Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

yussuf demiş ki:
seLam herkese...ben acemi sayiLabiLcek bi basciyim,
5 string
kuLLaniorm,konyada pek guzeL aLet buLamadigim icin buLdukLarimin arasinda en iisi oLan Washburn XB-125'i aLdim,memnunum da aLetten,bi de kuck bi Amplifier'im war Stagg marka,isimi goruyorLar yaLnz benim birkac sorunum war=ben 2 sene once grupLa birLkte caLiyordum fakat ara werdik oss fLn,ki ztn kendi basim yoktu,gitar teknigim ii oLdugu icin parmakLa tab caLisarak caLiyordum,smdi basi aLdim fakat bircok seyi tam oLarak biLmiyorum acikcasi,bana yardimci oLabiLecek arkadas warsa pm atsin Lutfen

5 TELLİ bass demek!
şu türkçeyi ne zaman konuşmayı öğrenicez? bu arada kazıma selam!

youtube a gir bass vidyoları arasında gezinti yap bence çok yararlı ve ilginç şeyler öğrenebilirsin ordan onun dışında bir metronom edin mutlaka metronomla çalış, mutlaka notaların yerlerini iyi bil gamları öğren, tuşen ve elinin gitar üzerindeki hakimiyeti iyi olsun bunun içinde youtubadaki ünlü virtözlerin vidyolarına bakabilirsin. parçaları kulakdan çıkarmaya çalış en son çaren tab bakmak olsun. umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Nurhat Şensesli zaten Türkiyenin en iyi basscılarındandır bende bu vidyoyu gördükden sonra bass anlayışım değişmişti :D şimdi nota okuma ve metronom kasıyorum umarım bizde bi gün böyle olabiliriz :) hakkını vererek yapan saygın insanlardan biri

arkadaşlar Alanya'dan yazıorum :) sitede yeni olduum kadar Bass Gitar'dada yeniyim... Belki bunun gibi bir sürü post görüyorsunuzdur umarım ben sonuncusu olurum konuya gelelim...

Ben yaklaşık 2 ay önce kadar Bi Washburn T15 Taurus Bass Aldım 5 String ilk 1 ay bi arkadaşımla hem parmak hem geyiine parça çalıştık sonra arkadaşımdan ayrılmak zorunda kaldım çünkü bi başka baterist arkadaşım onuda tanıdıı için ilerde yarı yolda bırakacaını fln sölemişti ondan bende ayrıldım bizde yakında arkadaşımla çalışmalara başlıcas we parmak çalışmalarına dewam ediorum şu son 2 haftadır ara werdim üzerinize afiyet 5. teli koparttım...
benim bi kaç ricam olcak tabi elinizde kaynaklar warsa...

1. ben şu notaları nerden öörenebilirim??
2. Bu şarkı tablarında hep 4 tel üzerinden gösterilio şarkıların 5 tellik tablarını nası bulucam...

Teşekkürler
Sevgi&Saygı

5e cevirmene ne gerek var abi?:>
senin sahip oldugun 5 telli gitarda da o gosterilen 4 tel mevcut zaten..sadece bunlara ek olarak en üstte bir kalın si telin var..
şarkı 4 tel gosteriliyorsa muhtemelen orjinalinde de 4 telli bir çalım sözkonusudur ama zenginleştiririm vs dersen aynı notaların kalın oktavlarını 5inci telinden yararlanarak kullanabilrsin veya armonik ıolarak genişlik yaratabilirsin..kolay gelsin..

peki Gp normalde trial elinde süresizi olan warmı?.. nerden bulabilirm?

@dnt_b_nlve
o aklıma gelmemişti teşekkür ederim kardeş

Arkadaşlar ben de bir 4 telli ve bir 6 telli bas kullanıcısı olarak, 6 telli basın solist basçılar için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Eğer grup basçısıysanız 4 telli genel olarak yeterli olacaktır fakat pek çok pozisyon, geçiş kolaylığı ve dolduruculuk açısından ben de B telinin gerekliliğine
inanıyorum. Pek çok şarkıda da B telinin sesini duyuyorum ve inanın o notaları bir yüksek oktavdan 4 telli bas ile çalmak aynı hissi vermiyor şarkı içinde. Bu nedenle eğer solist değilseniz bence en optimal ve kullanışlı bas gitar 5 tellidir. Tabi ki bu 6 telli çalmayanlar solist olamaz anlamına gelmiyor. Perdesiz basın ise ses zenginliği, geçişlerdeki hissi apayrı bir lezzet, bu lezzet bence asla fretless simulatörlerle yakalanmıyor, tabi bir de unplugged çalarken akustik basın verdiği keyfi de unutmayalım. Tüm bu enstrumanlar doğru müzik tarzıyla ve doğru aranjelerle muhteşem keyif veriyor ama yinelemek istiyorum genel kullanımda bence en optimal olanı 5 telli bas gitardır.

bence tel sayısı tamamen renk ve zevk meselesidir. bende 4 telden başka gitarla çalmam. mesala 5 telli çalan çoğu basscının B teli herzaman parlakdır çünkü az kullanılır. gine bir nebze pozisyon zenginliği sağlar fakat B deki notalar çok boğuk bana göre. örnek olarak victor wooten stue hamm gibi virtöz basçılarda 4 tel kullanırlar. tel sayısı tamamen zevk işidir 12 telli bassların bile mevcut oldunu düşünürsek optimal tel sayısı diye bir şey yoktur. kişinin enstürümana hakimiyetidir önemli olan

Bu fat fingerler işe yarıyor mu? bili mili shehan bile kullanıyor. Saptaki ağırlık tını uzamasını ne kadar etkiler. Fender basların sırrı burda mıdır?
091100001_c.jpg

Arkadaşlar bir yerden ikinci el yamaha bass gitar buldum.Aletin üzerinde hiç bir model yazmıyor sadece sapın üzerinda yamaha yazısınının altında nippon gakki co.ltd yazıyor. Made in japan;bu bass nasıldır ben bass gitar kullanmıyorum yanlız iyi birşeydir diye almayı düşünüyorum
ögrendiğim kadarıyla 10-15 yıl arasında bir gitar çok temiz
neredeyse hiç kullanılmamış fiyatı 600 ytl istiyor deger mi sizce?Acil yardımlarınızı bekliyorum.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

papirus demiş ki:
Arkadaşlar bir yerden ikinci el yamaha bass gitar buldum.Aletin üzerinde hiç bir model yazmıyor sadece sapın üzerinda yamaha yazısınının altında nippon gakki co.ltd yazıyor. Made in japan;bu bass nasıldır ben bass gitar kullanmıyorum yanlız iyi birşeydir diye almayı düşünüyorum
ögrendiğim kadarıyla 10-15 yıl arasında bir gitar çok temiz
neredeyse hiç kullanılmamış fiyatı 600 ytl istiyor deger mi sizce?Acil yardımlarınızı bekliyorum.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

sen burdan yardım için mi sordun bunu, yoksa millet atlasın sende gitarı sat diye mi? Uyanık insan seni :LOL:

Geri