PC varken niye Prosesör?

Fractal veya Neural Quad Cortex, Helix Native gibi processorlerin software versiyonlarını çıkarsalar hiçbir ev kullanıcısının processor alacağını düşünmüyorum tabii sesi processor > power amp > cabin şeklinde almıyorsa. Burada iş biraz da output u nereden aldığımızla alakalı bence. Kabinden duyum hissiyatını ne frfr ne de referans monitor verebiliyor bence.

Fractal veya Neural Quad Cortex, Helix Native gibi processorlerin software versiyonlarını çıkarsalar hiçbir ev kullanıcısının processor alacağını düşünmüyorum tabii sesi processor > power amp > cabin şeklinde almıyorsa. Burada iş biraz da output u nereden aldığımızla alakalı bence. Kabinden duyum hissiyatını ne frfr ne de referans monitor verebiliyor bence.
O kabin hissiyatı işi tam olarak çözülemedi bence de. Gerçi FRFR ile Fractal'ı test etmedim. Ama bence amfinin önünde veya effects loop üzerinden bir miktar kabin hissiyatını koruyan cihazlar halen tümüyle dijital çözümlerden açık ara çok daha fazla keyif veriyor. Ben ses kartı üzerinden özellikle hi gain tonlarda çalarken kendimi hile yapıyormuş gibi hissediyorum, çünkü amfide çalmak kadar net ve acımasız olmuyor dijital platform. Teknik detayına giremiyorum, ama bence işin içerisinde halen bir miktar "ortalamaya" vurmak söz konusu. Bunu en iyi John Mayer özetlemiş, dijital modelleyicilerin halen armonikleri ne yapacağını bilemediğini söylemişti. Analogtaki devasa "rasgele ses evreni", dijitalde ister istemez daha basit bir şeye indirgeniyor. Prosesör ile amfi önünde çalmak bunu bir yere kadar azaltıyor bence; en azından kabinden geçen sesi duyuyorum.

Şu gecikme meselesini duymak konusunda bir şey diyemiyorum ben, ama sizin de belirttiğiniz gibi tek sorun bu değil. Bir John Nathan Cordy videosunda iki ekonomik Strat kıyaslaması vardı, Adamın tuşesi muhteşem ve güzel de ton var filan, ama bir noktada öyle bir tını duydum ki "bu dijital" dedim. FRFR veya ses kartı set upı ile Amplitube çalıyormuş sanırım. Ben ne lambalı butik amfi tutkunuyum (büyük ölçüde solid state kafasındayım), ne de bir sürü butik pedalım var. Son derece basit sinyal yolları kullanıyorum, ama benim kulağım bile bunu yakalayabiliyorsa...

Üzgünüm, dijitalin (özellikle de düşük-mid gain sularındaki tonlarda) daha on fırın ekmek yemesi lazım. Hele de lambalı amfi püristlerini ikna edebilmesi şu anda halen mümkün değil. Petrucci'yi ikna edebilir, çalacağı müziğe göre belki Govan'ı ikna etmese bile bir yere kadar idare edebilir (taşınabilirlik vs...), ama demek ki kolay kolay bir John Mayer'ı, Josh Smith'i, Greg Koch'u vs ikna edemiyor...

Üzgünüm, dijitalin (özellikle de düşük-mid gain sularındaki tonlarda) daha on fırın ekmek yemesi lazım. Hele de lambalı amfi püristlerini ikna edebilmesi şu anda halen mümkün değil. Petrucci'yi ikna edebilir, çalacağı müziğe göre belki Govan'ı ikna etmese bile bir yere kadar idare edebilir (taşınabilirlik vs...), ama demek ki kolay kolay bir John Mayer'ı, Josh Smith'i, Greg Koch'u vs ikna edemiyor...
Harika yorum.

petrucciye laf mı geldi hoop bi saniye one minute petrucci hicbi zaman dijital e geçmedi her zaman amfi kullandı axe fx i sadece effectler için kullandı john Mayer dedigin sahnede kemper kullandı biz bunların geçmişini de iyi biliriz biz dijitali sevdik ama her zaman analogu önde tuttuk

Son düzenleme:
Digital diyince elektrik süpürgesi sesi çıkaran, her amfi modellemesi birbirinin aynı olan prosesörler tarih oldu sevgili digital haterlar. Neden bu kadar nefret ediliyor onu da anlamadım. Mesela konuyu açan arkadaşımız bilgisayar varken ne gerek var diye açıyor. Kayıt yapmayacaksam prosesör varken bilgisayara ne gerek var demiyor mesela. Metallica prosesör kullanıyor, steve vai prosesör kullanıyor, petrucci prosesör kullanıyor. Bu kadar çok kaka demeyin yakında hepiniz satın alacaksınız :)

Dijital'e karşı değilim ama dezavantajlarının da farkında olmak lazım. Şimdi bu başlıkta analog vs dijital tartışması yapmak istemiyorum ama hala analog kısmın önemli avantajları bulunmakta ve bunların bir kısmı fizik kanunları gereği kapanması mümkün değil. Başlıktada dediğim üzere dijital olacaksa bunun PC de olması çok daha mantıklı zira her eve lazım bir PC. PC olamayn bir ev ben düşünemiyorum. PC ile her işi yapmak mümkün. Makale yaz, film izle, yazılım kodla yada kayıt alıp bunları düzenle hiç farketmez. O yüzden PC'nin ekstra maliyeti kısmı yanlış bana kalırsa ki hele hele beste yapan biri için olmazsa olmaz birşey.

Bana göre aralarında çok fark yok. Üstünlük de yok. Bu farkı ve üstünlüğü, kullanan kendisi belirler diye düşünüyorum. Prosesör dediğimiz şey de sonuçta bir devreden işlemciden kodlanmış bir yazılımdan ibaret. E pcler de zaten bunkardan oluşuyor. Pc plug-in ile prosesör arasında hiçbir fark yok o yüzden. Birini ayakla da kullanabiliyorsunuz sadece.
Hatta biraz daha abartırsak işleri transistörlü amfiler de sonuçta bir devreden oluşuyor. Tek fark ses analog olarak devrede geziyor. Diğerlerinde analog taklit ediliyor. Ama bu durum da kullanan kişiye göre avantajları farklıdır. Kayıt yaptığınız durumda Pcde pluginle çaldığınız zaman eq/mix ihtiyacınız muhtemelen daha az olacaktır. Çünkü zaten pluginin yaptığı şey mikrofonlanmış amfiyi kabini taklit etmek.
Ama bir amfiyi mikrofonlamaya kalkarsanız işin içinden biraz daha güreşerek çıkarsınız…..
Sahnede de mesela tartışmaya kapalı olarak en iyi seçenek bir prosesör ve frfr kabindir. Her açıdan. Bir sürü amfi ve amfi switcher veya şarkının bir bölümünde aynı anda 4 5 pedala basmanız gerekiyor. Ama ayakta çaldığınız durumda sadece 1 ayağınız var. Muhtemelen 4 5 saniye geçecek. 100 bpm şarkıda nerdeyse 1 dörtlükten fazla ölçü kaçırmış olacaksınız. Prosesörlerde preset ayarlarınızda hepsini tek tuşla halledebiliyorsunuz. Ayrıca amfinizi clean ve drive chanel olarak ikiye ayırmıyorsunuz. Drive düğmesi 1-10a kadar diyelim 10 farklı drive chanelınız var artık. Aynı amfiyi farklı drive ile ayarlayop presetlerinize koyabilirsiniz mesela. Vel hasıl kelam in the name of god…
Diye düşünüyorum…..
Hepsinin yeri farklı. Bu arada evet üstteki çoğu isim artık prosesör kullanıyor ama bu amfiyi tercih etmedikleri anlamına gelmiyor. Sadece her yere 5 kamyonla öteberiyle gitmek yerine bi doblo yetiyodur Maaliyetten kıs kara geç politikası yani. Kayıtta tutup da gidip axe fxle çalmazlar.
Guthrie govan if beşiktaşta FA axe fx fm9 prosesör+ laney frfr kabin ile çaldı…..

Evet prosesörde aslında küçük bir PC fakat benim vurgulamak istediğim PClerin hayvan gibi işlemci gücü ve sunduğu sonsuz olanaklar. 90lı yıllar olsa prosesör belki daha mantıklı gelebilirdi ancak günümüz PClerinde birşeyler yapmak hem çok konforlu hemde hayal gücümüzle sınırlı. Sahnede zıplayarak pedal basmamak için şu tarz çözümlerde mevcut analog tarafta.

Evde kesinlikle fise bile takilmiyor da olsa sahnede kullanmak icin Mooer GE300 kenarda duruyor. Bilgisayarlar cok kirilgan, kayit yaparken calarken turlu sikintilarla karsilasabiliyorsun ama prosesorler sahnede oradan oraya atilmak ustune biseyler damlasa dokulse bile calismaya devam etmek uzere uretiliyorlar.

PC vs Prosesör konusunda; Sadece belli bir işi yapması için üretilmiş aletlerin pratikliği beni cezbediyor. Bilgisayar ile yazılım yapacak seviyede samimi olsam da, fişe takar takmaz ayağımın altında hazır tonlar olmasını seviyorum.

Bu noktada tercihimi sound kalitesi belirleyecekse, üst level analog olur zaten.

PC nin gücü ise uygun bütçe ile devasa analog soundlara yaklaşma imkanı vermesinde. Bunun harika bir şey olduğunun farkındayım ve hayatı müzik ve gitar olanlar için, evinde stüdyo ortamı yapabilenler için harikadır. Ben öyle değilim.

Ayrıca sound takıntılı olmak kötü değil, o da bir tür zevk ve saygı duyarım. Ama benlik değil.

O zaman soruların ardı kesilmez.
PC varken neden oyun konsolu... gibi devam eder gider
Evet. İşte bu.
İlk mesajımda da yazmaya çalıştığım gibi, bu mesele aslında "PC mi, yoksa prosesör mü ?" değildi. Halen de değil.
"Bence mantıklısı bu, insanlar niye mantıksız olanı tercih ediyor, anlamıyorum..."
Dikkatle dinlerseniz, dipsiz kuyuya düşen taşın havayı yaran sesini duyabilirsiniz.
Değer yüklü tartışma, mantıkla çözülmez. Hele de daha başından değer yüklü olan iddia "mantıklı olan bu" diye ileri sürülmüşse, hiç çözülmez.
Yıllarca insanlara vaka tartıştırdım. Öğrendiğim şey şudur: Değerleri çatıştırarak "bu mu, o mu"? şeklinde formüle edilmiş soruların sonu gelmez. Yapmayı umabileceğiniz şey, kişilerin kendi tercihlerini yaparken hangi değerleri öncelediğini onlara keşfettirmek, yani "mantıklı" denilen şeyin gerçekte hangi değerlere dayandığını göstererek farkındalık üretmektir.

Evet. İşte bu.
İlk mesajımda da yazmaya çalıştığım gibi, bu mesele aslında "PC mi, yoksa prosesör mü ?" değildi. Halen de değil.
"Bence mantıklısı bu, insanlar niye mantıksız olanı tercih ediyor, anlamıyorum..."
Dikkatle dinlerseniz, dipsiz kuyuya düşen taşın havayı yaran sesini duyabilirsiniz.
Değer yüklü tartışma, mantıkla çözülmez. Hele de daha başından değer yüklü olan iddia "mantıklı olan bu" diye ileri sürülmüşse, hiç çözülmez.
Yıllarca insanlara vaka tartıştırdım. Öğrendiğim şey şudur: Değerleri çatıştırarak "bu mu, o mu"? şeklinde formüle edilmiş soruların sonu gelmez. Yapmayı umabileceğiniz şey, kişilerin kendi tercihlerini yaparken hangi değerleri öncelediğini onlara keşfettirmek, yani "mantıklı" denilen şeyin gerçekte hangi değerlere dayandığını göstererek farkındalık üretmektir.
Biraz b*kunu çıkarayım. Peki Windows mu Mac mi?
Samsung mu Ayfon mu
Şayomi mi Samsung mu
Menemen soğanlı mı olur soğansız mı ....
Diye gider bu tartışmalar
En güzeli herkesin elindeki kendine

Headrush CORE müridiyim bu aralar. En iyi cihaz demiyorum bilemem... bana en ideali ama. Evde her işim görülüyor. Bilgisayar ve tablet olarak da (apple) bilinen yaygın tüm programları ya denedim ya da büyük çoğuna sahibim.
Ha şimdi zurnanın zırt dediği yer... evde ses ve komşu derdi olmasa, sadece bu işe ayrılmış ses izolasyonlu büyükçe bir oda olsa, o kadar parayı da harcamayı tercih etsem açıkçası her şekilde gider bir baba hi-gain kafa ve 2 tane de farklı karakterde 1x12 kabin alır koyarım. Bunu demeyen varsa buyursun o mu iyi bu mu iyi tartışsın... hepsi bizim için, tadını çıkarın.

Merhaba,
M-audio track solo veya duo 16-bit/48kHz ses kartı ile evde elektro çalsak bizi tatmin eder mi hocam sizce? 2 bin tl civarı fiyatı var. Bütçemi çok zorlamadan evde takılmak istiyorum.

Merhaba,
M-audio track solo veya duo 16-bit/48kHz ses kartı ile evde elektro çalsak bizi tatmin eder mi hocam sizce? 2 bin tl civarı fiyatı var. Bütçemi çok zorlamadan evde takılmak istiyorum.

Fiyatları takip etmiyorum ama M-Audio pek kaliteye değil fiyata oynayan bir firma. 2. el Audient ürünlerine bir bak bence. id4 yada evo4 ürünleri çok daha iyi olacaktır. Kendim iD14 mk2 kullanıyorum çok memnunum. PC, Mac, iPad hepsinde çalışıyor.

O kabin hissiyatı işi tam olarak çözülemedi bence de. Gerçi FRFR ile Fractal'ı test etmedim. Ama bence amfinin önünde veya effects loop üzerinden bir miktar kabin hissiyatını koruyan cihazlar halen tümüyle dijital çözümlerden açık ara çok daha fazla keyif veriyor. Ben ses kartı üzerinden özellikle hi gain tonlarda çalarken kendimi hile yapıyormuş gibi hissediyorum, çünkü amfide çalmak kadar net ve acımasız olmuyor dijital platform. Teknik detayına giremiyorum, ama bence işin içerisinde halen bir miktar "ortalamaya" vurmak söz konusu. Bunu en iyi John Mayer özetlemiş, dijital modelleyicilerin halen armonikleri ne yapacağını bilemediğini söylemişti. Analogtaki devasa "rasgele ses evreni", dijitalde ister istemez daha basit bir şeye indirgeniyor. Prosesör ile amfi önünde çalmak bunu bir yere kadar azaltıyor bence; en azından kabinden geçen sesi duyuyorum.

Şu gecikme meselesini duymak konusunda bir şey diyemiyorum ben, ama sizin de belirttiğiniz gibi tek sorun bu değil. Bir John Nathan Cordy videosunda iki ekonomik Strat kıyaslaması vardı, Adamın tuşesi muhteşem ve güzel de ton var filan, ama bir noktada öyle bir tını duydum ki "bu dijital" dedim. FRFR veya ses kartı set upı ile Amplitube çalıyormuş sanırım. Ben ne lambalı butik amfi tutkunuyum (büyük ölçüde solid state kafasındayım), ne de bir sürü butik pedalım var. Son derece basit sinyal yolları kullanıyorum, ama benim kulağım bile bunu yakalayabiliyorsa...

Kesinlikle haklısınız hocam. Bir de şöyle bir durum var hemen hemen hiçbirimiz müstakil evde yaşamıyoruz. Öyle kabin alıp gümbür gümbür çalma imkanımız yok ev için konuşacak olursak. Haliyle frfr, kulaklık ya da referans monitör harici evde duyum almak Türkiye şartlarında zor. O yüzen pc mi processor mü diye tartışmak bana çok mantıklı gelmiyor. Hi gain tarafında yine çok seçenek var bu arada ama blues vb çalıyorsanız o hissiyatı almak zor bence.

Kesinlikle haklısınız hocam. Bir de şöyle bir durum var hemen hemen hiçbirimiz müstakil evde yaşamıyoruz. Öyle kabin alıp gümbür gümbür çalma imkanımız yok ev için konuşacak olursak. Haliyle frfr, kulaklık ya da referans monitör harici evde duyum almak Türkiye şartlarında zor. O yüzen pc mi processor mü diye tartışmak bana çok mantıklı gelmiyor. Hi gain tarafında yine çok seçenek var bu arada ama blues vb çalıyorsanız o hissiyatı almak zor bence.

Evde güzel bir kulaklıkla gayet güzel sonuç alınabilir. Hatta benim inceleme yaptığım Audio-Technica ATM50xBT2 kulaklığı tavsiye ederim.

Helix'in zaten VST'si mevcut.

Neural'in ise şu eklentileri var.

Ama PC karşılığı ise ToneX zaten. Oda AI ile modelliyor hatta biz kullanıcılarda modelleyebiliyoruz. Kendi analog rigimi modelleyip kullanabilirim :D

Geri