Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ohohooo madem Amerika'ya gidiyorsunuz çekin sıfır DR'ı. :)

Bilmiyorum, benim kulağım sanırım bu konuda çok hassas sanırım fakat HD500 nasıl kulağa dijital geliyorsa benim için Kemper/Axe FX de aynı dinamikte geliyor bana. (Çok vurmayın.)
@songlessbird in söylediği şey aklımı çeliyor aslında,bunu aldıktan sonra birdaha başka ampli alma şansım olmayacak,bunun için kemperin geniş sound seçenekleri çok cazip geliyor ama bilmiyorum işte DR de müthiş bir head. İkilemler ikilemler...

Abiler sakin yahu, niye tartışıyorsunuz iki amfi için? :) @sixfeetunder @EMM

Ayrıca, Ertunç hocam eğer videolardan gideceksek (Ki bu hiç de eyü değildir.) ben de şunu derim o zaman TS808/Boost konusunda:

Herif boost'lamadığını söylüyor yorumlarda. O zaman?

Videodan gitme olayı değil hala dediklerim nasıl anlaşılmıyor anlamış değilim o_Obuarada sizin video miç kaydı değil ortaya karışık olmuş :alien:benim verdiğim linkteki videoyu baz alıp birşey demioyrum zaten kendim kullandığım zamanlardada maxon artı maxonsuz denediğimde, aynen size gönderdiğim videodaki gibi çıkoyor sound ve ilk yazdığım yazıdada yüksek seslerde bu çok hisedilmiyor normal şartlarda diyede belirtmişim..üstünü basa basa..
Bence farklı boyutlarda konuyu ele alıyoruz, ve bir sonuç çıkmıycak ne desem boş..

Tunç abim kraldır. :)

Sahibinden'de dünyanın DR'si vardı 1 hafta önce? Ben mi yanlış biliyorum acaba?
Dual rectifier 2. elde uygun fiyatlı vardı yakın zamanda istanbul maltepede satıştaydı ama iki dual var dual var ,reborn olan yeni seriden bahsediyoruz heralde 50/100 watt modlu yeni seri 2010 dan sonra çıkmıştı diye hatırlıyorum.çalımı daha rahat daha akıştan:) bir tonu vardı.

Selamlar..
Evde kullanacaksanız ve yalıtımınız yoksa çok büyük wattlarda bir amfi tercih etmeyin, peşine watt düşürücü masrafıyla karşı karşıya kalırsınız, gerçi son zamanlarda amfi üreticileri buna uyandı ve watt düşürücü koymaya başladılar amfilerin üzerine, çünkü güzel ton için sesi açmanız gerekicek, bunun içinde watt düşürücü ihtiyaç olacaktır ev ortamında..
Ton konusunda ise durum görecelidir, zaten bu yüzden karışmış konu, siz hangi gitaristin tonunu kendinize yakın buluyorsanız onun kullandığı amfi markasından almalısnız, 6000 tl bunu karşılayacaktır, ancak lütfen "o paraya" yukarda bahsi geçen lambalı amfileri modelleyen bir cihaz almayın derim, lambalı amfi tonu lambalı amfiden çıkar, üstüne bişey konuşulmamalı..şimdiden hayırlı olsun..

Video'da net şekilde duyulan şey;
Ampliden çıkan sesin bir mikrofon ile dinlenmesi, sonrasında kablolardan geçerek ses kartına aktarılması, bu esnada dijital ortama geçiş yaptığı için frekansların kırpılması, analog-dijital geçişi sebebiyle sonlu set olarak tanımlanması, bu esnada yine kayıpların olması demek. Sonrasında Youtube'a yüklenmesi zaten kompresyon ve frekansların kırpılması, sonunda da her türlü dandik olacak bir sistemden dinlenmesi...

Eğer bu kadar çok ampli alıp sattıysanız, kullandıysanız da bu videoların gerçekle pek alakası olmadığını da bilmeniz lazım.

Sizin her şeyi alıp yine de EVH çalmanız, o amplinin çok iyi olması mı demek? Ben EVH'ye kötü mü dedim?
Steve Vai her şeyi alıp denese sonra yine EVH alsa bir gösterge olurdu da, neyse.

Konu gereksiz uzadı. 6000TL'ye bence Youtube'dan en çok like alan ampli satın alınmalı...
Burda elektrik amfi devreleri kayıt mixten bahsetmiyoruz konuyu dağıtmaya gerek yok , hepsini zaten daha iyi biliyorum, mesa boogie dual recto nun kalın telde baslarının bozulmasından bahsediyoruz, ve od808 tarzı bir pedalla toparlanmasından , ayrıca öncelikle evh ye çamurlu ucuz kalitesiz amfi muamelesi yapanda ben değilim, ayrıca diğer forumdada beni çok iyi takip ettiğinizi farkettim, baya birşey öğretmişim size en azından mesa kabinlerdeki hoparlörlerin ingiliz v30 olduğunu öğrenmişsinizdir.şaçma salak steve vai örneğini vermenizde abes kaçmış, Evh 5150 metal için dual rectodan 1 gömlek üstün bir amfidir imzamıda atarım.

sevim-kos.jpg

Burda elektrik amfi devreleri kayıt mixten bahsetmiyoruz konuyu dağıtmaya gerek yok , hepsini zaten daha iyi biliyorum, mesa boogie dual recto nun kalın telde baslarının bozulmasından bahsediyoruz, ve od808 tarzı bir pedalla toparlanmasından , ayrıca öncelikle evh ye çamurlu ucuz kalitesiz amfi muamelesi yapanda ben değilim, ayrıca diğer forumdada beni çok iyi takip ettiğinizi farkettim, baya birşey öğretmişim size en azından mesa kabinlerdeki hoparlörlerin ingiliz v30 olduğunu öğrenmişsinizdir.şaçma salak steve vai örneğini vermenizde abes kaçmış, Evh 5150 metal için dual rectodan 1 gömlek üstün bir amfidir imzamıda atarım.
Bakın hocam aslında yazmayacaktım fakat sizin imzanızı atmanız ya da dönüp dönüp EVH almanız EVH'yi en iyi metal amfisi yapmaz. Zaten mesele amfiden falan uçtu da neyse.

En başta sizin dediğiniz şuydu: DR'nin low-end'leri yeterince tight değil. (Bas karakterli bir amfi nasıl low-end'lerde güçsüz oluyorsa gerçi.) Bu yüzden de TS808 tarzı bir pedallla boost edilmesi gerekiyor, zaten hemen hemen herkes de böyle yapıyor.

Ve ondan sonra EVH videoları paylaştınız, ben ilk kez EVH aldıktan 5 kez sonra bile EVH'ye döndüysem var bir şeyler tarzında konuştunuz. Ona da eyvallah.

Ben de bunun üzerine (Sizi çok iyi anlamıştım ayrıca, siz beni anlamamıştınız.) siz video paylaşınca DR'nin boost'suz da low-end'lerinin kamyon gibi olduğunu adeta kanıtayan bir video paylaştım. Ki videoların da hiç sağlıklı olmadığını belirterekten.

Yani tek sonuç var: birçok kişinin amfiye girdiği gitarı farklı, birçok kişinin kabini farklı, herkesin tuşesi farklı, ama en önemlisi birçok kişinin zevkleri ve renkleri farklı! Herkes bilir ki DR bas response'u oldukça yüksek bir amfi iken EVH de fuzzy bir amfi. (50 Watt'tan bahsediyorum.) EVH bizzat çaldım, gördüm beğenmedim. EVH çalan grupların tonunu da beğenmiyorum. Şu videodaki ton gerçektekine bayağı yakın, onu da hiç beğenmiyorum:

Ama nasılsa DR en sevdiğim amfi. Garip değil mi sizce de?

@EMM

Scalloped güzel bir noktaya değinmiş modelleyiciler lambalı amfi tonu vermez diye. Zaten bu çok önemli mi zira bu aletler kendilerine has verdikleri tonla lambalı amfileri de aratmayabilirler. Sonuçta ortaya çıkan ses güzelse hoşuna gidiyorsa bence sorun yok. Hatta elindeki POD bile bunu gerçekleştirebilir. Zira burada materyal düzlemde fazla kalıyoruz mesela Guns gidip Appetite'i Line 6 Spider ile kaydetseydi ve Cort gitar kullansaydı şarkılar daha mı kötü olacak tı ? Yok öyle bir şey. Mesela efsanevi Sabbath Paranoid albümü tonları çok güzel olan bir albüm mü ? Yada British Steel ? Elindeki o podla o albümlerden daha güzel metal tonları bulursun.

Uyabileceğin bir standart yok yani sen elindeki ekipmanlarla eğer yapabiliyorsan kendi standartını yaratırsın. O yüzden ne mutlu edecekse seni onu al. İleriyi çok düşünme derdindeysen elden çıkarılma ihtimalini de düşün. Önemli olan keyif almak zaten metalden buralarda kimse maddi anlamda bir şey kazanamaz.

Yani tek sonuç var: birçok kişinin amfiye girdiği gitarı farklı, birçok kişinin kabini farklı, herkesin tuşesi farklı, ama en önemlisi birçok kişinin zevkleri ve renkleri farklı!@EMM

Orasi kesin. Herkesin kulagi farkli duyuyor ve zevkleri farkli. Ne calmak istediginle de ilgili biraz tabii ki. Benim dual rectifier'la olan deneyimlerim tamamen olumsuz yonde mesela. Onume 3-5 tane higain amfi koysalar dual recto yuksek ihtimal son terchim olur, o derece.

Scalloped güzel bir noktaya değinmiş modelleyiciler lambalı amfi tonu vermez diye. Zaten bu çok önemli mi zira bu aletler kendilerine has verdikleri tonla lambalı amfileri de aratmayabilirler. Sonuçta ortaya çıkan ses güzelse hoşuna gidiyorsa bence sorun yok. Hatta elindeki POD bile bunu gerçekleştirebilir. Zira burada materyal düzlemde fazla kalıyoruz mesela Guns gidip Appetite'i Line 6 Spider ile kaydetseydi ve Cort gitar kullansaydı şarkılar daha mı kötü olacak tı ? Yok öyle bir şey. Mesela efsanevi Sabbath Paranoid albümü tonları çok güzel olan bir albüm mü ? Yada British Steel ? Elindeki o podla o albümlerden daha güzel metal tonları bulursun.

Uyabileceğin bir standart yok yani sen elindeki ekipmanlarla eğer yapabiliyorsan kendi standartını yaratırsın. O yüzden ne mutlu edecekse seni onu al. İleriyi çok düşünme derdindeysen elden çıkarılma ihtimalini de düşün. Önemli olan keyif almak zaten metalden buralarda kimse maddi anlamda bir şey kazanamaz.

Hocam yapılır mı bana bu :D

British Steel beni delirtecek düzeyde tonları olan bir albüm :) Eğer detaylara takılmışsa kafa artık, Pod ya da üst düzey olanları ne kadar mutlu etse de 'daha güzel' demek çok ama çok göreceli kalır.

Bir de lambalı amfi tonu yerine lambalı amfi davranışı demeyi doğru buluyorum ben. Tuşeye tepki, tonun çalıma göre değişebilmesi, dinamik aralığın genişliği vs. bir süre bu durumları tecrübe ettikten sonra çok daha önem kazanabiliyor kişi için. Benim için öncelik tonda ama. British Steel gibi ton karakteristiğine sahip tonlar -özellikle ritm tonları- ile kayıt almak için yapıyoruz ne yapıyorsak :)

Hocam yapılır mı bana bu :D

British Steel beni delirtecek düzeyde tonları olan bir albüm :) Eğer detaylara takılmışsa kafa artık, Pod ya da üst düzey olanları ne kadar mutlu etse de 'daha güzel' demek çok ama çok göreceli kalır.

Bir de lambalı amfi tonu yerine lambalı amfi davranışı demeyi doğru buluyorum ben. Tuşeye tepki, tonun çalıma göre değişebilmesi, dinamik aralığın genişliği vs. bir süre bu durumları tecrübe ettikten sonra çok daha önem kazanabiliyor kişi için. Benim için öncelik tonda ama. British Steel gibi ton karakteristiğine sahip tonlar -özellikle ritm tonları- ile kayıt almak için yapıyoruz ne yapıyorsak :)

Çok pardon ya haklısın Sin After Sin diyecektim aslında.

Tube amps muhabbeti yapanlar olmuş modelleyiciler daha iyidir diye kemper önermedi kimse bu başlıkta...en azından ben...trollükten başka birşey olmaz zaten bunu iddia etmek...arkadaş "hayatımın sonuna kadar idare edecek bir amfi" diye belirtmiş bunu kemper dan öteye götürecek bir önerisi olan belirtsin lütfen...

kemper mi axe fx mi diye caps atmak hoş değil...zaten saçma şöyle ki emla mı armut mu sorusuna karpuz diye cevap veremezsiniz...

Geri