Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

murat_72 demiş ki:
arkadaşlar size bir sorum olucak!! ben roland cube 100 wat anfi almayı düşünüyorum genelde barda ve evde kullanıcam..kullanan arkadaşlar varsa bana yardımcı olsalar iyi olucak valla...performans alabilirmiyim yani istediğim tonları yakalarmıyım?? tşk

bende roland cube-100 var, son derece memnunum, diger emsallerine gore hafif ve rahat tasiniyo, ev ve bar icin ideal... acikcasi ampeqe param yetmedi hartke kick-back ile roland arasında kaldim ve roland kesinlikle daha iyi sonuc verdi... amfi uzerinde hazırda compressor, efektler ve bazı amfi modellemeleri mevcut... baya farklı tonlar yakalamak mumkun deneme yanilma yoluyla... compressor cok cok basarılı degil ama ise yaradıgı kesin....

ilginc ozellikleri var mesela istersen sadece kafa olarak kullanip baska bi kabine baglayabiliosun vs vs..

tabi kafanda nasıl bi ton var bilemiyorum ama roland iyi is cikarmis bence o kadar kucuk amfide daha fazlasi olamazdi zaten....

enjv demiş ki:
murat_72 demiş ki:
arkadaşlar size bir sorum olucak!! ben roland cube 100 wat anfi almayı düşünüyorum genelde barda ve evde kullanıcam..kullanan arkadaşlar varsa bana yardımcı olsalar iyi olucak valla...performans alabilirmiyim yani istediğim tonları yakalarmıyım?? tşk

bende roland cube-100 var, son derece memnunum, diger emsallerine gore hafif ve rahat tasiniyo, ev ve bar icin ideal... acikcasi ampeqe param yetmedi hartke kick-back ile roland arasında kaldim ve roland kesinlikle daha iyi sonuc verdi... amfi uzerinde hazırda compressor, efektler ve bazı amfi modellemeleri mevcut... baya farklı tonlar yakalamak mumkun deneme yanilma yoluyla... compressor cok cok basarılı degil ama ise yaradıgı kesin....

ilginc ozellikleri var mesela istersen sadece kafa olarak kullanip baska bi kabine baglayabiliosun vs vs..

tabi kafanda nasıl bi ton var bilemiyorum ama roland iyi is cikarmis bence o kadar kucuk amfide daha fazlasi olamazdi zaten....
evet dediğin gibi galiba bunu alıcam tşk..

bir calim sekli hakkinda soru sormak istiyorum, acaba bir trick i var mi diye.

genellikle 80'lere ait disko sarkilarinda, ve boyle oynak sarkilarda bass line lar su sekilde, bir oktav alti ile birlikte caliniyor;

-------9------9------5------5------
------------------------------------
----7------7------3------3---------
------------------------------------

Blondie nin Atomic sarkisini dinliyordum, onda da bass lar bu sekilde duyuluyor, fakat klibi izledigimde adamin tek telde caldigini gordum ( gorebildigim kadariyla diyelim )

Ben bunlari calmak icin kok notayi isaret parmagimla, bir oktav altini da orta parmagimla caliyorum, arpeji andiriyor yani.

Bunu calmanin olayi nedir ? Calis seklim dogru mu, insanlar boyle mi caliyor yoksa bu bir efekt falan mi bu 80 lerin disko sarkilarinda ?

---

Bir de ayri soru olarak, bazi kliplerde degisik tur bas gitar goruyorum ( UB40 ), bu bass in sap kismi, tel burgulari yok, sadece nut a kadar.

Bu tur basslara ne ad veriliyor ?

Şöle söleyebilirim adamın tek telde çalma imkanı yok gibi.Teli başka bi notaya çekmiş bile olsa arada 4 perde var...Büyük ihtimalle klip hilesidir.
Daha dorusu bi çok klipte kimse orjinalini çalmaz.Ölesine çalarlar...
Bu arada eğer sol el pozisyonundan bahsediosan seni tebrik ederim dünyanın en uzun parmaklı insanları arasındasın :) kolay olan kalın sese işaret,ince sese tercihe göre yüzük veya serçe parmak koymaktır.(ben serçe tercih ederim daha rahat olur çünkü..)
Sağ el pozisyonunsa kastın doğrudur.Bu zaten şarkıya ahenk kazandırıp gaz vermek için kullanılır.
Hala disko müziklerinde de kullanılır.(bkz.satisfaction)

arkadaslar..yardımınıza ihtiyacım var..bas pedal almayı düşünüyorum..distrortion/overdrive bişi..muse vb. şarkılar yaparken kullanmak için.. aklımda olan marka digitech xbd overdrive/distortion..önerebileceğiniz başka marka var mı?kullanan bir arkadas varsa anlatsın..

bir sorum daha olucak sizlere

whammy kullanmak istiorum..ne alabilirim..sadece whammy olucak wah diil..tekli pedal..nedir ne diildir yardım ederseniz sevinirim..

Blondie nin Atomic sarkisini dinliyordum, onda da bass lar bu sekilde duyuluyor, fakat klibi izledigimde adamin tek telde caldigini gordum ( gorebildigim kadariyla diyelim )

Kliplerde ben de inan neler görüyorum. Müziğin içinde envai çeşit nefesli çalgı var ama klipte horn section yok vs.. Genelde "playback" tabir ettiğimiz şeydir bu. :)

Bunu calmanin olayi nedir ? Calis seklim dogru mu, insanlar boyle mi caliyor yoksa bu bir efekt falan mi bu 80 lerin disko sarkilarinda ?

Ben de öyle çalıyorum ve doğru olduğunu sanıyorum. Efekt konusunda tamamen cahilim, o yüzden bilemeyeceğim. Ama dediklerin kısmen de olsa Octave pedalını anımsatmıyor değil.

Bir de ayri soru olarak, bazi kliplerde degisik tur bas gitar goruyorum ( UB40 ), bu bass in sap kismi, tel burgulari yok, sadece nut a kadar.

Bu tur basslara ne ad veriliyor ?

21r.jpg

Eğer bahsettiğin buysa, cevap Steinberger Hohner. :)

herkese merhaba, ben 17 yaşındayım(ocakda 18 olcam) ve öss ye hazırlanıyorum, öss den sonra bas gitara başlamayı düşünüyorum ve bu konu hakkında pek bi bilgim yok. Bana hangi gitarı almalıyım, amfi, pedal vs bilgi verebilir misiniz? Bi de avantajlarım, dezavantajlarım falan var mı? Bi de solağım.. Şimdiden teşekkürler.

ya sürekli benzer konularda soru soruyorum ama kafamda bi kararsızlık var sürekli..
3 yıldır elektro çalıyorum, yaşıma ve tecrübeme göre de iyi çaldığımı düşünüyorum. Şimdi basa geçsem ders almam gerekir mi, yoksa kendim halledebilir miyim?
Parmakla çalmak gibi takıntılarım yok, penayla tıkır tıkır çalarım :)

Merhabalar,
20thcenturyboy; Tavsiyem öncelikle pedal düşünmemen. Bas gitarı iyice özümsedikten sonra sesleri istediğin gibi kullanabilirsin. ;) Amfi olarak da şimdiden çok iyi birşey almanı tavsiye etmem. Çünkü her gün yeni birşeyler çıkıyor ve bugün çok iyi olan, "İleride de kullanırım." dediğin şey; ilerideyken baktığında farklı olabilir...

Torlin; ben doğrudan bas gitara başladım ve ders almadım. Sağolsun Ankara'da olan veya internetten tanıştığım basçı ağabeylerim yardımcı oldular gereken zamanlarda. Ayrıca; bas gitarı parmaklarınla çalmanı tavsiye ederim.

Reklam gibi olmasın ama konu hakkında ayrıntılı bilgiyi www.faanahtari.com da bulabilirsin. (Üyelik formunda "şehir, meslek, ilgi alanı" gibi bilgilerin boş bırakılması halinde üyelik onaylanmamaktadır.)

Saygılar,
U.

Niye basa geçmeye ihtiyaç duyuyosun ki 3 senedir elektro çalıosan?Piyasadaki basçı yetersizliğinden mi?
Şunu söyleyeyim.Hiç umduğun gibi olmayacak.
Bas gitar müzik temeli,elektro pembe panjurudur.Felsefeni deiştirmen gerekecek.
Bana göre basın farklılığı parmakla çalınması,o tonu parmakların vermesidir.....
Bende önce klasikle başladım basa geçtim ama bası baştan öğrendim.Yani pek etkisi olmadı.spider egzersizini yaparken parmaklarımın arası yarılıo sanmıştım.(perde genişliğinden dolayı)
Sen bilirsin ama.....Ben o kadar adam gördüm ki "ben klasik çalmıştım,elektro çalmıştım.Getirin sizin konserde bası ben çalarışm dien adamları..."
Bunların yenileri türemesin bence.....

Ya basa geçiyorum demek yanlış olur, ikisini bir arada yürütmeyi düşünüyorum. Tabiiki her an ikisine de ağırlık veremem, ama ikisini de bırakmam.
Dediğin türden adamlardan biri olmamak için bası öğrenmek istiyorum zaten, elektro birikimimle bas çalarım diyen adamlardan biri olmamak için.
Basa uzun sayılabilecek bir süredir merakım var (ki bu başlığı takip eden arkadaşlar arada bir sorular sorup çekildiğimi görecektir :p), üstüne bir de 3 kişilik gruplardan hoşlanmam ve basın vokale daha yatkın bir enstruman olması eklenince yeniden ilgim arttı.
Süper bir basçı olmak istemiyorum, sadece az çok bir bilgim olsun, gerektiğinde çalabileyim ve kendimi geliştirebileyim istiyorum.
Her basa geçmeyi düşünene küfür eder gibi cevap verilirse dediğin insanlar daha da türeyecektir ayrıca.

"Merhaba,
Sadece bir enstrüman üzerine yoğunlaşman, daha da başarılı olmanı sağlamaz mı?"
yazmıştım; ancak yukarıdaki iletiyi yanlış anlamış ve içeriği de ona göre yanlış vermişim. Forum yürütücü ve yöneticilerinden özür diliyorum bu konuda, üzerine ileti gönderilen bir iletiyi değiştirdiğim için.

Ben de başarılar dilerim. ;)

Saygılar,
U.

eXpert;
Doğru söylüyorsun. Ben de onun için sürekli kararsız bir moddayım. Arada bir gaza geliyorum, sonra yine duruluyorum :)

biggy;
Teşekkürler, eğer başlamaya karar verirsem inşallah bu doğru bir karar olur..

eXpert teşekkür ederim, ama pek tatmin olmadım burda istediğim sorulara yanıt alamıycam onun için özelden veya msnden falan konuşursak daha iyi olacak. Diğer arkadaşlar da bilgilerinizi esirgemezseniz çok sevinirim. Yardımcı olmak isteyenler özel mesaj atabilirler mi bana acaba?

ares75 demiş ki:
Sizce 5 ve 6 telli bass gereklimi,siz nasıl kullanıyosunuz bu bassları bide perdesizbass var tabi.

perdesiz bass için şunu söyleye bilirim türk sanat müziği gibi komalı sesler üzerinden (farklı makamlarda türk müziğine uyum açısından) bass çalınacaksa perdesiz olması kolaylık sağlar bununla birlikte türk-doğu müziğinin bass enstrumanı ud un yerini alabilir.(kanun,ud gibi doğu enstrumanlarının yanında bass gitar tecrübelerime dayanarak)
bunun yanında slap tekniğinde de ses fonksiyonunu artırabilir...

4+ tel gitarlar için yorumum:enstrumanı kullanan kişinin fiziksel yeterliliğinin yanında bass kombinasyonlarını kullanabilme yeteneği de çok önemli.
ama nasıl alışırsan öyle gidersin diye de birşey var.4 tel bass her şekilde(slap tekniği hariç)yeterli olmakta.

pedal v.s. aksesuvar için:bir yere kadar pedalsız gidersin. ihtiyacın olmaz.zamanla fazlasını aramaya başlar insan. işte o vakit bass için pedal vs. araçlar insanı doyurabilir...

metronom bence çok gereksiz.elinde bilgisayar denilen birşey var.bilgisayar programları sayesinde metronomun verdiği tik tak sesi yerine envai çeşit ritm imkanı var.

BİR BASÇI İÇİN EN ÖNEMLİ HUSUS bir grup ile çalmaktır.her enstruman insana birebir de zevk verir. bass gitarın zevki ise çok enstruman ile birlikte çalınca çıkar.o tat bambaşkadır.

bass gitarsız grubun müziği soğukta çırılçıplak gezen insana benzer...

roland 100cube ve boss gt-6b

slm arkadaşlar

ben önümüzdeki hafta roland 100cube ve boss gt-6b alıcam
sizden kafamı karıştırmanızı istiyorum
öneriniz var mı başka ne alabilirim
teşekkürler

maddunya metronom nasıl gereksiz ben onu anlamadım bence herkezin metronomla çalışması gerekir asıl metronomsuz çalışmak boşa kürek çekmekden ibarettir. METRONOM ŞARTTIR! metronomsuz çalışılırsa zamanlama ve ritm kaçırma gibi olaylar la karşılaşılır parçada alakasız yerlerde yavaşlama ve hızlanmalar olur grup uyumu bozulur. metronom temel taştır metronomsuz çalışmayın arkadaşlar

Geri