Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Yakın zamanda ENGL Gigmaster 15 Combo almayı düşünüyorum. Ev ortamı olduğundan 1 watt modunda kullanacağım. Ayrıca yanında footswitch ve bir kaç pedal takviyesi yapacağım. Tondan ziyade güçlü palm mute sesleri arıyorum. Aradığımı bulur muyum? Ve 1 watt modunda kullanmam ses-ton açısından bir sıkıntı yaratır mı?

Selamlar,

Gecenlerde bunları deneyecegimi soylemistim. Yorumlarımı paylaşmak istedim. Kisisel goruslerimdir.

Blackstar idcore20:
Tum idcore serisinde olduğu uzere karanlık ses bu arkadaşta da mevcut. Bu karanlıktan kastım malesef o istediğimiz subwooferlardan gelen bas gibi degil. Bazen farklı ayarlarda clean vs sesin sanki gitar amfisinden degil de karanlık olmasına ragmen evdeki radyodan yada evdeki muzik sisteminden (stereo olayından bahsetmiyorum) geldigini hissediyorsunuz. Overdrive tonları da benim hissiyatıma gore başarılı değil.

Blackstar HT1 combo:
Bence eğer illaki Blackstar alınacaksa HT serisinden alınmalı. Çok canlı, tuşeye cevap veren tatlı bir karakteristiği var. Overdrive mevcut ama tabi herhangi bir modelleme yok. Paraya gore en mantıklı seçim HT1 head + kabin diye düşünüyorum.

Vox II:
En baştan söyleyeyim sevdim. Üzerindeki modellemeler Soldano yani SL OD dışındakiler bence gayet güzel. Clean, hele Fender twin çok şeker. Rectifier yani Double Rec diye geçiyor gayet başarılı. Brit 800 yani JCM 800 yine çok iyi. Sesler parlak ve distortion karakteristiği kaybolmuyor. Kesinlikle radyodan gelir gibi degil. Power knobu sayesinde (bir nevi attenuator) distortion i kaybetmeden sesi kısabiliyorsunuz ve bence harika bir ozellik. Ev için şu anda benim listemde 1 numara diyebilirim. VXI de usb yok. VXII usb ile geldigi için tercihim VXII den yana olurdu. VXII ye usb aracılığı ile ToneRoom ve JamVox yazılımlarını kullanabiliyorsunuz.

Vox VTX20:
Bu arkadaşta VXII in daha kallavi bir abisi. Preamp tarafında tüp mevcut. Modellemeleri aynı sayılır. Yine Power knob'u mevcut fakat distortion karakteristikleri yuksek volumlerde daha bir şekilleniyor. Sesi buyuk buyuk alabiliyorsunuz. Ev biraz daha musaitse (mustakil, alt kat boş vs) ve eğer ev dışında da arkadaşlarla çalınacaksa (garaj bahce okul belki kucuk bir studyo) tercih bu yönde olabilir. Yine usb aracılığı ile ToneRoom ve JamVox yazılımlarını kullanabiliyorsunuz. VT20+ yerine VTX seçimi bence daha mantıklı cunku aralarında pek bir fiyat farkı yok. Bu fiyat marjında VoX VTX20 gayet başarılı duruyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var VXII ile aralarında da 200 - 250 civarı bir fark mevcut

Umarım yardımcı olur
Bana ht'lerin tonu kapalı geliyor. Tam fusion tarzı için drive var üstünde. Maple-alder iyi gidiyor ama maun ile boğuluyor, metale kaçıyor.
Cleanleri peavey c30'dan iyi, blues juniordan kötü. Bir zamanlar 0'ı 1000liraydı, güzel amfiler o güzel atlarına binip gittiler sonra, artan kurla beraber saçma sapan bir hal aldı iş.

Bana ht 1 metal ve 12 ilk kabini ile çok koyu geldi. Sevmedim ama gain seviyesi kısık seste tatmin edici. Şu an aynı kabini gigmaster 15 ile bir wat seçeneğinde kullanıyorum ve çok memnunum. Gitar les paul studio. Kısık seste çok hacimli sesler alıyorum.

Bana ht 1 metal ve 12 ilk kabini ile çok koyu geldi. Sevmedim ama gain seviyesi kısık seste tatmin edici. Şu an aynı kabini gigmaster 15 ile bir wat seçeneğinde kullanıyorum ve çok memnunum. Gitar les paul studio. Kısık seste çok hacimli sesler alıyorum.
Ben hiç Blackstar amfilerden kullanmadım ama youtube test videolarından anladığım: Ht modellerinin sesi, bana da oldukça koyu geliyor. Bence bu konuda Engl iyi iş çıkarıyor, daha parlak, keskin tonlar. Yalnız, o da bütçeyi yakar. ;)

Yakın zamanda ENGL Gigmaster 15 Combo almayı düşünüyorum. Ev ortamı olduğundan 1 watt modunda kullanacağım. Ayrıca yanında footswitch ve bir kaç pedal takviyesi yapacağım. Tondan ziyade güçlü palm mute sesleri arıyorum. Aradığımı bulur muyum? Ve 1 watt modunda kullanmam ses-ton açısından bir sıkıntı yaratır mı?
Benim soru arada kaynadı gitti :)

Arkadaşlar merhaba. Blackstar ht1 kafanın 12'' hoparlörle düşük seslerdeki performansı nasıl acaba. Yani yine normal lambalı amfi gibi çok da mantıklı değil mi yoksa düşük seslerde transistörlü 1 amfi kadar mantıklı mı?. Çok drive aramıyorum amfide benim için önemli olan düşük seslerde güzel ton alabilmek. Drive işini pedalla halledicem. Bu konuda güzel 1 transistörlü al geç mi dersiniz yoksa ht1 seçeneği de aynı işi görür mü. Bilgilendirirseniz sevinirim.

ht1 + ht112 kabin ile düşük volume da evde , oğlum çalarken çektiğim videolar , size bir fikir verebilir

Merhabalar , yakın zamanda Almanya ' dan Evh Lunchbox ( Lbx) 15 Watt kafa amfi almayı düşünüyorum. Ancak kabini Türkiye' den alacağım. Kesinlikle Engl marka bir kabin alacağım. Engl Orange Mesa arasında kalmıştım en uygunu bana Engl olduğuna karar verdim. Sormak istediğim soru şu , evde düşük volume lerde çalıyorum. 1*10 mu yoksa 1*12 kabin mi alsam diye kararsızım. 1*10 da Celestion G10-40N var , Gigmaster eşlenik kabini. 1*12 ise V30 a sahip. Evde 1*10 ve 1*12 arasında bariz büyük farklar olur mu? Metal çalıyorum , bas frekansları o tightlık hissi de önemli benim için. Aralarında 1050 lira gibi bir fiyat farkı var , tabii ki 1*10 bütçeme daha uygun ve daha çekici geliyor bu yüzden, Sizin görüşünüz nedir bu konuda acaba forum ahalisi ? :D

Son düzenleme:
Merhabalar , yakın zamanda Almanya ' dan Evh Lunchbox ( Lbx) 15 Watt kafa amfi almayı düşünüyorum. Ancak kabini Türkiye' den alacağım. Kesinlikle Engl marka bir kabin alacağım. Engl Orange Mesa arasında kalmıştım en uygunu bana Engl olduğuna karar verdim. Sormak istediğim soru şu , evde düşük volume lerde çalıyorum. 1*10 mu yoksa 1*12 kabin mi alsam diye kararsızım. 1*10 da Celestion G10-40N var , Gigmaster eşlenik kabini. 1*12 ise V30 a sahip. Evde 1*10 ve 1*12 arasında bariz büyük farklar olur mu? Metal çalıyorum , bas frekansları o tightlık hissi de önemli benim için. Aralarında 1050 lira gibi bir fiyat farkı var , tabii ki 1*10 bütçeme daha uygun ve daha çekici geliyor bu yüzden, Sizin görüşünüz nedir bu konuda acaba forum ahalisi ? :D

Selamlar. Daha sıkı "tight" ton istiyorsan 1x10, daha bas güçlü "punchy" ton istiyorsan 1x12 deneyebilirsin. Düşük ses çalıyorum diyorsan muhakkak "attenuator" kullanman lazım yoksa kabinin neredeyse hiç bir önemi yok. Aslında kabini de belli bir seste çalman lazım yoksa karakterini vermiyorlar.

Ritm ağırlıklı çalıyorsanız komşularla "attenuator"+1x12 V30 oldukça güvenli seçim. Yıllardır alternatif aratmadı bana. Endüstri standardı olmuş artık.

İyi eğlenceler ;)

Geri