Bora Uslusoy

J

Joe_Sadriabi

Bora USLUSOY’un “Umutsuz Aşk” adlı ilk albümü, 6 aylık titiz bir stüdyo çalışmasının ardından ÖZTOP MÜZİK etiketiyle yayınlandı. Prodüktörlüğünü Serdar ÖZTOP’un yaptığı albümdeki 10 parçanın tümünde söz, müzik ve düzenlemeler Bora USLUSOY’a ait. “Asla Geri Dönme” adlı parçaya çekilen video klip’i Ulaş Beşoklar yönetti. Albümün dağıtımı EMI tarafından yapılıyor.

Rock, blues, funk, pop gibi tarzların tümünden öğeler taşıyan Bora USLUSOY’un müziğinde a’la turca ezgilere sıkça raslamak mümkün. O; modern şehir yaşamının aşklarını, hayal kırıklıklarını ve heyecanlarını anlatıyor, ‘kentli’ söylemi ile ‘iyi’ müzik dinleyicisin takip edeceği, kalıcı bir sanatçı olmaya adaylığını koyuyor. Yurtdışında aldığı müzik eğitimi ve on yıllık profesyonel müzik hayatında edindiği tecrübeyle popüler müzikte pek benzeri olmayan bir sound ve armonik altyapı sunuyor. Bu müzikaliteyi samimi, içten, dürüst ve naif şarkı sözleriyle birleştiren ve aynı zamanda tecrübeli bir solo gitarist olan Bora USLUSOY müzik dünyamıza yeni bir soluk getirecek.

Günümüz trendinin aksine “Umutsuz Aşk” adlı albümde tüm enstrumanlar canlı ve akustik olarak çalındı ve kaydedildi. Böylelikle son iki yıldır grubuyla birlikte sahnede yakaladığı sound’u aynen kayda aktarma imkanı bulan Bora USLUSOY albümde solistliğinin yanı sıra bütün elektrik ve akustik gitarları çalıyor. Kendisine davulda Berke ÖZGÜMÜŞ, bas gitarda Savaş YATMAZ, klavyelerde Arda ALGÜL, geri vokalde Esin GÜNDÜZ eşlik ediyor. Asla Geri Dönme’ deki perdesiz gitar ve Merak’ taki elektrik gitar soloları Serdar ÖZTOP’a ait. Vapurlu Şarkı ve Asla Geri Dönme adlı parçalarda kemanlar Özcan ŞENYAYLAR ve Grubu tarafından çalındı.

Şarkılarında kendi yaşadığı ya da çevresinde gözlemlediği hikayeleri anlatan Bora USLUSOY; Asla Geri Dönme, Vapurlu Şarkı, Umutsuz Aşk, Bir Sonbahar Yaprağı, Balad, İster Misin? , Senin Esirin Olmak İstiyorum adlı şarkılarda insanoğluna bahşedilen en güçlü duygu olan aşk ’ı ve bu fenomenin başrol oyuncuları kadın ile erkeği anlatıyor. Aynı’ da günlük hayatın monotonluğunu Merak’ ta bu monotonluğa tepki duyan bireyi, Yalan Dünya’ da kaçışı yapay bir dünyada arayan kişinin çözümsüzlüğünü işliyor.

Profesyonel müzik eğitimi veren Guitar Club’ın kurucusu ve “Progressive Solo Gitar Metodu” adlı kitabın yazarı olan Bora USLUSOY albüm çalışmaları nedeniyle ara verdiği sahne performanlarına önümüzdeki günlerde tekrar başlayacak. Sanatçı, konserlerinde kendi bestelerinin yanı sıra, Mazhar-Fuat-Özkan, Fikret Kızılok, Erkin Koray gibi örnek aldığı ustalardan şarkılar da çalıyor.

“ Yalan Dünya, Merak gibi sağlam hard rock parçalarında Uslusoy’un gitardaki virtüözüteye varan yeteneklerine şahit oluyoruz…Bora’nın albümüyle mutlaka tanışın. ” Kutlu ÖZMAKİNACI – Hürriyet. 06/06/2004

“ Gelecek vaat eden bir müzisyen. Emeğinin karşılığını alacağına inanıyorum. Tebrikler…” Cem AKSEL - Müzisyen

“ Başka gruplara benzemeye çalışan fabrikasyon grupların ardarda piyasaya çıktığı şu günlerde, özgün besteleri ve naif lirikleriyle iyi müzik dinleyicisine soluk aldıracak bir çalışma...” Özgür ÖGÖZ, Olay FM – Bursa

“ Hayli deneyimli müzisyenlerden oluşan Bora Uslusoy Band, funk, blues, rock ve çok az da pop rengi taşıyan, harmanlanmış müzikleriyle kısa sürede aranan, nitelikli gruplarından biri haline geldi. ” www.sokakta.com

“ İlerde adını her yerde duyacağınız Bora Uslusoy ve grubu müzikte hayli deneyimliler. Şimdiden adlarını bir kenara yazın. ” Deniz DURUKAN www.kontrolkulesi.com

“ Yazdığı Umutsuz Aşk şarkısını dinlediğimde ondaki şairane müzisyenliğe hemen inandım. Bu adam müthiş bir romantik, bir o kadar da kendi tarzını yakalamış, yaratmış müzisyenlerden biri...” Akın OK, Gitarın Asi Çocukları kitabından...

Albümde yer alan şarkılar:

1. Bir Sonbahar Yaprağı 4.28
2. Umutsuz Aşk 4.04
3. Asla Geri Dönme 4.05
4. Balad 5.12
5. Merak 4.22
6. Vapurlu Şarkı 4.29
7. Senin Esirin Olmak İstiyorum 4.34
8. Yalan Dünya 3.20
9. Aynı 3.57
10. İster Misin? 4.11

Bora USLUSOY – Vokal, Gitar
Berke ÖZGÜMÜŞ – Davul
Savaş YATMAZ – Bas
Arda ALGÜL – Klavye

Konuk Müzisyenler:
Serdar ÖZTOP – Akustik Gitar Solo (Asla Geri Dönme), Elektrik Gitar Solo (Merak)
Esin GÜNDÜZ – Geri Vokal
Özcan ŞENYAYLAR ve GRUBU - Kemanlar
(Asla Geri Dönme, Vapurlu Şarkı)
Prodüktör – Serdar ÖZTOP
Stüdyo Kayıt – Hakan ÖZHENDEKÇİ,
Serdar ÖZTOP
Mix, Mastering – Serdar ÖZTOP
Kapak Tasarımı & Layout– Ömer İPEKÇİ
http://www.borauslusoy.com

Bence iyi bir gitarist. Hünerini göstermek istememe değil. Adam "ben gitar albümü yaptım" demiyo ki.

Asıl sözler daha iyi olabilirdi bence.

ben bora ulusoyun adından çok söz ettireceğini düşünüyorum ve onun albümünü erken keşfeden az sayıda insandan biri olduğumu sanıyorum. özellikle yalan dünya şarkısındaki solo çok iyi. bir de merak taki. onu ama serdar öztop çalmış.

geçen hafta g.e.erkal maximum rock'a konuk oldu. 2-3 parçası çaldı. ben yavuz çetin'e benzettim biraz. ama daha popa yakın. güzel yine de.
bora uslusoy'un bir tane solo gitar metodu var, mp3 lü falan. ben henüz edinmedim ama çok iyi diyorlar. bu yüzden olsa gerek ben daha çok gitar ağırlıklı bir albüm bekliyordum.
neyse, hayırlı olsun diyelim. bu arada
www.borauslusoy.com
güzel site olmuş :)

Yeni bir firmanın, yeni bir sanatçının ilk albümü söz konusu olunca dağıtımda bazı güçlükler yaşanıyor. Albümü almak için büyük bir müzik markete gidip sipariş vermek, albümü getirtmelerini istemek gerekiyor. Bu şekilde isteyince bir kaç gün sonra getiriyorlar.

İstanbul Tünel'de müzik mağazalarında var: Kıvılcım, Lay Lay Lom, Asa Müzik gibi. Anadolu yakasında SRV Müzik satıyor. Ayrıca Natilius Megavizyon'da mevcut. İzmit Gitarcı müzikte, İzmir Uzelli'de satılıyor. Beşiktaş Kabalcı kitabevinde ve Bahçeşehir Migros'ta var.

Tam olarak nerde olduğunuzu yazarsanız nereden bulabileceğinizi bildiririz.

ben pek bğemedim turca kısımlar hiç sevmediğim müzik kategorisine girmiş gitarı çok olan bir albüm istiyoruz ben böyle bir albüm beklememiştim açıkçası fakat yinede tebrik ederim bora uslusoyu umarım başarılı olur bu çalışma

rookie albümün tamamını dinledin mi? merak ve ylan dünya'yı mesela. ayrıca sondan 2. parçanın solosu (şimdi adını hatırlayamadım) çok sağlam bence. çıkış parçası olarak daha piyasa olan bir parçayı seçmişler. herkes gibi...

lbette dinledim çıktığını duyar duymaz alanlardan biriyim fakat benim müzik zevkime hitap etmedi "senin esirin olmak istiyorum " parçası hariç . ve bütün albüm bir solukta söylenmiş gibi bu dinlerken beni biraz sıktı açıkcası fakat elbette sıkı bir albüm hem kalite hem müzik gerçekten takdire şayan

Besteler güzel, iyi bir pop-rock albümü olmuş.

Ama kişisel olarak hayal kırıklığı yaşadım, albüm Bora'yı gitarist olarak değil solist olarak ön plana çıkarmış, yani o güzelim bestelerini dinlerken şöyle adamı yoldan çıkartan sololar aradı kulaklarım ki alasını yapar eminim, ama nafile (bir iki parça hariç.).

Bence sanki ticari kaygılarla parçalar sansürlenmiş gibi veya Bora Uslusoy isteyerek böyle yaptı.

Sonuçta iyi albüm ticari başarısı da olabilir ama ciddi rock dinleyicisini çok tatmin etmez.

Yalnızca klip şarkısı asla geri dönme yi dinleme fırsatı buldum... şarkıyı ve klibi sevdim özellikle masa başında kavga ettikleri sahneyi (=
albümü almayı düşünüyor başarılarının devamını diliyorum....
( amma resmi yazmışım )= )

Güzel albüm...Başarılı şarkılar. Asla Geri Dönme adlı parça çoook güzel olmuş özellikle. Klibide Dreamde gördüm. Kavga sahnesi müthiş. Ayrıca Yalan Dünya adlı parçada favorilerim arasında. Dinlemekten asla sıkılmayacağım bir albüm. Herkeşlere tavsiye ederim kaçırmayın.

Albümü sonunda buldum hee! Tarzının en iyilerinden olduğunu düşünmekteyim. İster misin gerçekten iyi... Başarılar Bora USLUSOY!

Yalan Dünya parçasının ortasında bir bölüm var fısıldayarak söylenen. Orda ne söylendiğini anlayabilen var mı? Ben biraz denedim ama çözemedim.

eueeehuehueh ya bi kliplerini izledim gülmekten kırıldım :kustum yani böle adamlar tutuyor ya inanamıyorum ya :LOL: :LOL: :LOL: :p

Geri