Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

DELİBASSCI,ben bi arkadaşımda olması sebebiyle MUSICMAN STINGRAY'i baya bi deneme fırsatım oldu.Gözlemlerim şunlar;
1-sap çok rahat
2-ton tam funk tonu ama "growl"diye tabir edilen sound çıkıyor aynı zamanda yani hafif sert ve hacimli bi ton rock içinde ideal,biraz funk/rock tonu diyebiliriz
3-Manyetiğin çıkışı çok yüksek diğer bizim 3 bass'ı bastırdı.Ama şöyle bir dezavantaj olabilir fazla gain'den dolayı kimi sistemlerde distortion yapabilir.
4-eq'su güzel bi çok ton çeşidi çıkarman mümkün.
Bence MUSICMAN diyosan stingray'i dene,güzel bass.
Son olarak deneyip al yinede derim,çünkü standartlar bass'dan bass'a kimi markalarda değişebiliyor.Mesela dün Kenan abi'de IBANEZ K5 tamir oluyodu.Ibanez'in signature modeli ama KORE yapımıydı ve berbattı işçiliği ve seçilen ağaçlar çok şaşırdım çünkü aynı modelin japon üretimi çok güzeldi.Bass alırken 2 kere düşün 2 kere dene paranı 1 kerede öde:)sevgiler...

IBANEZ konusuna gelirsek,Japon üretimleri tercih edilmeli bence,uzak doğu üretimleri çok alakasız olabiliyor.Üst modeller tercih edilebilecekse şu yavrulara bi bak derim:)
IBANEZ SR905
sr905.jpg

IBANEZ SR1005E
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=SR1005EFM
IBANEZ SRX705
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=SRX705
IBANEZ BTB1205E
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=BTB1205E
IBANEZ DWB35
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=DWB35
IBANEZ SR505
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=SR505

Bassclef demiş ki:
Metal basçılığı ben de yapıyorum şu an, ne kadar zahmetli olduğunu bilirim (Koray Knigtmare'de çalıyordun sen de değil mi?)

Evet evet, şimdiye dek çaldığım en sert müzik, ama ne yalan söyleyeyim çok keyifli; bir de elemanların birisi liseden arkadaşım (Bülloween!!! :D ), ayrıca hepsi işi ciddiye alıp iyi tonlarla vb. profesyonel yapmaya çalışıyorlar işi... metalin sıkıntısı hep amatörlerin, müzik görüşü sahibi olmadan çala gitar (çala kalemin müzik versiyonu, şimdi uydurdum :D ) kafa göz yararak çaldığı bir müzik olması...Knightmare işin en iyisini yapmaya çalışıyor, şimdi bir de Avrupa'da toplama bir albümde kaydımız yayınlandı, işler iyice hızlandı... bir de benim Judas Priest, Helloween vb. sevdiğim düşünülürse Knightmare besteleri tam kıvamında geliyor :D :D

Teknik olarak çoğu kez parmakla değil slaple çalıyorum.... Can farketmiştir Tenedos'ta; baş parmak ve işaret parmağın pena benzeri kullanıldığı nüanslı bir slap yaklaşımım var; onun eksersizi gibi oluyor parçalarda çalmak... özellikle yüksek metronomlu parçalarda çok keyifli oluyor :D :D :D

Ares pedalla ilgili cevapların icin tesekkürler. Benim de sağ el 3parmak (sağlaklar icin) calama ilgili sorunum var. Söyleki: ben sol el 1,2,3,4 giderken sağ el 1,2,3,2,1.. seklinde, sol el 4,3,2,1 diye giderken sağ elde 3,2,1,2,3.. seklinde calıyorum (anlatabildim galiba:) . Simdi sorun gözükmüyo burda fakat sol elde 1,2,3,2 diye üstten asaga inerken takılmalar falan yasıyorum. Asagıdan yukarı 3,2,1,2 giderken ise süper, cok rahat oluyo. Acaba uyguladıgım teknik mi yanlıs yoksa fazla calısmadıgımdan mı kaynaklanıyordur? Yani baya bir kasarsam teknik otururmu? 3parmak calma nedenim aslında sol elimin üst kısmı 2parmakla bisüre caldıktan sonra agrıması ve elimin kitlenmesi birnevi.

Simdi bir standardı/optimumu varmı bu sağ el 3parmak tekniginde, yada istedigin gibi takıl ama sunu sakın yapma durumu varmı?

Kimileri sağ el 3,2,1... calımını öneriyor. Ama sol el 1,2,3,4, giderken bu bana cok ters geliyor. Sol el düz sağ el ters gidiyor gibi:) arkadaşlar öyle yada böyle buna kasılması gerekiyorsa cook gec olmadan bende o teknige calısayım. Zaten baya gec oldu benim icin:( Önerilerinizi bekliyorum..

Finstin'e:

3 parmakla çalmak konusu bence çok da kesin tanım ve standartları olmayan, %100 doğrusu kesin söylenemeyecek bir konu... ayrıca ne kadar gerekli olduğu da tartışılabilir (Jaco ve birçok efsane isim iki parmakla da idare edebilmiştir :D :D )

yazdıklarım yerine ulaşmayabilir ama genel olarak birkaç şey söyleyebilirim sana:

-sağ el tekniği ile sol el ayrılmış olmalı, sağ el tekniğin sol elden bağımsız olmalı. Sağ el gücü, yeterliliği vb. sol elle çaldıklarından etkilenmemeli (ssağ-sol pozisyon koordinasyonu dışında!!)
- teller arasında geçişte parmak seçiminde çalmak istediğin şey önem kazanıyor... inişte ve çıkışta çaldığın notalara göre telden tele aynı parmakla geçmek ya da kullandığın 3 parmak stilini değiştirmen söz konusu olabilir (pozisyon koordinasyonu, burada tam anlaşılmamış olabilir ama göstererek yerini bulacak bir nokta ne yazık ki!!).
-ne çaldığını bilmiyorum ama çoğu müzik için sürekli homojen bir 3 parmak kombinasyonu kullanmaya gerek yoktur... benim bu konudaki görüşüm ve tecrübem, her parmağın tuşe farkı nedeniyle tonunun farklı olduğu, bu nedenle de o ton istendiğinde parmağın kullanılması gerektiği yönünde... yukarıda yazdığım ekzersiz de kombinasyon tonlarını duymak ve geliştirmek amacına yönelik.
-iki parmakla normal tempolu parçalarda kasılıyorsan, büyük ihtimalle tekniğinde bir sorun vardır. bunun üzerine gitmen belki de daha önceliklidir.

sonuçta tutuşunu, tekniğini görmeden, çaldıklarını bilmeden, yapmak istediğini anlamadan sorununun ne olduğunu ve ne çalışman gerektiğini söylersem, yanlış yönlendirmiş olurum (ki bu herkez için geçerli). umarım yazdıklarım faydalı olmuştur. :D

Merhabalar.. Suan Basscollection sb310 kullaniyorum. Genel olarak memnun olmakla beraber gitara yeni eklemeler yapmayi dusunuyorum. Aranizda daha once bu enstrumani kullanmis yada bu enstruman hakkinda bilgisi olan varmi? Bilgilerini paylasirsa sevirim.
Bir diger konu ben solak bir bas gitaristim. Istanbulda istedigim gibi enstruman bulamiyorum. Ozel yaptirmak istiyorum. Tavsiye edebileceginiz isim yada kurulus varmi? eger biliyorsaniz (adres,email,tel) özel mesaj olarak yollarsaniz sevinirim. Saygilar

Gitanzi'ye:

Nasıl bir değişiklik düşünüyorsun bilemiyorum ama bu tarz baslarda pahalı modifikasyonlar yapmak yerine satıp genel olarak daha iyi ağaç ve elektronik sistemine sahip bir enstrümanı alman bence daha uygun olacaktır.

Solak bas bulmak zor gerçekten...yine de İstanbul'da bulmak ya da ısmarlamak daha kolay olacaktır çoğu yere göre ... Ankara'da Evrensel müzikte Kenan, müzik aleti yapımı ve tamiri konusunda adı bilinen bir ustadır, benim tüm modifikasyon işlerimi özenle yaptı.... İstersen telefonlarını yollayabilirim, ama şu an bas gitar yapmaya vakti olup olmadığını bilemiyorum...bir de İzmir'de bir ustanın methini duyuyorum, hatta yaptığı baslardan birisini çaldım, gayet başarılıydı... ne yazık ki onun adına ya da ulaşım bilgilerine sahip değilim...

Kolay gelsin :D :D

FINSTIN,Bi kitap önereyim sana sol el çalışması üzerine gibi gözüküyor ama tamamen sağ el sol el kordinasyonuyla alakalı,kitabı çalışırken sol el tekniğinide oturtabilirsin.
http://www.bassbooks.com/shopping/shopexd.asp?id=30
Bunun dışında GARY WILLIS'in videosunda çok güzel açıklamış ayrıca görerek oturtabilirsin sağ el tekniğini.İnternetten de kolayca bulup indirebilirsin:)Videonun adı GARY WILLIS "PROGRESSIVE BASSICS"
3 parmak veya 2 parmak konusuna gelince,bu kişisel tercihdir ve gereklilik veya ihtiyaçla alakası yoktur.Evet JACO 2 parmakla çalmıştı ama biçok basscı da 3 parmak tercih ediyor hatta BILLY SHEEHAN bazen 4 parmak çalar:)
Bu seçime göre tekniğiniz ve tarzınız oturur,JACO 2 parmak çalardı çünkü onun stili ve tekniğinde bu gerekliydi başka türlü çalan bi basscı için ise bu tam bir sorun olabilir:)
Bi de Bass çalarken bizim kullandığımız kaslar bileğin ve dirseğin arasında dirseğine daha yakında duran kolundaki daha etli kısım.Bass çalarken bileğini mümkün olduğunca düz tut ,bilekten kırma.Çünkü bilekten kırdığın zaman güç kaybı yaşarsın ve kasılma olasılığı yükselir,umarım biraz yardımı olmuştur.Sevgiler...

Ares75 demiş ki:

3 parmak veya 2 parmak konusuna gelince,bu kişisel tercihdir ve gereklilik veya ihtiyaçla alakası yoktur.Evet JACO 2 parmakla çalmıştı ama biçok basscı da 3 parmak tercih ediyor hatta BILLY SHEEHAN bazen 4 parmak çalar:)
Bu seçime göre tekniğiniz ve tarzınız oturur,JACO 2 parmak çalardı çünkü onun stili ve tekniğinde bu gerekliydi başka türlü çalan bi basscı için ise bu tam bir sorun olabilir:)

Burada senin de anlatmaya çalıştığın gibi "kişisel" gereklilik ve ihtiyaçla direk ilişkisi var 2 ya da 3 parmak kullanımının...

Ares75 ve Koraye ' e tesekkurler. Ankara li kenan ustanin methini bende duydum. Bizim cemil ve ulas in baslarini o yapmisti.
Ares bu TRB1005L yi satan Panmusic veya Trio muzigin adreslerini verirmisin biliyorsan yada tarif edebilirmisin? Ankaraya gidicem saten 7 martta. Saygilar

GİTANZİ,tabi veririm.Şunu söyliyeyim yanlız ellerinde yok TRB1005L ama 1 ay içinde getirirler sipariş verdiğin taktirde:)YAMAHA'nın distribütörü adamlar çünkü.
PANMUSIC:
Meşrutiyet Cad.Hatay sokak 8/A
Kızılay Ankara
Telefon:0 312 425 77 67
TRİO MÜZİK:
Meşrutiyet Cad.Hatay sokak 9/A
Kızılay Ankara
Telefon:0 312 419 81 77

Kenan abi çok güzel yapar eğer özel yapım bi bass istersen ama 1 sene falan sürebilir bitmesi:)Aşırı meşgul bi adam,Türkiye'nin dört bi yanından kabe'ye gelir gibi müzisyen geliyo adama:)Umarım güzel bi bass'ın olur,sevgiler...

ares75, öncelikle tesekkur ederim dostum. Evet kenan la bir arkadasim araciliyla gorustum adam 1.5 sene dedi trb6 kasali ozel yapim solak bir bassa. Valla beklenir eger guzel yapicaksa. Simdilik trb5 i alalim gitmiskende kenana siparis verelim bari :)

Eywallah,yanlız tuşe ağacı olarak ne koyduracaksın abanoz bulunmuyodu biaralar,gül ağacı diye yine gül familyasından bi ağaç var o bulunuyodu onu koyuyodu onunda tonu pek hoş değildi hemde görüntüsü kötüydü.Bi sor tuşe ağacını yoksa elinde ağaç bulmaya çalış.6 telli için manyetik durumuda var tabi.Onun dışında işçiliği ve kalitesi yüksek bi bass'ın olur emin ol.YAMAHA trb1005L'e gelince solak alternatifi çok az bulabileceğin en iyi solak bass bu bence,ayrıca ben normal modelini denedim hoşuma gitti,internetteki diğer yorumlarda olumlu.Kısacası tercih edilebilir güzel bi bass,sevgiler...

Agac olarak cocobolo, imbula yada koa düsünüyorum. Tabi kenan la konusmak lazim. Ya nedir bu TRB1005 methin senin:p. Valla gidip deniycem, ben warwick corvvete filan dusunuyordum ama cok met ettin bakicam. Bu arada Mayis ayinda Almanyada bass guitar fuari aciliyormus. Tam tarihini ogrenip yazicam sizlere..
Alamanyada tanidik varsa kacirilmiyacak bir firsat:)
Saygilar..

ben bas calmaya yeni baslıycamda soyle ogrenmek ıcın ucuz bı bas arıyorum bana ne onerırsınız?sımdıden cevaplarınız ıcın tesekkurler.

Ayırabileceğin bütçeyi de yaklaşık yazabilirsen daha çok yardımcı oluruz :D Aslında ucuz baslar genellikle oldukça düşük seviyeli olur, heves ve niyet konusunda kendinden eminsen ilk basın da olsa en ucuzunu hedeflememeni öneririm, güzel bir basla çok uzun süre çalabilirisn ayrıca :D

Koray,Ares ilginiz ve yardımlarınız icin tesekkürler. Ama kafam karıstı, dediginiz gibi yüzyüze onusmak lazım aslında bu konuda.

Son kararım: 2parmakta 3parmaga oranla cok daha yavas olmama ragmen, enstrumanıma daha hakim olmam nedeniyle 2parmakla calısmaya daha agırlık vericem. Koray senin de dedigin gibi koordinasyon olayı gercekten cok önemli, bunu 3parmakla saglayabilmek icin baya calısmam gerekecek temelden, ki tembel ve mesgul biri olarak buna zaman ayırmak yerine 2parmaga iyice adepte olmak daha mantıklı olacak. Artık bu sorunu kafaya takmayarak oturup calısmak lazım:)

Ares verdigin linklere giremedim maalesef. yine de saol belki buaralar bir sorun vardır. Garry willisi indirmeye basladım saolasın:)

Buarada tavsiye edeceginiz, videolar,gruplar, mutlaka dinlenmesi,izlenmesi,bilinmesi(örn.site) gereken önerileriniz nelerdir. 256ADSL bunun icin aldım bosa gitmesin. Konser v.s. (bunu yazmak burda yanlısmı bilmiyorum ama, emule bosa calısmasa iyi olcak:()

tesekkürler..

arkadaşlar meraba.uzun zamandır bende bu forumu takip ediyorum.gerçekten gzel ve yararlı bi çalışma.

benim siden şöle bi ricam var bende bas çalıyorum ama 3.5-4 yıl oldu.aslında onkadarda kötğü değilim sadece iyiyim.ama çok iyi olmak gerek.:=)...

bu konuda bana yardım edebilecek arkadaşlar var sa burda bana cevap yazarlarsa sevinirim.

ne bileyim birebir çalışma olur yada belki ayrım şehirlerdeyizdir sonuçta ben öğrenciyim.elinizde motod cd kitap felan varsa yada bunları nerden bulabileceğimi biliyosanız ve yardımcı olursanız sevinirim.
görüşmek üzere.herkese selam

Geri