Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Tesekkürler ares, yazmayı unutmusum anfimi zaten evde kullanıyorum. Sahne olayım falan yok henüz, olsada 150 watlık bir ampeg alamam dogrusu. Bu anfiyi bile zarzor borc harc aldım:) Ya isin aslı tabiki dedigin gitarlar cok güzel ve almak isterim fakat alacak durumum yok, yalnızca su anda kullandıgım washburn xb125 gitarımı kuzenim almak istiyor ve bende feedbackinden sikayetciyim biraz. Oyüzden yine alabileceğim fiyatlarda olan t25 var aklımda siimdilik, yada cort a serisi. oyüzden bi sorayım dedim sonuc olarak iyi markaları almam mümkün değiil maalesef:(

özel yapım baslar hakkında ne düsünüyorsunuz?, örnegin bir kensmith modeli yaptırsak nereye nekadara malolur? iyi yapılırmı?

tesekkürler simdiden..

slm herkese...:)
2 gün önce bir arkadaşımın kensimithini çaldımda sinirlendim vallaha...:)
mükemmel tonları var... insan üzülüyo bende niye yok diye :)
bu arada koray abi (83lü olduğum için abi diyorum, daha küçüğüm...) seni tenedos konserinde dinledim,
valla diyecegim tek şey önünde saygıyla eğiliyorum :) bu arada ares75 ve canıda unutmadan bide onların önünde saygı
duruşu yapayım :) (onlarda çok iyi müzisyenler, onlarida dinledim)..
başarılar....

Jaglar demiş ki:

bu arada koray abi (83lü olduğum için abi diyorum, daha küçüğüm...) seni tenedos konserinde dinledim,
valla diyecegim tek şey önünde saygıyla eğiliyorum

Teşekkürler, keşke kendini tanıtsaydın... yoksa şu en önde sahneye göre sağda oturan ikiliden biri miydin?

Bu hafta yeniden çalacağız Tenedos'ta... gerçi Roth-Azad bize bir başlık açtı ama buradan da duyurayım... :D :D

Ken Smith'ler çok iyidir tabii, çok çok dengeli, harmonikleri zengin... tabii fiyatı düşünürsen aslında öyle de olması gerekir.

Önceki mesajlarımdan birisinde de var ama ben genel olarak çok üst profili olmayan (çalış açısından değil iş açısından!!) basçılar için gereksiz buluyorum basa 4000 dolar harcamayı...
Ayrıca çoğu Türkiye'deki profesyonel ismin de ellerindeki ekipmanın sınırlarını çok da zorlamadığını (hatta hakkını vermediğini) düşünüyorum... hani bu işten çok ciddi para kazanıyorsunuzdur, tonal beklentiler o yöndedir (ki emin olun aslında çoğu prodüktör , ses mühendisi vb. de çok ayrıntılı dinlemez basa o değeri kazandıran özellikleri, genel işi iyi yapıyorsa tamamdır!!!) veya prestij meselesidir enstrüman bir anlamda; bu durumlarda bence anlam kazanır. Onun dışında enstrümanda kişiliğini yeni oturtan, tarzını oluşturmak için çabalayan birisinin 3500-4000 (hatta daha yüksek) dolarlık enstrümana ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum :D hani çok parası olan birisi alır, ona birşey diyemem ama sahneye şu kadar paralık aletle çıkıp da kötü ton çıkaranlara ben ayrı bir anlamlı gülerim :D maalesef bu da sık karşılaştığım birşey :!: :!:

Bence kişisel ton tercihleri, teknik özellikler oturduktan sonra istenilen şey bilinerek alınan enstrüman çok daha yerinde, ekonomik ve anlamlı olacaktır ve iyi tınlayacaktır. :D :D

Finstin'e şunu söyleyebilirim: örnek olarak mesela bir Ken Smith yaptırsan iyi yapılır, çok çok iyi olur, kesin memnun kalırsın ama Washburn'un üstüne 1500-2000 dolarlık Ibanez Warwick vb. çalsan ve ihtiyaçlarını belirlesen daha iyi edersin, hem de Ken Smith'i kötü amfilere girip rezil etmezsin (arada kalan parayla güzel de bir amfi almış olursun çünkü :D )fiyatlar için nete bakabilirsin bu arada...

Genel olarak da özel yapım baslara geçmeden belirli tarz basları (jazz bass, precision, Ibanez-Yamaha, Warwick vb. vb.), ağaç ve manyetik özelliklerini tanıyıp kişinin tercihlerini belirlemiş olması gerektiğini düşünüyorum... :D :D

yeni bir prosesör almak istiyorumda.aslinda boss gt-6 bass var bitane ikinciel ama onun yerine amfi similatörlu bir behringer bass pro tercih edebilirim.çünkü riskli olabilir diye düsünüyorum. tan1madigim ve ayni sehirde olmadigim biri satan kisi

Ashebass demiş ki:
yeni bir prosesör almak istiyorumda.aslinda boss gt-6 bass var bitane ikinciel ama onun yerine amfi similatörlu bir behringer bass pro tercih edebilirim.çünkü riskli olabilir diye düsünüyorum. tan1madigim ve ayni sehirde olmadigim biri satan kisi

İstersen tüm mesajlara bir bak önce, bu konuda birşeyler yazmıştık...

İki seçenek var bana kalırsa burada ama pek de senin önerdiklerin değil :!:

Kısa ve öz olarak şöyle ifade edeyim:

1. Amfin var mı? varsa ikisini de alma, yerine güzel analog pedal efekt alırsın
2. Amfin yoksa ikisini de alma, biraz daha para biriktirip küçük de olsa iyi bir kombo al.....

derim :D :D :D :D :!:

herkese slm ben 15 yasındayım ve bass çalmaya yeni başladım.yeni başladıgım için bass ı ve amfi yi biraz dadik aldım. oscar schimidit 4, amfim ise stagg ve bu 2 sine ortalama 450-500 milyon harcamisimdir(en kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum).... herkes overdrive, pedal , efektör gibi şeylerden bahsediyo.bunların ne işe yaradıgını açıkcası cok merak ediyorum.. birde sizce bunları kullanmam için erken mi?

ASHEBASS,Sen bir gitarist değilsin ayrıca çaldığın enstrumanın yapısı gitardan çok farklı.Benim tecrübe ve bakış açımdan anfi simülatörü,processor bass'ın kullanımına , ses ve frekans özelliklerine uygun değil çünkü digital.Ben sana şunu önereyim,
İyi ton:kaliteli ağaç,iyi manyetik,iyi tel,iyi anfi ve eklersen eğer kompressor'den çıkar.Ayrıca iyi de görecelidir,mesela al sana bazı kombinasyonlar:
gövde swamp ash/tuşe maple
gövde alder/tuşe rosewood
göve mahogany/tuşe ebony
Şimdi bu konfigürasyonların hepsi iyi ama sen nasıl çalıyosun tarzın nasıl ve bunun sonucu nasıl bi ton bekliyosun,bunu ara gördüğün her bass'ı deneyerek.
Pedal konusuna gelince tek tek analog veya stompbox şeklinde pedal al,Biz basscıların çalım ve kullanım tarzına ve aradığı tonlara daha uygun.

Genel olarak burdaki herkese şunu derim;
Ağaçları ve ton özelliklerini öğrenin
manyetik markaları ve modellerini öğrenin
telleri alaşımlarını sarım türlerini öğrenin
Anfileri kabin ve speaker konfürasyonlarını ve bunların yarattığı ton karakterlerini öğrenin
ve bunları anlamaya başlayınca ünlü basscıları dinleyin ve bakın ne tür efektler kullanıyolar
zevkinize göre seçip alın.
Ağaç konusunda umarım yardımı olur alttaki linki bi tıklayın,sevgiler...

http://www.warmoth.com/bass/options/options_bodywoods.cfm

KorayE cevabına/ilgine tesekkürler, öncelikle sunu söyliyim aslında kensmith yaptırma falan niyetinde degilim. yalnıs anlatmıs olabilirim yada sen bunu bana degilde genel anlamda demis olabilirsin:) Valla gitara yüksek ücretler vermek demek benim icin ilkönce gitara gercekten hakim olmak, bir grupla birseyler üretebilmek, müziği anlamak nedeninden dogar (ters oldu cümle ama eminim anladınız:) Yani ben baslangıc seviyesinde bir bascı olarak, müziği anlamaya ve birseyler üretme cabasında bir insan olarak gitar ve ekipmanlarını yüksek ücretler ödeyemem maalesef (tabiki zengin olsam herseye para verirdim:) sizin ve ares75 in dediklerine bende aynen katıllıyorum. Ben suanki ekipmanımla (nacizane:) elimden geleni yapmaya birseyler öğrenmeye calısıyorum, burdan yazdıklarınızıda feyz alarak takip ediyorum. Ama basgitarı öğrenmekten cok baaska bir konu korkutuyor beni. Su alet edevat mevzusu....

Yani cevremde müzkle ilgili pek kimse yok, olanlarda pek anlamıyorlar bu islerden, yine ben netten birseyler öğrenmeye calısıyorum. Ya mesela kişi agacların karakteristik yapısını bilmeli, manyetikleri bilmeli, telleri bilmeli... De nasıl??!!! Nerden?! :) jaz basmid karakterliymis mesela ama mid karakter nedir ve ben o karakteri seviyormuyum acaba? Jaco calıyor, ben onun tonunu sevmiyorum. Marcus yada diger jazz calanlaarı dinliyorum onların tonunu sevyorum, o zaman ben mid tonlarımı seviyorum,arıyorum??

Ben daha fazla karıstırmiyim, bu alet edavat mevzusu acaip kafamı bulandırmakta, bunaltmakta o yüzden elimdekine sükrediyorum ben, zaden kedi uzanamadıgı mırnav mevzusu hakim enim olayımda:)

Özel yapım basları merakımdan sormustum, eger aradıgım tonu birgün bulabilirsem, belki yaptırırız diye bikösede bulunsun bilgimiz dedim..

Bir müzik markete gittigimizde, birseyler calamadıgımız icin kaele alınmazken, nasıl aradıgımız tonu/gitarı/ekipmanı istediğimiz gibi calıp deneyemeden bulabiliriz, bunun en kolay yolu nedir? Nette agacların, manyetiklerin, tellerin, seslerini alabilecegimiz siteler varmı, ve bunlara güvenebilirmiyiz? (mesela bir manyetik iyi bir agacın üstüne calınmıstı, efektler eklenmistir süper geliyodur sesi, fakat biz denersek gitarımızda hüsran olabilir sonuc:) Valla böyle siteler varsa kimsenin suratını/agzını (marketleri kasten) cekmemis oluruz. Tabi en büyük yardımlarda sizin gibi isi gücü arasında vakit bulup forumlarda yardıma zamanını ayıran abilerimizden/arkadaslarımızdan geliyor (allahtan varsınızz:)

KorayE ankaraya gelir gelmez dinliyecem sizi, 3-4 ayda bir geliyorum, yani yaza ordayım umarım calıyor olursunuz.

Forumu cok sisirmis olmak istemem, hatamız varsa affola..

Finstin'e:

Güzel ve önemli şeyler yazmışsın gerçekten, eline sağlık :D :D

Çoğumuzun müziğe başladığı ilk zamanlarda daha yoğun olan ama aslında hayat boyu devam eden soruları, şüpheleri aslında bunlar....

Ben senin yazdıklarına başka eklemeler de yapayım önce:

İstediğin kadar paran olsa ve diyelim ki birisinin tonu senin dünyada en çok istediğin ton olsa; gitsen aynı marka, model herşeyi alsan ne olur dersin? Aynı ton çıkmaz; herkezin çalış biçimi, tuşesi, dokunuşu farklıdır :D

Peki diyelim ki yine kendine en uygun aletleri buldun bir şekil, iyi kötü aldın (mesela bu benim durumuma oldukça uyuyor aslında!!).... peki her yerde, yani farklı mekanlarda, her konserde, kayıtta vb. her zaman istediğin aynı ton çokıyor mu? Hayır, çünkü mekanın özellikleri, monitörler, ses düzeni gibi elinde olmayan ve olamayacak faktörler de işin içinde.... hadi varsayalım bunların hepsini kontrol altına aldın; ya kişisel algı ne olacak? her gün enstrümanından aynı sesi mi duyuyorsun? Bazı günler daha bir güzel, ilham verici, bazen ise ölü, ruhsuz vb. olmuyor mu? söylemek istediğim senin duyuşun ve algın da değişiyor, sabit değil :D ya da şöyle diyelim; senin kafamda öyle bir ton var ki, herkezinkinden farklı; herkezin sevdiklerini sen sevmiyorsun, senin sevdiğin şeyin de aslında ne olduğunu anlatamıyorsun....

Eh şimdi diyeceksin "ne yapalım, oturup ağlayalım mı?, güzel ton çıkmaz mı".... çıkar tabii, zaman içinde sen öğrenip uyguladıkça istediğin şeye daha çok yaklaşırsın (bu sefer de güzel tanımların ve algın değişir aynı zamanda!!!)

Neyse felsefeyi keseyim de pratik şeyler yazayım biraz....

Şunlara dikkat edersen ton konusunda daha bilinçli seçimler yapabilirsin:

- kullandığın basların markasına ve üzerindeki manyetiklere dikkat et. Mümkünse hangi ağaçlardan yapıldığını da öğrenebilirsin.
- çaldığın amfi, ses düzeni vb. nedir mutlaka dikkat et. Tonu oluşturan önemli basamaklardan birisi de budur.
- basın tüm kontrolleri (ton, volume, pickup blend vb.) ile oyna, manyetikleri ayrı ayrı dene, çaldığın her şeyi her ayarda çal. Bası çalarken amfideki ayarlara da dikkat et, birlikte amfi ayarlarını da değiştirerek çalmayı dene.

Bunları yaparak zamanla hangi bas ve amfiden nasıl bir ton çıkabildiğini kendi kulağınla duymuş, öğrenmiş ve tercih oluşturmuş olursun.

Ekipman hakkında yorumlar, yazılar kesinlikle yararlı olur, ama bir noktaya kadar!!! yazanın tercihlerini ve düzeyini bilemiyorsan, karşılaştırmalar yetersiz ise, yorumun kalitesi değil, sana uygunluğu değişecektir, sen de sonuçta SENİN hoşuna gidecek bir ses çıkarmayı umuyorsun. Onun için kendi zevklerine güven, bu güveni de deneyimle desteklemek için elinden geleni yap.... yazılan ve söylenenler hakkında SEN ne düşünüyorsun, bunu anlamaya çalış; mesela bir bası adamakıllı denediğinde onunla ilgili yorumları da oku; bakalım yazanlarla senin hissettiklerin uyuşuyor mu?.. böylece mesela herkezin mid bulduğu bir ton hakkında kişisel düşüncelerini netleştirebilirsin...

Ayrıca tonunu sevdiğin (ve sevmediğin) basçıların ekipmalarını da incele (önyargısız olarak, belki senin çalışınla daha güzel duyulacaktır aynı aletler!!!)....

Son olarak Erkan Oğur'un kendisine sürekli "nasıl çalalım, ne alalım, ne çalışalım" vb. sorular soran hevesli genç gitarcıya verdiği yanıtı aynen yazmak istiyorum:

"aletten güzel sesler çıkarın"

kafam çok karisti simdi. solak oldgm icin istedigim modeli her yerde bulam1yorum. denedigim modellreden tam verim alam1yorum. çunku denediklerim sag bass oluyor. diger mesajlari okudum ama ne önerirsiniz manual pedal konusunda.

Beyler,Lütfen yanlış anlamayın ama anladığım kadarıyla yeni yeni çalmaya başlamış basscılarsınız
bu sebeple iyi veya kötüyü ,sizin için iyiyi daha oluşturmadınız.Yani ilk kez şarap içen biri sadece sarhoş olur şaraptan anlamak ise yıllar alır ve tecrübeye dayanır.Ben 14 yıldır bass çalıyorum ve bilmediğim anlamadığım okadar çok şey varki:))Bu sebeple birçok değişik bass'la her yerde olabildiğince çok çalın,bir çok ve değişik tarzda grupta çalın sadece rock çalmayın!!,bi çok iyi müzisyen arkadaş edinin birlikte takılın.
Size şunu önereyim bilgilenme anlamında ben şahsen cehaletimi büyük ölçüde böyle attım:)
Amerikada aylık çıkan BASSPLAYER diye bir dergi var abone olun biçok şey öğrenirsiniz ufkunuz genişler emin olun.Yıllık 45 dolar(12 sayı)linki aşağıdadır,sevgiler...

http://www.bassplayer.com/

bassplayer hakkaten iyi bir dergi eskiden turkiyeye de gelirdi yabancı dergi satan yerlerde bulabilirdiniz ama cok az satildigi icin dunya dagitim(ismini yanlis hatırlıyo olabilirim) getirmekten vazgecti....
ben ilk carvin baslari orda gormustum(koraye'ye selamlar) hatta cekilisi vardi 2 tane carvin biri perdeli dieri perdesiz + eden head ve cabin veriyolardı.... yaslanmisiz yaww... bahsettigim sene 1996.... :?
ama ares in de dedigi gibi internetten abone olabilirsiniz.. kapiniza da gelir... aman dikkat edin posta kutunuzdan caldirmayin kiymetli evrak olur bunlar... :D

Beyler,Burda çok güzel bi ortam yakalandı acaba bi tür klüp gibi bişey mi oluşturulsa,insanlar buluşsa digital değilde analog konuşsak olması gerektiği gibi,bilmem ne dersiniz.

Jaglar-- rica ederim, o senin inceliğin :)
arkadaslar, genc arkadaslarımızın derdini ben daha iyi anlıyorum sanırsam, ben de 7 senedir bas çalıyorum ama 21 yaşındayım, aynı yolardan geçtim diyebilirim :), müzik marketlerde kaale alınmamak, ufak görüp sallanmamak vs. ama takdir edersiniz ki, boş gezen gayri ciddi birçok adam var, satış elemanları da kimin gerçekten müşteri olduğunu kavrayamıyor.
manyetik, agaç, ton,processor gerçekten insanın uykularını kaçırtacak cinsten problemler, mesela Warwick bubinga kullanıyor corvette modelinde, bubinga mid ve tiz karakterleri önde olan bir ağaç, yanlış anlaşılmasın tonlar çok güçlü (ki hafif tiz karakterli olması özellikle hoşuma gitti) Gitarı aldıktan sonra warwick hakkında daha geniş kapsamlı bir araştırma yaptığımda öğrenmiştim (ankara'ya warwick pek gelmiyodu, :), hemen atlamıştım, şimdi kıvılcımda satılıyor sanırım, ama kendi gitarımın rahatlığını ve tonunu kıvılcımda satılan üst modellerde dahi bulamadım, imalat yeri yüzünden olsa gerek). şimdi 15 yaşındaki bir adamdan, gidip kendine 3000-4000$ lık tesisat düzmesi beklenemez, ama Koray olsun Celal olsun bilgilerini paylaşıyorlar, ben sizin yaşınızdayken ( :) ), pek bulamıyordum böyle öğüt veren abiler, o yüzden dediklerini dinlemeniz iyiliğinize olur (tecrübe konusur).

şimdi gitar ve ton konusunda beğeniler olur, olmaz. ama şöyle söyliyeyim, tonda tuşenin etkisi ağacın etkisinden kat kat daha fazladır. (tabiki çok kötü bir gitarla çalmaktan bahsetmiyorum) o yüzden tuşeyi geliştirmeye bakın, o bilinç oturduktan sonra zaten, beğeniler, tarz vs. hepsi yerleşmiş olur. yani açıkçası biraz sabır :)

saygılar

Can öncelikle sağolasın:)Buarada Ankarada piyasada çalan genç basscılar arasında 1 numarasın,çalımını ve tonunu ayrıca insanlığını acayip beğeniyorum.Bi de yaşıtlarının alternative rock dışında herhangi bir ufkunun olmadığını görünce sana sevgim bir kat daha artıyo:)
Tuşe konusuna gelince temel mesele budur zaten zevkleri ve kişinin soundunu oluşturan temelde budur.Yanlız şöyle bi durumda var eski bass'ımdaki ve şimdiki bassımdaki tuşem farklı yani yeni bir enstruman benide yeniledi diyebiliriz ayrıca bi de perdesiz var ondaki tuşemde daha farklı.Özetle tuşe soundu değiştirir doğru ama verdiğin o dokunuşa aldığın tepkide önemli,yani bi şekilde zincirleme gidiyo olay:)Sabır konusuna gelince işin özü odur zaten:)sevgiler...

Degerli abiler-arkadaslar nasıl anlatsam dedikleriniz,bilgileriniz beni gayet doyurdu. Müteşekkirim. Her kelimesine katılıyorum söylediklerinizin, daha ne yazabilirimki???

24yasındayım, cogu kisi cok gec diyor, 8yıldır gitarla ilgileniyorum (dikkat calıyorum demiyorum), yılmıyorum, yılmamak ve calısmak zorundayım. Birseyler basaracagıma inanıyorum yasıma ragmen ve hedeflerim kücükde degil. Umarım hayallerim gerceklesir, hayallerime sahip cıkıyorum:) sizin gibi uzman kisilerden burada yardım almak ne güzel, tesekkürlerimi borc bilirim.

koray,ares,bassclef saygılar...

Bass Player halen geliyor..

enjv demiş ki:
bassplayer hakkaten iyi bir dergi eskiden turkiyeye de gelirdi yabancı dergi satan yerlerde bulabilirdiniz ama cok az satildigi icin dunya dagitim(ismini yanlis hatırlıyo olabilirim) getirmekten vazgecti....
ben ilk carvin baslari orda gormustum(koraye'ye selamlar) hatta cekilisi vardi 2 tane carvin biri perdeli dieri perdesiz + eden head ve cabin veriyolardı.... yaslanmisiz yaww... bahsettigim sene 1996.... :?
ama ares in de dedigi gibi internetten abone olabilirsiniz.. kapiniza da gelir... aman dikkat edin posta kutunuzdan caldirmayin kiymetli evrak olur bunlar... :D

Bass Player halen Türkiye'ye geliyor;D&R'dan bulabilirsin.Hatta Dünya Süper Dağıtım getiriyor halen;telefonunu da verim.440 24 24 İst.Türkiye satış fiyatı da 19,5 YTL.Sevgiler..
Sertaç Ekiz
www.basgitarist.com|Genel Editörü

Geri