"yeni başlayan" soru ve talepleri neden tepki görüyor

Bu durumu çok normal karşılayanları da anlamıyorum. Ben annemden 30 yaşında doğmadım. Elimde gitarla da çıkmadım karnından. Benim de sorularım vardı. Ben de soru sordum. Hala da soruyorum. Ama soru sormanında bir usulü olmalı.

Görmezden gelin ne demek? Yardımcı olmayalım mı? Anlaşılanın aksine insanlar yardımcı olmak istiyor. Ama doğru sorulara yardımcı olmak istiyor.

Şimdi gitar kelimesi yerine mont koyalım ve sabit sorumuzu soralım.

Merhaba abiler forumda yeniyim. 1200 tl bütçem var uzun yıllar kullanabileceğim bir mont tavsiyesi yapar mısınız? Hangi markayı alayım?

Ne kadar saçma dimi. Ben ne bileyim hangi renk seversin. Kalın mı seversin. İnce mi seversin. Ya da piyasayı nereden bileyim sürekli. 1200 liraya mont mu var. Buraya soru soran insanlar şu alışveriş sitelerinde sağ altta çıkan online asistan gibi sanıyor. Hani ona tıklayıp soru sorabiliyorsunuz. Bura da öyle mi işlemeli? Size nasıl yardımcı olalım mı diyeceğiz?

İnsanların hevesi kırılır mı? Abi ben gitar alacağım zaman sabahlara kadar araştırıyorum. O heves varya beni nerelere götürüyor. Hatta almayacak olsam bile bazen 40 tane ayrı sitede buluyorum kendimi. Bir bakmışım Avustralya sitesinde gitar bakıyorum. Gidip alma ihtimalim sıfır ama o hevesle bakıyor insan. Bir bakmışım custom gitar özellikleri seçiyorum. Onu da alma ihtimalim yok. Ama hevesimi gideriyorum. Ben buraya iki cümle yazıp soru soran birinin hevesi olduğunu düşünmüyorum. Heves öyle bir şey değil abi. İlk elektrik gitarımı almadan önce kaç yere baktım sizin haberiniz var mı? İnternet gelişmiş. Her bilgi heryerde var. Onu araştırmaya üşenen adamda bu işin hevesi olmaz. Keyfi yazıyor adam. %95'nin de gitar almadığına eminim ama ispatlayamam.

Bana amfi önerin maks 3000 verebilirim. Emredersiniz. Gir internet sitelerine filtreye maks 3000 yaz bak. Bir iki fikrin olsun. Sonra arama motoruna yaz "x amfi nasıldır?" Çıkan sonuçları oku. Video sitesine yaz. Çıkmama ihtimali var mı? Sonra aklına takılanı gel sor bu fiyata şu modeller var. Daha önce kullanmadım. Şöyle videoları var. Adamın güzel ton almış. Sizce şu şu tarzda ben de böyle ton alabilir miyim? Ev ortamında sorun olur mu? Gibi gibi.
Hocam sonuna kadar haklısınız. Ama ciddi bir kuşak farkı var. Bir tarafta teknoloji bilmeden yetişen bir tarafta teknolojiyle ergen dediğimiz yaşta tanışan bir tarafta teknolojinin içine doğan. Hepsinden aynı şeyi beklemek çok zor. Aslında bunu demeye çalıştım. Gerek aileden gerek çevreden hazıra yetişen kuşağa bak arama çubuğu orada araştır demek iyi niyettir evet. Sonuna kadar katılıyorum. Ama kullanışlı olmayacaktır. Hevesleri çok çabuk kırılıyor. Yok gitar müziği kalmadı, yok enstrüman kimse öğrenmek istemiyor diyoruz. Ama ucundan biraz öğrenmeye çalışana da biraz ılımlı davranalım diyorum sadece. Ha kimse davranmak zorunda değil zaten. Ama birileri illa yardımcı oluyor. Olanların hevesini de kırmamak lazım diyorum.

Arama çubuğunda herşey var,orayı kullan diye yazılan gencin hevesi kırılıyorsa da varsın kırılsın,yeni nesil ortalaması maalesef kırılgan,hazırcı ve sabırsız.

Her zaman söylendiği gibi yüzlerce binlerce başlıkta belki istediği sorunun cevabı bin kez yazıldı,ama birisi yardım etsin beklentisinde.Yönlendirme de sosyal mesajı da alıyor aslında,yukarıda yazıldığı gibi.

“Önce kendin araştır,çözümünü kendin bul,tıkandığın noktada yardım iste” Bu forumda 15-20 yıllık üyeler de dahil sabırla, içindeki ki yardımsever duygularla yardımcı oluyor.

“görmezden gel,bakma,ilgilenme”kısmına da katılmıyorum,yıllarca yazılıp çizilen,nispeten emek verdikleri forumunda belli bir doğruluk çizgisinde olmasını istemeleri de bence gayet normal.

Sürekli sorulan spesifik bir soru/sorunla ilgili bir konu açılmışsa arama yap denir ama tavsiye sorana arama yap demenin pratikte bir karşılığı olmayacak. Beyhude bir çabadan öteye geçmez.

Yüzlerce başlık ve yüzlerce sayfalık sabit tavsiye başlıkları içinden varsa kendi durumuna tamamen uygun mesajları, yoksa kısmen uygun mesajları bulup kafada birleştirmesi bununla ilgili bir çalışma yapması lazım. Bunu bir azınlık yapar ama çoğunluk yapmayacaktır. Bu beklentiye girip olmuyor diye sürekli tepki vermek bence boşadır. Genç adam ilk kez bir foruma giriyor belki hayatında. Hem 2005 yılında aynı soruya cevap verildiğinde rakip ürünler farklıydı, o ürünün rakip ürünlere göre fiyat konumu farklıydı, ekonomi farklıydı vs vs...Tarihlere göre ayrı değerlendirmeler de yapması lazım falan çok zor işler. Kim uğraşacak?

mesela TAM bu sebeple thomann'ı keşfedene git 200 sayfalık başlığı oku demiyoruz.... onun yerine mevzuat değişti son 1.5 senedir filan 150 eur üstü problem oldu, thomann başlığını bu tarihten itibaren (ya da son xxx sayfa) dolaş zaten söylenecek HER ŞEY orada yazıldı diyoruz... müsade olursa kimse 405. kere müşavir ve kargo ücreti detayını yazmak zorunda kalmamalı

bakın 2 şey karışmasın... ben refleks olarak her ağzını açana ARAMA densin demiyorum ama Arama kutusuna yönlendirmeye de sinkaflı küfür etmişçesine tepki vermesin herkes diyorum...

mesela TAM bu sebeple thomann'ı keşfedene git 200 sayfalık başlığı oku demiyoruz.... onun yerine mevzuat değişti son 1.5 senedir filan 150 eur üstü problem oldu, thomann başlığını bu tarihten itibaren (ya da son xxx sayfa) dolaş zaten söylenecek HER ŞEY orada yazıldı diyoruz... müsade olursa kimse 405. kere müşavir ve kargo ücreti detayını yazmak zorunda kalmamalı

bakın 2 şey karışmasın... ben refleks olarak her ağzını açana ARAMA densin demiyorum ama Arama kutusuna yönlendirmeye de sinkaflı küfür etmişçesine tepki vermesin herkes diyorum...
Ayrıca,
1)Yanlış bildiğini düzeltenlere atarlanmasın.
Bkz:
"Evladiyelik gitar" (...daha gitara başlamamış)
"Blues da çalayım metal de, ama bütçe bu..." (... daha gitara başlamamış)

2)Yaralı parmağa işemeyen arkadaşlar... Foruma emek veren insanlara klavye delikanlılığı yapmayın.
Oturduğunuz yerden konuşmak kolay. Herkes sizin kadar tembel olsaydı, bu forumda okuyacak bir şey bulamazdınız. Bu insanların da beklentileri ve şikayetleri var ve bunlar dillendirilmeyi hak ediyor.
Bu insanlara "beğenmiyorsan başlığa yazma kardeşim" dediğiniz zaman, siz kendiniz duyarsızlık ediyorsunuz. Ama bunun farkında değilsiniz.
O yüzden "ezilenlerin sesi" olmaya filan heveslenmeyin, Gülünç oluyor.

Orta da yardım isteyen varsa seninde konu hakkında tecrüben ve bilgin varsa bildiğin ölçüde yardımcı olmak erdemdir. Akademide evet aktif öğrenci kavramı var önce öğrencinin araştırıp gelmesini beklersin ama herhangi bir bilgisi yoksa ya da yeteri kadar bilgisi yoksa yönlendirirsin sonra tekrar gelir derinlemesine konuya girersin. Eğitim ve öğretimde her ne olursa olsun bilgi talep eden kendini geliştirmek isteyen varsa teşvik edilmesi esastır. Üsten bakmak başından savmak kolay olan birazda kötü niyettir..

Bir tarafta teknoloji bilmeden yetişen bir tarafta teknolojiyle ergen dediğimiz yaşta tanışan bir tarafta teknolojinin içine doğan.
Konuyu sadece teknoloji ile değil psikoloji ile de değerlendirelim. Yani yukarıda yazıldığı gibi 400 kere aynı soruyu karşısında gören tecrübeli forum üyesinin hissettiği tükenmişliği(Burn-out sendromu diyebiliriz bir nevi) nasıl giderebiliriz sorusuna beraber çözüm üretmek için açıldı başlık. Bununla beraber elinden gırla alet edevat geçmiş çoğu eski üye (kendimi tenzih ederim, zira hala öğrenme aşamasındayım) teknolojiye teknoloji içinde doğandan daha vakıf. Yoksa bilgiye erişimin bu kadar kolay ve bireysel olduğu günümüzde bilgiye araştırmadan erişmenin mümkün olduğunun düşünülmesi saçma teknoloji ile doğanlar tarafından.

Diğer konu ise horgörme-hakaret olayı. Kimse kimseye hakaret etmiyor ama kendi özelimde sarkastik yaklaşımlarım olur. Sonuçta bizlerde etten kemikten insanlar olarak buraya biraz da sosyalleşmek için gelmiyor değiliz. Ama bu sosyalleşme kavramından da burası bizim çöplüğümüz bizim borumuz öter anlamı çıkmasın.

Günün sonunda yeri geliyor yarı yaşımdaki elinden benim hayatım kadar alet-edevat geçen bir çok genç kardeşimden de çokça bilgi edindiğim bir mecra burası.

Saygı ve sevgi ile kalın 🤘

Son düzenleme:
Umarım birgün yaşım ilerlediğinde, emekli olup andropoz sınırındayken, forum benim sayemde ayakta kalıyor egosuyla insanlara üstten bakmam. Amin ecmain.
böyle yorumladıysan çok yazık... umarım duaların tutar, güzel bir his ego zehirlenmesi olmadan faydalı olabilmek insanlara... ben başardım, darısı başına... o bahsettiğin kişilerden olma

Temel olarak fikirlerinize karşı değilim asla. %90’ına katılıyorum. Daha önce de bir münakaşamız olmuştu. Sadece uslup tarz meselesi bana uygun değil. 2024 te karar alacağım her posta yazmayacağım demiştiniz. O sözünüzün ardından 100 mesaj atmışsınızdır muhtemelen. Kendi sözünüzde durmuyorsunuz. Evet sıkı takipçinizim. Ego bende de yok. Sevdiğim sevmediğim herkesten birşeyler öğrenmeye çalışırım. Çünkü hayat felsefeme göre bir insandan sadece bişeyleri nasıl yapmanız gerektiğini değil nasıl yapmamanız gerektiğini de öğrenmelisiniz. İyi kötü, herkesten bir şeyler kapmak lazım. Her açıdan foruma faydalı olduğunuz tartışılmaz bir gerçek kesinlikle. Saygılarımı sunarım. İyi forumlar.

başlığın amacı neden tepki çekiyor bu mevzu onu aydınlatmak, hatta aydınlatmak da değil sadece bir tarafın bakış açısından görüş paylaşmak.... yoksa ben ne muhteşem bir forum üyesiyim filan demek için değil ama bazı yorumlar hala olayı gariban yeni başlayan ve karşısında illuminatici derin forum örgütü bağlamında değerlendiriyor...

bana bir tane başlık bulun ki yazan elemana lan çömez xxtirme başlangıç gitarını yürü git arama yap dllama demiş olayım... ya da lan senin yaşın kadar amfi aldım sattım ben sen kimle konuşuyon yeğenim filan demiş olayım... hani şu ezikleme, dayılanma, mobbing vs takıldınız kaldınız ya ...

2024 te karar alacağım her posta yazmayacağım demiştiniz. O sözünüzün ardından 100 mesaj atmışsınızdır muhtemelen. Kendi sözünüzde durmuyorsunuz
ahahah farkındayım... demek ki hala bir şeyler için iyileşmeye önayak olabilir miyim demişim, aslında kararımı uygulamam lazım haklısın :) eyvallah

Baslik yine genc nesil poklamaya donmus. 😁

Beyler, hanimlar. Metroda milletin dupeduz iseyip sictigi kustugu, milyonlarca insanin milyarlarca kere ayak teptigi yerlere buyuk cesaretle bagdas kurarak oturup pogacasini afiyetle goturebilen bir nesil var karsimizda...

Bu korkusuz ve geleceginden umudu kesmis nesile bir sey dikte edebileceginizi yada ogretebileceginizi mi saniyorsunuz? Hahayt...

Şu başlıkta da benzer yönlendirmeleriniz olmuş yıllar önce @solitude71 Belki orada olan ama bu başlıkta atladığınız maddeler vardır. Başlığı unuttuysanız hatırlatayım dedim bu tarafa oradan eklemeler yapmak isterseniz diye...

'Yeni üye' anahtar kelimesiyle arama yapınca temelde aynı konuya dayanan bir kaç başlık daha buldum bu arada. Atladığım başkaları da vardır kesin. Konuya katkısı olması açısından referans olarak burada da dursun. :)

Baslik yine genc nesil poklamaya donmus. 😁

Beyler, hanimlar. Metroda milletin dupeduz iseyip sictigi kustugu, milyonlarca insanin milyarlarca kere ayak teptigi yerlere buyuk cesaretle bagdas kurarak oturup pogacasini afiyetle goturebilen bir nesil var karsimizda...

Bu korkusuz ve geleceginden umudu kesmis nesile bir sey dikte edebileceginizi yada ogretebileceginizi mi saniyorsunuz? Hahayt...
Çok yaşlı gördüm sizi? 🤣 🤣 🤣
O değil de, bana evladiyelik gitar lazım. Gigbagin de içinde poğaça koyacak kesesi olsun mümkünse.
Cahile cahil diyememek. Toplumsal gerçeklik işte.
Can Yücel'in meşhur "fitil fıkrasını"nın en çarpıcı kısmı sondadır: Doktor gerçeği bütün çıplaklığı ile söylediği zaman bile, karşı taraf halen laf sokulduğunu zanneder.
Çünkü kırılgan egosu öğrenmeyi değil, mağdur rolünü tercih eder.

Orkestra sefi kim bilmiyorum ama, boyle bir orkestra sefinin veremeyecegi enerji yok. Endiselenme.
Bir arkadaş daha merak etmişti bunu (vallahi bak... adamlardan biri sormuş, ben de buraya kopyaladım YT sayfasında. Ben aramadım yani, gözüme ilişti. Nasıl yani "nasıl ilişti?" Basbayağı...)
Alexandra Arrieche

Brezilya kökenli imiş, Latin-Akdeniz filan derken oradan kan çekmiştir.
Not: İyice andropoz geyiğine çevirdiğiniz ha başlığı...

Geri