Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Cudiyle geçenlerde karşılaştığımızda uygun şartlarla bir F Bass aldığını ve çok memnun olduğunu söylemişti. Birgün bakalım diye konuştuk. Hiç çalmadğım ama iyi olduğundan emin olduğum bir markadır. Cudi çoook mutluydu zaten :D :D :D

Bu, Alain Caron'ın F'inden oldukça farklı yanılmıyorsam.

Bir de zlatan1937 sorunun kaynağını bulmuş galiba... yanlışım yoksa amfiyi elden çıkarmaya karar vermiş...

Buarada Atınç perdeli ve perdesiz olmak üzere 2 tane Alain Caron model F bass yaptırıyo Kenan abi'ye.merak edenler gidip baksın,sevgiler...

new-inside.jpg

bizim gene eski ankara piyasasından "blues express"'in bascısı Caner'in de F Bass sitesinde resmi var..
heytt babalar..

http://www.fbass.com/gallery.htm

Cudi'yi sahnede bende 3 - 4 ay evvel izlediğimde güzel bi 5 telliyle çalıyordu.. meğer "F Bass" imiş.. tabii o zamanlar "F Bass" markasını ve logosunu bilmediğim için tanımlayamadıydım .. sanırım basgitar markalarını ve logolarını öğrenmem gerekecek ;)

maple, ash, alder, rosewood, abanoz, mahogany, bubinga, kavak, sunta vb bilimum ağaçları görünce kafamız çalışmaya başlıyor vücudumuz hormonlar salgılıyor değil mi ?

hepimiz odun kafalıyız :)

...ve işte sizeee... gövdede ve/veya sapta ağaç dışında materyaller kullanarak basgitar üreten birkaç marka:

Born To Rock: http://www.borntorock.com/f4b.html
alüminyumdan basgitar üreten amerikalı firma. bu amcalar özellikle sap dizaynlarında çok radikal bir dizayn uygulamışlar ..teller sapa değilde sapın üstündeki bir alüminyum çubuğa bağlı, dolayısıyla sapa tellerin germe yükü binmediği için sap fevkalade düz bir şekilde kalabiliyormuş...
aynı zamanda normal baslardan daha hafiflermiş.. fiyatını e-mail ile sordum basları için 1300 küsür dolar dediler..

Basslab: http://www.basslab.de/OCT/ENG/eng.htm
komple plastik türevi kompozit bir materyalden bas üreten alman menşeili firma.. normal baslardan çok daha hafifler...
özellikle "soul" serisinde gözüm kaldı ..ancak bunların fiyatları astronomik.. 4000 5000 dolar civarlarında maalesef :(

Nexus: http://www.nexus-guitars.com/stonefingerboard.html
metal müzik yapmak için metalden yapılmış bas gerekiyorsa, işte size "rock" müzik yapmak için klavyesi "taş"tan yapılmış basgitar !
evet bu amcalarda Polonya'lı bas üreticisi bir firma.. ürün gamlarında bulunan "stonefingerboard" modellerinde saplarının klavye kısmında çeşitli fırınlama işlemlerinden geçmiş gerçek "granit" kullanmışlar .. emsallerine nazaran çok yüksek sustain ve kendilerine has bir ton veriyormuş... benim gözüm "stonehenge" de kaldı..

Cort: http://www.cort.com/basses/curbow/index.html
ehh bu markadan bizim memlekette de çok var.. Curbow serilerinde gövdede "Luthite" diye bi materyal kullanmışlar...

Yaklaşık 1,5 senedir curbowum var ilk zamanlar tonu falan çok güzel geldi...Pek de fazla araştırmadım bütçeme uygun olduğu için aldım..Aletin tonu hakikaten güzel...Slap için yaratılmış bir gitar...Ama çok acaip şeyler var bu gitarda...Araştırdım Luthite denilen şey ekmek kesmek için plastikler olur ya onların biraz daha sıkıştırılmışıymış...Ve en sinir olduğum taraf da sapın gövdeden daha yüksekte olması..Tam zevke gelip slape başladığınız anda sapın tam parmak altındaki "aptal" çıkıntısı tüm hevesinizi kırıyor..Öyle bi takılıyorki!Yeni alet alacak arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmiyorum...Bunun yerine bi Yamaha RBX374 çooook daha iş görür nitelikte...Ve ton olarak da fiyatına göre hiç de küçümsenemeyecek kadar iyi kanımca..
Bu arada Stonehenge ler gerçekten çok güzelmiş yahu:D

Basları Mick Karn "Tooth Mother" dışında pek tanınmasa da Bill Frisell ve David Torn'un standart gitarı olan Klein'a çok yakın bir arkadaşım gitar ısmarladı (Amerika'da yaşıyor).

Önce yapan ustayla sohbet edip bir anlamda ikna etmesi gerekti gitar yapmaya (benzer hikayeleri İspanya'dan klasik gitar yapmadan önce isteyenleri çalarak sınava alan ustalar için de duymuştum)...

Daha sonra elinin şeklini adamın tarif ettiği şekilde çizip yolladı (herkesin anatomisi farklı tabii :!: :!: :!: )

Yaklaşık 1 sene sürecekmiş ağacın seçilip gitar haline gelmesi...

Sapların kalınlığı,sapın gövdeyle birleştirilişi,headstock'un boyu ve manyetik farklı. İkiside güzel basslar fakat fenomen olan basscılar arasında Stingray.Ben de Stingray'i daha çok sevmiştim.Sevgiler...

(Bu arada Stingray'in 2 çeşidi var.2 band active preamp'i olan ve 3 band olan bi de Stingray'in 5 tellisi var onda direk 3 band)

öncelikle merhaba arkadaşlar.ben de cort a4 var.gayet memnunum tonlarından.bugüne kadar hiç pedal kullanmadım.barda evde vs vs..klasik bas tonları beni tatmin ediyo.gitar ve amfi üzerinden istediğim ayarları da yapınca istediğim ton oluyo.ama artık pedal olayına girmek istiyorum.istediğim birkaç pedal var.daha ne gerekir,bunların hangi markalarını almam gerekir,sıralarının nasıl olması gerekir,uyumlu mudur hiç bilmiyorum.enchager pedalı, sustain pedalı, equalizer ve ton bankası tarzı bişey alıp 4 lü bi analog pedal seti yapmayı düşünüyorum.ekleyeceğim şeyler varsa bilmiyorum tabi.ama yeterli gibi duruyor.ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.şimdiden teşekkürler..

sizce bi basçının mutlaka sahip olması gereken pedal nedir?

Mutlaka sahip olunması gereken bir pedal yok bana kalırsa.

İyi bir amfin ve basın varsa hiçbir pedal ihtiyacı hissetmeyebilir hatta sinyale herhangi bir ek yapmak istemeyebilirsin. :D

Kompresör de bence mutlaka olması gereken bir efekt değil. Çoğu zaman iş görür ve durumu kurtarır (kurtarılması gereken bir durum vardır ortada!!!) ama ne kadar kaliteli olursa olsun basın dinamiklerini ciddi şekilde etkiliyor, bu herkesin memnun kalacağı bir sonuç olmayabilir (mesela benim :D ). Özellikle de kompresyonun etkisini ortaya çıkarma biçimine müdahale edemediğiniz pedallarda ya da efektin etkisini frekansa bağımlı olarak kontrol edemediğiniz aletlerde...

NyX_the_Jerk için:

Enhancer, compressor / limiter ya da EQ, hepsini deneyerek tonuna nasıl bir etkide bulunacağını duyman bence en doğru kararı almanda etkili olacaktır.

Öncelikle bas tonundan senin beklediğin ve bulamadığın birşey var mı? mesela "baslar yüksek volümde hafif drive yapıyor", " grubun içerisinde rahat duyulamıyorum", "soloda sesler birbirine karışıyor" vb. farkettiğin ve değişmesinden memnun olacağın birşeyler farkediyor musun? yoksa sadece "daha iyi olsun" mu diyorsun?

Önerim şu olur:
- Yukarıda adı geçen pedalların ne yaptığı konusunda şöyle bir fikir sahibi ol.
- Tonunla ilgili değişmesini istediğin noktayı tanımlayabiliyorsan, bu değişikliği en iyi yapacak pedalı belirle
- Önce belirlediğin pedalı sonra aklındaki diğerlerini bir dene ve etkilerini duy, kararını ona göre ver.

Herhalde Kompresör / limiter ya da bass enhancer hoşuna gidecektir. BOSS'un pedalları heryerde bulunuyor, bunun dışında EBS çok iyi bir marka... buradaki yazılardan diğer pedallar hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirisin. Belirli bir pedal konusunda ekstra bilgi istersen marka ve modeli yaz, bilenler kullananlar düşüncelerini yazarlar.
Kolay gelsin :D

herkeslere selamlar öncelikle forumuzu yeni okudum ve gercekten faydalandıgıma inanıyorum saolun.gördügüm kadarıyla cogunuz ankaralısınız bu beni daha da cok sevindirdi.bikac yıldır bass gitar calmaktayım ama gercektende hala amatörlük asamasını geçemedim deneyimlerinizi yüzyüze paylasmak ve bu sayede kendimi gelistirmek beni çok sevindirir.böyle bi imkan sanırım var bassday yapıldıgını okudum bunun nezaman ve nerede oldugunu söyleyebilirseniz sevinirim belki paylasıcak pek biseyim yok suanda ama ben bi kösede oturur dinlerim sessiz sakin :D

İstanbul'da sınırlı katılımla bir BassDay düzenlenmişti. :D

Ankara'da galiba Celal'in arkadaşlarıyla toplanıp takıldığı birşeyler var.
Belki daha çok bilgi verir sana...

Geri