Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

xtarantula demiş ki:
bu arada;

parmak bass mı pena bass mı?...ve neden tercihiniz bu?

pena bu kadar mı lanetli?onu merak ediyorum

şahsen ben daha çok parmakla çalıyorum. Ama kesinlikle pena kullanmanın gereksiz olduğunu falan düşünmüyorum, ya da "bas parmakla çalınır" gibi bir düşüncem yok. Hatta pena kullanabilmek için evde çalışmalara başladım.

Pena ve parmak çok farklı soundlar üretiyor. En güzeli yerine göre kullanmak derim.

ben performanslarda hiç pena kullanmadım ama bazı soundları elde etmek için pena kullanıyorum çalışmalarımda. ellerimin yapısından dolayı hızlı hareketlerde ellerime kramp giriyor. onun için galibe konserlerde de kullamıcam.

selamlar
bir nevi gereksinimden bas almayı düşünüyorum. Bas gitarı seviyorum, hem bas konusunda da bir tecrübe sahibi olmak istiyorum. Yine de ana enstrumanım diyebileceğim bir alet değil, gerektiği yerde kullanabileceğim, evde de arada takılabileceğim bir alet istiyorum.
Sizce parmakla çalmaya kasmak olmazsa olmaz mıdır, penayla çalmakdan çok mu farklıdır?
Ve nasıl bir alet önerirsiniz?

ben parmakla çalıyorum soundlar daha yumuşak ve güzel geliyor zevkler ve renkler tartışılmaz ama 4-5 parmak 1 penadan daha fazla performans verir iyi çalıştıın zaman slapde atabilirsin ama penayla slap ne kadar olur onu bilmem sadece sert ve metalik seslerde kullanılırım penayı ama öncelik parmakda :D

dorlin demiş ki:
selamlar
bir nevi gereksinimden bas almayı düşünüyorum. Bas gitarı seviyorum, hem bas konusunda da bir tecrübe sahibi olmak istiyorum. Yine de ana enstrumanım diyebileceğim bir alet değil, gerektiği yerde kullanabileceğim, evde de arada takılabileceğim bir alet istiyorum.
Sizce parmakla çalmaya kasmak olmazsa olmaz mıdır, penayla çalmakdan çok mu farklıdır?
Ve nasıl bir alet önerirsiniz?

yo çok farklı degildir:> hatta elektro gitardan gelen birisi icin bas gitarın perdelerine ve tel aralıklarına alıstıgı takdirde penayla calmak cok büyük hız avantajı saglayacaktır..
ancak soundun tınısını tamamiyle degistirecektir,istegine olumlu cevap vermeyebilir yani..
bu biraz da sadece gereksinim duyulan sounda göre degilde hem istenilen sounda hem de kişinin calarkenki rahatlıgına,performansını verimli kullanabilme durumuna baglı diye düsünüyorum..
kişisel tercihim ise finger calmaktan yanadır..kolaylıklar herkese

valla dorlin bence elektrodan sonra giriceksen hele bass mevzuuna,ve hobi olucak diyosan,sen bilirsin ama parmak gerekmeyebilir derim...

benim zaten bu pena-parmak mevzuunu açma sebebim çevrem haricinde de basta penaya nasıl bakıldığımı görmekti...ve güzel de bi tepki yakaladım diyebilirim...neden dersen önceki yorumlarda da söylendiği gibi,parmak vaya pena almak istediğin tınıya göre tercih edeceğin bi yol..

ben trash ve death yaptığım için çok sert bi bass tınısı ve keskinlik istiyorum mesela..bu da sağlam bi kemik ton almak için elindeki güzelliği penayla tava getirmeni gerektiriyo :)

Jemokan demiş ki:
elektro için cep anfileri var acaba bass için varmı herangi bi bilginiz varmı bu konuda ben biras baktım ama herangi bişey bulamadım
bende aradım ama bulamadım en sonunda normal amfi aldım :D

bu arada acaba jazz manyetik ve 5 telii bi bass için ne kadar biritirmem gerekir ortalama bi fikriniz varmı???

Merhaba,

Yaklaşık iki senedir kendi çabalarımla ve kendi imkanlarımla sürdürmeye gayret ettiğim elektrik bas gitar çalma sevdam artık kendi kendimi geliştiremiyor oluşum yüzünden tıkandı ve bitme noktasına geldi ne yazık ki. Ve bu cidden beni üzüyor. Kendime olan güvenimi de kaybetmek üzere gibiyim.

Herneyse... Uzatmıyorum. Ankara'da yaşıyorum, öğrenciyim. Jazz-fusion, funk tarzı müziklere ilgi duyuyorum. Teori bilgim zayıf, müzik kulağım pek iç açıcı değil, ritm bilgim de ha keza bunların seviyesinde. Ankara'da beni caz armonisi, walking bass, slap bass ve sair alanda eğitebilecek ya da bir şekilde yol gösterecek birilerini arıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Haldun.

Re: piezo

anemininbascisi demiş ki:
arkadaşlar http://www.turkrock.com/ftopic22497-0-asc-0.html

sayfasında baya bir bilgi verilmiş piezo hakkında ama orada hep çift çıkışı olan elektro gitarlardan bahsedilmiş. Trb5pII de tek çıkış var. İyice karıştı kafam. Umarım bu gitarı kullanmış biri çıkar :)

Öncelikle gitarın hayırlı olsun 2-3 gün sora gitseydin trigona gitarı ben almış olcaktım :LOL: yani satmak istersen müşterin hazır :LOL:

Piezoya gelince ;

gitarın kendi tonunu ortaya çıkarır elindeki basta arka eşigin hemen altında bulunuyor yani tellerin çıkma noktasında... mesela elektro gitardan akustik gitar tonu elde etmek için kullanılır (bkz:john petrucci) tabi bass gitarda çok farklı bir sounda sebebiyet veriyor

aslında rock müzikte pek kullanacagını sanmıyorum genelde bunu kontrbas tonuna yakın oldugu için jazz ve türevi çalanlar örnegin walking bass çalarken kullanıyorlar yada agressive olmayan linelarda tercih ediliyor...

kolay gelsin...

ne yapmalayım

merhabalar arkadaşlar,
sizlerin yardımına ihtiyacım var

ben de şu an da 1 perdesiz 1 cort curbow 4 ve 1 ibanez edb-500 olmak üzere 3 bas var.sizce bunlar bar programı ve konserler için yeterli olur mu.adam gibi gidiyim bir fenden bir warvick ken smith vb bi bas mı alayım
yoksa gidiyim bir processor mi alayım ya da ikisini mi birden almalayım ya da bu işi bırakmalıyı mıyım ? ne yapmayalım lütfen yardım edin
teşekkürler

wittywit olay barda ne çalacaına göre de değişir ama benim gördüğüm kadarıyla ne yapıcaksan yap elinde bi ordu var derim...
sanırım istediğin tonları tam hedeften yakalayabilmek için processor alman yeterli olacaktır...(tabi şu anda tarzınla tonların uyuşmadığını düşünüyosan)

+ umarım ters ya da yanlış anlaşılmaz ama,albüm kaydı yapmıyosun,bar programı bu...fender yada warwick vb. kasman gereksiz kalır bence.sonuçta bar prog. demişsin..konserler içinse sen bilirsin derim,processor kurtarabilir sanırım eksik tonu.

bas gitar çalmaya heves etmiş bi kardeşnizim.bilgi toplıyorum bunun hakkında.sıfırdan başlarkene 2.el bi gitarla başlamak dahamı mantıklı olur şöyle 4 telli. şuan birtane basscollection bi marka var ve çokda uygun fiyatı.ne tavsiye edersiniz sıfır bi aletmi alayım yoksa acemi biri için 2. el iyi olurmu?

yards;

başlarken aldıgın gitar aslında önemlidir, coma ve entonasyon problemi olmamalıdır çünkü böyle bir gitarla çalışırsan kulağını kötü eğitirsin buda düzelmesi zor bir olay bence...

bass collection iyi bir gitardır (bendede 1 adet mevcut) fakat yinede bilen biriyle deneyerek al derim ben...

kolay gelsin...

wittywit;

bence idare eden 3 bas gitardansa canavar tek bi gitar daha iyidir...

ken smith falan yazmışsın o kadar da uçma ama ne bileyim fender iyi olabilir tabi çaldığın tarzada bağlı...

saygı sevgi...

xtarantula demiş ki:
wittywit olay barda ne çalacaına göre de değişir ama benim gördüğüm kadarıyla ne yapıcaksan yap elinde bi ordu var derim...
sanırım istediğin tonları tam hedeften yakalayabilmek için processor alman yeterli olacaktır...(tabi şu anda tarzınla tonların uyuşmadığını düşünüyosan)

+ umarım ters ya da yanlış anlaşılmaz ama,albüm kaydı yapmıyosun,bar programı bu...fender yada warwick vb. kasman gereksiz kalır bence.sonuçta bar prog. demişsin..konserler içinse sen bilirsin derim,processor kurtarabilir sanırım eksik tonu.

walla çok sağol kardeşim peki ne alalım prcessor

victorwooten demiş ki:
wittywit;

bence idare eden 3 bas gitardansa canavar tek bi gitar daha iyidir...

ken smith falan yazmışsın o kadar da uçma ama ne bileyim fender iyi olabilir tabi çaldığın tarzada bağlı...

saygı sevgi...

slm ilgin için sağol amaç uçma diil son gitarım olsun istiyorum sadece onun için alayım ve bitsin gitsin

wittywit,
pedal diyosan BOSS analog pedalları tercih et derim...tarzına göre isteyeceğin ton da değişecektir..
mesela bi BOSS DS-1 Distortion da alabilirsin DS-' Turbo Distortion da.GEB-7 Bass Equalizer da bayaa bi işe yarayacaktir,ama efekt için GT-6B Bass Effect Processor de isteyebilirsin

ama ne alırsan al,bunu gidip bilen biriyle "dene"...sonuçta sevdiğin tonu,efekti,özelliği sen bulmalısın

Geri