gümrük mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz

Fedex, UPS falan tabi daha kolay geçiriyor. Ancak şunu da söyliyim, vaktiyle USPS (Amerika'nın standart posta sevisi) ile adaptör sipariş vermiştim geçmişti, Fedex ile Fransızca dil seti getirtmiştim, o gümrükte takılmıştı. Mesela.

cavernosum demiş ki:
arkadaslar bana amerikadan paket gelicek usps air mail ile yani posta gumrugune gelicek...ama istanbul'daki posta gumrugu nerdedir?ben cevizlibağ'da diye biliyorum ama dogrumudur?ordaysa tam olarak neresindedir?bilen varsa yardımcı olursa sevinirim....

sevgiler&saygılar....

yok mudur bana yardımcı olabilecek bir sahsiyet???

cavernosum demiş ki:
cavernosum demiş ki:
arkadaslar bana amerikadan paket gelicek usps air mail ile yani posta gumrugune gelicek...ama istanbul'daki posta gumrugu nerdedir?ben cevizlibağ'da diye biliyorum ama dogrumudur?ordaysa tam olarak neresindedir?bilen varsa yardımcı olursa sevinirim....

sevgiler&saygılar....

Bilgin doğru arkadaşım,bakırköy tarafından geliyorsan cevizlibağda minibüslerin girdiği yerden sağa giriyorsun yol seni aşağı sola doğru kıvırıyordümdüz takip ediyorsun ileride sol ilk köşede beliriyor.

Old_Style demiş ki:
cavernosum demiş ki:
cavernosum demiş ki:

sevgiler&saygılar....

Bilgin doğru arkadaşım,bakırköy tarafından geliyorsan cevizlibağda minibüslerin girdiği yerden sağa giriyorsun yol seni aşağı sola doğru kıvırıyordümdüz takip ediyorsun ileride sol ilk köşede beliriyor.

sagol old_style...tesekkurler verdigin bilgiler icin birazdan gidicem bakalim gelmis mi bizim alet gelmisse alabilecekmiyim sorunsuz sekilde...hadi hayırlısı...

sevgi&saygı...

Akinu yurt dışına gidip bir şeyler aldığında alış veriş yaparken sana verdikleri faturayı gümrükten geçerken gösteriyormusun. Yoksa yırtıp atıyormusun

arkadaslar carsamba gunu posta gumrugune gittim paketimin gelip gelmedigini kontrol etmek icin daha gelmemis oldugunu uzulerek ogrendikten sonra cıkarken gozume buyukcene bi kagıt ilisti duvara asılı..."her koli icin pul parası ... ytl,zart parası ... ytl,bilmemne vergisi 24.00ytl toplam 25.75ytl alınacaktır bunlara ek olarak varsa ardiye,gumruk...vs alınacaktır." seklinde...yani iğne iplik takımı alsanda o parayı vereceksin...gerci bunu bilen arkadaslar vardır zaten ama dayanamadım yazdım...alacagım bi v-amp2 sorunsuz sekilde alabilsem bile nerdeyse burdaki fiyatına gelecek(2. en ucuz kargo tarifesiyle hemde)...bir de o uyarıyı igrenç el yazılarıyla yamuk yumuk yazmıslar sinir oldum...off ya bu memlekette hic mi bişey doğru dürüst işlemez???

Arkadaşlar music123 ten 160$lık bir alışveriş yapıcam kargosuda 66$ tutuyor. Bana yaklaşık vergisi, pulu, boku püsürü toplam kaça mal olur? yardım edebilen varmı acaba. (usps ile getirticem ürünleri ve ankaradayım)

Mastitis demiş ki:
Parise giden orada fiyatları bilen varmı acaba

2 hafta evvel gittim. Mağazaların yoğunlaştığı yer pigalle caddesi denilen 8. ve 9. bölgelerin kesiştiği tarafta. Aradığın herşeyi bulabileceğin ve birkaç sokağa dağılmış 20-30 tane dükkan var o bölgede. Bilumum vintage enstrümandan, private stock PRS'lere. Hatta sadece efekt satan veya sadece lambalı anfi satan mağazlar bulabilirsin ancak fiyatlar uçuk..Yani USA fiyatlarının yanından bile geçmiyor. hala ilgileniyorsan Ö.M at, birkaç mağazanın sitesinin adresini gönderirim sana. hatırladığım kadarıyla 2. el temiz bir clapton strat vardı 1300 euro filandı mesela.sıfırlar daha pahalı tabii. 2. elde bişiler bulabilirsin. USA web fiyatı 120 usd olan bir pedal için 180 euro istediler almadım. Yaza USA'dan getirtecem.

Mastitis demiş ki:
Akinu yurt dışına gidip bir şeyler aldığında alış veriş yaparken sana verdikleri faturayı gümrükten geçerken gösteriyormusun. Yoksa yırtıp atıyormusun

Sakın yırtmayın. koy cüzdanına.. sorarlarsa kaybettim, hediye verildi filan dersin..malın çalıntı olmadığını nereden bilecek adamlar..çok sıkışırsanız gösterirsiniz..

@Bulloween:
Arkadaşlar music123 ten 160$lık bir alışveriş yapıcam kargosuda 66$ tutuyor. Bana yaklaşık vergisi, pulu, boku püsürü toplam kaça mal olur? yardım edebilen varmı acaba. (usps ile getirticem ürünleri ve ankaradayım)

ne yap ne et,paketin içine kesinlikle gerçek değer belirten birşey konulmasın..etiketine de yazılmasın..yollayan adamlara kabul ettirebiliyorsan en uygun fiyat 75 dolar..başka hiçbir değer belirten bişey olmasın paketin hiçbi tarafında..mümkünse aletin yeni olduğunu belli eden kutu,kullanım klavuzu,garanti belgesi felan da olmasın..ikinci elmiş gibi gönderilmes gerektiğini bişekilde karşı tarafa anlatabiliyosan anlat,yoksa paketin açılır,aleti görürsün ama bye bye dersin,sonra da paranı geri almanın peşinde düşersin,taşıma ücretleri de sana patlar.

Bu arada diğer arkadaşlara uyarım : kota sınırı 100 DOLAR DEÐİL 100 EURO. bu fiyatın altında değere sahip olduğunu "kanıtladığınız" her şeyi posta yoluyla sorunsuz alırsınız.

Dikkat edin taşıma ücretiyle alakalı bir şey de çıkmasın paketten..hatta hiç bi kağıt çıkmasın mümkünse..aldığınız yere söyleyin :"biz türkler yurtdışından gelen paketlerin içinden kağıt çıkmasından nefret ediyoz!" deyu..

kısaca o paketin toplamına 75 dolardan fazla ödemediğinize o memurun inanması gerekiyor..tenekeyi çalıştırın,aldığınız yer güvenliyse davranın,yeni eşyayı dahi ikinci el almış gibi göstertin..

herkese iyi şanslar.

Benim de bir sorum/sorunum var. Şimdi diyelim ki Amerikadan birisine gitar getirtcem, yani adam buraya gelirken elinde tutup gitarı getircek. Ama gitar Amerika'dan alınmış, gümrükte ne gibi bir sorun çıkartabilirler bununla ilgili, ve de ne gibi bir önlem alabilirim?

Ben Fransadan gitar ve pedal almıştım. Hatta gümrükte kdvmi geri almak için faturalarımı bile gümrük işlerine teslim ettim ve gitarımla hava alanından elimi kolumu sallıya sallıya çıktım. Çünkü gitarı uçağın kargosuna vermedim, yanıma aldıım ve rahatlıkla gümrikten geçip bavullarımı kontrolden alıp evime geldim. Kimse hoop hemşerim demedi. Ama bu olanlar 6-7 yıl önceydi, ama çok şeyin değiştiğini sanmıyorum. Soran olursada bu benim gitarım, çıkarkende yanımda götürdüm dersen bir problem olacağınıda sanmıyorum. Sonuçta onlar senin gitarı dışardan aldığını kanıtlayamazlar. Ama buranın Türkiye olduğu gerçeğide anlattığım şeylerin herzaman geçerli olmayacağınında bir kanıtı neyazıkki.

kısa_camel

iyi güzel demişsinde o şekilde ikinci el sokmak yasak ülkeye :) kullanılmış , ikinci el vb. ürünlerin bu şekilde yollanması yaska diye biliyorum ben

Bugün Ankara paket postanesinden paket almaya gittim (gitar teli). Orada gitar telini gümrükten geçirmemeleri üzerine biraz tartıştım adamlarla falan ve oradaki gümrük görevlisi şöyle bir laf etti:

"Burası Türkiye. Türk gümrüğünden en büyük kaçakçılığı yap, ama belgen düzgün olsun"

Bunu gümrük baş sorumlusu diyorsa vay halimize.

Geri