Feminizm

Eski bir elele dergisinde karşı cinsin cinslikleri diye bir yazı vardı. Erkekleriden bahsediyordu tabii ki.. 10 sayfa sonra da Johnny Depp'ten... Yorum size kalmış.

feminizm artik cok buyuk bir olay degil Avrupa ya da Amerika da cunku onlar bunlari coktan yasayip asmis bi sekilde rayina koymuslar bazi seyleri kabullenmisler hem kadinlar hem erkekler hem de yasal olarak. Sorun ataerkil toplumlarda, mesela Turkiye de Feminizm hala can cekisiyor ya yanlis anlasiliyor ya kabullenilmiyor ya da savunuculari sert tepkilere maruz kaliyolar. Bence bir erkek de bir kadinda esittir v esit haklara sahip olmalidir cunku hepimizde insaniz. Ama ben (ben bayanim bu arada) okumamis bir aileden okumamis bir kiz cocugu olarak yetistirilsem (mesela dogu da) sonumun ne olacagi belli. Bir adama verecek babam bende omur boyu o adamin kulu kolesi olacam hizmet edicem dayagini yiycem ve bunu degistirmek icin hicbisey yapamiycam cunku okumamisim, ekonomik ozgurlugum yok, kacsam namus davasi diye vuracaklar ya da kocam dovecek buldugunda ya da ustume kuma getirecek fln. Peki boyle bir ulkede bunlari yok etmeye calismak feminzm oldugu icin tepki goruyo halbuki bu en basta bir insanin haklarini korumak. Okumamis bir genc bir delikanliyi bir kadinla evlendirseler kadin onu dovse ustune baska erkek sevgili getirse kuma diye kiyamet kopmaz mi Turkiye gibi ulkede? Feminizm bu yuzden olmak zorunda cunku ne yazik ki Turkiye gibi ulkelerde hala kadinla erkegin esitligi kabul edilmiyor..

Oceanides demiş ki:
feminizm artik cok buyuk bir olay degil Avrupa ya da Amerika da cunku onlar bunlari coktan yasayip asmis bi sekilde rayina koymuslar bazi seyleri kabullenmisler hem kadinlar hem erkekler hem de yasal olarak. Sorun ataerkil toplumlarda, mesela Turkiye de Feminizm hala can cekisiyor ya yanlis anlasiliyor ya kabullenilmiyor ya da savunuculari sert tepkilere maruz kaliyolar. Bence bir erkek de bir kadinda esittir v esit haklara sahip olmalidir cunku hepimizde insaniz. Ama ben (ben bayanim bu arada) okumamis bir aileden okumamis bir kiz cocugu olarak yetistirilsem (mesela dogu da) sonumun ne olacagi belli. Bir adama verecek babam bende omur boyu o adamin kulu kolesi olacam hizmet edicem dayagini yiycem ve bunu degistirmek icin hicbisey yapamiycam cunku okumamisim, ekonomik ozgurlugum yok, kacsam namus davasi diye vuracaklar ya da kocam dovecek buldugunda ya da ustume kuma getirecek fln. Peki boyle bir ulkede bunlari yok etmeye calismak feminzm oldugu icin tepki goruyo halbuki bu en basta bir insanin haklarini korumak. Okumamis bir genc bir delikanliyi bir kadinla evlendirseler kadin onu dovse ustune baska erkek sevgili getirse kuma diye kiyamet kopmaz mi Turkiye gibi ulkede? Feminizm bu yuzden olmak zorunda cunku ne yazik ki Turkiye gibi ulkelerde hala kadinla erkegin esitligi kabul edilmiyor..

Evet ama bu haksızlıkları engellemeye çalışmak feminizm değil, insan hakları, kadın erkek eşitliği oluyor. Ne yazık ki bu feminizm olarak görülebiliyor. Oysa amaç kadın erkek eşitliğini sağlamak, kadınları erkeklerden üstün bir konuma getirmek değil...

Ülkemizde yaşamak oldukça zor hele bir de kadınsanız daha da zor...Ancak çeken bilir dicem çok arabesk olcak ama öyle..İster istemez eziliyoruz ve belkide haklı olarak. Bende erkek olsam ve karşımdaki ne söylersem yapsa ben de ezerim.. Hoş gerçi yapmasa da eziliyo ama..Yani demeye çalıştığım şey sorun kadın erkek olmaktan ötede başka birşey.

eşitlik yoktur. yeterince güçlü ve(ya) zeki olan kadın zaten hükmeder. unutmayın ki osmanlıda kadın hakları minimumdu ama dünyaya hükmeden kanuni , hürremin kuluydu.

Zeki olan zaten guclu olmayi basariyo biraz sansi varsa ama dogu dan verdigim ornekteki gibi kadinlarin boyle bir sansi yok!

Ve estella ben zaten feminzim ustunluk yaratmaya calisiyor demek istemedim, biraz yanlis aktarmis olabilirim ama ben bu durumda olan kadinlar icin feminizmin olmasi bir arti cunku onlarin haklari savunuluyor ama tabi ki de kadin erkek esit ve esit haklara sahip olmali diye belirtmistim zaten;)

Liberal feminizm her zaman yasal eşitliği savunur. Kapitalist sistemde liberalizm'i... Günümüzde kadınlar ve erkekler "yasalar" eşittir. Ancak, Kapitalizm, "artı değer" kazancını koruduğundan her zaman ataerkilliğe de prim vermektedir. Bu da yasalarla verilen tüm özgürlüklerin ahlakla kısıtlanmasıdır.

Sosyalist ve Marxist feministlerin söylemlerindeki gibi Ataerkillik ve destekçisi kapitalizm yok edilmelidir kadınların özgürlükleri için...

Ataerkilligi pekistiren aslinda yine kadinlardir ne yazik ki! Hata erkek cocuklarini yetistiris bicimlerinde yatiyo bence. Ve tabi yine ayni oranda kiz cocuklarini erkege hizmet etmeyi ogreterek buyutuyolar tabi avrupa amerika da bu yok ..:)

Aksine... Ataerkillik tüm dünya'da var. Ha feminizm ile etkisi azaldı... Ancak emin ol tüm dünya'da var ataerkillik... Çünkü ataerkillik kapitalizm'in önemli bir kaynağıdır. Bir diğeri de dindir mesela..

Evt var suphesiz ama benim demek istedigim bizim Turk toplumlarinda oldugu gibi yok ozellikle erkek ve kiz cocuklarin yetistirilis biciminde. Avrupa da cocuk kiz olsun erkek olsun 16 yasinda evden paket ediliyo," git is bul kendi ayaklarinin uzerind edurmayi ogren" davasi bizde erkekse kucukten basiyolar tokadi erkek adam aglamaz erkek adam sunu yapmaz bunu yapmaz, kiz cocugu erkege hizmet eder babasina abisine sonra esine ve evlenene kadar hep anne babnin korumasi altinda yasarlar sonra da evlenince ayaklarinin uzerinde duramayan karakterler cikar ortaya cunku hayatla hic yalniz basina yuz yuze kalmamis ozellikle kadinlar.
umarim daha iyi aciklayabildim ne demek istedigimi..

Kesinlikle anladım. evet bu konuda haklısın. Bu kültürel bir fark. Ancak işte Avrupa'da ataerkillik farklı yayılıyor, bizde farklı... Yani bu sadece kültürel bir fark senin bahsettiğin. Bana göre ataerkilliğin küreselliği konusunda pek etkisi yok.

Ancak ülkemiz için kesinlikle haklısın. Bunun yanında ağalık fln da etkili yani

Bence kadın hiçbir zaman hakettiği yere gelemicek.Hiçbir rejm hiçbir sistem bunu sağlayamıcak..Yanlız bunu söylerken Türkiyeyi düşündüğümü belirtimm daha doğrusu hayal ettim... Ve biliyorum ki mormonluk diye çok eski bir -izm in türkiyede taraftarları varsa hiçbişey kurtaramaz kadınları; ne sosyalizm ne de başka birşey

Eh bu da farklı bir bakış açısı tabiki... Zaten ataerkillik düşüncesi yıkılmadan hiçbir siyasal sistem bunu sağlayamaz. SSCB örneği gibi... Bunun için önce ataerkillik daha sonra kapitalizm yıkılmalıdır kadınlar için.

Ancak bir yönden de kapitalist ilişkiler içerisinde ataerkilliğin yıkılması çok zordur. Bunun için de ilk önce kapitalizm yıkılmalıdır.

Ki bence de mantıklı olan ikincisidir...

Uzulerek katiliyorum cunku kultur kolay kolay degisen bisey deildir, kadinlarin su anki durumu anarchist_hippy le de konustugumuz gibi kulturel faktorlerin de sayesinde bu durumda olmalaridir, yani ornegin ataerkillik.. teknologi. bilim ya da rejimler ne kadar ilerleyip degisse de ne bir ingiliz ingiliz olmaktan vazgecer ne de bir turk bir turk olmaktan ve bu da bazi olgularin kisirdongusune yol acar ve ataerkilligin surekliligine...

İşte senin de dediğin gibi bir türk türk olmaktan vazgeçmez..Bunu daha bireyselleştirip şunu da söyleyebiliriz bir erkek anladığı erkeklikten vazgeçemez.yani ona gösterilen şımartılan erkek çocuk rolünden.Çok kötümserim ben bu konuda.. Hele ist da bu kötümserliğim katmerlendi..Paran varsa bir kadın olarak saygı duyuluyosun toplumda.
Devam edersem şöyle bir şey suncam... Zaten sayı olarak da bir azalma sözkonusu.Bir toplumda kadınların azalması demek sadece üreme bakımından sorun teşkil etmez Gelecek erkeklerin elinde .. Her taraf erkek dolacak ve o zaman bakalım neler olacak

Bence uzun vadede, ancak ve ancak sadece eğitim ile olabilir. Ama dediğim gibi sadece ataerkillik değil, kapitalizm'in de düşmesi ile.

Bu arada İstanbul'dan nefret ediorum artık. Bence yaşanacak en son yer. Güzelim Ankara dururken ;) ...

Bence erkekler çoğalsın. Kadınlar azalsın. Böylece insanoğlu da yok olur... Hoş olur ;)

Geri