruplar arasında.Belki ileride bizim neslimizdekiler aha bak oldschool diyerek polyphiayı gösterecek ve yeni çıkan şarkılara sallayacak.

Hiç bir zaman büyük bir mötley crüe fanı olmadım.Yanlış anlaşılmasın örnek olsun diye verdim.Kişilik olarak bakmıyorum kişilik olarak baksam çok afedersiniz ama en boktan karakterli insanlar her zaman glam metalde oldu ama benim dediğim o değil.Sahnelerden önce saatlerce makyajlarına saçlarına uğraşan adamlar,özel pantolonlar ceketler,botlar yapan adamlar BANA GÖRE çok bakımlı detaylı insanlardı.Temiz sound konusunda sonuçta 80'lerde böyle prodüktör falan yoktu.Glam metal deyince akla direkt phaser flanger mid boost edilmiş charvellar jacksonlar vardı.En temiz çalan adam bile o prodüksüyonla çamur bataklığındaki distortion efekti verirdi.Bu arada dokken winger whitesnake gruplarına neden glam denmesine karşısınız ki ? Merak ettiğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın.
"Glam" sözcüğünün ilk ne zaman rock içerisinde kullanıldığını biliyor musunuz?
Gerçekte Atlantik'in öbür yakasından gelir ve çok daha eski bir kavram (David Bowie...), sonra nedense bunu Amerika'ya taşıdılar.
"Gösterişli-cafcaflı" filandan geliyor ve aslında işin içinde farklı cinsel yönelimler vs o zaman da var...

Ama terimi 80'ler hard rock tayfası için ilk kez zengin çocuklarının (kabiliyetleri bir miktar şüpheli olmakla birlikte...) kurduğu Poison, LA Guns... filan için kullanılırken duydum (ben bu müzik yapılırken dinliyordum; yaşımı belli ediyorum). Kimse Dokken için glam filan demezdi o zaman, çünkü bunların kabiliyet düzeyi ile o tayfa arasında dağlar kadar fark vardı. George Lynch ön plana çıkardı, ama bütün grup üstün yetenekli idi. Görüntüleri glam tayfasına yakındı evet, ama o tayfanın Dokken çalması filan zordu bana sorarsanız:)
Whitesnake blues-rock grubudur esasen; 80'lerde hard rock-metal soundlarını kullandığı 87 albümüyle (eski hayranlarını çok kızdırarak) 80'ler hard rock sahnesinin belki de en büyük grubu oldular. Kökleri Deep Purple'a uzanır ve grubun elemaları WS'de de çalmıştır bir süre. Bütün müzisyenleri müthiş yetenekli olmuştur.
Winger, baştan aşağı üstün yetenekli-virtüöz müzisyenlerden kurulu ve aralarında konservatuar mezunu-müzik okulu mezunu veya klasik kompozisyon filan da çalışmış olan kişilerden kurulu idi; onlar zaten ayrı bir klasmandadır. Bu gibi gruplar bu tarzı tercih ediyorlardı, ama bu onlar için bir kimlik veya yaşam tarzı filan değildi. Öncelikle müzisyendiler.
80'ler hard rock, aslında tınılarını AOR (album oriented rock veya adult oriented rock) denilen şeyden almıştı bence. Journey vs gibi gruplar bunun iyi bir örneğidir. Bu bence bizim coğrafyadaki Anadolu Rock filan gibi bir şeye karşılık geliyor. Pop müzikle yakın bağı vardır. Glam içerisinde ise bolca majör pentatonik-mixolydian duyulur. Bu ise daha çok bluesdan gelir. Tabii bunların ikisi de hep harmanlanırdı 80'lerde.
Ama bir noktada, muhtemelen zır cahil sersem magazin tayfası ve müzik yazarları bunların tümünü aynı kefeye koyup glam metal, hair metal gibi laflarla kavramların içini boşalttılar. Sizin kuşağınız bunu fark etmeyebilir, ama bu terimler aslında alaycılık ve horgörü de içerir. Benim glam metal lafına takılmam biraz da bu yüzdendir. Poison, Mötley Crue gibi soytarılarla yukarıda saydığım ekiplerin aynı kefeye konması tam bir piyasa ve pazarlama cinliğidir aslında. Gelgelelim, Richie Kotzen'In çaldığı Poison albümüne bakın, orada takke düşer, kel görünür:) Bütün "glam" gruplarını üst üste koyun, Kotzen'a yetişemezler. Ha, ben bu adamları hiç mi dinlemedim? Dinledim; fena işleri de yoktur o tarzın içinde. Ama hepsi o kadar.
O yüzden benim tercihim her zaman "80'ler hard rock" terimi olmuştur. Bu kavram o müziğin geldiği kaynağı (70'ler klasik rock, blues rock...) yansıtır; 80'lerde bu etkiler pop müziğin etkileri ile birleşmiştir.

Son düzenleme:
Tabii hocam şu an çoğu kişiye öyle geliyor.Eski abiler alıştığı ve sevdiği kişilere göre kıyaslayınca polyphia onlara garip geliyor.Yani açıkçası ben de eskileri çok daha fazla seviyorum ama polyphia da çok sevdiğim gruplar arasında.Belki ileride bizim neslimizdekiler aha bak oldschool diyerek polyphiayı gösterecek ve yeni çıkan şarkılara sallayacak.
Bir de biz boomerlarda bir doygunluk var cidden şu anda unutulmuş olan acayip gruplar dinledik zamanında hiç bir şey vay bu da neymiş gibi gelmiyor mesela Steve Vai'nin o Flex-Able'da yaptıkları, Spastic Ink, Jarzombek projeleri, Primus,Kong gibi gruplar, Gorguts - Obscura , Confessor albümleri , Forgottten Silence albümleri bazı Avant-garde metal grupları var Dillinger Escape Plan veya Mars Volta gibi şeylerden sonra zaten belli bir kulak dolgunluğu oluyor. 1990-2010 arası müzik gerçekten çok zorlandı.

2002'den bir albüm örneğin.

eskilerle karşılaştırma dede muhabbeti, boomer'lık ya da bağnazlık olarak algılanmasın.... dinledik gördük ki çok daha iyisi yapılmış: ... misal efsane prog metal grubu Cynic, bu adamlara çık jazz jam yap de onu da yapacak kadar iyi müzisyenler, death metal de, eh çalıyorlar zaten.... hani eski tabirle Atari oyunu oynar gibi değil gitar çalımları :)

ayrıca eski yeni dede torun meselesi değil.... virtüöz Nuno Bettencourt bugün benim diyen modern gitaristlere öğren de gel dedirtiyor hala;

Geri